Preskočiť navigáciu.
Domov

Ako vidieť z tabuľky na vývoji softwaru sa pracovalo neustále a AOL každý rok prinášalo novú verziu. Na výskum a vývoj sa v posledných rokoch použili nasledovné financie:

Z databázy vyhľadávača AOL v roku 2006 nedopatrením unikli tri mesiace časovej osi – samozrejme s údajmi. 20 miliónov vyhľadávacích termínov od 650-tisíc používateľov vyhľadávacej služby AOL sa dostalo na internet. Ktokoľvek šikovný z nich mohol zrekonštruovať slušnú časť súkromia týchto používateľov – mená a adresy známych, zdravotné problémy, záľuby. AOL mal z tohto prípadu súdne opletačky, ale podobný prípad sa môže stať kedykoľvek – všetky vyhľadávače si podobné informácie ukladajú a neprajník z prostredia firmy ich môže vyniesť, uverejniť alebo zneužiť. Prevádzkovateľ takisto nepochybne sám využíva získané údaje na optimalizáciu behu vlastných služieb, predáva ich obchodným partnerom, a ako sa už aj reálne stalo, musí ich vydať v prípade súdneho procesu.

AOL – Patenty

AOL momentálne vlastní približne 500 patentov v rôznych oblastiach. Celý zoznam sa dá pozrieť na ich stránke http://corp.aol.com/patents/ .
AOL napríklad vlastní patent na Instant messaging taký aký ho poznáme, že požívatelia môžu vidieť stav ostatných, môžu si s nimi písať v reálnom čase,... . AOL by mohol tento patent použiť proti konkurencii (Yahoo, MSN, ICQ), ale to nie je jeho zámer a používa ho iba ako poistku, keby sa dostal s niekým do súdneho sporu. Na tento patent čakal od roku 1997 a dočkal sa uznania v roku 2002

AOL – Partneri

Partnerov tvorili aj iní poskytovatelia internetového pripojenia. AOL ponúkal prístup do svojej siete aj po sieti týchto poskytovateľov. Ďalšími partnermi sú rôzne internetové stránky, ktoré odkazujú na portály spoločnosti AOL a zvyšujú tým návštevnosť.
Vtedajší vlastník AOL, spoločnosť Time Warner, v roku 2005 súhlasila s predajom 5 % balíka akcií niekdajšieho kráľa internetu America Online (AOL), spoločnosti Google, za 1 miliardu dolárov a prehĺbenie spolupráce medzi oboma gigantmi.
Momentálne je AOL samostatná spoločnosť a Google v nej nevlastní žiaden podiel. Aj napriek tomu ale dlhodobo spolupracujú a Google platí spoločnosti AOL za zverejňovanie svojej reklamy na ich portáloch a vo výsledkoch vo vyhľadávané vo vyhľadávači AOL. Táto zmluva platí do roku 2015.

Zdroje

http://en.wikipedia.org/wiki/AOL

http://businessworld.cz/ostatni/historie-america-online-aol-5864

http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Case

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_Link

Inovácie v spoločnosti AOL

Spoločnosť bola založená pod názvom Control Video Corporation. V roku 1983 sa premenovala na Quantum Computer Services a ich jediný produkt bola služba Quantum Link, ktorá umožňovala svojim používateľom pristupovať do siete. Služba bola zo začiatku pre počítače Atari a Commodore. Neskôr pridali podporu aj pre IBM PC a Apple Macintosh.

V roku 1991 sa spoločnosť premenovala na America Online. Počiatok deväťtesiatych rokov sa z nej stal najväčší poskytovateľ internetového pripojenia a v najlepšom období mala 30 miliónov zákazníkov.

V článku sú popísané invoácie, ktoré spoločnosť AOL počas svojej existencie vytvorila a aj keď v súčasnosti už nie je ani zďaleka to čo bývala, s mnohými produktami prišla ako prvý na svete.

