Inovácie v spoločnosti Sygic
Hlavnou činnosťou inovačného systému v spoločnosti Sygic je nájdenie nových funkcií, rýchla reakcia na novinky konkurencie a neustále zabezpečovanie kompatibility s hardvérom.
Cesta za úspechom vyvrcholila začiatkom roka 2008, kedy svetlo sveta uzrela navigačná aplikácia "McGuider" fungujúca v akýchkoľvek komunikátoroch, smartfónoch a Linuxe. Táto aplikácia zabezpečila nárast tržieb v roku 2008 o 262,2% oproti roku 2007. Čím sa Sygic stala najrýchlejšie rastúcou IT firmou v tomto roku a zároveň sa umiestnila na popredných miestach medzi používanými GPS navigáciami (Brazília - 1. miesto, UK - 2. miesto, Rusko - 2. miesto, Severná Amerika - 2. miesto, Ázia - 2. miesto).
O firme Sygic a.s.
Obr. 1: Logo spoločnosti Sygic a.s.
Firmu Sygic založil v roku 2002 Michal Štencl. Hlavnou činnosťou firmy je vývoj a inovácia GPS navigačného softvéru pre mobilné zariadenia, PND, PDA a telefóny. Sygic ako prvá pripravila navigačný softvér pre platformu iPhone OS. Vo firme je celkovo 40 zamestnancov, z čoho 32 sa priamo podieľa na vývoji softvéru.
INOVÁCIE
Aká je inovačná stratégia firmy?
Firemný výskum a vývoj
- Výskum a vývoj sa plánuje podľa aktuálnych požiadaviek na trhu a podľa požiadaviek na hardvér.
- Hlavným cieľom výskumu je nájsť nové a užitočné funkcie, po ktorých bude veľký záujem a ktoré konkurencia zatiaľ neponúka, čo zaisťuje veľký podiel predaja na trhu. A samozrejme rýchla reakcia na novinky konkurencie.
Hodnotový manažment znalostí
- Firma si svoje nové znalosti dobre stráži a nepublikuje žiadne informácie o vývoji, výskume. Vyvinutie novej funkcie ohlasuje krátko pred jej uvedením na trh, a to hlavne z toho dôvodu, aby spomalila reakciu konkurencie na konkrétne vylepšenie.
Medzifiremná spolupráca
- Hlavným partnerom je firma GOTIVE , ktorá stála pri zrode firmy Sygic. Táto firma vyrába na Slovensku hardvér pre industriálny trh a pre vodičov nákladných automobilov. Ich zariadenia obsahujú Wi-Fi, GPS atď. Hlavná spolupráca spočíva v riešení kompatibility medzi softvérom firmy Sygic a hardvérom firmy Gotive, zároveň firma Gotive podporuje predaj softvéru, nakoľko softvér dodáva priamo s hardvérom.
- Ďalšia medzifiremná spolupráca prebieha s firmou TELEATLAS. TeleAtlas predáva produkty Sygicu pod svojou značkou McGyuder. Zároveň firmu informuje o požiadavkách na nové funkcie a vylepšeniach, ktoré sú žiadané na trhu, na ktorom ich predávajú. Výhoda s touto firmou spočíva aj v tom, že TeleAtlas má iné mapovanie. Väčšinou kúpi lokálnu spoločnosť vyvíjajúcu mapy a potom tieto mapy zlepšuje, tým pádom sa rýchlejšie rozrastá, čo spôsobuje aj zlepšenia pre navigačný softvér spoločnosti Sygic, nakoľko ich navigácie berú mapy z TeleAtlas.
- COSHIP je firma, ktorá pôsobí na nemeckom trhu a predáva PND navigácie so softvérom Sygic. Sygic na oplátku zabezpečuje kompatibilitu a bezproblémový chod softvéru na zariadeniach, ktoré predávajú, čo zabezpečuje veľkú spokojnosť zákazníka, nakoľko si kúpi už zariadenie s plne funkčným softvérom a môže ho začať hneď používať.
- Spolupráca s firmou NAVROAD je na podobnej úrovni ako s Coship, s tým rozdielom, že táto firma pôsobí na slovenskom trhu.
