Prehľad inovačných aktivít v spoločnosti GAMO a.s.
Potreby a očakávania zákazníkov sa dynamicky vyvíjajú. GAMO a. s. má v súlade s technologickým pokrokom a týmito požiadavkami zakotvené trvalé zvyšovanie kvality poskytovaných riešení nielen vo svojom poslaní, ale aj v každodennej činnosti jej zamestnancov, čo je možné iba pri cieľavedomom riadení spoločnosti transparentným a systematickým spôsobom.
Spoločnosť GAMO a. s. má vybudovaný a zavedený certifikovaný systém manažérstva kvality podľa normy ISO 9001:2008, ktorý platí pre oblasti:
• poskytovanie konzultačných, analytických a poradenských činností a služieb v oblasti správy a údržby informačných systémov, IT bezpečnosti a komunikácií,
• návrh, vývoj, implementácia, integrácia, realizácia a riadenie projektov informačných systémov a softvérových riešení,
• návrh, výroba, predaj, inštalácia, servis a údržba počítačov, periférií, počítačových sietí a komunikačných systémov,
• školenia a certifikácie v oblasti informačných technológií,
• predaj produktov a poskytovanie servisných a systémových služieb v oblasti informačných technológií.
Táto certifikácia znamená garanciu splnenia zákazníckych požiadaviek a dodržania špičkovej kvality na medzinárodnej úrovni. Certifikát poskytuje záruku zákazníkom v tom, že GAMO je schopné poskytovať im také výrobky a služby, ktoré nepretržite spĺňajú ich najnáročnejšie požiadavky pri dodržaní špičkovej kvality. GAMO chce byť neustále spoločnosťou, ktorá rýchlo a kvalitne poskytne komplexné služby na úrovni medzinárodného štandardu pri zachovaní konkurencieschopných cien a vysokej spoľahlivosti pri realizácii zákaziek. K naplneniu tohto tvrdenia smerujú i zásady politiky kvality spoločnosti GAMO a. s., za ktorých prijatie a plnenie zodpovedajú všetci zamestnanci spoločnosti.
O spoločnosti:
Obr.1: Logo spoločnosti Gamo a.s.
(zdroj:www.gamo.sk)
Obchodné meno: GAMO a. s.
Sídlo: Kyjevské námestie 6
974 04 Banská Bystrica
IČO: 36 033 987
DIČ: 2020087498
Dátum založenia: 23. 11. 1998 (od 9. 10. 1991 ako s. r. o.)
Dátum zápisu: 23. 12. 1998
Právna forma: Akciová spoločnosť
Hlavný predmet podnikania:
• konzultačné a poradenské činnosti v oblasti IT
• dodávka a realizácia počítačových systémov
• vývoj softvérových aplikácií
• technická podpora a poskytovanie systémových služieb
• školenia a kurzy so zameraním na IT znalosti
História firmy
1991
Posledný februárový deň vzniká združenie (vtedy ešte konzorcium) fyzických osôb pod názvom GAMO elektronik. V októbri sa päťčlenné konzorcium transformuje na GAMO, spol. s r.o. Spoločnosť zamestnáva prvých dvoch ľudí.
1999
Prvý januárový deň sa GAMO transformuje na akciovú spoločnosť.
2002
Implementácia metód procesného riadenia počas rokov 2001 a 2002 bola v novembri roku 2002 zavŕšená. GAMO získalo certifikát systému manažérstva kvality podľa normy ISO 9001:2000.
2005
Podpísanie dohody medzi Železiarňami Podbrezová a.s. a GAMO a.s. o pričlenení odboru informatiky ŽP ku GAMO a o poskytovaní plného outsourcingu informačného systému ŽP.
2007
V roku 2007 došlo k ukončeniu outsourcingového kontraktu so Železiarňami Podbrezová, a.s. a k opätovnému prevzatiu vlastníckej aj manažérskej kontroly pôvodnými akcionármi.
2009
GAMO recertifikovalo svoj systém manažérstva kvality na normu ISO 9001:2008, obhájilo dlhodobé partnerstvá s technologickými lídrami (HP, IBM, Microsoft, Lenovo, Cisco Systems, vmware a ďalšími).
