Inovácie v spoločnosti IBM
Cez stály rast informačných technológií (IT) v poslednom desaťročí, IBM vždy dôsledne podala vynikajúci výkon a s trvalým ziskom sa podielala na tomto raste. Spoločnosť posunula svoje podnikateľské maximum a zároveň zvýšila svoju prítomnosť v oblastiach, ako sú služby, softvér a integrované riešenia. V rámci tohto posunu, spoločnosť získala 116 firiem za posledných desať rokov, a neustále doplnovala a pozmeňovala portfólio svojich produktov. Medzi jej hlavné veľké projekty a úspešné inovácie, ktoré pri svojom riadení využila sú projekty Smarter planet - projekt pre trvalo udržateľnú planétu, zavedenie manažérskych znalostí do svojho riadenia Six Sigma, využitie Cloud computingu na projekty pre podporu riadenia procesov a manažmentu.
Obr. 1: Logo spoločnosti (http://www-03.ibm.com/ibm/history/exhibits/logo/logo_8.html)
Hlavné požiadavky na inovačnú stratégiu IBM sú:
- priniesť hodnotu pre podnikových klientov prostredníctvom integrovaných obchodných IT riešení a inovácií,
- Pozdvihnúť buisniss stratégie do vyšších oblastí,
- Stať sa najlepším v integrovaní svojích softwarových riešení.
Tieto priority odrážajú rozsiahle zmeny v klientskych výdavkoch od kľúčových produktyóv smerom k integrovaným riešeniam, ako spoločnosti, ktoré hľadajú vyššiu podnikateľskú hodnotu z ich investícií do IT a pre dosiahnutie tohto ciela musia neustále prebiehať určité inovačné procesy.
Hlavné úspešné inovácie firmy:
1 Procesné inovácie analýzy na zlepšenie produktivity a zisku
Približne pred piatimi rokmi obchodní lídri IBM riešili problém ako zvýšiť celkovú produktivitu v IBM, preslávených svojimi odbornými znalosťami v oblasti riadenia vzťahov s klientom a používania informačných technológií. Prišli k nasledujúcemu riešenieu: Namiesto toho, aby prideľovali zákazníkov na základe minulých transakcií formou najlepšieho odhadu, manažéri chceli postaviť úlohy na predajoch, ktorí by sa mohli realizovať, keby lepšie vedeli, na čo sústrediť svoju predajnú silu. Tento typ riešenia produktivity sa nesnažil o lepšie predajné stimuly alebo náborové postupy, ale snažil sa o optimálne predajné pokrytie. Chceli zistiť, aký by bol napríklad vplyv na celkové príjmy, keby dvaja z piatich predajcov IBM pracujúcich s jedným klientom ,boli preradení jeden k inému a druhy k ďaľšiemu klientovi.
Vďaka úsiliu odborníkov IBM v oblasti obchodu, technológií a matematických vied sa objavila séria programov. Jeden z nich predpovedá trhový potenciál a optimálne prideľovanie prostriedkov medzi 5000 najväčšími zákazníkmi IBM na základe výpočtov založených na informáciách uložených v interných databázach,z externých zdrojov a aj z verejne dostupných informácií klientov.
Na tento informačný mix sú aplikované štatistické metódy a zistené výsledky sú podľa potreby doladené na základe validačných seminárov s obchodnými expertmi IBM. Analytické metódy viedli k poznaniu, že je možné prenastaviť predajné pokrytia, bez ohrozenia existujúcich obchodov.Na základe analýzy prešli tisíce predajných profesionálov na iných zákazníkov, u ktorých čísla odhalili nevyužitú príležitosť.
Výsledok: Od roku 2006 pomocou optimalizácie predaja v IBM uskutočnenej na základe analýz získala IBM dodatočný príjem viac ako 1mld. dolárov. Od roku 2005 zarobil program, ktorý pomáha predajcom identifikovať a uprednostniť potreby konkrétnych klientov dalšiu 1mld. dolárov. Podľa odhadov IBM z výročnej správy za rok 2010 bude predpokladaný zisk z Buisness analýz do roku 2015 $16 miliard dolárov.