- Spolupráva s ORANGE, HTC. V ponuke sa nachádzajú modely HTC Desire HD, Desire Z, Desire. Prí kúpe týchto modelov zákazník dostane darček bez nároku na zaplatenie a tým je navigačný softvér Sygic Aura GPS navigation vrátané máp celej Európy.
Podpora podnikavosti a invenčnosti zamestnancov firmy a jej uskutočňovanie
- Firma podporuje zamestnancov k výborným výsledkom prostredníctvom finančného odmeňovania a množstva benefitov(ako bezplatné používanie GPS softvéru, firemné akcie atď.)
Hlavné úspešné inovácie firmy?
Výstižná stručná charakteristika druhu inovácie a jej vecná podstata
- ROK 2006: NAVIGAČNÝ SOFTVÉR PRE MOBILNÉ ZARIADENIA
- ROK 2008: NAVIGAČNÁ APLIKÁCIA MCGUIDER FUNGUJÚCA V AKÝCHKOĽVEK KOMUNIKÁTOROCH, SMARTFÓNOCH A LINUXE.
Takéto multiplatformové riešenie (bežiace na Symbianoch, Linuxoch atď.) zabezpečilo úspech spoločnosti, nakoľko konkurencia v tej dobe takýto softvér neponúkala. - ROK 2009: NAVIGAČNÁ APLIKÁCIA PRE IPHONE
Práve rýchlosťou s akou Slováci dokázali portovať svoj navigačný softvér na rôzne platformy bola rozhodujúcou výhodou v prestížnom boli o autora prvej navigácie pre iPhone. 18.júna 2009 sa v AppStore objavil Sygic Mobile Maps Austrála a New Zealand, čím sa firma Sygic zapísala do histórie mobilných technológií. Rovnako ako konkurencia ponúkali viacero verzií navigačného softvéru, ktoré sa líšia iba mapových pokrytím. Pre Európu je to verzia s mapami 44 krajín za cenu 69,99 eur. Pri zakúpení licencie získavate automaticky možnosť bezplatnej aktualizácií navigačnej aplikácie, nie však máp. Výhodou oproti konkurenčnému softvéru v tomto prípade je najprehľadnejšie menu, jednoduché a intuitívne ovládanie, rýchle a jednoduché nájdenie alternatívnej trasy v prípade blížiacej sa obchádzky, prepracovaná práca s trasami, množstvo informácií zobrazovaných počas navigácie. - ROK 2010: INOVÁCIA PRODUKTU AURA.
Spája v sebe navigáciu pre automobilistov aj chodcov využívajúc plne možnosti 3D údajov z firmy Tele Atlas, okorenenú prepojením na sociálne siete s plnou hlasou navigáciou vo ciac ako 20 jazykoch sveta. Tri roky vývoja vyústili do vytvorenia produktu, ktorý sa úplne odlišuje od ostatných na trhu. Okrem spomenutých vlastností, aplikácia ponúka vyhľadávanie informácií, prístup k informáciám prostredníctvom polohovo lokalizovanej wifi funkcionalite a rozsiahle informácie elektronických turistických sprievodcov. Navigačná aplikácia pracuje s 3D údajmi firmy Tele Atlas, ktoré verne zachytávajú terén, budovy a okolitú krajinu, čím dokážu ešte presnejšie navigovať užívateľa v novom prostredí. Navigačné dáta sú prednahraté spolu s aplikáciou na pamäťovej karte v zariadení, vďaka čomu pre navigáciu nie je vyžadované internetové pripojenie. Pre užívateľov, ktorí však majú záujem zdielať a získavať informácie v reálnom čase, umožňuje aplikácia príjem vybraných aktuálnych informácii o počasí, dopravnej situácii, meraní rýchlosti, bezpečnostných kamerách, ale taktiež viaceré možnosti sociálnej siete ako sú chat, zdieľanie statusov a polohy s priateľmi, či napr. hodnotenie reštaurácií. Navigačná aplikácia AURA je vytvorená pre novú generáciu smartphonov a osobných navigačných prístrojov na platformách iPhone, Google Android, Windows Phone 7, Symbian, Linux a ďalších.