Vývoj firmy
Obr.2: Vývoj firmy Gamo a.s.
(zdroj:www.gamo.sk)
Profil spoločnosti
Počas uplynulých 19 rokov GAMO svojím pôsobením priamo ovplyvňovalo rozvoj odvetvia informačných technológií na Slovensku. Popri globálne pôsobiacich zahraničných spoločnostiach patrí medzi významné čisto slovenské subjekty. Pravidelne obsadzuje miesta v prvej dvadsiatke IT spoločností na Slovensku, podľa celkovej veľkosti ročných tržieb z TREND TOP IT.
V súčasnosti sú hlavným zameraním spoločnosti tri oblasti:
• poskytovanie komplexnej hardvérovej infraštruktúry pre segment stredných a veľkých zákazníkov
• vývoj a nasadzovanie špecializovaných softvérových aplikácií
• IT a systémové služby
Vnútorná štruktúra úsekov a oddelení v GAMO je realizovaná plne v súlade s týmto produktovým zameraním. Takýmto spôsobom sa darí vkladať do riešení profesionalitu, získané skúsenosti ako aj najnovšie technologické trendy a riešenia.
Kvalita, ako aj inovatívnosť riešení sú postavené na profesionalite pracovníkov. Systémom autorizácií špecialistov sa firme podarilo vybudovať tím schopný garantovať požadovanú úroveň riešení a služieb. So všetkými výrobcami, ktorých produkty GAMO a. s. používa, má firma vybudované a dlhodobo rozvíjané partnerské vzťahy podložené odbornými a technologickými certifikátmi.
Hlavným cieľom spoločnosti je obojstranne fungujúce partnerstvo so zákazníkom. Zákazník pre firmu nepredstavuje len jednorazovú alebo krátkodobú príležitosť. Je v prvom rade partnerom a firma sa ho svojou prácou snaží presvedčiť, že aj ona je partnerom pre neho. Presne v duchu vízie, GAMO – spoľahlivý partner v oblasti informačných technológií.
Trh s IT na slovensku 2009
Slovenský trh s informačnými technológiami (IT) charakterizovala ešte do roku 2008 vysoká dynamika rastu. Slovenský IT trh sa svojou štruktúrou približoval vyspelým európskym krajinám. Nezmenený vývoj sa až do roku 2009 predpokladal aj v budúcnosti. Hlavnými rastovými faktormi boli označované najmä IT služby, softvérové aplikácie a tiež projekty informatizácie financované zo štrukturálnych fondov EU v Operačnom programe Informatizácia spoločnosti (OPIS) pre roky 2007-2013.
Rok 2009 však priniesol zmenu zapríčinenú globálnymi udalosťami, ktoré výrazne zasiahli aj slovenské hospodárstvo. Tým, ako bola slovenská ekonomika otvorená a proexportne orientovaná, sa tu naplno prejavil vplyv vonkajších faktorov a priniesol oslabenie dopytu. Toto spomalenie malo priamy vplyv na IT trh, kde boli nanovo prehodnocované všetky IT investície a projekty. Napriek tomu je možné konštatovať, že IT trh nezaznamenal absolútny pokles, ale veľmi mierny rast, ktorý bol v protiklade s uplynulými „silnými“ rokmi.
Celková medziročná miera rastu bola na rok 2009 odhadovaná na cca 2%, na rok 2010 niekde okolo 4-5%. Ani v roku 2012 sa však nedosiahne stav z roku 2008, kedy bol rast trhu ovplyvňovaný najmä IT službami. Tie boli totiž najjednoduchšie zrušiteľnou položkou pri obstarávaní IT systémov, najmä konzultačné služby. Taktiež cena za jednotku (či už hodinu práce IT špecialistu alebo samotného IT vybavenia) klesala. Týmto sa síce mohlo na trhu predať viac techniky, softvéru, či zrealizovaných služieb, no vplyv na celkovú veľkosť trhu vo finančnom vyjadrení bol veľmi mierny.
