Google je najlepší, najväčší a najpoužívanejší celosvetový vyhľadávač informácií na internete. Pre niektorých laikov je Google synonymom samotného internetu, čo pri istej miere zjednodušenia je skoro pravda, pretože vo svojich datacentrách má fakticky celý dostupný internet zaindexovaný.
Na internete je nepredstaviteľne obrovské množstvo informácií a práve Google vie nájsť medzi nimi presne tú, ktorú hľadáte. Áno, hľadá ihlu v kope sena. Keby v kope sena. To je celý, rozpínajúci sa vesmír sena. Ale ak máte na internete niečo nájsť, nájdete to cez Google.
História
Spoločnosť Google Inc. oficiálne vznikla v roku 1998 v garáži v Menlo Park v Kalifornii. Názov Google vznikol vlastne omylom. Pôvodne sa rozhodli, že ho nazvú googol, čo je veľmi vysoké číslo začínajúce jednotkou, za ktorou nasleduje sto núl (1 × 10100). Keď ho však na záver napísali na tabuľu, jednoducho sa pomýlili.
Všetky peniaze, ktoré mali dovtedy Larry a Sergey pre Google k dispozícii, činili sumu okolo milióna dolárov, vrátane stotisícovej čiastky, ktorú im na rozbehnutie venoval Andy Bechtolsheim, jeden zo zakladateľov Sun Microsystems (v jeho začiatkoch mu tiež takto niekto pomohol).
Investovali do “googleware”, čo je názov pre špeciálnu kombináciu softvéru a hardvéru, na ktorom Google beží. Obaja, ako matematici, investovali však najmä svoje vedomosti a schopnosti do zdokonaľovania vyhľadávania. Nejaké vyhľadávače v tom čase síce už existovali, ale neboli kvalitné – väčšinou ste v nich našli len zmätočne usporiadaný zoznam webstránok bez akejkoľvek logiky, ktorá by vás priviedla k tomu, čo presne hľadáte.
V roku 1999 ľuďom zo Standfordu, ktorí chlapcov od Google poznali, spadla sánka, keď sa dočítali, že investičné spoločnosti Kleiner Perkins Caufield & Buyers a Sequoia Capital sa rozhodli investovať do Google 25 miliónov dolárov. V tom čase Google denne spracúval už asi 500 tisíc vyhľadávaní denne a ešte vôbec nebolo jasné, ako bude na seba zarábať.
Reklamný systém Adwords, ktorý vznikol ako inšpirácia existujúcim systémom platenej inzercie Overture a bol nasadený v roku 2000, Googlu o rok neskôr zabezpečil zisk 7 miliónov dolárov.
V roku 2004 Google Inc. vstúpil na Wall Street NASDAQ a v primárnej emisii akcií získal na rozvoj takmer dve miliardy dolárov. Z toho sa firme už dalo pekne vyžiť, zvlášť keď nemala prakticky nijaké pôžičky. Investovať veru bolo do čoho – ak vo svojich začiatkoch (1998) Google vybavoval za jeden deň asi desať tisíc požiadaviek, teraz ich toľko vybavoval za štyri sekundy (200 miliónov).
Nasledujúce mesiace a roky počíta Google peniaze už v desiatkách miliárd dolárov, pričom nič nenasvedčuje tomu, že by to nemalo konskými krokmi stúpať vyššie a vyššie a vyššie…
V roku 2007 bola hodnota Google približne 149 miliárd dolárov.
V roku 2010 bola odhadovaná hodnota značky Google na hodnotu 114 miliárd dolárov.
Ponuka
Vyhľadávacie služby
Základný produkt spoločnosti sú vyhľadávacie služby. Hlavná úloha je roztriediť všetky informácie na svete, urobiť ich všeobecne prístupnými a užitočnými.
Okrem webových stránok dokáže vyhľadávač prehľadávať aj obrázky, Usenetové diskusné skupiny, spravodajské servery, videá a ponuky on-line predaja.
Inovácia vyhľadávača
Okrem poskytovania jednoduchého prístupu k miliardám webových stránok ponúka Google veľa špeciálnych funkcií na nájdenie presne toho, čo hľadáte. Po zvládnutí základného programu pre kvalitné vyhľadávanie, mali programátori za úlohu riešiť problémy s preklepmi, obohatiť vyhľadávacie okienko o množstvo funkcií.
Kalkulačka
Ak chceme použiť funkciu zabudovanej kalkulačky Google, zadáme požadovaný výpočet do vyhľadávacieho poľa.
Príklad:
Prevod jednotiek
Vyhľadávací nástroj Google je možné použiť na prevod medzi mnohými jednotkami, napríklad jednotkami dĺžky, hmotnosti a objemu. Do vyhľadávacieho poľa stačí zadať požadovanú konverziu.
Príklad:
Výber kľúčových slov
Kontrola pravopisu
Softvér na kontrolu pravopisu Google automaticky kontroluje, či náš dotaz používa najčastejší spôsob hláskovania daného slova. Ak si myslí, že nájdeme lepšie výsledky s alternatívnym hláskovaním, spýta sa „Mali ste na mysli: (bežnejšie hláskovanie)?“. Ak chceme spustiť vyhľadávanie Google pre navrhnuté hláskovanie, klikneme na daný výraz.