AOL

Začiatky - CVC

Spoločnosť AOL začínala ako malá firma Control Video Corporation (CVC) založená Billom von Meisterom. Jej jediný produkt bola online služba GameLine pre Atari 2600. Bill von Meister chcel poskytovať aj online predaj hudby, ale nestretol sa s pochopením zo strany vydavateľstva Warner Brothers. Predplatitelia si zakúpili modem za 50 dolárov a zaplatili jednorazový poplatok 15 dolárov. Služba poskytovala možnosť stiahnuť hry za 1 dolár. Tie zostali v pamäti iba pokým a prístroj nevypol.

Quantum Computer Services

V januári 1983 bol najatý Steve Case ako marketingový konzultant na odporúčanie svojho brata, bankára Dana Case. Na začiatku roka 1985bola firma preorganizovaná a premenovaná na Quantum Computer Services. Z pôvodných 100 zamestnancov ostalo iba 10. Zo Steva Casa sa stal CEO spoločnosti. World Wide Web ako ho poznáme ešte neexistoval. Quantum Computers ponúkla produkt Quantum Link

Quantum Link

Quantum Link ponúkal:

  • elektronickú poštu (email)
  • možnosť real-time chatovať
  • zdieľanie súborov
  • najnovšie správy
  • online hry (šach, karty, ...)

Konkurencia priniesla tieto služby až omnoho neskôr. Ku službe sa pristupovalo pomocou modemu s rýchlosťou cca 1200 bit/s. Cena za službu bola $9,95 za mesiac. Pri prístupe do prémiových sekcií sa ešte doplácalo v závislosti od času stráveného v týchto sekciách.
Quantum Link bol pôvodne vyvinutý pre počítače Commodore 64 a 128. Ako produktová inovácia sa služba v roku 1988 rozšírila aj na platformy IBM PC a Apple Macintosh. Apple zistil, že v online službách je veľký potenciál a preto sa rozhodol rozviazať spoluprácu so spoločnosťou CVC a vytvoril si vlastnú online sieť.
Do jedného roka od spustenia mala služba Quantum Link viac ako desaťtisíc používateľov a stále sa rozrastala.

AOL – America Online

Po strate veľkého zákazníka Apple sa firma v roku 1989 premenovala na Online America. O mesiac neskôr sa slová v názve premenili na America Online (AOL). Po premenovaní spoločnosti sa premenovala aj služba, ktorú poskytovali tiež na America Online. Do AOL boli zahrnuté klasické hry z Quantum Linku ale aj úplne nové, ktoré menili pohľad na online hranie.
Najznámejšie hry a atrakcie:

  • Grafické chatovacie prostredie Habbit a Club Caribe od LucasArts
  • Online seriál na pokračovanie QuantulLink Serial, kde ľudia posielali návrhy na pokračovanie
  • Pôvodné Dungeons & Dragons hra Neverwinter Nights – prvá MMORPG

Vďaka veľkej marketingovej inovácii a predstaveniu AOL Software v roku 1992 prudko stúpol počet zákazníkov a s ním aj hodnota akcií.

AOL – Marketing

Marketingová inovácia spočívala v reklame v televízii, rádiách a rozdávaní propagačných materiálov. Pre ľudí, ktorí už mali internetové pripojenie a chceli využívať službu AOL sa rozdávali demo verzie na disketách zdarma.
Táto mohutná propagácia prilákala množstvo zákazníkov za krátky čas. Steve Case sa hneď chytil príležitosti a tento prudký nárast použil v ďalšej fáze reklamnej kampane. Firma sa stala silným hráčom na poli online služieb.
V rokoch 1994 až 1996 získalo AOL päť miliónov nových zákazníkov. Je to viac ako získalo NewYork Times alebo Washington Post za 50 rokov.
AOL sa postupne začalo angažovať aj na európskom trhu a prišlo napríklad do Veľkej Británie, Nemecka, Francúzka. Ponúkali neobmedzený prístup na internet za paušálnu sumu $19,95 mesačne.

AOL – Hlavná konkurencia (1980-2000)

Hlavnú konkurenciu tvorili tri služby.