Charakteristickým znakom trhu sa stalo predlžovanie cyklu obmeny vybavenia, obchodný proces u zákazníkov podliehal dlhšiemu zvažovaniu a rozhodovaniu. Uvedené faktory tiež neprispeli ku dynamike trhu.
Navyše, projekty financované zo štrukturálnych fondov EU sa počas roka 2009 ešte naplno nerozbehli. Hlavným typom aktivít z OPIS boli najmä štúdie uskutočniteľnosti pre jednotlivé prioritné osi a s nimi súvisiaca dokumentácia. Samotná realizácia a dodávka IT vybavenia sa očakáva v rokoch 2010 a ďalších.
Tým, ako sa ekonomická situácia bude postupne zlepšovať, je možné očakávať aj zvýšenie investícií do IT, čím sa tempo rastu bude zrýchľovať. Taktiež moderné technologické trendy akými sú virtualizácia, cloud computing či širokopásmový prístup do internetu zohrajú svoju úlohu pri návrate smerovania slovenského IT smerom ku vyspelým IT prostrediam z krajín pôvodnej EU. V týchto sa totiž v prepočte na jedného obyvateľa vynakladajú na IT oveľa vyššie čiastky.
Vývoj veľkosti trhu a trhový podiel GAMO
Na roky 2008-2012 sa predpokladal kontinuálny rast IT trhu na Slovensku vo výške 9,7%, no kvôli opadom finančnej krízy sa predpoklad tempa rastu zmiernil na úroveň cca 5% medziročne. No stále je to rast. Vplyv čerpania eurofondov na Operačný plán Informatizácia spoločnosti (OPIS) je rirovnávaný ku „elektronickému šrotovnému“. Ešte v roku 2008 pred krízou IDC prezentovalo svoje odhady príspevkov EU fondov ku rastu IT trhu vo výške 2,5% bodu ku celkovému rastu.
Výdavky na IT produkty a služby v prepočte na obyvateľa Slovenska stále predstavujú v porovnaní s priemerom EU iba približne 1/3, teda nízke hodnoty. V porovnaní s krajinami V4 je Slovensko na 3. mieste. Takže priestor na rast trhu existuje.
V roku 2008 sa zrealizovali jednorazové projekty súvisiace s prechodom Slovenska na menu EURO, čo si vyžadovalo okrem úprav informačných systémov aj čiastočnú obnovu IT infraštruktúry. V roku 2009 sa tieto projekty ukončovali a neexistoval teda dodatočný stimul pre rast trhu. Navyše sa z projektov súvisiacich s Operačným programom Informatizácia spoločnosti nepodarilo zrealizovať takmer žiadne projekty, preto bol reálny prínos OPISu v roku 2009 bol na celkovom IT trhu zanedbateľný.
Aj kvôli týmto okolnostiam sa celková veľkosť IT trhu počas roka 2009 takmer nezmenila.
GAMO dosiahlo v roku 2009 celkový obrat vo výške 10,332 mil. EUR (311 mil. Sk). V porovnaní s rokom 2008 to predstavuje medziročný pokles o 16,7 %. Z pohľadu štruktúry tržieb sa nepodarilo udržať celkovú výšku tržieb za tovar (hardvérové vybavenie a krabicový softvér) a tu bol zaznamenaný pokles o 20,2 %. V oblasti IT služieb bol zaznamenaný taktiež pokles, no bol miernejší ako u HW/SW a predstavoval 14,8%. Dopady na vybrané ekonomické ukazovatele a celkovú pridanú hodnotu ako aj pridanú hodnotu na zamestnanca však neboli až také dramatické a pridaná hodnota prepočítaná na jedného zamestnanca poklesla o 4,2%.
Trhový podiel spoločnosti GAMO na lovenskom IT trhu v roku 2009 dosiahol približne 1,08 %, čo predstavuje voči roku 2008 pokles o približne 16 %.
Napriek týmto výsledkom sa však podarilo spoločnosti GAMO dosiahnuť kladný hospodársky výsledok a taktiež rozpracovať obchodné aktivity, ktorých plný efekt sa prejaví v roku 2010 a ďalších.