Príklad:
Lokálne vyhľadávanie
Vysielacie časy filmov
Ak chceme nájsť recenzie a vysielacie časy filmov v našej blízkosti, do vyhľadávacieho poľa Google napíšeme "filmy" alebo názov filmu. Ak sme už pri predošlom vyhľadávaní uložili svoju polohu, zobrazí najvyšší výsledok vyhľadávania vysielacie časy vybraných filmov v kinách v našej blízkosti.
Príklad:
Plánovanie cesty
Prevod meny
Ak chceme použiť zabudovaný prevod meny, stačí do vyhľadávacieho poľa Google zadať požadovanú sumu a menu a výsledok sa zobrazí priamo na stránke s výsledkami vyhľadávania.
Príklad:
Spresnenia dotazu
Operátor plus (+)
Služba Google ignoruje bežné slová a znaky, ako napríklad kde a ako, ako aj iné číslice alebo písmená, ktoré spomaľujú vyhľadávanie bez zlepšenia výsledkov. Ak je takéto bežné slovo potrebné a chceme získať požadované výsledky, pred toto slovo zadáme znamienko +.
Príklad:
Doplniť chýbajúce
Niekedy je najlepším spôsobom položenia otázky požiadať službu Google o doplnenie chýbajúcej časti. Do vety alebo otázky, ktorú chceme dokončiť, stačí pridať vo vyhľadávacom poli Google hviezdičku (*).
Príklad:
Google Maps
Je bezplatná, online mapová služba spoločnosti Google. Ponúka posúvateľné mapy a satelitné snímky celého sveta a plánovač ciest s vyhľadávaním a lokalizovaním .
Začiatkom apríla 2005 bol aktivovaný alternatívny pohľad zobrazujúci satelitné snímky. Na rozdiel od ostatných satelitných služieb, ktoré používajú satelitné snímky z minulosti, je možné zobraziť navigačné inštrukcie aj na kombinovaných mapách vďaka tomu, že sú presne spájané.
Označenie „satelitné snímky“ však nie je celkom presné, pretože časť záberov s najväčším rozlíšením (prevažne z územia USA, ale aj napr. z Paríža) pochádza z leteckého snímkovania. „Pravé“ satelitné snímky sú dostupné v jednom z dvoch rozlíšení:
Snímky s vysokým rozlíšením pochádzajú z komerčného satelitu QuickBird spoločnosti DigitalGlobe, ktorý bol vypustený v roku 2001 a pracuje s maximálnym rozlíšením 60 cm na pixel. Jednotlivé snímané scény pokrývajú plochu cca. 16,5 x 16,5 km, pričom počas jedného snímania je možné spojiť až 10 scén do súvislého pásu 16,5 x 165 km. Vzhľadom na pomerne úzky záber je zrejmé, že počas celej plánovanej životnosti satelitu sa podarí nasnímať vo vysokom rozlíčení len pomerne malú časť zemského povrchu.
Celá pevninská plocha zemegule je pokrytá snímkami získanými v rámci programu Landsat, ktorý od roku 1972 uskutočňujú americké agentúty NASA a NOAA. Najnovší satelit pracujúci v rámci tohto programu je Landsat 7 vypustený v roku 1999, ktorý pracuje s rozlíšením 15 m na pixel a veľkosťou scény 185 x 185 km. Počas trvania programu Landsat bola každá scéna zosnímaná niekoľko desiatok až stoviek krát.
Časť obrazov je z bezpečnostných dôvodov zakrytých. Najznámejšie sú mapy Kapitolu USA, Bieleho domu a iných vládnych budov vo Washingtone. Naopak, iné, veľmi známe oblasti patriace štátu sú viditeľné, napr. sporná Area 51 v nevadskej púšti.
Pokrytie Slovenska
Pri poslednej aktualizácii dát (koniec apríla 2006) bola sprístupnená integrovaná mapová časť systému pre väčšinu územia Európy vrátane Slovenska. Mapa zachytáva hlavné cestné ťahy a názvy obcí, v Bratislave aj názvy ulíc s vyznačením jednosmernej premávky.
Pokrytie územia Slovenska satelitnými snímkami s vysokým rozlíšením je však aj naďalej veľmi nerovnomerné.
Moduly implementované v Google Maps
Google Street View
Google vydala 25. mája 2007 Street View, nová funkcia Google Maps, ktorá poskytuje 360° panoramatický pohľad na ulice. Spočiatku, bola táto služba dostupná v piatich mestách v USA, dnes je dostupná už aj v týchto krajinách: v Austrálii, Kanade, Číne, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Hongkong, India, Taliansko, Japonsko, Mexiko, Nový Zéland, Južná Afrika, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Holandsko, Nórsko, Spojené kráľovstvo, a Spojené štáty.