2 Procesná inovácia v lepšom prepojenií práce s ľuďmi
V priebehu rokov urobili podniky významný pokrok v dynamickom riadení toku surovín, komponentov a finálnych výrobkov na základe meniaceho sa dopytu. Na druhej strane ale ľudia nie sú komodity. Až po zavedení podnikových analýz a optimalizácii sa stalo skutočnosťou, že by mohli byť ľudské schopnosti a prostriedky riadené vo veľkom rozsahu efektívne i rýchlo.
V IBM je potrebné prijať do práce na projekte tisícky servisných odborníkov. Náročnosť optimalizácie je veľká: zaplňte všetky voľné miesta rýchlo najlepšími ľuďmi pre danú prácu, prijmite ľudí do zamestnania, v ktorých najlepšie využijú svoje schopnosti a dosiahnu kariérneho rastu - to všetko bez nutnosti platiť si externe firmy. Pomocou analytického stroja založeného na úspešných technikách riadenia ponuky a dopytu pre dodávateľské reťazce dokáže systém riadenia pracovných síl IBM prepojiť pohľad na pracovné príležitosti s najlepšími kvalifikovanými ľuďmi, ktorí by sa ich mohli chopiť. Napríklad v USA vie systém identifikovať a nanovo priradiť nedostatočne využitých zamestnancov IBM, a tým jednak znížiť potrebu nezávislých dodávateľov a jednak zapojiť súčasných zamestnancov do dôležitej práce.
V Indii, kde dodávkové centrá podporujú klientske programy po celom svete, bol analytický proces optimalizovaný s cieľom zlepšiť rýchlosť a kvalitu výsledkov v dynamickom podnikateľskom prostredí. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je analýza neštruktúrovaných informácií v ponukách práce a životopisoch, rovnako ako extrakcie štandardizovaných údajov z formulárov . Riadenie pracovných síl je to, čo optimalizuje príjmy v podnikaní náročnom na služby.
Obr. 2: Základy podnikovej analýzy (http://www.research.ibm.com/)
IBM vytvára analytické riešenia, ktoré berú v rovnici ľudských zdrojov vo väčšej miere do úvahy ľudskú stránku: Aký druh analýzy je nutný k optimalizácii prirodzených sociálnych sietí pri konfigurácii projektových tímov, je nejako možné predpovedať, kto bude najlepším mentorom pre konkrétneho pracovníka, alebo aké nové zručnosti budú mať najväčší vplyv na príjmy, aký je optimálny výkon povolania u konkrétneho klienta či projektu z hľadiska produktivity a kariérnej dráhy napríklad.
Až donedávna boli odpovede na tieto otázky úplne závislé na intuíciu a osobnej skúsenosti. Teraz vedú náhľady a programy založené na skutočnostiach IBM k lepšiemu riadeniu pracovnej sily a zapájanie zamestnancov IBM do lepšej práce.
Výsledok: Odhadovaný dopad na príjmy použitím troch sád analytických nástrojov optimalizácie pracovníkov je až 40 mil. dolárov.
3 Inovácia pre interné finančné analýzy
Kedysi mala každá divízia IBM vlastný spôsob vykazovania finančných čísel. Keď ale vedenie potrebuje robiť rýchle rozhodnutia, potrebuje rýchlo informácie a keďže boli tieto informácie rozdelené bol k ním zlý prístup, čiže to bola prekážka dobrého riadenia.
Dnes má IBM vierohodné informácie, z ktorých sú jasné zrejmé základné hodnoty. Už nevykonávajú hľadanie medzi jednotlivými účtovnými osnovami. Zbavili sa čiernych skriniek, ktoré vyžadujú veľa času pri zisťovaní významu rôznych čísel a ich vzájomných súvislostí.
Vytvorením jednotných formátov a postupov pre integráciu informácií v rámci celej spoločnosti sa podarilo finančnej organizácii v IBM presmerovať pozornosť od zberu dát k ich analýze. Namiesto toho, aby sa finančný pracovníci naháňali za zdrojmi čísel, môžu teraz prispieť k vyvinutiu na faktoch založených pohľadov pre rôzne oblasti podnikania.
