Inovácie v spoločnosti Asseco
Asseco Group patrí dnes k jedným z najúspešnejších softwarových firiem v rámci Európy. Svojimi riešeniami, kvalitou produktov a prístupom k zákazníkom sa dostala spoločnosť v posledných rokoch do veľmi dobrého, konkurencieschopného postavenia. Za týmto úspechom nestojí však len vyvíjanie nových technológií a systémov. Po úspešnom obsadení dostatočného množstva zahraničných trhov prešla a stále prechádza firma veľmi úspešnými a zaujímavými inováciami. Či už ide o vzťahy k zákazníkom, spokojnosť vlastných zamestnancov alebo zvýšenie kvality samotného softwaru, tak je zrejmé, že každá z týchto možností nesie svoj podiel na samotnom úspechu spoločnosti Asseco.
Obr. 1 - Logo spoločnosti Asseco Group
(Zdroj: www.asseco-ce.com)
Inovačná stratégia spoločnosti
- Získanie nových trhov
- Inovácie v oblasti personalistiky
- Inovácie v oblasti vnútrofiremného vývoja a zvýšenie kvality
- Inovácie v oblasti vývoja Softwaru
- Inovácie v oblasti vzťahu so zákazníkom
Otváranie nových trhov :
V roku 1990 bola založená spoločnosť Asset, s.r.o.. Činnosť tejto firmy sa rozširovala a v roku 1999 firma transformovala na akciovú spoločnosť Asset, a.s.. V roku 2004 sa vytvorením strategického partnerstva so spoločnosťou COMP Rzeszóv (Poľsko) položili základy medzinárodnej skupiny Asseco Group.
Začala sa etapa akvizícií: upevňovania pozície, získavanie nových partnerov za účelom stabilnej konkurencieschopnosti firmy na európskom trhu. Príkladom takejto akvizície na Slovensku je napríklad akvizícia spoločnosti Slovanet v novembri 2005, keď Asseco Slovakia získalo 51% akcií spoločností. V roku 2006 získalo dosť finančných prostriedkov na získanie ďalších akvizícií. Postupne v spoločnostiach – LCS International, Berit – 2007 v Českej republike. Na Slovensku to bol Datalock, MPI Slovakia a Disig. V Západnej Európe UniQuare Software Developmnet.
10.10.2006 vstupila spoločnosť na varšavskú burzu, čím sa stala prvou slovenskou spoločnosťou kótovanou na zahraničnej burze.
Obr. 2 - História akvizícii spoločnosti
Dnes je spoločnosť už rozšírená v 13 krajinách Európy a patrí medzi konkurencie schopné firmy v celej Európe.
V roku 2009 vlna akvizícií poklesla a zvýšilo sa zamerania na vnútroštuktrurálne časti a potreby skupiny. Spoločnosť sa chcela viac zamerať na vytváranie kvalitných produktov, ktoré budú poskytované zákazníkom, preto na pár rokov chcela pozastaviť vlnu akvizícií. Plány ďalšej vlny akvizícií sú zamerané až od roku 2013, kde sa chce spoločnosť rozšíriť do východnej Európy a Veľkej Británie.
Inovácie v oblasti vývoja a výskumu v rámci spoločnosti
Personalistika:
V roku 2009 pracovalo v spoločnosti v pomere rozloženia funkcií okolo 90% vývojárov. Tento pomer bolo dosť identifikujúce číslo na to, že kde sa má spoločnosť zamerať ak chce vylepšiť a zachovať kvalitu svojich ponúkaných produktov. Na prelome rokov 2008/2009 sa spoločnosť zamerala na zvyšovanie kvalifikovanosti svojich zamestnancov. Začali byť podporované vnútrofiremné školenia, či už interné alebo externé. Taktiež začali byť vytvárané nové sociálne programy pre zamestnancov za heslom spokojný zamestnanec je výkonný zamestnanec.
Vzhľadom na to, že sa firma rozrástla postupne počas rokov na nadnárodnú spoločnosť bolo potrebné zaviesť do firmy jazykové kurzy, pre vzájomné dorozumenie medzi jednotlivými zložkami firmy. Pre príklad Asseco Slovakia minulo 51-tisíc euro na jazykové kurzy v roku 2009.