Nielen ulice, ale aj celé trasy diaľnic sú zmapované v tomto module. Street View bol veľmi kritizovaný z dôvodu, že sa považovalo zverejňovanie panoramatických snímkov za narušovanie súkromia a z toho dôvodu spoločnosť Google, začala pomocou programu na automatickú detekciu tvári, takto detekované tváre rozmázavať.
Google Tranzit
Je nástroj na vyhľadávanie trás na mapách. Táto služba počíta trasu, tranzitný čas a cenu. V októbri sa táto služba plne integrovala do Google Maps.
Google Moon
Na počesť 36. Výročia Apollo 11 pristátia na Mesiaci 20. júla 1969, Google zverejnil snímky Mesiaca. Tento projekt vznikol na základe spolupráce spoločnosti s organizáciou NASA. Tento produkt umožňuje si pozrieť povrch Mesiaca detailne, s množstvom informácii ako sú: označené miesta pristáti človeka na Mesiaci, označenia jednotlivých kráterov a pod.
Google Mars
Napodobne ako Google Moon, ponúka možnosť zobrazenia povrchu Marsu. Zobrazuje aj infračervené snímky planéty. Tieto dáta boli získané dvoma misiami na Marse: Mars Global Surveyor a 2001 Mars Odyssey. Pomocou Google Earth je možné zobraziť 3D povrch planéty, podobne ako v Google Street.
Google Sky
Google predstavil túto platformu 27. augusta 2007. Umožňuje sa pozerať na oblohu, tak ako ju nasnímal Hubblov Space Telescope. Taktiež v infračervenom spektre, zobrazení oblohy v historickom značení. Obsahuje aj bohatú galériu zaujímavých vesmírnych scenérii.
Google Latitude
Funkcia, ktorá umožňuje užívateľom zdieľať ich fyzické umiestnenie s ostatnými ľuďmi. Pri tejto službe sú obavy o ochranu súkromia.
Google Desktop
Google Desktop Search je softvér, ktorý umožňuje hľadať súbory a v súboroch na vlastnom počítači, alebo vlastnej počítačovej sieti. Je ale vydaný len vo vybraných jazykoch.
Google Web Toolkit
Google Web Toolkit (GWT) je open source Java software development framework ktorý umožňuje písať AJAXové aplikácie ako Google Maps alebo Gmail
Google AdSense
Google Adsense je systém na zobrazovanie externej reklamy na internetových stránkach. Umožňuje majiteľom webových stránok rýchlo a ľahko zobrazovať relevantné textové a obrázkové reklamy v súlade s témou ich obsahu a získať od Google časť príjmu za ich zobrazenie.
Google AdWords
Google AdWords je systém na zadávanie reklám zobrazených pri výsledkoch vyhľadávania a na vyhľadávacích a obsahových stránkach partnerov Google (AdSense). Umožňuje nakúpiť vysoko cielenú reklamu platenú za kliky (PPC-Pay per click) alebo podľa počtu zobrazení, bez ohľadu na veľkosť rozpočtu. Reklamy z AdWords sa zobrazujú nad výsledkami a napravo od výsledkov vyhľadania v Google, v blokoch označených ako reklama na partnerských stránkach so súvisiacim obsahom, na nevyužívaných registrovaných doménach. Systém AdWords umožňuje aj zadávanie obrázkových reklám, video reklám a na vybraných trhoch aj nákup televízneho či rozhlasového priestoru.
Google Analytics
Google Analytics je nástroj na sledovanie a logovanie diania na serveri. Nejde o klasické monitorovania návštevnosti, ale o dokonalý systém štatistík. Ponúka napríklad mapu sveta kde sú zobrazené mestá, z ktorých návštevníci prišli, ale napríklad aj informácie o prehliadači, operačnom systéme, rozlíšení, pripojení na internet, použitých kľúčových slovách pri vyhľadávaní a veľa ďalšieho.
Google Image Search
Google Image Search je schopný vyhľadávať obrázky podľa ich popisov, názvu a textu, ktorý sa na webových stránkach objavuje v ich blízkosti. Táto služba sa nacházdza na images.google.com. Google uchováva zmenšeniny indexovaných obrázkov, čo mu umožňuje pri vyhľadávaní poskytovať náhľady hľadaných obrázkov.
V roku 2006 Google dal do prevádzky webovú aplikáciu Google Image Labeler, ktorá umožňuje záujemcom anotovať obrázky z indexu Google Images formou interaktívnej hry.
Gmail
Gmail je služba elektronickej pošty, ktorá ako prvá vo svojej dobe poskytla používateľom bezplatne priestor 7 GB na emailovú komunikáciu. Tento limit sa onedlho zvýšil na 8 GB a v súčasnosti neustále pomaly narastá. Podobnú prax poskytnutia obrovskej (bežnému používateľovi až nevyužiteľnej) kapacity čoskoro napodobnili mnohé ďalšie konkurenčné služby ako Yahoo či MSN.
