Inovácie v spoločnosti Fujitsu
Spoločnosť Fujitsu Limited je nadnárodnou Japonskou spoločnosťou ktorej patrí 3. priečka medzi najväčšími dodávateľmi IT služieb na svete. Zaoberá sa vyvojom a predajom informačnej techniky pre spoločnosti a kladnie dôraz na neustále inovovanie svojich produktov a služieb. Inovačný proces je zameraný hlavne na produktové inovácie medzi ktoré patria osobné počítače, servery, telekomunikačné zariadenia ale aj napríklad rôzne finančné služby. Vďaka neustálemu zlepšovaniu existujúcich produktov a predstavovaniu nových sa spoločnosť udržuje na popredných miestach rebríčka dodávateľov IT služieb.
Obr. 1: Logo spoločnosti Fujitsu
(http://www.fujitsu.com)
História spoločnosti
Spoločnosť Fujitsu Limited vznikla v roku 1935 oddelením sa od spoločnosti Fuji Electric, konkrétne oddelenia Fuji Electric's Communications Division. Do roku 1980 sa táto spoločnosť začala pomaly presadzovať na Japonskom trhu. Medzi významné udalosti pre spoločnosť v tomto časovom období patria napríklad: vytvorenie vlastnej továrne a úplne oddelenie od spoločnosti Fujitsu Electric, otvorenie závodu zaoberajúceho sa výrobou telefónov a telekomunikačných zariadený, získanie zákazky na obnovenie telekomunikačnej infraštruktúry vo vojnou zničenom Japonsku, vytvorenie oddelenie pre výskum a vývoj.
Od roku 1959 do roku 1968 spoločnosť otvára a zvyšuje produkciu niekoľko ďalších závodoch na výrobu telekomunikačných zariadení a polovodičových súčiastok v mestách Oyama, Kawasaki, Nagano, Akashi a Aizu.
V roku 1980 sa spoločnosť stáva najväčšou počítačovou spoločnosťou v Japonsku. O rok neskôr spoločnosť predstavuje svoj prvý model osobného počítača FM-8. Týmto produktom ale spoločnosť už nemohla konkurovať rozbiehajúcej sa platforme počítačov od IBM a preto sa neskôr vzdala vlastnej architektúry a začala vyrábať počítače podľa architektúry IBM.
V roku 1990 spoločnosť Fujitsu kúpila 80% podiel v spoločnosti International Computers Limited. Táto spoločnosť sa v roku 2002 premenovala na Fujitsu Services. Po tejto zmene sa táto spoločnosť začala zaoberať konzultovaním, systémovou integráciu a snažila sa ukázať zákazníkom hodnotu informačných technológií.
V roku 1999 vytvorili spoločnosti Fujitsu a Siemens spoločný podnik Fujitsu-Siemens Computers. Spoločnosť sa zaoberala hlavne výrobou počítačov. V regione EMEA (Európa, Stredný Východ a Afrika) predávala svoje produkty pod značnou Fujitsu-Siemens. Inde vo svete produkty tejto spoločnosti niesli iba značku Fujitsu. V roku 2009 sa Fujitsu rozhodla kúpiť podiel Siemensu v tejto spoločnosti a tak vzniká Fujitsu Technology Solutions. Medzi produkty tejto spoločnosti môžeme zaradiť mobilné počítače, notebooky, desktopové počítače, servery a celkové riešenia IT infraštruktúry pre zákazníkov. V tomto roku tiež spoločnosť ako prvá v Japonsku získava certifikát za svoj prístup k ochrane životného prostredia.
Postupne začala spoločnosť šíriť svoje pôsobenia viac na globálny trh informačných technológií. V roku 2002 ohlásila rozšírenie globálnej spolupráce so spoločnosťou Microsoft a v roku 2003 začala spolupracovať s Red Hat. V roku 2004 ohlásila spoločnosť začatie alebo rozšírenie spolupráce s viacerými spoločnosťami ako: so Sun Microsystems, Microsoft Corp. a Cisco Systems, Inc.
Inovačná stratégia
Inovačná stratégia spoločnosť Fujitsu Limited predstavuje smerovanie spoločnosti v oblasti vývoja a výskumu. Vďaka inováciám si môže spoločnosť neustále udržiavať jedno z vedúcich postavení na trhu s IT službami. Keďže konkurencia na tomto trhu je vysoká spoločnosť Fujitsu musí neustále prichádzať s novými službami aby nestratila krok s konkurenciou a mohla stále dodávať zákazníkom riešenia, ktoré uspokojujú ich potreby v oblasti biznisu.