Vďaka istote konzistentných a spoľahlivých dát môžu teraz finančné organizácie v IBM analyzovať finančné a prevádzkové informácie hlbšie tak, aby spoločnosť mohla robiť a realizovať rozhodnutia oveľa rýchlejšie než predtým.
Výsledok: Transformovaním finančných procesov a systémových nákladov v IBM boli v roku 1994 evidované nasledovné úspory:
- Dátové centrum bolo zredukované o 78%
- Počet kľúčovýchaplikácií bol znížený o 34%
- Cyklus účtovníckej uzávierky bol skrátený o 61%
- Finančné výdaje klesly o 61%
4 Analýzy a optimalizácia pre udržateľnú planétu
Schéma Six Sigma boli manažérske a poradenské postupy vyvíjané viac ako 20 rokov s cieľom zlepšiť kvalitu výrobkov a ich výrobných procesov. Postupy a princípy boli čoskoro rozšírené aj do ďalších podnikových procesov. V kombinácii s rôznymi technikami, ktoré usilujú o zníženie alebo odstránenie akýchkoľvek výdavkov zdrojov na akýkoľvek iný cieľ, ako je vytváranie hodnoty pre koncového zákazníka, sa postup nazýva "Lean Six Sigma".
K inovácii, ktorá je významná pre IBM i celý svet, došlo pri kombinovaní týchto postupov Lean Six Sigma s analytickými schopnosťami pre lepšie meranie, monitorovanie a správu energie, vody a odpadu prostredníctvom závodu IBM v Dubline, v Írsku, a jeho prevádzkou pre výrobu čipov v Burlington, vo Vermonte. Na základe vlastných vynikajúcich výsledkov v týchto testovacích lokalitách oznámilo IBM v auguste 2008, že bude používať tieto postupy "Green Sigma" aj na riešenie ekologických priorít svojich klientov.
Existuje základná pravda k pochopeniu a zlepšeniu ľubovoľného aspektu výkonnosti spoločnosti - pokiaľ ju nemôžete odmerať, nemôžete ju ovládnuť. To platí pre spotrebu energie a vody v spoločnosti, rovnako ako pre čokoľvek iné, a naša nová ponuka pomôže klientom vďaka uplatneniu tejto zásady dosiahnuť ekologického podnikania.
Menej ako o rok neskôr, v júni 2009, IBM oznámila vytvorenie Green Sigma Coalition, sektorové aliancie s kľúčovými poprednými firmami v oblasti merania, monitorovania, automatizácie, dátovej komunikácie a softvéru, ktorá bude dodávať inteligentné riešenie pre správu energie, vody, odpadov a emisií skleníkových plynov.
Aj keď všetci pracujeme na vytvorení ekologickejšej, inteligentnejšej planéty, je zrejmé, že sa k cieľu nikto z nás nemôže dostať sám. Prostredníctvom partnerstva verejného a súkromného sektora, sa s poprednými predstaviteľmi v celej rade priemyselných odvetví a technológií s kombináciou a zdieľaním našich vedomostí a talentu môžeme vytvoriť riešenia, ktoré svet potrebuje k zachovaniu zdrojov a riešení klimatických zmien.
Obr. 3: Úspory spotreby v továrňach IBM (http://www.ibm.com/smarterplanet/us/en/?ca=v_smarterplanet)
Vďaka odborným znalostiam v postupoch Green Sigma a koalícii Green Sigma Coalition môžu ostatné spoločnosti teraz ekologickejšie riadiť svoje operácie: dopravné systémy, dátové centrá a IT systémy, výrobné a distribučné centrá, kancelárske priestory, maloobchodné priestory, výskumné a vývojové centrá a tak ďalej. http://www.ibm.com/smarterplanet/us/en/?ca=v_smarterplanet
Výsledok:
Podľa odhadov IBM predpoklada zisk z projektu Smarter Planet do roku 2015 $10miliard dolárov.
