Inovačný systém vo firme Yahoo!
Spoločnosť Yahoo! je americká spoločnosť prevádzkujúca celosvetovo úspešný internetový portál. Portál Yahoo! ako jedna z najnavštevovanejších internetových stránok na svete poskytuje pre svojich používateľov širokú paletu služieb, ako sú e-mail, webové vyhľadávanie, webový adresár a mnoho ďalších. Jednou z hlavných príčin, ktoré stáli za úspechom spoločnosti, je možné považovať spôsob získavania príjmov, pre ktorý sa zakladatelia rozhodli v počiatkoch fungovania spoločnosti. Yahoo! sa rozhodla ponúkať väčšinu svojich služieb zadarmo a získavať príjmy z bannerovej reklamy, úspechu čoho v tej dobe veril len málokto.
Obr. 1: Logo spoločnosti Yahoo!
Zdroj: http://www.pgcon.org/2008/sponsors.php
História
1994 – založenie spoločnosti Yahoo! Jerrym Yangom a Davidom Filom. Pôvodne len ich voľno časová aktivita, keď začali svoje obľúbené internetové odkazy zatrieďovať do hierarchických kategórií a vytvárať katalóg odkazov na webové stránky.
1995 – po počiatočných problémoch so zháňaním investorov, sa zakladateľom Yahoo! podarilo získať počiatočnú investíciu 1 mil. USD od spoločnosti Sequoia Capital, výmenou za štvrtinový podiel vo firme.
1996 – katalóg Yahoo! sa stáva najznámejšou a najnavštevovanejšou službou na webe.
1996 – vstup Yahoo! na burzu, ako jedna z prvých čisto internetových spoločností. Predaj 2,6 milióna akcií vyniesol 33,8 miliónov dolár, čo umožnilo ďalšiu expanziu webového portálu o nové služby
1999 – Yahoo! na vrchole, Jerry Yang najmladší miliardár, sídlo spoločnosti presunuté do Sunnyvale, California
2000 – na vyhľadávanie vo svojom katalógu začína Yahoo! používať vyhľadávač od spoločnosti Google. Zároveň prebiehajú rokovania o kúpe spoločnosti Google. Rokovania stroskotajú na otázke ceny, keď zakladatelia Google požadovali 3 miliardy USD.
2001 – po prasknutí dot-com bubliny nasleduje prudký pád hodnoty akcií Yahoo! z $118.75 až na historicky najnižšiu hodnotu $8.11.
2004 – založenie výskumných centier Yahoo Research Labs
2008 - pokus o odkúpenie Yahoo! Microsoft-om za 44,6 mld. USD, ponuka bola vedením spoločnosti odmietnutá
2009 – uzavretie dohody na 10 rokov medzi Yahoo! a Microsoftom v oblasti internetového vyhľadávania a reklamy. Na základe tejto dohody bude Microsoft exkluzívnym poskytovateľom vyhľadávacích technológií pre Yahoo! a Yahoo! bude exkluzívnym predajcom on-line reklamy pre obidve spoločnosti.
V súčasnosti má Yahoo! celosvetovo asi 13900 zamestnancov a poskytuje svoje služby v 25 jazykoch vo viac ako 50 krajinách na celom svete.
Yahoo! Labs
Yahoo! Labs je výskumná organizácia Yahoo! založená v roku 2004. Jedným z hlavných dôvodov na založenie bol prudký nástup spoločnosti Google a jej produktov, ktoré predstavovali vážnu konkurenciu pre služby Yahoo!.
Hlavné centrum Yahoo! Labs je v súčasnosti v Silicon Valley, v mestách Sunnyvale a Santa Clara. Okrem toho sú vývojové centrá aj v Barcelone, Bangalore, Haife, New Yorku, Pekingu a v Santiagu.
Samotné Yahoo Labs! je organizované do piatich oblastí záujmu:
- Reklamné vedy (Advertising Sciences) – zaoberajú sa štúdiom dynamiky ekosystému používateľov, vydavateľov, inzerentov a reklamných sietí. Ústredným problémom je nájdenie “najvyhovujúcejšej“ reklamy pre používateľa v danom kontexte.
Medzi najvýznamnejšie projekty patria:- Projekt Keystone – vývoj novej generácie technológie na zobrazovanie kontextovej reklamy. Cieľom je predpovedať a modelovať reakciu používateľa na zobrazovanú reklamu pomocou údajov ako sú obsah stránky, správanie sa používateľa, geografické údaje alebo referraly (ako sa sem používateľ dostal).
- Projekt S4 – distribuovaná platforma, uľahčujúca programátorom vývoj aplikácií, ktoré pracujú so spojitými, neohraničenými tokmi dát.