Jedným z hlavných pilierov inovačnej stratégie je udržiavanie spolupráce s viacerými partnermi v tejto oblasti. Jednou skupinou partnerstiev je spolupráca spoločnosti s univerzitami a výskumnými agentúrami. Niektoré univerzity s ktorými spoločnosť spolupracuje sú: University of Tokyo, Toyo Gakuen University, University of Delaware, Univerzity of Toronto a Indiana University. Toto sú len niektoré univerzity a spoločnosť Fujitsu spolupracuje s veľkým počtom ďalších.
Ďalšími partnermi v oblasti výskumu a vývoja, ktoré sa podieľajú na vytváraní nových, inovatívnych riešení sú ďalšie spoločnosti. Takéto partnerstvá sú prospešné pre obidve strany. Ponúkajú vyššiu efektívnosť výskumného procesu a minimalizáciu nákladov potrebných na tento proces.
V rámci svojho vlastného vývoja prevádzkuje spoločnosť Fujitsu vlastné vývojové a výskumné centrá – Fujitsu Laboratories. Takýchto stredísk existuje niekoľko po celom svete a zaručujú spoločnosti neustále držanie kroku v tejto oblasti.
Motívom vzniku inovácií v spoločnosti sú tzv. inovácie tlačené technológiou (technology push). Takéto inovácie sú založené na technických možnostiach firmy a úlohou spoločnosti je objaviť dopyt.
Jednou veľmi dôležitých tém v oblasti výskumu a vývoja je ochrana licenčných práv a patentová ochrana. Obe slúžia na ochranu duševného vlastníctva spoločnosti, keďže na výskum a vývoj nových technológií a produktov vynakladá nemalé finančne prostriedky.
Ďalším dôležitým bodom pri inovačnej stratégií je vytváranie prostredia pre pracovníkov spoločnosti a neustále zlepšovanie možností pre ich vzdelávanie. Tento aspekt je veľmi dôležitý a zaručuje spoločnosti neustály rast.
Niektoré produktové inovácie
Počas svojej existencie spoločnosť Fujitsu vyvinula veľké množstvo inovácií. V tejto časti si spomenieme niektoré, ktoré môžeme považovať za dôležité pre ďalší vývoj spoločnosti v dobe keď boli predstavené.
V roku 1945 predstavila spoločnosť Fujitsu svoj prvý telefón: Fuji Model-3. Tento telefón vytvorila spoločnosť na základe požiadavky od Japonského Ministerstva pre telekomunikácie. Splnením požiadaviek kladených na nové zariadenie sa spoločnosť stala oficiálnym dodávateľom telefónom pre vojnou zničené Japonsko a prispela veľkou mierou k obnovenie zničenej komunikačnej infraštruktúre.
- V roku 1954 spoločnosť Fujitsu predstavila svoj prvý sálový počítač Facom-100.
- V roku 1989 bol Fujitsu predstavený prvý farebný plazma displej.
- V roku 2010 spoločnosť vyvinula PC využívajúce 3D zobrazovaciu technológiu
Obr. 2: Fuji Model-3 Obr. 3: Facom-100 Obr. 4: plazmový displej
(www.fujitsu.com)
Obr. 5: Prehľad produktových inovácií
(web stránka Fujitsu)
Research & Development
Pre podporu vzniku nových produktov spoločnosť Fujitsu založila niekoľko stredísk, kde sa koncentruje výskum a vývoj nových technológií a produktov. Keďže Fujitsu podniká v globálnom meradle, tieto centrá sa nachádzajú po celom svete. Tieto strediská zdržuje dcérska spoločnosť Fujitsu - Fujitsu Laboratories, Ltd.. Táto spoločnosť sa ďalej delí na:
- Fujitsu Research and Development Center Co., Ltd.
- Fujitsu Laboratories of America, Inc.
- Fujitsu Laboratories of Europe ,Ltd
Takto si spoločnosť zabezpečuje globálne pôsobenie, ktoré jej zaručuje popredné miesto pri vývoji nových produktov. Tieto výskumne centrá majú k dispozícií rozpočet asi 40 miliárd Yenov. Tieto finančne prostriedky zaručujú, že spoločnosť môže držať krok z neustále sa rastúcou a zlepšujúcou konkurenciou. Spoločne tieto strediská zamestnávajú približne 1600 zamestnancov, zabezpečujúcich ich chod.