Podmienky vzniku inovácie (pracovníci, technické predpoklady, firemné podnety a klíma pre inovácie, náklady na inováciu, externá spolupráca)
- Vo firme je veľmi dôležitá spolupráca medzi jednotlivými oddeleniami, bez tejto vzájomnej spolupráce by vo firme vznikali časové nesúlady medzi požadovanými inováciami a dopytom na trhu po nich. Všetky oddelenia sú samozrejme dôležité, avšak medzi najviac podieľajúce sa na inováciách sú:
- Ow (OEM/White label)
- Es (Enterprise solutions)
- Podnet na inovácie vzniká samozrejme aj zo strany firemnej spolupráce, a to hlavne s firmami Gotive, TeleAtlas, Coship.
- Nakoľko má firma malý počet zamestnancov (vývojárov) prostredie je značne príjemné pre vyvíjanie noviniek, zároveň dobrou podporou pre inovácie a výskum je značné investovanie firmy do tejto oblasti (tá je aj hlavným zdrojom úspechu firmy).
Hlavní súčasní konkurenti firmy a ich reakcie na inováciu
Kto a aký sú
- GARMIN - vytvárajú navigačné a komunikačné zariadenia. Ich inovatívne produkty v sebe spájajú mnohé výhody, vrátane automobilového, leteckého, námorného, fitness, turistického a bezdrôtového využitia.
- NAV´N´GO - je značka maďarskej firmy, ktorá je u nás veľmi populárna, predovšetkým vďaka spolupráci s výrobcom navigácií Mio, v ktorého produktoch svojho času iGo navigovalo. Okrem aplikácie pre jednoúčelové navigácie vyvíjajú Maďari aj verziu pre PDA a chytré telefóny fungujúce pod operačným systémom Windows Mobile.
- NAVIGON - Nemecká spoločnosť. V našich končinách nepatrí síce medzi najznámejšie, má však dlhoročné skúsenosti s vývojom navigačných aplikácií, či už pre jednoúčelové navigácie vlastnej značky alebo ako dodávateľ softvéru pre gigantov Sony a Panasonic. Navigon je známy ako dodávateľ navigačného softvéru pre navigácie zabudované v automobiloch prestížnych značiek Merceds, Audi alebo BMW.
- TOMTOM - firma zaoberajúca sa vývojom GPS navigácií, automobilových navigácií s mnohými inovačnými technológiami, má rozhodujúce právo vo firme TeleAtlas.
Reakcia konkurencie
- Historicky prvou aplikáciou pre plnohodnotnú navigáciu, ktorú si mohli majitelia iPhonov zakúpiť cez AppStore bol produkt s názvom Mobile Maps Australia and New Zealand vyvinutý spoločnosťou Sygic v roku 2009.
- Nemecká firma Navigon neotáľala a po tejto skutočnosti prišli na trh so svojím MobileNavigator (MobileNavigator je možné kúpiť vo viacerých verziách, líšia sa len mapovým pokrytím). Pre Európana bola najzaujímavejšia verzia s mapami 41 krajín predávaná pod názvom MobileNavigator za 99,99 eur. Alebo lacnejšia verzia MobileNavigator Eastern Europe s mapami 17 krajín strednej a východnej Európy za 69,99 eur. Mapové podklady používa od spoločnosti Navteq.
- Firma TomTom však nebola taká rýchla a svoju aplikáciu dostala na trh až dva mesiace po konkurencii a aj to iba s mapami pre Nový Zéland, Austráliu, Severnú Ameriku a Západnú Európu a špeciálny držiak bolo možné zakúpiť iba vo Veľkej Británii a to za úctihodných 99 libier.
- Navigačná aplikácia iGo My Way od firmy Nav´n´Go sa objavila v App Store začiatkom augusta, teda niekoľko týždňov po produktoch od Navigonu a Sygicu. Verzia Europe Edition obsahujúca mapy 40 krajín stojí okolo 89,99 eur, osekaná verzia Western Europe Editions s 22 krajinami medzi ktorými ale žiaľ SR nenájdeme sa predáva za 69,99 eur. Rovnako ako Sygic používa mapy z TeleAtlas. Nevýhoda ale je pomalá reakcia, mrznutie iPhonu.
