Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Microsoft Corporation

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Spoločnosť bola založená 4.apríla 1975 dvomi spolužiakmi z Harwardskej Univerzity, Billom Gatesom a Paulom Allenom v USA v meste Redmond (stat Washington). Prvým projektom bol operačný systém šitý na mieru počítača Altair 8800. Pri jeho prezentácii si uvedomili, že by bolo dobré mať nejaký univerzálny interpeter programov napísaných v jazyku BASIC. Vzhľadom na to že žiadny neexistoval, Allen sa pustil do vývoja simulátora počítača Altair a Gates pracoval na samotnom interpreteri. Napriek tomu že interpreter bol vyvíjaný pre simulátor, pri neskoršej prezentácii interpretera s ním boli úspešní, bežal plynule a bez problémov. Najnovšia verzia Altair sa tak už volala Altair BASIC.

ms_logo.jpg
Obrázok 1: Logo spoločnosti Microsoft Corporation
(Zdroj: http://technomarketer.typepad.com/technomarketer//microsoft%20logo_qjpre...)

Po prvý krát vstúpili na trh s operačnými systémami v roku 1980 s OS Xenix, napriek tomu že išlo ešte len o vylepšený DOS (Disk Operating System). Po tomto podpísali kontrakt s IBM na dodávku CP/MOS systémov pre všetky počítače od IBM, čo začínajúcej spoločnosti výrazne pomohlo. Prvý krát sa objavuje pojem IBM PC (IBM Personal Computer). V roku 1981 si Microsoft nechal patentovať MS-DOS, na čo IBM zareagovalo patentovaním BIOSu. To spôsobilo, že na trhu zostali len dve veľké spoločnosti jedna od druhej závislá, takže ostatné spoločnosti ak chceli zostať kompatibilné, museli reverzným inžinierstvom vyvinúť vlastné programy a zariadenia, čo trvalo niekoľko rokov a to poskytlo obom spoločnostiam výrazný a rozhodujúci náskok pred konkurenciou.
Neskôr v roku 1983 Paul Allen kvôli chorobe odchádza z riadiacich pozícií Microsoftu. V roku 1986 prišiel prvý výrazný nárast ceny akcií spoločnosti a "za jediný rok sa až 12,000 zamestnancov stalo milionármi a štyria až miliardármi."
Prvý MS Office bol vydaný v roku 1990, vtedy obsahoval iba nástroje Word a Excel. Všetky ostatné nástroje sa prídávali až časom a predovšetkým vďaka akvizíciám firiem, ktoré vyšli na trh novými a úspešnými softvérmi skôr, ako napríklad Powerpoint a Visio.
Prvý 32-bitový OS od roku 1993 a 64-bitový od 2005.
Prvým a doteraz posledným skutočne revolučným operačným systémom bol Windows 95. Po prvý krát umožnil užívateľom pracovať v grafickom rozhraní s pracovnou plochou, ikonami a oknami. O rok neskôr predstavili aj prvú verziu operačného systému určeného pre priemyselné zariadenia s jadrom pracujúcim v reálnom čase - Windows CE 1.0.
Spoločnosť prakticky od svojho vzniku čelí množstvu súdnych sporov, predovšetkým kvôli nekalým praktikám a správaniu sa voči konkurencii. V roku 2004 prehrala spoločnosť súdny spor kvôli Windows Media Playeru, ktorý predinštalovávala do svojich operačných systémov a nekorektne tak vytláčala konkurenciu z trhu. Zaplatiť musela pokutu 800 miliónov USD. Ešte vyššiu pokutu, 900 miliónov EURO musela spoločnosť zaplatiť v roku 2008 za to, že svojej priamej konkurencii zatajovala dôležité údaje o svojom softvére, čím ju znevýhodňovala. Pokuta bola pôvodne podstatne nižšia, ale z dôvodu jej ignorovania a nezaplatenia sa viac ako zdvojnásobila.
Od roku 2008 sa začala významnejšie venovať vývoju Cloud aplikácií, v ktorých Microsoft vidí budúcnosť. Bill Gates dnes už nepôsobí ako vývojár ani softvérový architekt a venuje sa už len propagácii spoločnosti ako takej.