Medzi hlavné zamerania výskumu, ktoré boli prezentované v roku 2010 patria:
- Human Centric Computing
- Intelligent Society
- Cloud Fusion
- Next-Generation Green Datacenters
- Nanotechnológie
- e-papier
Hlavné oblasti v chce spoločnosť Fujitsu dosiahnuť v najbližších rokov podstatné výsledky sú:
- IT systémy a služby
- Sieťové technológie
- Základné technológie
- “Zelené” technológie
Obr. 6: Mapa cieľov výskumu
(www.fujitsu.com/emea/about/fle/)
Duševné vlastníctvo a jeho ochrana
Duševné vlastníctvo a jeho ochrana je veľmi dôležitým aspektom, ktorým sa musí zaoberať každá spoločnosť vynakladajúca prostriedky na výskum a vývoj. Stratégia v tejto oblasti určuje akým spôsobom budú chránené výsledky spoločnosti v oblasti výskumu a vývoja.
Spoločnosť Fujitsu Siemens sa snaží previazať stratégiu ochrany duševného vlastníctva so stratégiami v oblasti vývoja a výskumu a biznis oblasťou. Každé oddelenie spoločnosti je zodpovedné za analyzovanie aktív duševného vlastníctva vlastnených či už spoločnosťou Fujitsu alebo inou spoločnosťou v oblasti ktorou sa dané oddelenie zaoberá. Na základe takýchto analýz je potom možné formulovať a implementovať stratégie duševného vlastníctva. Spoločnosť ma vypracovaný framework na synchronizovanie a riadenie týchto stratégií pre všetky spoločnosti patriace pod značku Fujitsu. V rámci spoločnosti sa organizujú pravidelné stretnutia na ktorých sú zdieľané všetky potrebné informácie týkajúce sa aktivít spoločnosti v oblasti duševného vlastníctva.
V roku 2008 si Fujitsu patentovala 2439 patentov v Japonsku a 1494 patentov v USA. Na základe týchto čísel môžeme vidieť, že spoločnosť sa snaží udržať krok s novými technológiami. Patentové práva priamo podporujú technologické inovácie. Spoločnosť Fujitsu sa snaží starať sa o patentové práva lokálne, podľa krajiny v ktorej dané oddelenie spoločnosti pôsobí, pre rozdielne zákony v jednotlivých krajinách.
Fujitsu tiež využíva tzv. “cross-licensing“ dohody s inými spoločnosťami. Na základe týchto dohôd si spoločnosti medzi sebou vymieňajú niektoré výsledky ich výskumu, ktoré nesúvisia priamo s oblasťami, ktorými sa spoločnosť zaoberá. Príkladom takejto licencie, ktorú poskytla spoločnosť Fujitsu na základe takejto dohody je vytvorenie antibakteriálny povrchu. Táto technológia bola vytvorená na Tokijskej Univerzite.
Ďalším aspektom, ktorému spoločnosť pripisuje veľký význam je rešpektovanie patentových práv iných spoločností. Okrem kompenzácií spoločnosti, ktorej patent bol využívaný môže mať nerešpektovanie týchto práv aj ďalšie dopady na spoločnosť. Jedným z najhorších by pre spoločnosť znamenalo stratu biznis príležitostí, a zabránenie dodávania produktov zákazníkom. Takéto výpadky by mohli mať veľké ekonomické dopady na spoločnosť Fujitsu.
Obr. 7: Globálny počet patentov a rozloženie patentov podľa oblasti ktorej sa týkajú
(web stránka Fujitsu)
Výdaje na výskum a vývoj
Oblasť výskumu a vývoja je finančne veľmi náročná oblasť pre každú spoločnosť, ktorá sa výskumu venuje. Spoločnosť Fujitsu investuje do výskumu a vývoja približne 5% príjmov každý rok. Z týchto financií sa najviac použije v oblasti technologických riešení, zvyšné prostriedky sú rozdelené medzi výskum zariadení, základný výskum a ostatné oblasti.
Obr. 8: Náklady spoločnosti Fujitsu Limited na výskum a rozdelenie podľa oblasti
(web stránka Fujitsu)