Google Zápisník
Google Zápisník slúži na rýchle ukladanie poznámok, pomocou rozšírenia prehliadača poskytuje schopnosť zaznamenať obsah stránky priamo tak, ako je viditeľný.
Google Kalendár
Google Kalendár je internetový kalendár, ktorý má v porovnaní s desktopovými kalendármi výhodu v tom, že je prístupný na každom počítači s internetovým pripojením. Taktiež je možna notifikácia udalostí pomocou SMS, či e-mail čo umožňuje túto službu využívať efektívne aj bez stáleho prístupu k internetu
Google Dokumenty
Google Dokumenty je službou, ktorá vytvára jednoduchú alternatívu ku kancelárskym programom Microsoft Office. Výhodou služby Google Dokumenty je tiež to, že je ponúkaná aj zdarma a je prístupná na každom počítači s internetovým pripojením bez nutnosti inštalácie. Ďalšou výhodou oproti desktopovým aplikáciam je možnosť zdielania súborov.
Google Chrome
Google Chrome je opensourcový webový prehliadač vyvíjaný spoločnosťou Google. Beta verzia bola uvoľnená 2. septembra 2008. V súčasnosti je dostupná už v poradí 7. verzia tohto prehliadača, od 6. Novembra 2010. Ako renderovacie jadro používa WebKit, JavaScript interpreterom je V8 JavaScript engine.
Google Android
Operačný softvér pre mobilné zariadenia. S ľahkou možnosťou tvorby aplikácii samotnými užívateľmi.
Sieť partnerov
Spoločnosť pracuje so štyrmi hlavnými skupinami partnerov, a to:
• Hardvérovými a softvérovými spoločnosťami
• Partneri v rámci šírenia Google reklamy
• Spoločnosti disponujúcimi dátami do služieb, ktoré Google prevádzkuje
• Organizácie zabezpečujúce bezpečnosť verejnosti
Harvérové a softvérové spoločnosti
Medzi partnerov v hardvérovom a softvérovom smere, môžeme spomenúť spoločnosť IBM, TomTom, Dell, Motorola, T-mobile, Intel, Sony.
Spoločnosť IBM
Je spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom počítačových zariadení a softvérových riešení pre hardvér. IBM zabezpečuje hardvér pre servery spoločnosti Google prípadne softvérové riešenia určitých aplikácii.
Spoločnosť TomTom
Je spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom navigačných technológii, hardvér pre tieto zariadenia aj softvér. Ako náhle bola oznámená dohoda o spolupráci so spoločnosťou Google, stúpla radikálne hodnota tejto spoločnosti. Spolupráca s Google je postavená na implementácii Google Maps do navigačných zariadení.
Spoločnosť Dell
Podobne ako IBM sa venujú hardvérovému vývoju a s tým spojené aj softvérové riešenia.
Spoločnosť Motorola a T-mobile
Spolupráca na vývoji mobilných aplikácii produktov spoločnosti Google.
Spoločnosť Intel
Vývoj hardvérových riešení pre správnu funkciu Google produktov.
Spoločnosť Sony
Podobne ako predchádzajúce spoločnosti, pracujú na implementácii Google aplikácii do zariadení nimi produkovanými.
Partneri v rámci šírenia Google reklamy
Medzi týchto partnerov zaraďujeme nespočetné množstvo partnerov, ktorý si pridávajú na svoje webové stránky panely s Google reklamou. Fungujúce pomocou služby Google AdSense.
Spoločnosti disponujúcimi dátami do služieb, ktoré Google prevádzkuje
Medzi tento druh spoločností je potrebné spomenúť organizáciu NASA, ktorá v spolupráci s Google vytvorili niekoľko produktov zaoberajúce sa vesmírom (Google Moon, Google Sky, Google Mars).
Organizácie zabezpečujúce bezpečnosť verejnosti
S organizáciami, ako FBI, CIA, NSA spolupracuje Google aktívne, keďže sprostredkuváva vyhľadávaním informácie. (Napr. upovedomí organizácie, že určitý užívateľ, s XY IP adresou aktívne vyhľadáva informácie ako zostrojiť výbušninu, ako zabíjať a podobne. Takýto užívateľ je následne identifikovaný bezpečnostnými zložkami a následne monitorovaný, pre zabezpečenie bezpečia verejnosti.)
Hlavné zdroje
Hlavnými zdrojmi spoločnosti Google sú schopnosti zakladateľov spoločnosti Larry Page a Sergey Brin. Spoločnosť Google pracuje veľmi precízne na managmente značky čo sa prejavuje aj v hodnote značky Google a to 114 miliárd dolárov. Najhlavnejším zdrojom príjmov spoločnosti (98%) tvoria príjmy z reklamy a to prostredníctvom programu AdWords.