Prodigy

Bol druhým najväčším poskytovateľom online služieb v roku 1990. Svojou zlou cenovou politikou sa ale dostal do krachu. Slabé stránky služby Prodigy:

  • Hodinová tarifikácia
  • Postupné zvyšovanie cien a zníženie predplatených služieb
  • Napr. iba 30 mailov/mes. , každý navyše sa doplácal
  • Software skončil 11.1999 (vraj nie kvôli Y2K)

CompuServe

Bol prvým a najväčším poskytovateľom online služieb v Spojených štátoch do polovice deväťdesiatych rokov. Bol najväčším konkurentom AOL. Na rozdiel od AOL sa za prístup platilo hodinovo a nie mesačne.
Službu CompuServe prevádzkovala spoločnosť WorldCom, ktorá neskôr túto službu vymenila s AOL za jej sieťovú divíziu. Takýmto spôsobom sa AOL zbavil najväčšej konkurencie a zároveň prevzal nových zákazníkov.

GEnie

Bola iba textová služba. Predstavením grafických software-ov ako AOL Software a CompuServe počet záujemcov o službu klesal až nakoniec úplne padol pod tlakom silnej konkurencie. Službu úplne vypli pred začiatkom roku 2000, pretože trpela Y2K bugom – chyba v software-och pri prechode na rok 2000.

AOL Time Warner

V roku 2001 sa spojili spoločnosti Time Warner a AOL do jedného konzorcia AOL Time Warner. Dodnes sa nepresne hovorí o akvizícii. AOL síce bola v zrovnaní s Time Warner menošnou firnou, mala len štvrtinový obrat a omnoho menej zamestnancov, ale aj tak, sa stala na burze veľkým hráčom. Obchod sa uskutočnil výmenou akcií a pretože išlo takmer o rovnocenný pomer, je presnejšie hovoriť o fúzii, a to nie hocijakej. Spojenie týchto spoločností v mediálny kolos AOL Time Warner bolo podľa kapitalizácie historicky najväčšou fúziou v dejinách. To potvrdzuje aj skutočnosť, že nový mediálny kolos s hodnotou 350 miliárd dolárov sa v rebríčku firiem podľa trhovej valuácie zaradil na štvrtú priečku, za Microsoft, General Electric a Cisco.
Pozoruhodné na tomto spojení boli ešte dve okolnosti. Po prvé to, že sa obchod podarilo pripraviť prakticky v utajení. Dojednávalo ho úzke vedenie oboch spoločností za pomerne veľmi krátku dobu. A za druhé, že išlo o zlúčenie dvoch popredných firiem operujúcich v rozdielnych oblastiach, hoci so spoločnými záujmami. Na prvý pohľad to vyzeralo logicky: AOL ovplyvňuje deň čo deň desiatky miliónov užívateľov, ktorí majú u tejto firmy pripojenie na internet, ale chýba dostatočná ponuka, aby túto výhodu využila. Time Warner naopak disponuje širokou ponukou produktov zábavného priemyslu (filmy, hudba, video, časopisy, knihy), ale musí sa deň čo deň stretávať v marketingových bitkách o zákazníka so svojimi konkurentmi. Keď si k tomu prirátame, že Time Warner do tej doby vo svojich aktivitách na internete stroskotával (príkladom je nepodarený projekt Pathfinder.com), je jasné, že išlo z hľadiska oboch firiem o premyslený krok.
Premárnené šance sú len niektoré z príkladov, prečo zakrátko po fúzii, do ktorej sa vkladali veľké nádeje, začali akcie AOL Time Warner klesať. Trh začal vnímať tento mediálny kolos ako "nepodarenú firmu", ktorá nemá jasné zameranie ani cieľ. V roku 2009 sa vyskytli špekulácie, že ak Microsoft uskutoční akvizíciu Yahoo!, Google odpovie tým, že od Time Warner odkúpi AOL.

AOL

Spoločná cesta mediálnej spoločnosti a internetovej služby skončí po takmer deviatich rokoch. Deviateho decembra sa AOL oddelí od Time Warner, nasledujúci deň sa začne obchodovať s akciami AOL na burze. Majitelia akcií Time Warner získajú za každých jedenásť akcií spoločnosti jednu akciu AOL.