5 Procesná inovácia pre výrobu inteligentných produktov
Kedysi boli veľkými novinkami v produktoch vstavaná inteligencia a robotika pre high-tech výrobu, dnešný veľký pokrok je predstavovaný analýzami a optimalizáciou. Ako príklad uviažte továreň IBM na 300 nm polovodiče v East Fishkill, kde každý deň stovky tisíc mikroprocesorov, radičov a snímačov produkujú viac než stovku miliárd merani.
Každý deň v šesť hodín ráno načíta simulačný stroj aktuálne dáta o všetkom, čo sa v továrni deje. Systém vytvorí virtuálnu snímku ukazujúcu stav každého pracoviska, nástrojov a procesu. Z tohto snímku je vytvorená denná predpoveď a výhľad na tri dni dopredu, ktorý je odovzdaný inžinierom a manažérom továrne.
S použitím grafického rozhrania pre rozhodovanie môžu inžinieri potom experimentovať s alternatívnymi scenármi pre správu prevádzky na základe vysoko komplexnej interakcie nástrojov a procesov. Spolu s dennými predpoveďami uplatňujú model optimalizácie výnosov, ktorý je týždenne aktualizovaný podľa prebiehajúcich tokov dát prechádzajúcich virtualizačnom strojom a súvisiacimi systémami. Výsledky týchto alternatívnych scenárov sú usporiadané a zobrazené tak, aby mohli inžinieri vidieť štatistické porovnaní predpokladaných výsledkov a konať na základe nich.
Výrobné zariadenie má viac zákazníkov - vrátane vlastnej serverovej divízie IBM, a tiež výrobcov všetkých hlavných herných platforiem (Microsoft Xbox 360, Sony PlayStation 3 a Nintendo Wii). Preto závod čelí náročnej výzve: optimalizovať svoje nástroje, procesy a protokoly k riešeniu technických a obchodných obmedzení pre všetkých. V niekoľkých minulých rokoch zahŕňala pokročilé analytické riešenia zavedené v East Fishkill pokročilé vyťažovania a monitorovanie dát, algoritmus pre určenie optimálneho sledu čiastkových rutín, simulátor rozpracovanej výroby a systém na identifikáciu nástrojov s nestabilným správaním pomocou dát zo sledovania procesov.
Týchto päť riešenie od svojho zavedenia spoločne vyústilo pred niekoľkými rokmi v odhadované úspory nákladov vo výške 32 miliónov dolárov a prírastok výnosov vo výške 21 miliónov dolárov. Poskytujú včasné varovanie pred odchýlkami v procese plnenia, ktoré by inak mohli zostať skryté. Stručne povedané, analýzy v
East Fishkill:
- Zlepšujú výrobné výnosy, riadenie kvality produktov a čas uvedenia na trh.
- Identifikujú skôr neznáme vplyvy procesov a nechcené dôsledky experimentov.
- Znižujú výrobné náklady a súčasne zvyšujú produktivitu továrne a návratnosť kapitálu.
- Poskytujú inžinierom a vedenie nevídanú úroveň informácií o továrni a jej prevádzke.
6 Produktová inovácia v obliasti Cloud computingu
Vytvorenie Aplikačných služieb pre Cloud computing z manažérskeho pohľadu s podporou riadenia processov a rozhodovania sa:
- IBM Smart Analytucs Cloud for System z
- IBM System Director
- IBM Blueworks Live
Drasticky znižuje počet riešení do jedného prostredia a je schopné podporiť veľké množstvo užívateľov z celého oboru podnikania. Zavádza jednotné riadiace miesto pre stretávanie sa oddelení obchodných procesov firmy, firemné zabezpečenie a dodržiavanie noriem pre ľahšie presadzovanie štandardizácie.
Efektívnejšie využíva kvalifikované zdroje na podporu spoločného doručovania, ktorý môže byť k dispozícii v celom podniku. Znižuje kapitálové a prevádzkové výdavky potrebné pre podporu podnikania širokej škály poskytovaných služieb.Podporuje kritické myslenie v podniku .