Hlavné činnosti
Manažment činnosti
Spoločnosť od svojho vzniku sa vyvinula z garážovej firmy na firmu nadnárodného a s tým je spojená potreba efektívneho manažovania spoločnosti. Spoločnosť expanduje stále do nových a nových krajín a tým získavania nových a nových trhov. Spoločnosť precízne pracuje na vzťahoch zamestnancov k spoločnosti a to rôznymi akciami, športovými možnosťami, spoločenskými podujatiami. To všetko s cieľom mať spokojných zamestnancov a tým mať lepšie výsledky. Spokojní zamestnanci, majú lepšie nápady a sú ochotnejší urobiť viac pre rozvoj spoločnosti. Túto myšlienku chápe Google od začiatku a úpenlivo pracuje na jej realizácii.
Manažment reklamných služieb
Keďže markantným príjmom spoločnosti je príjem z reklamy, tak aj manažment tejto zložky ich činnosti musí byť veľmi precízne realizovaný. Je to zabezpečené prostredníctvom produktu AdWords, kde môže inzerant si nastavovať rôzne parametre jeho reklamnej kampane, v spojení s produktom Analytics, môže sledovať návštevnosť stránky, kľúčové slová, ktoré sú najefektívnejšie a pod. Ďalej spoločnosť veľmi sofistikovane riadi partnerov reklamy na ich stránkach pomocou produktu AdSense.
Manažment vývoja
Keďže je Google moderná spoločnosť, tak si veľmi uvedomuje, aký dôležitý je vývoj, z tohto titulu spoločnosť investuje do vývoja viac ako 10% svojich ziskov, do vývoja a tým stále viac a viac konkuruje spoločnostiam ako Microsoft, Aplle, Yahoo! a pod.
Starostlivosť o uživateľov internetu
Spoločnosť rozvíja a prevádzkuje veľký blogový portál, na ktorom sa riešia rôzne otázky ľudí. Veľmi si dávajú záležať na otvorenosti, čo sa prejavuje, tak že nekomerčné využitie služieb je zadarmo. Príjem pri takýchto produktoch je z reklamy, ktorá sa na nich zobrazuje. Čiže Google zarába aj na tom čo poskytuje zadarmo, ale nie od užívateľa, ktorý danú službu využíva, ale od izerenta.
Štruktúra nákladov
Medzi hlavné nákladové položky patria náklady na hardvare (vybavovanie zariadeniami serverové ranče na ktorých beží vyhľadávanie a ostatné služby). Ďalšie významné nákladové položky sú personálne, keďže spoločnosť od roku 1998 narástla z 8 zamestnancov na zamestnávateľa s viac ako 18000 zamestnancami. Ďalšie náklady tvoria režijne náklady na správu budov, serverovní a pod. A 10% náklady zo zisku na vývoj.
Vzťahy so zákazníkmi
Hlavná komunikačná linka sú blogy, na ktorých navzájom komunikujú užívatelia medzi sebou, prípadne aj so spoločnosťou. Hlavnou silou spoločnosti je imidž na ktorom si Google veľmi stavia a čím ďalej tak ho viac, a viac rozvíja. Google je symbol otvorenosti, kde sa zdá, že všetky služby sú zadarmo, čo je pravda do určitých hraníc (napr. pri zaplnení schránky Gmail je možné za poplatok získať neobmedzenú schránku).
Distribučné kanály
Hlavný prostriedok na šírenie produktov a služieb je internet a s tým spojené všetky internetové stránky, ktoré prevádzkuje Google, ale aj stránky partnerov programu AdSense. Ďalším médiom na šírenie služieb a produktov sú počítače a mobilné zariadenia. Google začal už aj vyvíjať vlastný operačný systém, v mobilnej sfére má už zastúpenie v operačnom systéme Android, ktorý je dynamický vyvíjaný a predávaný ako zadarmo predinštalovaný operačný systém pre mobily a tablety.
Cieľoví zákazníci
Spoločnosť Google sa orientuje na následne skupiny zákazníkov:
• Užívatelia internetu
• Firmy a organizácie
• Užívatelia IT zariadení
Užívatelia internetu
Najsilnejšie portfólio zákazníkov, tvoria bežní užívatelia internetu. Sú to všetci tí, ktorí využívajú služby Google, ako vyhľadávanie, e-mailová schránka a pod. Táto skupina zákazníkov nie je zdrojom príjmov, spoločnosti, ale vytvára príjmy tak, že kliká na reklamy a tým sa inzerentom znižuje kredit, ktorý majú predplatený na reklamu. Bez tejto skupiny, by reklamné služby neboli také úspešné. Hovorí sa, že Google nemá produkty vo forme vyhľadávania a služieb, ale že jeho produktom sú užívatelia jeho služieb.
Firmy a organizácie
Táto skupina zákazníkov, je zdrojom príjmov spoločnosti. Veľká časť komerčných služieb je spoplatnená. Títo zákazníci inzertujú a za prekliky cez ich reklamy platia spoločnosti Google cenu, ktorú si za ten klik nastavili. V tejto skupine sa nachádza časť, ktorá tiež zarába na inzerentoch a to sú tí, ktorí majú umiestnené reklamné banery na svojich stránkach, prostredníctvom AdSense, získava tak zo stanovenej cenný za klik, určití podiel.
