Inovácie v spoločnosti WordPress
WordPress je Open Source projekt spoločnosti Automattic. Vďaka svojej inovačnej stratégii je spoločnosť schopná veľmi rýchlo monitorovať požiadavky svojich zákazníkov a rozšíriť funkcionalitu resp. zjednodušiť prácu s produktom - blogovacím systémom WordPress podľa ich potrieb. Vďaka jednotlivým produktovým, procesným a marketingovým inováciám, ktoré sa prejavili v jednotlivých upgrade-och blogovacieho systému, záujem verejnosti o jeho využívanie postupne rástol. Podľa ukazovateľov vyhľadávanosti v internetových vyhľadávačoch stále vykazuje rastúcu tendenciu. Nemôžeme si zabudnúť ani na projekty získané akvizíciou, ktoré prinášali nové možnosti rozšírenia sortimentu a zlepšenia kvality služieb spoločnosti.
Obr. 1: Logo spoločnosti WordPress
(Zdroj)
Projekt WordPress
WordPress je Open Source CMS systém napísaný skriptovacím jazykom PHP, ktorá využíva MySQL databázu. CMS (Content Management System) je webová aplikácia, ktorá umožňuje jeho používateľovi vytvoriť a administrovať webovú stránku bez potreby znalosti konkrétneho webového programovacieho jazyku. Na administráciu stránky poskytuje CMS systém on-line administračné rozhranie, prostredníctvom ktorého sa dajú nastaviť aj funkcionality aj vzhľad celej webovej stránky. WordPress sa využíva najmä pre písanie blogov. Dajú sa stiahnuť voľné aj platené moduly a témy a to vo viacerých jazykových verziách. Za vývojom samotného projektu stojí obrovská celosvetová komunita. V súčasnosti je zaznamenaných 18 536 558 WordPress stránok na portáli WordPress.com.
Spoločnosť Automattic
Obr. 2: Logo spoločnosti Automattic
(Zdroj)
Vo väčšine prípadov Open Source-ových projektov o vývoj, organizáciu komunity a manažment projektu sa stará nejaká forprofit spoločnosť. V prípade WordPress je to firma Automattic. Zakladateľom firmy je Matt Mullenweg, pôvodný autor webovej aplikácie WordPress. Firma bola zakladaná v roku 2005, v súčasnosti má 75 fixných zamestnancov. Hlavnou činnosťou firmy je vývoj CMS systému WordPress a jeho doplnkov. Firma sa tiež zaoberá s vývojom projektov sponzorované inými firmami. Poskytuje webhosting a množstvo VIP služieb na portáli wordpress.com.
História
Predchodcom WordPress-u bol CMS systém b2 tiež známy pod menom cafelog. Matt Mullenweg prebral tento projekt, doplnil o množstvo funkcií a vydal ho pod menom WordPress.
Prvá verzia WordPress 0.7 bola vydaná v máji 2003. Keďže projekt už od začiatku bol stvorený v zmysle open source-u, postupne pribúdali ľudia ambiciózny webový vývojári, ktorý mali záujem zapájať sa do projektu. Najmä pre týchto ľudí ale aj pre každého používateľa systému WordPress bol založený portál WordPress.org, na ktorej aj v súčasnosti beží fórum celej komunity WordPress.
V auguste 2005 Matt Mullenweg založil firmu Automattic, ktorý potom prebral vedenie projektu. Od vtedy úspešnosť projektu začalo postupne rásť.
V roku 2008 získali podporu ďalších investorov, ktorý zainvestovali do firmy 29,5 miliónov dolárov. V tom istom roku vykonali akvizíciu niekoľkých projektov, vďaka čomu v roku 2009 prekonali konkurenciu.
V novembri 2009 projekt vyhral ocenenie najlepšieho open source CMS systému roka.
