Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti SONY

Sony akciová spoločnosť, medzinárodne vystupuje pod názvom Sony Corporation. Je jedna z najväčších mediálnych korporácií, ktorá sídli v japonskom Tokiu. Je to predovšetkým výrobca elektroniky, videa, videohier, nástrojov na komunikáciu a produktov informačných technológií pre konzumný aj profesionálny trh. Aj napriek tomu, že spoločnosť sony je jednou z najväčších spoločností na výrobu spotrebnej elektroniky, myslí aj na životné prostredie.

SONY Corporation | PlayStation | Walkman | Filozofia 3P | SonyEricson | elektronika

SONY


Sony Corporation
je názov japonskej spoločnosti ponúkajúca vysokokvalitnú elektroniku, služby v oblasti finančníctva a bankovníctva, hudby, prenosu videa a v oblasti inovácii im patria popredné miesta.

História spoločnosti

Sony akciová spoločnosť, medzinárodne vystupuje pod názvom Sony Corporation. Je jedna z najväčších mediálnych korporácií, ktorá sídli v japonskom Tokiu. Je to predovšetkým výrobca elektroniky, videa, videohier, nástrojov na komunikáciu a produktov informačných technológií pre konzumný aj profesionálny trh. Aj napriek tomu, že spoločnosť sony je jednou z najväčších spoločností na výrobu spotrebnej elektroniky, myslí aj na životné prostredie.

Ekologické myslenie ovplyvňuje celý cyklus produktov - od dodávky, recyklácie a opätovného použitia materiálov vo výrobe až po vývoj menších balení, ktoré zaberajú menej priestoru a umožňujú energeticky efektívnejšiu prepravu. V spoločnosti Sony neustále hľadajú cestu, ako zvýšiť udržateľnosť výroby a znížiť jej vplyv na životné prostredie. Popredná svetová environmentálna web stránka Environmental Graffiti vyhlásila spoločnosť Sony Europe za najekologickejšiu spoločnosť roku 2009 za trvalú angažovanosť v ekologicky zameraných projektoch a iniciatívach.

Nové meno spoločnosti

Na začiatku bola malá opravovňa elektrických prístrojov. Na konci svetoznáma značka, ktorú poznajú snáď vo všetkých krajinách, jeden z najväčších výrobcov high tech elektroniky vo svete. Za jej vznikom a rozvojom stoja dvaja ľudia, ktorí mali svoj sen o zlepšovaní života vo vojnou zničenom Japonsku.

Mladý inžinier Masaru Ibuka a fyzik Akio Morita, ktorí sa stretli počas vojny vo vojenskej výskumnej komisii japonského loďstva, investovali 190 000 jenov, v prepočte asi 500 dolárov, aby rozbehli spomínanú opravovňu. Tak v roku 1946 vznikla spoločnosť so zložitým názvom Tokyo Tsushin Kogyo (Tokyo Telecommunications Engineering Corporation), ktorá sídlila v Tokiu a spočiatku mala iba 20 zamestnancov..

Úspech spoločnosti podnietil ambície dvojice poobzerať sa po širšom trhu, než aký bol japonský. To si vyžadovalo vytvoriť medzinárodnú tvár spoločnosti a meno, ktoré by bolo ľahšie zapamätateľné. A tak, spojením jedného slova a jedného slovného spojenia – latinského „sonus“ , ktoré je koreňom anglických slov „sound“ (zvuk) a „sonic“ (zvukový), a slovného spojenia „sonny boy“, ktoré označovalo mladého človeka voľného a priekopníckeho ducha, vznikol názov Sony. Takýto názov mal upozorňovať na to, že spoločnosť je mladá a ľudia v nej zamestnaní oplývajú energiou a vášňou tvoriť bez akýchkoľvek bariér či obmedzení.

Inovačná stratégia spoločnosti

make.believe
like.no.other

Tieto, ako aj iné slogany používané v propagačných materiáloch spoločnosti SONY, charakteristicky odrážajú koncepciu smerovania spoločnosti v súčasnej dobe.
Spoločnosť už od svojho vzniku sprevádza veľké množstvo inovácií v oblasti elektroniky.
Inovácie, ktorými sa firma dostala na popredné miesta na trhu.