Užívatelia IT zariadení
Táto skupina sú zákazníci, ktorí využívajú IT zariadenia, ako mobil a počítač. V mobilných prístrojoch môžeme spomenúť operačný softvér Android a počitáčovú aplikáciu Sketch, je to CAD program na vizualizáciu 3D objektov.
Toky výnosov
Tak ako sme spomínali, hlavným zdrojom výnosov, je reklama a to buď priamo na stránkach spoločnosti a ich službách, alebo na stránkach spolupracujúcich partnerov. Ďalšia skupina výnosov, sú výnosy zo spoplatnených služieb.
Konkurencia
Medzi hlavných konkurentov spoločnosti sa považujú spoločnosti ako Microsoft, Apple a Yahoo!. Google zaútočil produktovo už aj na najcitlivejšiu stránku Microsoft produktov a to na operačný softvér, ktorý taktiež idú vyvíjať svoj a na kancelárske služby, kde majú alternatívu MS Office a to vo forme dokumentovej služby. Microsoft sa snaží zlepšiť si prestíž vo vyhľadávaní a konkurovať Google. Apple spoločnosť za posledné roky udáva smer v IT zariadeniach, čomu Google konkuruje v mobilnej technike operačným softvérom Android. A konkurent v oblasti vyhľadávania je Yahoo!, tieto spoločnosti sa priam „bijú“ kto vyhľadá lepšie a kto sa stane tou bránou pre hľadanie informácii. Keď Google spustil svoje vyhľadávacie služby, tak úplne pokoril vtedajších konkurentov, keďže hľadal lepšie, hľadal to čo hľadali užívatelia. Vyhľadávanie sa neustále zlepšuje, tak aby sa dosiahol ideálny stav, užívateľ dá do vyhľadávača otázku a on na ňu odpovie. Vo svojej výročnej správe Google uvádza, ako hlavné obavy a konkurenčnú nevýhodu, jeho pomerne mladý vek, oproti spoločnostiam Microsoft a Yahoo!. A tým ešte nedostatočný životný návyk, že ak niečo potrebujeme nájsť, použijeme služby Google.
Finančné ukazovatele
Hlavným finančným ukazovateľom, je vývoj na burze, čo najlepšie odráža aktuálnu hodnotu spoločnosti a vývoj v historickom zmysle.
Z krivky vývoja je vidieť, že hodnota akcií spoločnosti viac menej neustále rastie, tento trend bol v „krízových rokoch“ opačný hodnota klesala až, do polovice roku 2008 a odvtedy pomaly ale iste sa blíži k svojim maximálnym hodnotám, aké kedy dosiahla.
Investície do vývoja
Spoločnosť investuje do vývoja ročne približne 10% výnosov, čo ju radí medzi inovatívne spoločnosti a spoločnosti, ktoré chápu, že bez vývoja nie je konkurencie schopnosť. Nižšie je náhľad do výročnej správy na kapitolu vývoja.
Záver
Spoločnosť Google sa radí medzi najúspešnejšie spoločnosti súčasnej doby. Precízne pracuje na rozvoji spoločnosti na postupnom obsadzovaní nových a nových trhov, na čo najväčšej jazykovej dostupnosti. S veľkosťou tejto spoločnosti sú spojené aj otázky monopolného postavenia, na spoločnosť v súčasnej dobe je podávané množstvo sťažností, ktoré ak sú opodstatnené musí spoločnosť odstraňovať. Spoločnosť Google môže byť vzorom, ako robiť úspešný business.
Literatúra
1. ^ "Google Transit: A Great Asset to ‘Google Maps’".
2. ^ "What is the Google Maps API?".
3. ^ "K2 and Karakorum by climbers, news". K2climb.net. May 11, 2006. Retrieved January 13, 2010.
4. ^ "Google Earth prompts security fears.". ABC News Online. August 8, 2005.
5. ^ "Blurred Out: 51 Things You Aren't Allowed to See on Google Maps".
6. ^ Google Maps: The White House. "Google Maps: The White House — Elliott C. Back". Elliottback.com. Retrieved 2010-08-27.
7. ^ Google support forum Clouds over Delhi
8. ^ "Hows does Google Maps work". Techpogo.com. 2009-01-25. Retrieved 2010-01-12.
9. ^ "Blurry or Outdated Imagery".
10. ^ "Official Google Blog: The world is your JavaScript-enabled oyster".
11. ^ "Google Maps API – Terms of use".
12. ^ "Google Geo Developers Blog: Big Birthday... Google Maps API Turns 5!". code.google.com. 2010-05-29.
13. ^ "ProgrammableWeb API dashboard". www.programmableweb.com.
14. ^ "Google Maps API FAQ".
15. ^ "Google Maps API Premier".
16. ^ "in-depth review". Mobilitynow.org. 2007-05-08. Retrieved 2010-01-12.
17. ^ "Google Maps on your phone". Google.com. Retrieved 2010-01-12.
18. ^ Arrington, Michael (2009-10-28). "Google Redefines GPS Navigation Landscape: Google Maps Navigation For Android 2.0". Techcrunch.com. Retrieved 2010-01-12.