Inovačná stratégia
V prípade open source-ových projektov ako WordPress sa využíva princíp inovácie „Inovation happens elsewhere“. Tento princíp hovorí o tom, že tí najinovatívnejši ľudia nemusia byť zamestnancami danej firmy. Práve naopak. Vždy existuje človek s lepším nápadom niekde mimo firmy. Pri týchto nových nápadoch sa nemusí nevyhnutne ísť len o nápady nových funkcií alebo nových plugin-ov, ktoré by mohli uľahčiť prácu koncovým užívateľom. Môže to byť aj nejaká unikátna metóda použitia danej aplikácie, ktorá potom poskytne inšpiráciu, inovatívny nápad pre vývojárov.
Hlavným zdrojom takýchto kľúčových inovatívnych nápadov je fórum komunity.
Jedná sa hlavne o témy s názvom:
-
Výzvy a Spätná väzba (Requests and Feedback)
– spätná väzba užívateľov. Užívatelia si tu môžu zverejniť ich mieru spokojnosti s celým CMS systémom, s jeho časťami, vzhľadom a funkcionalitou. Môžu si tu zverejniť svoje nápady. -
Váš Word Press (Your WordPress)
– užívatelia si môžu ukázať svoj vlastný blog -
Riešenie problémov (How-To and Troubleshooting)
– často vyskytujúce problémy môžu tiež byť zdrojom inovatívnych nápadov -
Moduly a Hacky
– diskusie o modulov a špecifických nastavení modulov - Vzhľady a Šablóny
Inovácie
2003
Prvá verzia WordPress-u bola vydaná v máji 2003. Už táto verzia predstavuje z určitého hľadiska inováciu. Totiž Matt Mullenweg, keď prebral projekt b2 (tiež známy pod menom cafelog) prepracoval ho, ale základnú štruktúru ponechal. Nový projekt vydal pod menom WordPress 0.7. Čiže z jedného hľadiska si môžeme povedať, že vstúpil na trh s novým produktom ale z druhého hľadiska si môžeme skonštatovať, že podľa Valentovho inovačného spektra nastala produktová inovácia 5. stupňa, keďže vydal úplne novú generáciu pričom koncepcia zostala rovnaká.
2004
Druhá vydaná verzia WordPress 1.2 dostala kódové meno Mingus po známeho jazzového skladateľovi Charles-ovi Mingus-ovi. Od verzie 1.2 všetky významné verzie dostali meno po známych jazzových muzikantov. V tejto verzií je významnou inováciou možnosť doplnenia s plugin-mi.
2005
V roku 2005 bola vydaná WordPress 1.5 s kódovým menom Strayhorn. Čo sa týka inovácií, si môžeme spomenúť:
- Možnosť úpravy statických stránok
- Systém template-ov / tém
- Nová default-ná téma
Ďalšia verzia WordPress 2.0 Duke prišla s významnejšími inováciami:
- Rich-text editovanie príspevkov (s podobnými možnosťami ako vo Word-e)
- Vylepšené administrátorské rozhranie
- Upload obrázkov
- Optimalizácia kódu pre uľahčenie tvorby pluginov
2007
Vo verzií WordPress 2.1 Elfa boli rozšírené editovacie nástroje a pribudla automatická kontrola pravopisu.
Vo verzií WordPress 2.5 Brecker bola významnou inováciou podpora kanálov Atom pre urýchlenie a uľahčenie update-ov.
Okrem produktových inovácií táto verzia priniesla aj marketingovú inováciu, totiž úplne prerobili administrátorské rozhranie aj vzhľadom na funkcionalitu aj vzhľadom na dizajn. Zmenili aj dizajn webovej stránky portálu WordPress aby bolo zhodné s novou aplikáciou.
2008
Na začiatku roka 2008 získali nových investorov ktorý, zainvestovali do firmy 29,5 miliónov dolárov. Tieto peniaze využili pre rozšírenie ich sortimentu ponúkaných služieb. Urobili akvizíciu projektov ako BuddyPress v marci, IntenseDebate v septembri a PollDaddy v októbri.