- Kategorizácia inzercie a dotazov – vývoj algoritmov na automatické priraďovanie kategórií pre webové stránky, inzerciu a dotazy. Využitie pre lepšie cielenú reklamu.
- Vedy o publiku (Audience Sciences) – cieľom je budovanie používateľsky prívetivých služieb pre používateľov.
Medzi najvýznamnejšie projekty patria:- Projekt Sparta – spolupráca s týmom Yahoo! Mail, ktorej cieľom je vývoj kvalitného antispamového filtra na filtráciu nevyžiadanej elektronickej pošty.
- Projekt optimalizácie zobrazovaného obsahu – vývoj algoritmov na výber najlepších a najviac relevantných článkov pre používateľa, ktoré sa zobrazujú na spravodajských stránkach Yahoo!
- Vedy o vyhľadávaní (Search Sciences) – zodpovedné za neustále zlepšovanie vyhľadávania v službách Yahoo!. Oblasti v ktorých prebieha vývoj zahŕňajú hodnotenie, klasifikáciu, extrakciu a sumarizáciu informácií.
- Výskum – hlavná výskumná organizácia spoločnosti je Yahoo! Research, ktorej cieľom je vývoj nových technológií a ich nasadenie v službách Yahoo!. Výskumná skupina je členená do piatich tímov:
- Vyhľadávanie a extrakcia informácií – budovanie systémov a algoritmov na analýzu požiadaviek používateľov, a na ich základe vracať výsledky z dátových zdrojov z celého sveta.
- Strojové učenie – cieľom je naučiť počítače chápať veci ako sú abstrakcia, vzory a taktika, pomocou ich učenia z veľkého množstva dát.
- Mikroekonomika a sociálne systémy – aplikácia teórie hier, sieťovej analýzy, psychológie a etnografie na on-line situácie
- Výpočtová inzercia – nová vedecká disciplína, zameriavajúca sa na optimalizáciu zobrazovanej reklamy.
- Manažment webových informácií – cieľom je vývoj infraštruktúry na vytváranie, údržbu a analýzu webových informácií.
- Vzťahy s univerzitami – vo všetkých mestách, kde má Yahoo! svoje výskumné pobočky, úzko spolupracuje s miestnymi univerzitami. Študenti z univerzít majú možnosť sa spolupodieľať na projektoch Yahoo! v rámci svojho štúdia.
Inovačná stratégia
Cieľom spoločnosti Yahoo! je poskytnúť všetky potrebné služby pre bežného používateľa integrované na 1 mieste. Tomuto cieľu je podriadená aj inovačná stratégia.
Spoločnosť svoju ponuku služieb a technológie rozširovala akvizíciami, kúpou licencií a vlastným vývojom. Z týchto možností sa spoločnosť Yahoo! najviac spolieha na akvizície iných spoločností a integráciu ich technológií. Za dobu svojej existencie prevzala desiatky spoločností a medzi najväčšie akvizície patria:
- Broadcast.com – internetové rádio, odkúpené v roku 1999 za 5,7 mld. USD, v súčasnosti súčasť Yahoo! Music.
- GeoCities – webhostingová služba, odkúpená v roku 1999 za 3,6 mld. USD, v súčasnosti už táto služba nefunguje
- Overture – marketingový nástroj na zvyšovanie viditeľnosti a známosti webu, odkúpený v roku 2003 za 1,63 mld. USD, v súčasnosti začlenené do Yahoo! Search Marketing.
- Right Media – online inzercia, odkúpené v roku 2007 za 680 mil. USD, v súčasnosti začlenené do Yahoo! Search Marketing.
Hlavné úspešné inovácie
- Webový adresár – tento nápad vznikol ako voľno časová aktivita zakladateľov Yahoo!, keď si začali vytvárať katalóg svojich obľúbených webových stránok a hierarchicky ich usporiadať do kategórií. Popularita ich katalógu prudko rástla a webový prehliadač Netspace, v tom čase dominantný prehliadač, mal priamo tlačítko, ktoré priamo odkazovalo na katalóg Yahoo!. Dôvodom bolo, že tento katalóg bol najkvalitnejší.
- Predaj inzercie na internete – spoločnosť Yahoo! chcela svoje služby ponúkať zadarmo a nevyberať predplatné za svoje služby, čo bol v tej dobe zaužívaný spôsob. Príjmy chcela získavať cez predaj reklamy na svojom portáli. Prvá bannerová reklama na internete sa objavila v roku 1994 na stránke HotWired, avšak v tom období nevládlo presvedčenie, že príjmy z reklamy na internete môžu predstavovať hlavný zdroj príjmov, čo sa však Yahoo! podarilo.
