Inovácie v spoločnosti Google Inc.
Spoločnosť Google pozná dnes už každý. Prevádzkuje najlepší vyhľadávač a poskytuje množstvo iných služieb. Je rovnako veľmi známa svojimi netradičnými riešeniami a prístupom.
Hlavným predmetom podnikania spoločnosti Google je predaj cielenej reklamy na internete. Na správne cielenie reklamy využíva hlavne svoj najlepší vyhľadávač, ktorý bol základom pre jej vznik. Google vyvinul aj množstvo iných služieb, ktorými dokáže ešte viac zvýšiť relevantnosť reklamy. Ako Google sám tvrdí, vyhľadávanie nikdy nebude dokonalé a preto ho musí neustále inovovať.
Počas fungovania spoločnosť Google uzatvorila množstvo partnerstiev a kúpila niekoľko menších firiem, aby zdokonalila ich technológie a mohla ich ďalej využívať. Google je známi netradičnými riešeniami aj vo vnútri spoločnosti. A to ako v organizačnej štruktúre, tak aj vo vzťahu k zamestnancom.
Obr.1: Logo Google (zdroj: www.google.com)
Hlavné inovácie
Vyhľadávač
- Spoločnosť Google si dala za úlohu vytvoriť dokonalý vyhľadávací nástroj, ktorý „presne rozumie tomu, čo máte na mysli, a vráti vám presne to, čo potrebujete“. Preto sa neustále snaží tento nástroj zdokonaľovať.
Prvou základnou inováciou bola technológia PageRank™, ktorá zmenila spôsob vyhľadávania informácií. Tradičné vyhľadávacie nástroje sú vo veľkej miere založené na počte výskytov slova na webovej stránke. Spoločnosť Google využíva technológiu PageRank™ na preskúmanie celej štruktúry prepojení webu a určenie najvýznamnejších stránok. Táto technológia následne vykonáva analýzu zhody hypertextového obsahu, pomocou čoho určuje, ktoré stránky sú relevantné pre aktuálne vyhľadávanie. Vďaka skombinovaniu celkovej významnosti a relevantnosti týkajúcej sa konkrétneho dotazu je možné uvádzať tie najrelevantnejšie a najspoľahlivejšie výsledky ako prvé.
Vývojári spoločnosti Google už od začiatku vedeli, že poskytovanie tých najrýchlejších a najpresnejších výsledkov si bude vyžadovať nový typ konfigurácie serverov. Zatiaľ čo väčšina vyhľadávacích nástrojov pracovala na zopár veľkých serveroch, ktoré sa pri vysokom zaťažení často spomaľovali, spoločnosť Google začala na rýchle vyhľadávanie využívať navzájom prepojené počítače. Táto inovácia sa vrátila v podobe rýchlejších odpovedí, väčšej škálovateľnosti a nižších nákladov.
Inovácie vo vyhľadávaní tu však nekončia. Spoločnosť Google vytvorila prvú bezdrôtovú technológiu vyhľadávania, ktorá umožňuje okamžitý preklad formátu HTML do formátov optimalizovaných pre technológie WAP, i-mode, J-SKY a EZWeb, vďaka čomu môže poskytovať presné a rýchle výsledky vyhľadávania používateľom, ktorí prístup na web získavajú prostredníctvom prenosných zariadení.
Organizačná štruktúra
- Organizačná štruktúra spoločnosti Google je jedinečná. Aj napriek tomu, že sa od svojho vzniku výrazne rozrástla, zachováva si atmosféru malej spoločnosti. Snaží sa udržať si plochú organizačnú štruktúru a veľmi dbá na dobré vzťahy na pracovisku. V hlavnom sídle spoločnosti, v Googleplexe, sa zamestnanci bežne stretávajú a komunikujú so zakladateľmi a vedúcimi pracovníkmi spoločnosti.