Obr. 4: Úspory cloud computingu v IBM (http://www.ibm.com/cloud-computing/us/en/)
Otestované produkty sú na sebe v rámci procesnej inovácie vnútry podniku:
V novembri 2009 IBM oznámila vytvorenie najväčšieho privátneho prostredia cloud computingu pre podnikovú analýzu, ktorá poskytuje predajným tímom a vývojárom IBM nové úrovne pochopenia podstaty a umožňuje im lepšie reagovať na potreby klientov na celom svete. Pri svojom počiatočnom spustení má tento interný cloud, nazývaný BlueInsight, viac než petabajtov informácií, čo predstavuje viac ako 300 miliárd transakcií bankomatov. Tieto informácie sa získajú z viac než 60 predtým samostatných dátových zdrojov v rámci celej spoločnosti. http://www.ibm.com/cloud-computing/us/en/
Výsledok:
IBM odhaduje zisk z tohto projektu do roku 2015 $7miliard dolárov.
7 Produktové inovácie v oblasti storage riešení
Storage Area Network
SAN je špecializovaná sieť od IBM, ktorá je oddelená od siete LAN a WAN. Používa sa pre pripojenie všetkých prostriedkov slúžiacich ako úložíská pre pripojenie k rôznym serverom. Pozostáva z SAN hardware a software, hardvér typicky má vysokú prenosovú rýchlosť medzi rôznymi zariadeniami pre ukladanie dát a softvér riadi, kontroluje a konfiguruje SAN sieť.
IBM System Storage SAN768B
- Storage riešenia pre informačnú infraštruktúru
- Inovácie v oblasti storage, ktoré prináša XIV
- Zariadenie na deduplikáciu údajov
- Gateway na deduplikáciu údajov
- Mobilita údajov
- Optimalizácia a integrácia storage
Hlavní súčasní konkurenti firmy a ich reakcie na inováciu
Medzi hlavných konkurentov firmy IBM môžeme považovať podobné firmy akými sú HP, DELL ktoré poskytujú podobné riešenia niektorých produktov. Pre neustály rýchly vývoj v oblasti IT riešení je ťažko porovnať reakcie konkrétnej firmy na konkrétnu inováciu, pretože medzi jednotlivými firmami prebieha neustále boj o presadenie sa medzi konkurenciou na trhu, a žiadna z firiem si nemôže dovoliť zanedbať alebo stratiť tempo svojho rastu.
Systém ochrany duševného vlastníctva vo firme
Ibm pre svoju ochranu duševného vlastníctva predáva na svoje produkty licencie a so svojimi zákazníkmy, registruje si patenty a s partnermi spíše dohodu o všeobecných obchodných podmienka IBM, ktorá upravuje tieto obchodné podmienky a skladá sa zo základných všeobecných podmienok, záruk, strojov a služieb. Zmluvu je možné vidiet na stránke ibm: https://www-304.ibm.com/jct03002c/services/learning/sk/pdfs/SK-4575-08_s...
Obr. 5: Počet registrovaných patentov r. 2010 (http://www.itnews.sk/spravy/biznis/2011-01-12/c137642-ibm-vedie-v-rebric...)
Vývoj nákladov na firemný výskum a vývoj (VaV)
Do výskumu a vývoju investovalo IBM
- v roku 2010 $6.026 miliónov dolárov,
- v roku 2009 $5.820 miliónov dolárov,
- a v roku 2008 to bolo $6.337 miliónov.
Záver
Medzi hlavné faktory úspešnosti firemných inovácií IBM možme povedať že patria:
- vysoké investície do vyskumu, vývoja nových výrobných a informačných technológia metód
- výždy príde na trh s inováciouvýrobkov a služieb rýchlejšie ako konkurencia
- dokáže odlášiť svoju ponuku od konkurencie, nie cenou ale kvalitou ponúkaných produktov a služieb v čom je IBM špička na trhu
- prinesie inovácie do nových a špecializovaných oborov čím získa miesto v určitej diere v trhu, čím vzniká predpoklad pre neustály rast firmy