Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovačný systém vo firme Nvidia Corporation

strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

O spoločnosti

Nvidia je americká spoločnosť, ktorá sa špecializuje vo výrobe a vývoji procesorov do grafických kariet a „chipset“
technológií pre osobné počítače, mobilé zariadenia a.i. Táto spoločnosť sa stala hlavným dodávateľom integrovaných obvodov (IC),
grafických procesorových článkov (GPU) a čipsetov používaných v grafických kartách na matičných doskách osobných počítačov a herných konzolách.
Spoločnosť sídli v meste Santa Clara v Kalifornii a zamestnáva 5706 pracovníkov (2010).

Nvidia Corporation
Obr. 1: Logo spoločnosti Nvidia Corporation

História spoločnosti

Názov "NVIDIA" kombinuje písmeno n a základ slova video (z lat. videre, "vidieť"). Vyslovuje ako španielske slovo "envidia", čo znamená "závisť", výslovnosť však evokuje slovo „video“. Spoločnosť bola založená v roku 1993. Zakladateľmi sú Jen-Hsun Huang, predtým riaditeľ Core Ware v LSI Logic a projektant mikropocesorov v Advanced Micro Devices (AMD). V súčasnosti výkonný riaditeľ firmy nVidia. Chris Malachowsky, predtým inžinier v Sun Microsystems. Curtis Priem, predtým vedúci inžinier a projektant grafických čipov v Sun Microsystems

Inovácie

Inovačná stratégia firmy

Ich cieľom je udržať si stabilnú pozíciu na trhu, medzi firemná spolupráca, neustály výskum a vývoj nových technológií a rozšírenie a využitie duševného vlastníctva a zdrojov na získanie nových licenčných zmlúv. Zvýšiť podielu na trhu.

Čo sa týka produktových inovácií, zameriavajú sa hlavne na vývoj technológií s 3D grafikou, HD videa, mediálnou komunikáciou a s extrémne nízkym príkonom. Taktiež rozvoj a využitie znalostí v oblasti digitálnych multimédií a uskutočnenie zásadnej zmeny s CUDA (Computing Unified Device Architecture) a Tesla technológiami

Inovácie firmy

Jedna z inovácií je Nvidia Tegra (tzv system-on-a-chip), pre smratphony, PDA a MID.
Najdôležitejšie inovácie sa týkajú hlavne Fermi architektúry, resp. GPU rozvoja.

  • Real floating point čo sa týka kvality a výkonnosti.
  • Programy na opravy chýb v hlavnej a cache pamäti.
  • 64-bitový virtuálny adresný priestor.
  • Inovácia cache pamätí.
  • Rýchle kontextové prepínanie.
  • Jednotný adresný priestor.
  • Podpora debuggingu.
  • Rýchlejšie inštrukcie na podporu paralelného programovania.
  • Úplne nová rada inštrukcií.
  • Fermi je rýchlejšia ako rada G80.
  • Konkurencia

    V roku 2000, Nvidia odkúpila firmu 3dfx, v tom čase (90-te roky) jednu z najväčších grafických spoločností. Týmto krokom odstránila z trhu svojho vtedajšieho najväčšieho konkurenta.
    Nvidia viedla súdny spor so spoločnosťou Intel corp. Začiatkom roka 2011 dospeli k vzájomnej dohode čo je patentové vyrovnanie vo výške 1,5 mild. dolárov, ktoré Nvidia vyplatí v priebehu piatich rokov. Taktiež prehrala spor s Rambus Inc. Predmetom sporu boli pamäťové moduly a kontroléry typu DRAM, použité prakticky vo všetkých produktoch Nvidie.
    Súčasnými najväčšími konkurentmi sú spoločnosti Advanced Micro Devices Inc. (AMD) a Intel Corporation.

    Aký je Systém ochrany duševného vlastníctva vo firme

    Pri ochrane duševného vlastníctva sa spoliehajú na kombináciu patentov, obchodných známok, obchodného tajomstva a licencií. Majú veľké množstvo patentov (v roku 2009 ohlásila jubilejný tisíci patent) registrovaných v USA a v zahraničí. Vydané patenty majú expiračnú dobu od 25 Marca 2010 do 18 Júna 2029. Spoliehajú sa na medzinárodne zmluvy a rôzne zahraničné zákony pri ochrane ich duševného vlastníctva. Avšak zákony v krajinách, v ktorých sú ich produkty vyrábané alebo predávané (vrátane ázijských krajín), nemusia ich duševný alebo hmotný majetok ochrániť na takej istej úrovni ako v USA. Toto môže spôsobiť, že sa na trhu objavia pirátske verzie alebo napodobeniny produktov Nvidia. Preto sa snažia priebežne vyhodnocovať a riešiť takéto problémy na základe týchto faktorov.

  • Vhodná lokalizácia výroby
  • Stratégia čo sa týka technológií a produktov v rôznych krajinách
  • Do akej miery existujú práva a zákony pre duševné vlastníctvo a sú zmysluplne presadzované v rôznych jurisdikciách.
  • Komerčný význam ich činnosti a operácií ich konkurentov v jednotlivých krajinách a regiónov.
  • Náklady na firemný výskum a vývoj

    Sú si vedomí toho, že ak si chcú udržať svoju pozíciu na trhu musia dodávať neustále nové produkty. To znamená, že veľké množstvo ich finančných prostriedkov putuje na výskum a vývoj nových technológií. A to v každom smere, či už sú to technológie určené pre bežných používateľov, profesionálov, alebo dokonca hráčov počítačových hier.

    Čo sa týka nákladov na firemný výskum a vývoj tak za rok 2009 vynaložili 855,9 mil. USD, čo je 25% z čistého príjmu
    Za rok 2010 vynaložili na výskum a vývoj 908,9 mil. USD, čo je 27% z čistého zisku.

    Záver

    Firma Nvidia má stabilnú pozíciu na trhu. Neustále napreduje a snaží sa byť vždy o krok vpred. Zamestnáva spoľahlivých a skúsených pracovníkov. Inovuje a vyvíja nové technológie a produkty, čím si už dlhé roky udržiava svojich zákazníkov. Inovácie, ktoré firma uskutočňuje sú prínosom do sveta počítačových technológií a taktiež prispievajú k osobnému rastu firmy.

    Zdroje

  • Nvidia Annual Report 2010,FORM 10-K, Filed: March 18, 2010 (period: January 31, 2010) (.pdf)
  • http://www.nvidia.com/page/home.html
  • D. Patternson The Top 10 Innovations in the New NVIDIA Fermi Architecture, an the top 3 Next Challenges (.pdf)
  • http://www.dailyfinance.com/
  • http://notebook.blog.zive.cz/files/2008/08/nvidia1.jpg