Oblasti inovácií produktov a služieb

  • Cloud Computing
  • Operačné systémy
  • Vyhľadávače
  • Mobilné OS
  • Herné konzoly
  • Podpora inovačných riešení zákazníkov

CLOUD COMPUTING

Takzvané Cloud aplikácie sú všeobecne považované za nástupcov tradičného softvéru, umožňujú totiž firmám a podnikateľom prejsť od jednorázových nákladov k prevádzkovým, čo je pre mnohé z nich finančne výhodnejšie. Všetky spoločnosti sa snažia vyvíjať softvér takým spôsobom, aby bol jednoducho dostupný prostredníctvom internetu, bez nutnosti čokoľvek inštalovať alebo kopírovať do svojho osobného počítača. Všetko čo je na využívanie takéhoto softvéru potrebné je počítač s pripojením do internetu a ľubovoľný internetový prehliadač.
Spoločnosť Microsoft okrajovo vyvíjala tento druh softvéru už viac viac ako 15 rokov, no až od roku 2008 aj s plnou vážnosťou, ktorá tomu prináleží.
V prvom rade vyvinula platformu Microsoft Azure slúžiacu na vývoj samotných cloud aplikácií. Ide o internetovú platformu pre služby cloud computing hostované v dátových centrách spoločnosti Microsoft. Platforma Windows Azure poskytuje celú škálu funkcií pre vytváranie aplikácií, ktorých použitie pokrýva spektrum od spotrebiteľských webov až po nasadenie v podnikoch a zahŕňa operačný systém pre služby prostredia cloud a sadu služieb pre vývojárov a IT profesionálov. Hlavnými súčasťami platformy Windows Azure sú produkty Windows Azure, Microsoft SQL Azure a AppFabric. Na Slovensku tento rok vyjde Cloud aplikácia Microsoft Windows Intune, ktorá bude v štýle Cloud filozofie poskytovať predovšetkým bezpečnostné nástroje ako antivírus, antispam a podobne.
Všeobecne sa Cloud aplikácie delia na dva typy:

  • verejný cloud - podnik využíva cloud aplikáciu priamo od jej poskytovateľa (napr. Microsoftu)
  • privátny - podnik odkúpi cloud aplikáciu a tú ďalej poskytuje v rámci svojich štruktúr

cloud.jpg
Obrázok 2: Schéma štruktúry dvoch rôznych modelov Cloud aplikácií
(Zdroj: http://cloudko.files.wordpress.com/2011/02/022211_1727_cloudcomput11.png...)

OPERAČNÉ SYSTÉMY

Microsoft sa neustále snaží inovovať všetky svoje produkty a keďže jeho ťažiskovou oblasťou s najväčšími ziskami sú operačné systémy, snaží sa neustále vydávať nové verzie Windows, ktoré by ich mali mať najviac. Pravdou však tiež je, že Microsoft vo svojich operačných systémoch nepriniesol žiadnu výraznú inováciu od čias vzniku Windows 95. S prichádzajúcim Windows 8 však spoločnosť pripravuje niekoľko zaujímavých riešení, ktoré však globálne za inovatívne nemožno nazvať.
windows_8.jpg
Obrázok 3: prichádzajúci Microsoft Windows 8
(Zdroj: http://www.maxence-blog.fr/wp-content/uploads/Windows_8.jpg)

  • Windows Store - malo by ísť o obdobu konkurenčnej App Store, kde by Microsoft na svojich serveroch zhromažďoval všetky aplikácie spustiteľné pod OS Windows
  • Riadenie identít - prenos svojho používateľského účtu v OS Windows cez internet na ľubovoľný iný počítač
  • Skrátenie štartu PC pod 20 sekúnd
  • My PC My Way - automatické funkcie na základe identifikácie tváre, ako napr. vypínanie/zapínanie aplikácií, prerušenie prehrávania filmu v prípade že sa nepozeráte na monitor atď..
  • Vylepšená protipirátska ochrana - viacero súborob jadra OS by bežala cez Cloud
  • Vylepšená funkcionalita dotykových obrazoviek, pridanie funkcií oproti Windows 7
  • Vylepšená biometrická ochrana - bezpečnejšie prihlasovanie do systému, identifikácia používateľa..

VYHĽADÁVAČ

Microsoft sa v posledných rokoch snaží čo najviac zredukovať monopol spoločnosti Google na poli vyhľadávačov. Jeho vyhľadávaciemu nástroju Microsoft Bing sa to zatiaľ vcelku darí, a aj keď len pomaly, no predsa jeho zastúpenie na trhu každoročne stúpa.

microsoft-bing-logo-design.jpg
Obrázok 4: Logo internetového vyhľadávača MS Bing
(Zdroj: http://imjustcreative.com/wp-content/uploads/microsoft-bing-logo-design.jpg)

Aby ho Microsoft ešte viac zvýšil, uzavrel niekoľko veľmi zaujímavých partnerstiev. Najväčšie sa týka spolupráce s Yahoo, kde Microsoft odkúpil licenciu na 10 rokov, takže všetky stránky Yahoo budú odteraz vyhľadávať automaticky cez Bing. Od tohto kroku si spoločnosť sľubuje do konca roka 2011 získať 28% podiel na americkom trhu. Podobne je to aj s Facebookom, ktorého vyhľadávací mechanizmus bude tak isto primárne využívať MS Bing.
Pridruženou funkciou vyhľadávača sú aj mapové podklady, ktoré Microsoft poskytuje v niekoľkonásobne lepšom rozlíšení a kvalite, ako konkurencia, o ich lepšej aktuálnosti ani nehovoriac. Napriek tomu však ešte potrvá niekoľko rokov, kým Microsoft prelomí zvyk a loajalitu užívateľov konkurenčného Google.