19. ^ "Google Maps for mobile announce Navigation Beta for Android 2.0 – GSMArena.com news". Gsmarena.com. Retrieved 2010-01-12.
20. ^ "Fun on the Autobahn: Google Maps Navigation in 11 more Countries". Googlemobile.blogspot.com. 2010-06-09. Retrieved 2011-02-26.
21. ^ "Google VP lays down mobile stats, boasts 150 million Maps users". EnGadget. March 14, 2011.
22. ^ Ito, Keith (2009-10-28). "Blogspot.com". Googleblog.blogspot.com. Retrieved 2010-01-12.
23. ^ "http://news.cnet.com/Google-mapper-Take-browsers-to-the-limit/2100-1038_3-5808658.html – CNet". cnet.com. June 28, 2005. Retrieved October 30, 2010.
24. ^ "Secrets of a nimble giant – guardian.co.uk". Guardian. June 17, 2009. Retrieved October 30, 2010.
25. ^ "Google Maps announcement on Google Blog". Googleblog.blogspot.com. Retrieved January 12, 2010.
26. ^ "Google Maps Help". Maps.google.com. Retrieved January 12, 2010.
27. ^ "Google accused of airbrushing Katrina history". msnbc. March 30, 2007.
28. ^ "Google Restores Katrina's Scars To Google Earth". Information Week. April 2, 2007.
29. ^ "Google Mars". Mars.google.com. Retrieved January 12, 2010.
30. ^ [1][dead link]
31. ^ "Geocoding at Last". Retrieved August 25, 2010.
32. ^ "Google Maps for Enterprise". Retrieved August 25, 2010.
33. ^ "The prodigal son of a search engine comes home". blumenthals.com.
34. ^ "New Google UI feature: Plus Box". Matt Cutts.
35. ^ "Google Maps With Multiple Destinations". Philipp Lenssen.
36. ^ "Google Maps adds subway stops, building outlines to cities". CNET.
37. ^ "Find and Compare Local Businesses". Retrieved August 25, 1010.
38. ^ "Stuck in Traffic?". Retrieved August 25, 2010.
39. ^ "Google Upgrades Local Business Center". Retrieved August 25, 2010.
40. ^ "Local Businesses in Universal Search". Retrieved August 25, 2010.
41. ^ "Neighborhood Search Capability". Retrieved August 25, 2010.
42. ^ "Driving Directions Support Added to Google Maps". Retrieved August 25, 2010.
43. ^ "Google Maps Launches Street View". Retrieved August 25, 2010.
44. ^ "Add Your Reviews to Businesses on Google Maps". Retrieved August 25, 2010.
45. ^ "It's Click and Drag Situation". Retrieved August 25, 2010.
46. ^ "Microformats in Google Maps". Retrieved August 25, 2010.
47. ^ "Google announces a simple new way to embed Google Maps". Retrieved August 25, 2010.
48. ^ "More of the World for You to Explore". Retrieved August 25, 2010.
49. ^ "Google Transit Graduates from Labs". Retrieved August 25, 2010.
50. ^ "Community Maps in your Search Results". Retrieved August 25, 2010.
51. ^ "Google Coupons Now Has Searchable Interface". Retrieved August 25, 2010.
52. ^ "Google Maps New Local Onebox 10 Pack Now Live". Retrieved August 25, 2010.
53. ^ "Google Maps Offers Refine by User Rating Option". Retrieved August 25, 2010.
54. ^ "It's Your World, Map It". Retrieved August 25, 2010.
55. ^ "Google Local Business Center Upgrade: Unlimited Category Options". Retrieved August 25, 2010.
56. ^ "Last Summer Somewhere in Adirondacks". Retrieved August 25, 2010.
57. ^ a b c d e f g h i j k l "Do you know how many Maps features have been launched in the past 6 months?". Google Maps Water Cooler. January 13, 2009. Retrieved May 10, 2009.
58. ^ Shankland, Stephen (August 29, 2008). "Google to buy GeoEye satellite imagery | Digital Media – CNET News". News.cnet.com. Retrieved January 12, 2010.
59. ^ "Google’s Super Satellite Captures First Image | Wired Science | Wired.com". Blog.wired.com. October 8, 2008. Retrieved January 12, 2010.
60. ^ "New logo look".
61. ^ "Google Replaces Tele Atlas Data in US with Google StreetView Data". blumenthals.com. October 12, 2009.
62. ^ "Nu kan du tage bussen med Google Maps i Danmark" (in Danish).
63. ^ "Google Moon". Moon.google.com. Retrieved January 12, 2010.
64. ^ "Intelligent Systems Division | Project". Ti.arc.nasa.gov. Retrieved January 12, 2010.
65. ^ "Google". Archived from the original on July 20, 2005.
66. ^ "About Google Mars". Google.com. Retrieved January 12, 2010.
67. ^ Chan, Sewell (September 23, 2008). "Google Transit Expands to New York - City Room Blog - NYTimes.com". Cityroom.blogs.nytimes.com. Retrieved January 12, 2010.