- BuddyPress – modul pre WordPress, ktorý umožňuje transformovať blogovací systém na platformu sociálnej sieti
- IntenseDebate – komentovací systém s mnohými nástrojmi
- PollDaddy – pomocník pre tvorbu prieskumov, ankiet a kvízov
V nasledovnej verzií (WordPress 2.7 Coltrane) administračné prostredie znovu dostal nový dizajn. Pribudla možnosť úpravy aj samotného administračného prostredia a to dokonca s metódou drag&drop.
Významnou inováciou v tejto verzií bol aj automatizovaný systém upgrade-ov.
2009
V apríli 2009 urobili akvizíciu projektu Blo.gs. Blo.gs je služba, ktorá umožňuje sledovať individuálne blogy prostredníctvom email-u alebo zoznamu, ktorá sa dá umiestniť na vlastnej webovej stránke. Funguje podľa princípu agregácie RSS kanálov.
V júni 2009 prišla verzia WordPress 2.8 Baker s vylepšenou rýchlosťou, témy sa dali inštalovať priamo z administračného prostredia. Pre náročnejších užívateľov, ktorý s radosťou zasahujú do kódu webovej stránky pribudol nástroj CodePress editor.
V septembri získali ďalší projekt: After the Deadline je webová aplikácia, ktorá slúži na kontrolu pravopisu, gramatiky a štýlu v jednom. Dá sa integrovať do rôznych webových aplikácií ako napr. WordPress, Firefox, Chrome.
WordPress 2.9 Carmen vyšla v Decembri 2009. Prichádzala s inovatívnymi funkciami:
- Globálna funkcia Zrušenia (Undo)
- Zabudovaný editor obrázkov
- Možnosť zreťazeného update-ovania pluginov
2010
Verzia WordPress 3.0 Thelonious priniesla tiež významnú zmenu:
- Zjednotenie WordPress a WordPress MU
WordPress MU bola vedľajšia vetva WordPress-u, ktorá umožnila vytvárať viac blogovacích stránok s jednou inštaláciou aplikácie WordPress a s jedným administračným prostredím. Od verzie 3.0 tieto dva vetvy boli zlúčené do jedného.
2011
Momentálne najnovšia dostupná verzia WordPress-u je WordPress 3.1 Reinhardt. Priniesla inovácie ako
- administrátorská lišta ktorá je dostupná administrátorovi stránky na ktorejkoľvek stránke
- inovatívny spôsob tvorby interných hyperliniek
- možnosť tvorby vlastných kategórií
- zjednodušený panel nástrojov pri písaní textu (menej často používané nástroje boli zapuzdrené do menu)
Konkurencia
Najvýznamnejšími konkurentmi na trhu sú Joomla!, Drupal a Movable Type.
- Joomla! je opensource CMS systém vhodný pre tvorbu jednoduchých webových stránok ale aj komplexných webových aplikácií.
- Drupal je opensource CMS systém a CMF (Content Management Framework) vhodné pre tvorbu webových aplikácií rôzneho typu. V porovnaní s ostatnými CMS systémami je Drupal viac developer friendly ako user friendly.
- Movable Type je blogovacý systém napísaný v Perl. Slúži na ten istý účel ako WordPress ale je poskytovaný s inou licenciou.
Obr. 3: Popularita na Facebook (2010) | Obr. 4: Popularita na Twitter (2010) |
(Zdroj) | (Zdroj) |
Hlavné faktory úspešnosti firmy
Na začiatku vstupu WordPress-u na trh majoritným CMS systémom bol jeho predchodca b2 a Movable Type. Vďaka tomu že v 2004 spoločnosť, ktorý poskytoval Movable Type rozhodol, že upraví licenciu so striktnejšími pravidlami použitia ľudia si rozhodli že prejdú na opensource-ový WordPress. WordPress bol v tom období známy ako nástupca alebo nová generácia známeho blogovacieho systému b2. Vďaka týmto okolnostiam jeho vstup na trh bol úspešný. V nasledovných rokoch vďaka inováciám a pravidelným upgrade-om jeho vyhľadávanosť postupne rástol ale väčšina jeho inovácií boli typu demand pull.