- Miestne výrazy každého miesta - od nástenných malieb v Buenos Aires až po kabínkovú lanovku pre lyžiarov v Zürichu, prezentujúce región a osobnosť každého pracoviska
- Bicykle či kolobežky na rýchlejšiu prepravu medzi stretnutiami, psi, lávové lampy, masážne kreslá a veľké nafukovacie lopty
- Zamestnanci zdieľajú kancelárske oddelenia, jurty a spoločné miestnosti (v spoločnosti je iba zopár samostatných kancelárií)
- Všade samé laptopy – na mobilné kódovanie, e-mail na cestách a písanie poznámok
- Stolný futbal, biliardové stoly, volejbalové ihriská, rôzne videohry, klavíry, pingpongové stoly, telocvične s kurzami jogy a tanca
- Voľné záujmové skupiny zamestnancov všetkých zameraní, napríklad meditácia, film, degustácia vína a tanec salsa
- Zdravé desiaty a obedy pre personál v rôznych kaviarňach
- Oddychové priestory vybavené malým občerstvením a nápojmi na posilnenie zamestnancov
Významnou „inováciou“ v organizačnej štruktúre je aj vedenie spoločnosti. Google nevedie jeden výkonný riaditeľ (CEO), ale tím špecializovaných pracovníkov, čo im dodáva strategickú a manažérsku silu. V počiatkoch boli zakladatelia Larry Page a Sergey Brin nútení prijať skúseného a staršieho vedúceho pracovníka Erica Schmidta na post CEO. Táto medzigeneračná spolupráca výrazne prispela k rozvoju spoločnosti a pokladá sa za základ úspechu väčšiny hi-tech spoločností v Spojených štátoch.
Veľmi známy je aj výrazne odlišný vzhľad pracovných priestorov. Zamestnanci si do práce môžu doniesť obľúbené veci, hračky, zvieratá a podobne. Na rôznych pracoviskách po celom svete možno nájsť napríklad aj takéto zaujímavosti:
Google zároveň svojim zamestnancom ponúka možnosť venovať sa svojim vlastným projektom a to až v 20% pracovného času. Podporuje to nadšenie a odhodlanie zamestnancov. Podľa štatistiky je až 50% vydaných produktov výsledkom práce individuálnych projektov.
Obr.2: Pracovne priestory (zdroj: www.google.com/about)
Google Labs
- Pod pojmom Google Labs sa skrýva veľké množstvo „produktov“. Jedná sa o skúšobné verzie programov a rôznych doplnkov, či vylepšení služieb. Pokiaľ sa dané zlepšenia užívateľom zapáčia a začnú ich vo veľkej miere používať, Google oficiálne vydá tieto programy. Spoločnosť takto získa prehľad o tom, čo by užívatelia uvítali a čo je záujem.
- posielanie mailov na pozadí
- vytvorenie dokumentu z obsahu mailu
- klávesové skratky
- prehrávač nahrávok
- preklad cudzojazyčných mailov
- gestá myšou
Napríklad v populárnej službe Gmail sa v nastaveniach pod záložkou Labs dajú nájsť napr. aj takéto vylepšenia:
Jedným z vylepšení, ktoré Google už uvoľnil ako oficiálnu službu, boli napr. Google Tasks na zapisovanie úloh, ktoré máme počas dňa.
Desatoro spoločnosti Google
- Spoločnosť Google sa pri svojom podnikaní a vývoji riadi týmito desiatimi zásadami:
- Zamerajte sa na používateľa – všetko ostatné príde automaticky
- Najlepšie je robiť iba jednu vec, ale naozaj, naozaj dobre
- Rýchle je lepšie než pomalé
- Demokracia na webe funguje
- Nemusíte sedieť pri svojom stole, aby ste potrebovali odpoveď
- Peniaze možno zarobiť aj bez páchania zla
- Vždy existuje viac informácií
- Potreba informácií prekračuje všetky hranice
- Môžete byť seriózni aj bez toho, aby ste nosili oblek
- Skvelé nie je dosť dobré
Konkurencia a ich reakcia na inovácie
Microsoft - Bing
- Jedným z najväčších konkurentov spoločnosti Google je firma Microsoft. Tá spustila konkurenčný vyhľadávač s názvom Bing. Na internete je možné nájsť obrovské množstvo porovnaní týchto vyhľadávačov, ich výhody a nevýhody, ale aj spory a obvinenia (napr. o tom, že Bing kradne výsledky od Googlu).
Bing-u sa v súčasnosti najviac darí na severoamerickom trhu, kde podľa údajov spoločnosti comScore disponuje asi 13-percentným trhovým podielom. Spoločne s Yahoo, ktoré používa rovnakú technológiu, má podiel 29,7 %, čo je však stále menej ako polovica trhového podielu Googlu, ktorý pokrýva 65,4 % všetkých vyhľadávaní. V globálnom rozsahu je na tom Bing oveľa horšie – jeho podiel sa odhaduje na 5 percent.