  • automatický varič ryže – už pri vzniku sa spoločnosť SONY chcela presadiť na trhu vlastným výrobkom. Hoci bol tento prístroj v tej dobe v Japonsku veľmi populárny, slávu spoločnosti nepriniesol. Dôvod bol prostý. Išlo o zložitý prístroj na jednoduchú činnosť.
    Zakladatelia Sony sa z toho poučili a začali vyrábať jednoduchú spotrebnú elektroniku. Snaha o invenciu a inováciu sa stala Sony vlastnou, a z tohto hľadiska sa našlo len málo spoločností, ktoré boli schopné sa Sony vyrovnať.
  • malé prenosné elektrónkové rádio – Skutočný prelom však nastal o niekoľko rokov neskôr, a to v roku 1954. Inžinieri Sony už vtedy snívali o malom rádiu, ktoré by bolo možné nosiť so sebou po celý deň. V tom čase zároveň firma získala licenciu na výrobu tranzistorov vynájdených v Amerike. Tie pôvodné boli veľké a ťažké, nezvykli sa totiž používať pri výrobe rádioprijímačov, ktoré boli plne elektrónkové. Ale zrodil sa nápad vytvoriť tranzistorové rádio, ktoré Moritova a Ibukova spoločnosť uviedla na trh v nasledujúcom roku. Ukázalo sa, že to bola výborná myšlienka!
  • Walkman– najpredávanejší vreckový hudobný prehrávač, ktorý uviedli na trh v roku 1979
  • PlayStation– herná konzola uvedená v niekoľkých generáciách. Po uvedení na trh sa spoločnosť Microsoft snažila konkurovať hernou konzolou Xbox. V súčasnosti je tretia generácia hernej konzoly PlayStation najrýchlejšie sa predávajúcim systémom na svete.

Oblasti inovačnej stratégie

Hlavné oblasti inovačnej stratégie firmy SONY vo vývoji elektroniky sa sústreďujú na niekoľko najdôležitejších prvkov:

  • Dizajn
  • Kvalita výrobkov
  • Väčšia výdrž batérií
  • Spokojnosť zákazníka
  • Vplyv na životné prostredie

Významné inovácie spoločnosti

    V súčasnosti sa spoločnosť sony zameriava na inovácie budúcnosti, ktoré budú vplývať na životné prostredie vo veľmi malej miere, prípadne nebudú vplývať vôbec. Preto zaviedla v spoločnosti tzv. Filozofiu 3P (Produkt, Proces, Planéta)

    • Produkt: Vždy sa snažia hľadať spôsoby, ako znížiť vplyv produktov na životné prostredie. Od ekologických vlastností aktuálnych produktov až po revolučné nové solárne články - neustále pracujú na energeticky efektívnejších produktoch a technológiách
    • Proces:dôležité nie sú iba technológie použité produktoch. Rovnako dôležité je využívanie ekologickejšej prepravy, recyklácie a likvidácie odpadov a dodávateľov, ktorí maximálne využívajú recyklované materiály.
    • Planéta:Spoločnosť Sony podporuje množstvo iniciatív zameraných na ochranu našej planéty. Súčasne si stanovili jasné ciele na zníženie ekologického vplyvu prevádzok i životného cyklu produktov a to vrátane dosiahnutia nulových emisií uhlíka do roku 2050.

    Spoločnosť predstavila veľké množstvo inovácií budúcnosti, preto spomeniem len niektoré z nich:

    • Batérie: Výborným prostriedkom, ktorý pomáha planéte a šetrí energiu, sú batérie s oxidom striebra, ktoré neobsahujú ortuť, a nabíjateľné batérie typu Cycle Energy od spoločnosti Sony.
    • Solárne články: Spoločnosť Sony vyvinula novú technológiu solárnych článkov, ktoré vyrábajú energiu zo svetla dopadajúceho na odtiene farieb. Solárne články by mali byť vďaka novej technológii nielen ekologickejšie pri výrobe energie, ale aj šetrnejšie k životnému prostrediu pri ich vlastnej výrobe.
    • Biobatérie na výrobu energie pomocou enzýmov: Vývojoví a výskumní pracovníci spoločnosti vyvíjajú nové biobatérie, ktoré vyrábajú elektrickú energiu pomocou enzýmov rozkladajúcich uhľovodíky vo forme glukózy. Tieto batérie využívajú prirodzenú schopnosť organizmov získať z výživných látok energiu, ktorá sa namiesto životných procesov využíva na výrobu elektrickej energie. Nová technológia spoločnosti Sony môže jedného dňa spôsobiť revolúciu v spôsobe napájania zariadení osobnej zábavy a iných elektrických zariadení.

    Ochrana duševného vlastníctva

    Sony chráni svoje inovácie patentmi. Podľa United States Patent and Trademark Office vlastní spoločnosť Sony vyše 33842 patentov. Takisto ich duševným vlastníctvom sú názvy produktov ako Walkman, CD, PlayStation, Bravia a pod.

    Konkurencia

    Sony Corporation: – Apple, Samsung, Panasonic, LG, Philips, DELL, HP, IBM…
    Sony Computer Entertainment: – Microsoft (Xbox), Nintendo, Genius
    Sony Ericsson: – Apple, LG, Nokia, Samsung, HTC, Black Berry
    Sony Music Entertainment (SME, SMEJ): – Universal, Warner Bros., EMI, Avex...
    Sony Pictures Entertainment: – Warner Bros., Paramount, Fox, Disney, Universal, Lionsgate...

    Finančné ukazovatele

    2008: 520,6 miliónov yen
    2009: 497,3 miliónov yen
    2010: 432,0 miliónov yen

    Nie len veľké spoločnosti vplývajú na životné prostredie, preto by sme sa mali inšpirovať a zamyslieť sa, akým spôsobom môžeme prispieť k ochrane životného prostredia!!!