Podľa objemu tržieb za rok 2009 patrí firme GAMO 31. pozícia na slovenskom trhu IT firiem.
Inovačná stratégia spoločnosti
• Udržiavanie najvyššej kvality služieb
• Aplikovanie moderných informačných technológií
• Spolupráca so svetovými IT výrobcami
• Odborný rast a neustále vzdelávanie zamestnancov
Predmet činnosti
V našich riešeniach prinášame zákazníkom progresívne produkty a služby, realizované skúsenými a certifikovanými špecialistami.
Vďaka dokonalému poznaniu hardvérovej infraštruktúry dokážeme naše riešenia prispôsobiť potrebám a požiadavkám konkrétneho zákazníka. Na uvedenej infraštruktúre zákazníkovi nasadzujeme komplexné informačné systémy či iné podporné aplikácie.
Pre konkrétne oblasti máme pripravené ucelené softvérové riešenia. Dokážeme vyvíjať špecializované softvérové aplikácie prispôsobené potrebám a požiadavkám zákazníka.
Tradične poskytovanou službou sú tiež školenia a certifikačné testy v oblasti IT. V spoločnosti máme široký tím lektorov, schopných poskytnúť kvalitné a odborné IT tréningy. Akreditované testovacie miestnosti pre ECDL testy v 4 mestách zasa ponúkajú možnosť získať medzinárodne uznávané IT certifikáty.
Stratégiou spoločnosti GAMO je orientácia na také riešenia a služby, ktoré zákazníkom prinášajú zvýšenie ich konkurenčnej schopnosti v podmienkach globálneho trhu a konkurencie. V súčasnosti sa IT stáva nevyhnutnou súčasťou fungovania firiem, zabezpečenie jej bezvýpadkovej a efektívnej prevádzky fungovania je pre nás prioritou.
Obr.3: Produkty spoločnosti Gamo a.s.
(zdroj:www.gamo.sk)
Hardvérové produkty a služby
GAMO vychádza z dlhodobo overených produktov, ku ktorým implementuje najnovšie technológie, akými sú napríklad virtualizácia či blade riešenia. Samozrejmosťou je integrácia a konsolidácia celkového IT vybavenia u zákazníka.
Medzi poskytované služby patrí a zákazníkmi je najčastejšie požadovaná technická podpora. Firma je poskytuje nielen pre dodávané systémy, ale nezriedka pre celé IT vybavenie. GAMO je schopné poskytovať zákazníkom široké portfólio služieb – od jednoduchých opráv a konfigurácií, cez vzdialenú správu a manažment, až po služby s garantovanými parametrami typu SLA. Plne využívajú integrované Help Desk riešenie.
Hardvérová infraštruktúra
Systémy, ktoré tvoria základný predpoklad trvalej a bezproblémovej prevádzky informačného systému u zákazníka.
• PC – na základe overených technológií od popredných svetových výrobcov GAMO poskytuje komplexné služby v oblasti dodávky a technickej podpory PC techniky a príslušenstva
• Servery – certifikovaní špecialisti vykonajú analýzu, navrhnú a zrealizujú technologicky najvhodnejšie riešenia s minimálnymi nárokom na prevádzku a vysokým stupňom spoľahlivosti
• LAN siete – po kvalifikovanej analýze dátového prostredia GAMO navrhuje a odborne realizuje optimálne riešenie komunikačnej infraštruktúry, vrátane možnosti optimalizácie prevádzky a dohľadu nad fungovaním
• SW – nadstavba nad hardvérovými prostriedkami, umožňujúca bezproblémový chod informačnej infraštruktúry zákazníka
• Security – GAMO poskytuje komplexné zabezpečenie IS na základe bezpečnostných štandardov.
Manažované IT služby
Prostredníctvom manažovaných IT služieb dokáže GAMO zákazníkom ponúknuť kompletné prevzatie zodpovednosti za prevádzku ich IT prostredia, alebo výkon čiastkových činností, ktoré zákazník požaduje zabezpečiť externými zdrojmi.