Informácia podľa TechCrunch priniesla minimálne jednu dôležitú správu - o aktuálnej finančnej hodnote AOL. Pri momentálnom trhovom ohodnotení Time Warner vo výške 37,8 miliardy dolárov je to približne 3,15 miliardy dolárov. Hodnota AOL tak kontinuálne klesá od roku 2000, kedy sa ho Time Warner rozhodol kúpiť za 109 miliárd. V roku 2005, kedy do AOL investoval Google bola odhadované hodnota už len vo výške 20 miliárd dolárov.

Budúcnosť AOL teraz záleží na plánoch jej šéfa, bývalého viceprezidenta Google, Tima Armstronga. Ten by chcel posunúť spoločnosť z poskytovania internetového pripojenia k vytváraniu obsahu. Tu by ale mohol na klesajúcu návštevnosť stránok- dvanásť obsahových sekcií AOL navštívilo v septembri 11,4 milióna ľudí. Obchodný model postavený na týchto základoch tak síce môže fungovať, bude ale podstatne menší ako ten fungujúci v súčasnosti
AOL v poslednej dobe kupuje úspešné webové portály, na ktorých by mohla časom zarobiť poskytovaním reklamy.

Nákup webov:

  • 2005 - Weblogs Inc. – 75 blogov (Engadget, Autoblog ,Joystiq) $20 mil.
  • 2008 - Bebo (UK) za $850 mil. - neúspech
  • 2009 – Patch $7 mil.
  • 2010 – TechCrunch - $30 – 40 mil.
  • 2011 - The Huffington Post za $315 mil.

AOL – Výskum a vývoj

Vývoj a výskum v spoločnosti bol zameraný hlavne na grafický software AOL Software. Ten sa začal vyvíjať po premenovaní Quantum Computers na America Online. Umožňoval All-In-One prístup do sveta internetu. Ako prvý produkt na svete prišiel s grafickým rozhraním namiesto textového, čím sa dostal výrazne pred konkurenciu.

AOL – Vývoj AOL Software

Dátum vydaniaProdukt
1989 America Online pre Macintosh
Február 1991 AOL pre DOS
Január 1993 AOL 2.0 pre Apple Macintosh, AOL 1.0 pre Microsoft Windows 3.x
Jún 1994 AOL 1.5 pre Microsoft Windows 3.x
September 1994 AOL 2.0 pre Microsoft Windows 3.x
Jún 1995 AOL 2.5 pre Microsoft Windows 3.x
Jún 1995 AOL 3.0 (Win16) pre Windows 3.x/Windows 95/Windows NT
Jún 1996 AOL 3.0 pre Windows 95
Jún 1999 AOL 4.0 (Casablanca) and Refresh 2
September 1999 AOL 5.0 (Kilimanjaro)
Jún 2000 AOL 5.0 pre 9x/NT/2K (Niagara)
Október 2000 AOL 6.0 (K2 – Karakorum) and Refresh
September 2001 AOL 6.0.2 pre XP (Steppenwolf)
Október 2001 AOL 7.0 (Taz) and Refresh 1, Refresh 2, and Refresh 2 Plus
Október 2002 AOL 8.0 (Spacely)
Apríl 2003 AOL 8.0 Plus (Elroy)
August 2003 AOL 9.0 Optimized (Bunker Hill / Blue Hawaii) and Refresh
Máj 2004 AOL 9.0 Optimized SE/LE (Thailand / Tahiti)
November 2004, júl 2005 AOL 9.0 Security Edition SE/LE (Strauss) and Refresh
August 2005 AOL Suite Beta (neskôr zrušený)
September 2006 AOL OpenRide (Streamliner)
November 2006 AOL 9.0 VR and Refresh (Raga) (AOL 9.0 pre Microsoft Windows Vista)
September 2007 AOL Desktop pre Mac Beta
Október 31, 2007 AOL 9.1 (Tarana)
December 2007 AOL Desktop (a.k.a. AOL 10.0)
Máj 2008 AOL Desktop pre Mac 1.0
September 2008 AOL Desktop 10.1
Február 2009 AOL 9.5 and 9.5 Refresh
November 2010 AOL Desktop 9.6