Systém ochrany duševného vlastníctva vo firme
patenty, systém licencií, podmienky predaja licencií firmy
- Všetky inovácie, ktoré sú výsledkom vlastnej tvorivej činnosti zamestnancov pre firmu Sygic sú chránené autorským zákonom č.618/2003 Z.z o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom v rámci firmy Sygic.
- Firma Sygic predáva pod ochrannou známkou Copyright © 2002-2010 Sygic a.s., ktorá je zapísaná v registri ochranných známok.
Vývoj nákladov na firemný výskum a vývoj
Vývoj nákladov na V a V / Tržby
- Tento vývoj je v celku pozitívne rastúci. Čím viac firma investuje do V a V, tým je väčší dopyt po ich produkte na trhu, čo znamená celkový nárast tržieb. Ako príklad možno uviesť skutočnosť že v roku 2007 boli tržby firmy 268 200 Sk a v roku 2008 vzrástli na 157 991 000 Sk. Tento nárast bol spôsobený hlavne zavedením inovácií (nových funkcií)do predávaného softvéru. Tieto inovácie sú vyššie popísané v časti: Hlavné úspešné inovácie firmy, rok 2007.
Náklady na V a V skupín produktov
- Firma investuje značné náklady do V a V, je to zhruba 400 000 eur. Pretože vďaka inováciám softvéru sa darí firme držať na prvých miestach v predaji GPS softvéru, firma sa snaží investovať dostatočné finančné prostriedky do tejto oblasti.
Zmluvy o (strategickej spolupráci) vo V a V
- Uzavretú zmluvu o strategickej spolupráci má s firmou Gotive. Podľa požiadaviek tejto firmy sa orientuje časť V a V.
Záver: Hlavné faktory úspešnosti firemných inovácií
- Nájdenie nových funkcií, po ktorých je veľký záujem a ktoré konkurencia zatiaľ neponúka, to že konkurencia danú funkciu neponúka a firma má v tejto oblasti prvenstvo, zaisťuje veľký podiel predaja na trhu, čo prináša na druhej strane aj úmerný zisk.
- Samozrejme rýchla reakcia na novinky konkurencie.
- Neustále zabezpečovanie kompatibility s hardvérom. Túto skutočnosť si firma zabezpečuje vďaka veľkej medzifiremnej spolupráci.
Dôkaz: Boli inovácie naozaj úspešné ???
Pozrime sa ako vyzeral trh v roku 2007, pred výraznými inováciami firmy Sygic.
Obr. 2: Podiel GPS na trhu v roku 2007
Firma Sygic sa v týchto údajoch nenachádza, nakoľko v tej dobe ešte nebola silným lídrom na našom trhu.
Obr. 3: Podiel predaja GPS v roku 2007 v SR
Z tabuľky a grafu vidieť, že lídrom v predaji navigátorov je na Slovensku v roku 2007 spoločnosť Garmin, ktorá kontroluje viac ako 55 % trhu. Nasleduje firma MIO, ktorá má podiel takmer 29 %, a tretím hráčom na trhu je Dreim Go s podielom viac ako 5 %.
Ako som však spomínala vyššie v časti inovácií, v roku 2008 prišla firma Sygic s inováciou " Navigačná aplikácia McGuider" a výsledok tejto inovácie môžeme porovnať v nasledujúcej tabuľke, kde vidno nárast tržieb v roku 2008 o 262,2% oproti roku 2007. Čím sa stala najrýchlejšie rastúcou IT firmou v tomto roku.
Obr. 4: Tržby IT spoločností v roku 2007 a 2008
A ako ovplyvnili inovácie v roku 2009 úspešnosť firmy Sygic v roku 2009 znázorňuje nasledujúca tabuľka, ktorá zobrazuje miesto v rebríčku GPS navigácii vo svete.
Obr. 5: Tržby v roku 2008
Je zaujímavé, že napriek obsadeniu 21. rebríčka na Európskom trhu, na ostatných trhoch sa nachádzajú na prvom a druhom mieste, čo je pre firmu veľký úspech.