• SLA služby – služby s vopred definovanými kritériami na ich rozsah, priority, zodpovednosti a záruky. GAMO sa postará o bezproblémovú funkčnosť vášho IT, presne podľa vašich požiadaviek. Súčasťou zmlúv je cieľová, ako aj minimálna úroveň služieb. Pre skvalitnenie služieb zaviedli aj automatizovaný monitoring incidentov, kde sú u zmluvných zákazníkov prostredníctvom informačných správ generovaných systémom informovaní o stave a funkčnosti systémov prakticky okamžite. Táto služba je súčasťou všetkých ich uzatvorených SLA zmlúv.
• Virtualizácia – Virtualizácia je proces/technológia, pri ktorej je fyzický prostriedok nahradený softvérovou vrstvou, ktorá tento plnohodnotne emuluje. Riešeniami realizovanými na báze virtualizačných technológií dokážu efektívnejšie zhodnotiť zákazníkom vynaložené investície. Systémy navrhnuté na základe týchto technológií sú nielen ekonomicky výhodnejšie ale zároveň ohľaduplné k životnému prostrediu.
• Bezpečnosť, IT manažment – na základe zmluvného servisu sú schopní monitorovať, riadiť a zabezpečovať IS zákazníka on-line na diaľku. V prípade nepredvídaných okolností dostatočne včas vykonať vhodné protiopatrenia, ktoré zabránia výpadku informačného systému a eliminujú možné ekonomické dopady na minimum.
Základné IT služby
V oblasti základných IT služieb je GAMO schopné poskytovať záručné a pozáručné opravy pre IT vybavenie od rôznych výrobcov, ale aj komplexný servis a podporu pre bežne prevádzkované riešenia.
• Autorizovaný servis – na základe získaných autorizácií od popredných IT výrobcov ponúka firma servisné služby dostupné na celom Slovensku pre výrobky značiek HP, IBM, Lenovo.
• Zmluvný servis – sme pripravení poskytovať široké spektrum služieb v oblasti IT – od jednoduchých dielenských opráv až po služby s garantovanými časmi odozvy a vyriešenia problému priamo u zákazníka.
Integrované riešenia
• Komplexné riešenia IKT – tím certifikovaných špecialistov s dlhoročnými skúsenosťami vlastnou vývojovou základňou v úzkej spolupráci s poprednými svetovými výrobcami IT technológií je pripravený komplexne analyzovať, navrhnúť, zrealizovať, manažovať a servisne zabezpečovať riešenia v oblasti IKT.
• Konsolidácia IT prostredia – Spôsob realizácie serverovej infraštruktúry má dlhodobý dopad na celý informačný systém. Konsolidáciou podnikovej infraštruktúry rozumia množinu technologických možností, ktorými docielia celkovú redukciu použitých konštrukčných prvkov tak, aby pri nezmenenej funkcionalite dosiahli rovnakého prípadne lepšieho výkonu s nižšími celkovými prevádzkovými nákladmi. Navrhované koncepcie hardvérovej infraštruktúry sú vďaka svojej modularite schopné zvládnuť beh existujúcich aplikácií a prispôsobiť sa bez výraznejších problémov akýmkoľvek aplikačným nárokom v budúcnosti. Ako servre využívajú najmä blade riešenia. Jedná sa o riešenie so silnými zabudovanými kontrolnými mechanizmami a prevádzkovou inteligenciou. Systémy, ktoré sa dokážu priebežne monitorovať, dokážu predvídať možné výpadky, oznamujú svoje stavy pomocou monitorovacích nástrojov a obsahujú nezriedka zabudovanú redundanciu niektorých hlavných súčastí. Výpadok takejto súčasti tak neovplyvní celkový chod systému.
• Inteligentné budovy – budovy s integrovaným riadiacim systémom pre väčší komfort, bezpečnosť a energetickú úspornosť budovy. Z jedného centrálneho bodu ovládate všetky technologické procesy v budove – kúrenie, klimatizácia, osvetlenie, zabezpečovacia technika, protipožiarna ochrana, či komunikačná infraštruktúra.