Zvyšovanie kvalifikovanosti zamestnancov má za dôsledok aj získavanie rôznych technologických certifikátov zamestnancami pre spoločnosť, čo určite zvyšuje celkové meno spoločnosti.
Vývoj
V roku 2008 bola v rámci spoločnosti zavedená tzv. vnútorná kontrola a riadenie rizík. Išlo o proces, ktorý mal zabrániť možnosti vzniku nežiaducich situácií. Proces spočíva v tom, že v určitých časových obdobiach roka sa realizuje takzvané preskúmanie stavu všetkých procesov v spoločnosti práve za účelom odstránenia možnosti vzniku rizikových situácii. Výsledkom tohto procesu sú analýzy a ich možné dopady na zainteresované zložky ako samotná spoločnosť, zamestnanci a zákazníci. Týmto spôsobom je spoločnosť schopná efektívne reagovať na možné nastávajúce nepriaznivé stavy.
Spoločnosť za svoju kvalitu ručí aj certifikátmi, ktoré vlastní ohľadom kvality. Ide o certifikáty podľa noriem ISO, týkajúcich sa poskytovanie softwaru, procesu vývoja, dodávania hardwaru, zabezpečenia, poradenskej činnosti:
- 2002 – Certifikát kvality 9001:2000
- 2008 – Certifikát kvality 9001:2008
Vývoj Softwaru
Rok 2009 označovaný ako rok krízy, bol podobne ako pre väčšinu spoločnosti aj pre Asseco Group rokom, kedy po dlhom čase nastal pokles zisku oproti minulému roku. Bolo to spôsobené hlavne skutočnosťou, že mnoho spoločností nechcelo meniť alebo nasadzovať nové systémy. Týmto pádom sa spoločnosť Asseco Group začala viac zaoberať zlepšením kvality svojich softwarových produktov. Firma taktiež začala rozširovať svoje portfólio.
Obr. 3 - Zisk spoločnosti 2006 - 2009
(Zdroj: Asseco - výročná správa 2009)
Na prelome rokov 2008/2009 sa taktiež spoločnosť zamerala na vývoj softwaru na nadnárodnej úrovni. Zavádzali sa viac univerzálne riešenia, ktoré potom mohli byť upravované na špecifickejšie požiadavky, na rozdiel od prístupu predtým, kde špecifické riešenia mali prednosť. Od tejto skutočnosti sa očakávalo ušetrenie veľkých finančných prostriedkov.
V technologických pokrokoch sa Asseco Group v posledných rokoch realizuje pomocou renovácií svojich produktov na novšie verzie za procesom nahradenia starých použitých vývojových technológií za nové. Niektoré dokončené produkty sú uvedené na zozname nižšie.
- ECM -> ECM 2( Enterprise Management Prog.)
- Starbuild -> Starbuild II ( poisťovníctvo )
Prístup k zákazníkom
Na zákazníckej úrovni sa spoločnosť rozhodla inovovať pomocou vytvorenia portálu spätnej väzby od zákazníkov, kde mal zákazník možnosť sa vyjadriť v rámci svojej spokojnosti respektíve nespokojnosti s ponúkanými službami od spoločnosti. Táto služba mala veľmi dobrý ohlas zo strany zákazníkov, pretože spoločnosť Asseco dokázala pružnejšie reagovať na ich potreby a s väčšou rýchlosťou dokázala eliminovať niektoré nedostatky.
Ďalšou úspešnou inováciou bolo zavedenie online platenia za sťahovateľné rozšírenia ponúkaných produktov prostredníctvom účtu, ktorý má zákazník zavedení v spoločnosti. Táto inovácia mala taktiež pozitívny ohlas u zákazníkov, pretože ušetrila obidvom zainteresovaným stranám svoje zdroje, či už administratívneho alebo časového charakteru.
V blízkej dobe je neplánové zavedenie non-stop call centra, kde bude mať zákazník možnosť konzultovať svoje problémy a riešenia s kvalifikovanými zamestnancami spoločnosti.