Najnovšie vydal Microsoft aplikáciu postavenú na technológii Bing pre iPad od spoločnosti Apple. Na rozdiel od obdobnej aplikácie od Googlu ponúka hneď na úvodnej obrazovke prehľad aktuálnych správ, počasie, mapy a pod. Takto sa Microsoft snaží pretlačiť na trh mobilných zariadení. (nižšie možno vidieť screenshot aplikácie Bing pre iPad)
Vyhľadávač Yahoo
- Pokiaľ sa jedná o vyhľadávanie, jedným z najväčších konkurentov Googlu popri Microsofte je Yahoo. Spoločnosť Yahoo ponúka okrem vyhľadávania množstvo iných produktov, ako napríklad email, Messenger, aktuálne správy a analytické služby. V roku 2009 Yahoo implementovalo niekoľko vylepšení vyhľadávania. Užívateľ môže sledovať video alebo počúvať hudbu priamo zo stránky s nájdenými výsledkami.
Yahoo nedávno pridalo na svoju stránku aj odkaz na Twitter a začalo spoluprácu v oblasti vyhľadávania a inzerovania s Microsoftom. Takto by mohla spoločnosť Yahoo výrazne posilniť svoje postavenie na trhu. Samozrejme sa názory na túto spoluprácu líšia – množstvo ľudí si myslí, že táto spolupráca Googlu neuškodí, niektorí dokonca tvrdia, že Yahoo spoluprácu s Microsoftom časom bude ľutovať.
Apple
- Spoločnosť Apple so svojím online predajom hudby a aplikácií cez iTunes je podľa viacerých zdrojov aktuálne najväčším konkurentom spoločnosti Google, a to prevažne v oblasti mobilných telefónov a prenosných zariadení. Pomerne nedávno začal Google vývojom OS Android konkurovať Applu aj v oblasti operačných systémov na mobilné zariadenia.
Druhá oblasť konkurenčného súboja je v oblasti webových prehliadačov. Tu Apple presadzuje svoj prehliadač Safari a Google prehliadač Chrome.
So vzrastajúcou popularitou OS Android a rozširujúcou sa základňou užívateľov produktov spoločnosti Apple môže tento konkurenčný súboj výrazne prispieť k technologickému a softwarovému rozvoju.
Výskum a vývoj
- Spoločnosť Google pracuje aj na vlastnom vývoji a veľa experimentálnych projektov je zverejnených pod spomínaným Google Labs. Vývoj sa týka všetkých oblastí, v ktorých sa spoločnosť angažuje, či už sa jedná o vyhľadávač, operačný systém Android alebo mapy.
Veľkým prínosom však boli aj zmluvy o spolupráci, prípadne odkúpenie niektorých spoločností. Ako príklad možno uviesť odkúpenie inzerčnej spoločnosti Double Click, alebo spoločnosti KeyHole, ktorá vytvárala 3D mapy Zeme.
Veľmi obľúbenou službou, ktorú Google odkúpil je YouTube. Aktuálne Google ruší svoj portál video.google.com a presúva všetky videá na YouTube.
Náklady na výskum a vývoj
- Náklady na výskum a vývoj sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke. Percentuálne voči celkovým nákladom tvoria tieto náklady časť 12÷13 %
Rok | 2008 | 2009 | 2010 |
Náklady na výskum a vývoj [mil. $] | 2789,9 | 2838,1 | 3753,1 |
Obr.3: Prehlad nakladov na vyskum a vyvoj
Záver
- Google je veľmi významnou spoločnosťou v oblasti informačných technológií. Ľudia si už ani neuvedomujú, aké množstvo služieb od tejto spoločnosti každodenne využívajú. Priniesla kvantum technologických noviniek a neustále pracuje na ďalšom vývoji. Zároveň môže ísť Google príkladom aj ostatným spoločnostiam hlavne v oblasti organizácie vo vnútri firmy, prístupom k zamestnancom a zásadami. Bude veľmi zaujímavé sledovať vývoj tejto spoločnosti v najbližších rokoch.
Zoznam použitej literatúry
-
http://www.google.com
http://www.think-differently.org/2007/08/google-on-innovation.html
http://www.google.com/corporate/tenthings.html
http://www.fastcompany.com/1720052/the-b-y-leadership-model-google-s-gre...
http://www.itnews.sk/spravy/produkty/2011-04-12/c139431-bing-pre-ipad-zl...
http://technology.globalthoughtz.com/index.php/10-toughest-competitors-o...
http://www.physorg.com/news187517187.html