Softvérové riešenia a služby
Dlhodobo sa GAMO venuje segmentu zdravotníctva, GIS riešeniam pre zákazníkov zo sieťových odvetví či riešeniam pre oblasť školstva a vzdelávania. Firma disponuje tímom skúsených analytikov, dizajnérov a programátorov, ktorí sú schopní navrhnúť a vyvinúť špecifické aplikácie pre konkrétne potreby zákazníkov.
GIS riešenia
V oblasti geografických informačných systémov realizujú vývoj špecifických zákazníckych riešení vrátene zberu údajov a ich spracovania do mapových podkladov. GIS riešenia sú postavené na profesionálnej platforme MapInfo od spoločnosti PitneyBowes Business Insight.
• RIS – Špecializovaný GIS nástroj na správu potrubných systémov a diaľkovodov, určený pre prevádzkovateľov líniových stavieb. RIS v súčasnosti predstavuje „up to date“, inovatívne a plne modifikovateľné riešenie pre profesionálnu správu diaľkovodov, spĺňajúce vysoké nároky zo strany zákazníkov.
• AQIS – Špecializované riešenie pre správu vodohospodárskych systémov, určené pre vodárenské spoločnosti. Systém AQIS umožňuje správu a údržbu potrubných rozvodov, technologických objektov vodovodnej a kanalizačnej siete.
• GenerelIS – Komplexné riešenie pre správu infraštruktúry a efektívnu správu a údržbu majetku.
• MuniGIS – Geografický informačný systém vyvinutý pre potreby mestských, obecných úradov a vyšších územných celkov, umožňujúci správu geografických údajov a grafických podkladov.
• Geomarketing – Služby pre zákazníkov zamerané na vizualizáciu, analýzu a odhalenie skrytých väzieb a trendov vo firemných informáciách prostredníctvom grafického zobrazenia na mapovom podklade. Súčasťou služby sú komplexné riešenia pre zber, analýzu a vyhodnocovanie údajov.
Riešenia pre segment školstvo
V segmente školstva zameriavajú aktivity na vývoj produktov pre podporu procesu zdelávania.
• TAP systém – Komplexné riešenie na automatizáciu priebežného testovania vedomostí študentov, prijímacích konaní, ankiet a dotazníkových prieskumov, prostredníctvom skenovania a následného automatického vyhodnotenia vyplnených odpoveďových formulárov. Riešenie umožňuje komplexnú správu otázok, testov a akcií a ich automatizované vyhodnocovanie.
Riešenia pre segment zdravotníctvo
V segmente zdravotníctva sa venujú vývoju liekového informačného systému integrovaného v lekárenských a ambulantných systémoch, vývoju a prevádzke elektronického objednávacieho systému farmaceutického sortimentu a systému podporujúceho plánovanie procedúr pre zdravotnícke zariadenia rôzneho druhu.
• iSYSpharm – Komplexný komunikačný systém určený špeciálne pre oblasť lekárenskej služby na zabezpečenie rýchleho a bezpečného objednávkového styku lekárne s distribútorom.
• Aesculap – Informačný systém poskytujúci komplexné informácie o liekoch, diagnózach a o vzťahoch medzi nimi. Obsahuje zoznam všetkých registrovaných liekov, homeopatík, zdravotníckeho materiálu a zoznam diagnóz podľa MKCH 10. Riešenie je implementované aj vo verzií pre prevádzkovanie na dotykových termináloch.
• Plánovania procedúr – Informačný systém pre riadenie umiestňovania pacientov na liečebné procedúry, evidenciu a vykazovanie úkonov. Systém obsahuje moduly; komplexné plánovanie procedúr pacientov, vyvolávací systém pacientov a prijímaciu recepciu pacientov.
Portal a collaboration
Webové riešenia na báze WCMS, ktoré umožňujú efektívnu správu obsahu webovej stránky a efektívnu komunikáciu pracovných tímov, pre ktoré je nevyhnutnosť mať informácie dostupné na jednom mieste a v požadovanej štruktúre. WCMS riadi prístupové práva a umožňuje dynamicky meniť štruktúru informácií bez nutnosti poznania programovacieho jazyka. Za pomoci WCMS možno vytvoriť prehľadný informačný systém, schopný integrovať do jedného celku viacero aplikácií.