68. ^ "Google LatLong: Google Transit Graduates from Labs". Google-latlong.blogspot.com. October 3, 2007. Retrieved January 12, 2010.
69. ^ Guymon, Shannon. "Biking directions added to Google Maps". Googleblog.blogspot.com. Retrieved 2010-08-27.
70. ^ Leen, John (2010-03-10). "It's time to bike". Google-latlong.blogspot.com. Retrieved 2010-08-27.
71. ^ Guymon, Shannon (2010-12-01). "Gearing up: Biking directions added to Google Maps for Canada". google-latlong.blogspot.com. Retrieved 2011-01-21.
72. ^ "embed my maps – Google Search". Google.co.uk. Retrieved January 12, 2010.
73. ^ "The Google 'ick' factor". July 15, 2007.
74. ^ "Want Off Street View?". Wired. July 15, 2007.
75. ^ "Google begins blurring faces in Street View". CBS Interactive Inc. May 13, 2008.
76. ^ Wilson, Randy (2009-12-08). "Google LatLong: Changing your perspective". Google-latlong.blogspot.com. Retrieved 2010-09-18.
77. ^ Mitchell, Thor (2010-02-12). "Google LatLong: Introducing Google Maps Labs, your passport to a world of new features". Google-latlong.blogspot.com. Retrieved 2010-09-18.
78. ^ Wilson, Randy (2010-07-09). "Google LatLong: Changing your perspective, once again". Google-latlong.blogspot.com. Retrieved 2010-09-18.
79. ^ "45° Imagery on Google Maps – Google Maps". Maps.google.com. 1970-01-01. Retrieved 2010-09-18.
80. ^ "See where your friends are with Google Latitude". February 4, 2009.
81. ^ "Privacy fears over Google tracker". BBC News. February 5, 2009. Retrieved February 16, 2009.
82. ^ Logged in as click here to log out (September 7, 2009). "New online Monopoly game is streets ahead | Technology | guardian.co.uk". London: Guardian. Retrieved January 12, 2010.
83. ^ "Google Maps Terms". Maps.google.com. Retrieved January 13, 2010.
84. ^ "Google Terms of Service". Google.com. 2007-04-16. Retrieved 2010-01-13.
85. ^ "Improve information in Google Maps for the world to see". www.google.com. Unknown Publish Date.
86. ^ Balakrishnan, Ramesh (March 18, 2008). "Google LatLong: It's your world. Map it". Google-latlong.blogspot.com. Retrieved January 13, 2010.
87. ^ Johnson, Jenna (July 22, 2007). "Google's View of D.C. Melds New and Sharp, Old and Fuzzy". Washington Post. Retrieved May 3, 2010.
88. ^ "Map of Shatoujiao that stretch across the border of Hong Kong and Shenzhen". Google Maps. Retrieved December 5, 2008.
89. ^ Google Maps Laona, Wisconsin
90. ^ State of Wisconsin DNR Scattered Rice Lake
91. ^ "The Google Local map results have "merged" our listing with another in the same building – Maps Help". Google.com. April 22, 2009. Retrieved January 13, 2010.
92. ^ "Google Maps Merging Mania Due to Algo-Change". April 29, 2009.
93. ^ New York Times, 2009-11-17 Google volunteers
94. ^ CNN: "Google Maps border becomes part of international dispute"↑ Google history oficiálna stránka spoločnosti Google
95. ↑ Výkonným šéfem Googlu se stane spoluzakladatel firmy Larry Page. Finanční noviny [online]. 2011-01-21 [cit. 2011-01-21]. Dostupné online. ISSN 1213-4996.
96. ↑ LE MOIGNE, Táňa. Startujeme [online]. Google Blog Česká republika, 2007-06-20, [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.
97. ↑ IVANIŠKIN, Radek. Nejhodnotnější značkou světa je Google, porazil Microsoft. iHNed.cz [online]. 2007-04-23 13:39 CET [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. ISSN 1213-7693.
98. ↑ HOBZA, Otakar. Kde ke svým názvům přišli?. eMag.cz [online]. 2007-05-17 00:11 CET [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. ISSN 1802-4238.
99. ↑ ZANDL, Patrick. Jaký je český Internet viděný křišťálovou lupou?. Lupa.cz [online]. 2010-12-06, roč. 12 [cit. 2010-12-07]. Dostupné online. ISSN 1213-0702.
100. ↑ Google Answers [online]. Google, [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. (anglicky)
101. ↑ Back to basics [online]. Official Google Blog, 2007-04-18 21:03:00, [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. (anglicky)
102. ↑ Informace o velikosti schránky v nápovědě služby Hotmail
103. ↑ EICHLER, Pavel. Americký Life zpřístupnil deset milionů unikátních snímků. iDNES.cz [online]. 2008-11-19 12:14 CET [cit. 2009-06-26]. Dostupné online.
104. ↑ MCLAUGHLIN, Andrew. Human Rights Caucus briefing [online]. Google, 2006-02-01 08:26:00, [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. (anglicky)