- Hadoop – softvérový framework, ktorý umožňuje distribuovaným aplikáciám prácu s veľkým množstvom dát. Tento framework nasadila spoločnosť Yahoo! vo svojej aplikácii Yahoo! Search Webmap, ktorá beží na počítačovom clustri s viac ako 10000 jadrami. Táto aplikácia produkuje dáta, ktoré sú využívané každým webovým dotazom Yahoo!. Hadoop je vydaný pod opensource licenciou, v súčasnosti je defacto technologickým štandardom v oblasti distribuovaných aplikácií a je využívaný spoločnosťami ako sú IBM, Google, Facebook a ďalšími.
Konkurenti
Medzi hlavných konkurentov Yahoo! patria:
- Google – asi najväčší konkurent pre Yahoo!, s ktorým si konkurujú v širokom spektre svojich služieb, hlavne v oblasti predaja internetovej inzercie. Medzi ďalšie oblasti v ktorých si konkurujú patria napríklad e-mailové schránky, webové vyhľadávanie, messenger, atď.
- AOL Inc. – spoločnosť prevádzkujúca vlastný internetový portál na adrese www.aol.com a predstavuje konkurenciu pre Yahoo! hlavne na americkom trhu. Táto spoločnosť bola hlavným konkurentom pre Yahoo! hlavne v jej začiatkoch.
- Microsoft – spoločnosť, ktoré je v mnohých oblastiach partnerom pre Yahoo!, ale taktiež aj konkurentom napríklad v e-mailových službách, kde tieto spoločnosti prevádzkujú 2 celosvetovo najpoužívanejšie e-mailové služby Hotmail a Yahoo! Mail.
Systém ochrany duševného vlastníctva
Všetky produkty a technológie, ktoré boli vyvinuté spoločnosťou Yahoo! sú chránené patentmi. Táto ochrana sa vzťahuje aj na všetky produkty a technológie získané akvizíciami. Spoločnosť považuje ochrannú známku Yahoo! za jednu z jej najhodnotnejších aktív.
Veľká väčšina služieb, ktoré Yahoo! poskytuje je dostupná zadarmo a patria sem najpopulárnejšie služby ako e-mail, vyhľadávanie, spravodajstvo a iné. Okrem toho poskytuje aj prémiové balíčky pre niektoré služby.
Vývoj nákladov na výskum a vývoj
Z údajov o nákladoch na výskum a vývoj je vidieť, že absolútny aj percentuálny podiel nákladov stúpal až do roku 2009, avšak v roku 2010 došlo k poklesu.
2007 | 2008 | 2009 | 2010 | |
---|---|---|---|---|
tržby (mld. USD) | 6,97 | 7,21 | 6,46 | 6,32 |
výskum a vývoj (mld. USD) | 1,08 | 1,22 | 1,21 | 1,08 |
výskum a vývoj (% tržieb) | 15% | 17% | 19% | 17% |
Hlavné faktory úspešnosti inovácií
V spoločnosti Yahoo! sa kladie veľký dôraz spätnú väzbu od používateľov, preto pred nasadením väčšiny nových technológií majú používatelia možnosť ich otestovať a poslať vývojárom svoje dojmy.
Kvalitné používateľské rozhranie a integrácia nových služieb do “ekosystému“ portálu Yahoo! predstavuje ďalší z dôvodov úspešnosti produktov Yahoo!.
Jedným z hlavných úspechov spoločnosti Yahoo! je to, že boli “v správny čas na správnom mieste”. Spoločnosť vznikla, keď začala prudko stúpať dostupnosť internetu medzi obyčajnými ľuďmi, a katalóg Yahoo! predstavoval pre ľudí možnosť orientovať sa v chaotickom internete. Portál Yahoo! týmto začal predstavovať pre množstvo ľudí akúsi vstupnú bránu do internetu.
Mladícka dravosť zakladateľov a ich neústupčivosť v presvedčení, že veľká väčšina služieb Yahoo! by mali byť pre používateľov zadarmo prispeli hlavnou mierou k tomu, že sa spoločnosť rozhodla založiť svoj model podnikania na predaji reklamy na internete. Ohľadom úspešnosti predaja on-line inzercie vládli v tej dobe veľké pochybnosti, avšak spoločnosti Yahoo! sa to podarilo.
Použité zdroje
[1] http://research.yahoo.com/
[2] http://www.google.com/finance?q=yahoo
[3] http://yhoo.client.shareholder.com/annuals.cfm
[4] http://en.wikipedia.org/wiki/Yahoo
[5] http://www.reuters.com/finance/stocks/companyProfile?rpc=66&symbol=YHOO.O