Zákaznícke riešenia (referencie)
• eAgent, eDispečer – Komplexný systém pre podporu manažmentu obhliadok súvisiacich s riešením poistných udalostí. Zabezpečuje komunikáciu medzi poisťovňami, dispečingom a technikmi.
• Jednotný systém spracovania agend (JSSA) – Centralizované riešenie evidencie agend nevyhnutných pre činnosť Oblastných riaditeľstiev pôšt, zabezpečujúce kontrolu finančnej a formálnej konzistencie údajov, a prípravu podkladov pre fakturáciu produktov Slovenskej pošty.
• Informačný systém Recyklačného fondu (ISRF) – Komplexné riešenie na zabezpečenie prevádzky administratívnej agendy Recyklačného Fondu, zabezpečujúce správu poskytovania prostriedkov pre žiadateľov a príspevkov od výrobcov.
Integrované riešenia
• Digitálna škola – Komplexné portfólio tovarov a služieb pre segment školstva, ktoré zahŕňa dodávky IKT a modernej infraštruktúry, interaktívnu techniku, moderné didaktické pomôcky, výukový softvér, aplikáciu na testovanie vedomostí študentov, rôzne typy školení zamerané na vzdelávanie učiteľov a manažmentu škôl, tvorbu e-learningu a webových stránok. Spolupracujeme tiež pri tvorbe obsahovej náplne projektov na získanie NFP zo štrukturálnych fondov EU.
Ľudské zdroje
Náročnosť roku 2009 z pohľadu hospodárskeho vývoja do určitej miery ovplyvnil aj riadenie ľudských zdrojov v spoločnosti. V roku 2009 bolo našim cieľom prehodnotiť a zefektívniť procesy, zjednodušiť činnosti a zachovať funkčnosť jednotlivých útvarov. V roku 2009 bolo prijatých 17 nových zamestnancov so zameraním na posilnenie obchodných pozícií. Pri výberoch bol kladený dôraz na odbornosť a prax uchádzačov a osobnostné požiadavky s dôrazom na dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania. Počet zamestnancov, ktorí ukončili pracovný pomer sa znížil oproti minulému roku na 20, toto číslo bolo vo veľkej miere ovplyvnené organizačnými zmenami. Počet zamestnancov dosiahol ku koncu roka stav 115, z toho podiel žien na celkovom počte 22 %. Štruktúru zamestnancov tvorí 48 % podiel technicko-realizačných zamestnancov, 25 % podiel zamestnancov obchodných činností a 27 % podiel zamestnancov podporných činností. Priemerný vek zamestnancov dosiahol 37 rokov. Z celkového počtu zamestnancov tvorí 57 % podiel zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním. Vzdelávanie v roku 2009 bolo zamerané na zvýšenie kvalifikácie v projektovom riadení, zlepšenie znalostí o produktoch spoločnosti a odborné školenia a certifikácie. Počet zamestnancov, ktorí sú vlastníkmi rôznych druhov certifikátov tvorí 48 % podiel z celkového počtu zamestnancov. Aj v roku 2009 bol kladený dôraz na udržanie a skvalitňovanie sociálneho programu a benefitov spoločnosti so zameraním na podporu spoločných akcií zamestnancov.
Obr.4: Zamestnanci Gamo a.s.
(zdroj:www.gamo.sk)
Ocenenia
IBM STG partner 2010 - System x servers (2. miesto)
za podporu a predaj produktov, riešení a služieb IBM na slovenskom trhu.
Najrýchlejšie rastúci partner v predaji PSG (Personal Systems Group) produktov za rok 2010
GAMO ako GOLD Preferred partner a Service Specialist spoločnosti HP dokázalo naplno zužitkovať svoje dlhoročné skúsenosti s predajom, odborným poradenstvom a zabezpečovaním servisu pre osobné počítače a notebooky značky HP.
Nováčik roku 2008
ocenenie od spoločnosti Kerio Technologies.