V roku 2008 z časti zmenili postoj k inováciám. Rozhodli pre akvizíciu projektov, s ktorými môžu rozšíriť ich sortiment produktov a služieb a zvýšiť aj kvalitu systému WordPress. K tomu ale potrebovali investorov, ktorých aj napokon získali. Získali finančnú podporu vo výške 29,5 miliónov dolárov.
Vďaka týmto inováciám v nasledovnom roku (2009) na podujatí Packt Awards vyhrali ocenenie najlepšieho CMS systému roka.
Obr. 5: Graf porovnávania vyhľadávanosti
(Zdroj)
Licencie a Ochranné známky
Samotná webová aplikácia WordPress je poskytovaný podľa licencie GPL v2. Táto licencia umožňuje:
- využiť aplikáciu na akúkoľvek účel,
- zmeniť aplikáciu podľa potreby,
- ďalej šíriť kópie,
- rozšíriť program s modulmi, plugin-mi.
Táto licencia prikazuje, že každá re-distribúcia aplikácie alebo distrubúcia aplikácie, ktorá využíva aplikáciu poskytovanú s touto licenciou, musí byť tiež licencovaná s touto licenciou.
Firma Automattic má zaregistrovaných niekoľko ochranných známok.
Ochranná známka | Evidenčné číslo |
---|---|
VAULTPRESS | 85023270 |
BUDDYPRESS | 77880944 |
GRAVATAR | 77339001 |
AUTOMATTIC | 78826720 |
W WordPress | 78826938 |
WordPress | 78826734 |
AKISMET | 78826789 |
Tab. 1: Tabuľka registrovaných ochranných známok spoločnosti Automattic
(Zdroj)
Okrem týchto treba spomenúť aj ochranné známky ktoré má zaregistrované nadácia WordPress Foundation:
Ochranná známka | Evidenčné číslo |
---|---|
W | 77903009 |
WORDCAMP | 77902996 |
Tab. 2: Tabuľka registrovaných ochranných známok nadácie WordPress Foundation
(Zdroj)
V oblasti ochranných známok nastala vlani (2010) zaujímavá udalosť. Matt Mullenweg rozhodol, že prenesie ochrannú známku WordPress-u na non-profitovú nadáciu WordPress foundation. Je to zaujímavá otázka, že prečo by organizácia preniesla jeho najvýznamnejší aktívum na non-profitovú nadáciu. On jeho rozhodnutie odôvodnil s tým, že jeho pôvodným cieľom bol držať for-profitovú a non-profitovú štruktúru v rovnováhe. Keď bral do úvahy to, že ak niekedy nebude stáť na čele spoločnosti Automattic, napriek tomu by bolo treba nejakým spôsobom zabezpečiť ochranu opensourcového zmysla WordPress-u.
Zdroje
- www.wordpress.com
- www.wordpress.org
- www.automattic.com
- www.crunchbase.com
- www.packtpub.com
- central.wordcamp.org
- www.google.com/trends
- http://www.tech-faq.com/automattic-transfers-wordpress-trademark-to-non-profit.html
- http://andywibbels.com/wordpress-is-a-registered-trademark-of-automattic-inc/
- http://hakre.wordpress.com/2010/09/16/trademark-and-servicemark-of-automattic-inc-and-wordpress-foundation/
- http://hakre.wordpress.com/
- http://www.goodwebpractices.com/other/wordpress-vs-joomla-vs-drupal.html
- 2010 Open Source CMS Market Share Report, water&stone (2010).