MOBILNÉ OPERAČNÉ SYSTÉMY

Najnovším produktom Microsoftu určenom pre mobilné telefóny, tablety a podobné zariadenia je Windows Phone 7. Napriek tomu že ide o pomerne kvalitný operačný systém od silného hráča akým Microsoft nepochybne je, jeho nasadzovanie na trh sa rozbieha len veľmi pomaly a zatiaľ je prakticky valcovaný konkurenciou ako iOS, Symbian alebo Android.
Z tohto dôvodu uzavrel MS partnerstvo s výrobcom telefónov Nokia, ktorý je vo veľmi podobnej situácii s predajom svojich telefónov. Napriek tomu že ide o kvalitný hardware, jeho predaj neustále klesá. Microsoft teda podľa dohody zaplatí Nokii jednu miliardu dolárov, za čo Nokia začne do všetkých svojich telefónov inštalovať Windows Phone 7 namiesto doteraz používaného Symbianu. Nokia bude Microsoftu platiť za každú kópiu operačného systému, takže injekcia spomínanej miliardy dolárov je len akýmsi kreditom, ktorý má Nokii uľahčiť prechod na nový OS. Obaja si od tejto spolupráce veľa sľubujú, no je pravda že horšie to už ani pre jedného z nich určite nebude.

nokia-windows-phone-7-concept.jpg
Obrázok 5: výsledok partnerstva Microsoftu a Nokie
(Zdroj: http://randommization.com/wp-content/uploads/2011/02/Microsoft-Nokia-pho...)

HERNÉ KONZOLY

Na trhu s hernými konzolami je Microsoft jediným hráčom, ktorý ešte nevyvinul jej mobilnú verziu. Cieľom je teda čím skôr vyvinúť konkurenta pre Play Station Portable od Sony, alebo Gameboya či Wii od Nintenda.
Vyvinutú však už má "klasickú" konzolu Xbox X360. Jej jedinou inováciou, aj keď znovu len z pohľadu Microsoftu, je pohybový senzor Kinect. Hry tak na svoje ovládanie nepotrebujú žiadne ovládacie prvky, senzor sníma pohyby samotného hráča, jeho mimiku, hlas, gestá či emócie, na základe čoho hru ovláda.

kinect.jpg
Obrázok 6: Pohybový senzor Kinect a jeho praktické ovládanie
(Zdroj: http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/02/uk-videogames/2010/Xbox/Kinec...)

PODPORA INOVAČNÝCH RIEŠENÍ ZÁKAZNÍKOV

Snahou Microsoftu nie je len samostatný vývoj inovatívnych riešení, ale aj podpora používateľov svojich produktov v čo najinovatívnejších riešeniach ich využitia. Od roku 2007 organizuje (nie len) na Slovensku každoročne súťaž Microsoft Industry Awards, ktorá oceňuje prihlásené firmy v siedmych rôznych kategóriách. Výsledky za rok 2011:

  1. Najlepšie „Cloud Computing“ Riešenie - Softip, a. s.
  2. Najlepšie riešenie nasadenia desktopových operačných systémov - Siemens IT Solutions and Services s.r.o.
  3. Najlepšie riešenie zníženia nákladov na prevádzku - ANASOFT APR, spol. s r.o.
  4. Najlepšie riešenie migrácie na Microsoft platformu - DATALAN, a.s.
  5. Najlepšie riešenie pre štátnu správu, samosprávu a akademickú sféru - Data System Soft, spol. s. r. o.
  6. Najefektívnejšie riešenie podnikového informačného systému - GEMMA SYSTEMS, s. r. o.
  7. Najinovatívnejšie riešenie s použitím Microsoft technológií - TEMPEST a.s.
    („Platforma pre vývoj Magio webových, mobilných a IPTV aplikácií“ - Slovak Telekom, a. s.)

Zdroje:

www.microsoft.com
www.windows8.sk/my-pc-my-way
www.windows8.sk/ocakavane/funkcie-win8
www.zive.cz
www.etrend.sk
www.microsoft.com