Inovačný systém spoločnosti eGlu s.r.o.
Úvod
Spoločnosť eGlu s.r.o. je mladá softvérová firma ktorá pôsobí na trhu mobilných aplikácii dva roky. Primárne zameranie na vývoj aplikácií pre iPhone sa od jej založenia pretransformovalo na všeobecnejší vývoj mobilných aplikácií pre rôzne platform. Spoločnosť dnes svojim zákazníkom ponúka okrem platformy iOS (iPhone, iPad, iPod touch) rovnako riešenie pre Android, BlackBerry či Windows Phone 7.
Svojou stratégiou sa spoločnosť dokázala počas svojho pôsobenia presadiť ako líder vo svojej oblasti na slovenskom trhu kde rozsahom svojho portfolio a počtom realizovaných projektov významne predstihuje svoju konkurenciu.
Dôvod pre vznik
Primárnym stimulom pre vznik spoločnosti boli pripravované zmeny v iPhone OS (predchodca dnešného iOS) - operačnom systéme využívanom v zariadení iPhone, pre ktoré boli oznámené prevratné zmeny, ktoré sľubovali nové zaujímavé funkcie.
Z analýzy trhu v danom čase vyšlo, že tejto oblasti sa na Slovensku nevenuje žiadna spoločnosť a zároveň podľa výsledkov v USA sľuboval zaujímavú perspektívu rastu.
Potenciálne obchodné modely boli dva - vývoj vlastných aplikácií a vývoj aplikácií na objednávku. Každý z nich mal svoje výhody aj nevýhody a vzhľadom na výraznú synergiu sa spoločnosť rozhodla skúsiť obidve alternatívy.
Model podnikania - zhrnutie
Hlavné činnosti
Činnosť spoločnosti by sa dala rozdeliť do dvoch hlavných oblastí - vývoj on-demand riešení a vlastné činnosti.
V oblasti on-demand riešení, teda riešení na mieru zákazníkovi sa činnosť spoločnosti rozšírila čisto z platformy iPhone (iOS) aj na ďalšie - Android, BlackBerry či Windows Phone 7. Okrem samotného vývoja aplikácií spoločnosť zabezpečuje aj serverovú časť riešenia - vývoj serverovej strany aplikácie a v prípade potreby konzultácie k optimálnemu serverovému riešeniu. Súčasťou dodávky býva často aj administračné rozhranie spravidla vo forme webového rozhrania.
Spoločnosť tiež vytvorila niekoľko vlastných projektov ktoré slúžili čiastočne na prieskum možností trhov - ako lokálneho, tak svetového. Vďaka tomuto dnes dokáže poskytnúť dôležité informácie o obchodnej stránke vývoja a predaj iPhone aplikácií svojim klientom. eGlu dnes má aj vlastné komerčné produkty ktoré vzhľadom na úspešné nasadenie plánuje ďalej rozvíjať.
Hlavné zdroje
V súčasnosti spoločnosť hodnotí za svoje hlavné aktíva akumulované know-how a dedikovaný tím schopný zvládnuť kompletný životný cyklus mobilnej aplikácie.
Počas svojho pôsobenia na trhu dokázal vývojový aj obchodný tím spoločnosti výrazne skvalitniť poskytované služby. Z hľadiska vývojového ide o dokonalé zvládnutie vývojového prostredia a špecifík vývoja mobilných aplikácií a to najmä HW/SW kompatibilita, využitie HW funkcií telefónu a v neposlednom rade optimalizácia vývoja pre mobilné zariadenia s obmedzenými kapacitami.
Za svoju druhú veľkú výhodu spoločnosť považuje kompletné zvládnutie životného cyklu aplikácie. Vďaka tomu sa nemusí spravidla spoliehať na subdodávky ďalších obchodných partnerov čo znižuje celkové náklady na projekt, zvyšuje flexibilitu a umožňuje lepšiu kontrolu kvality.
Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom texte, firma eGlu si vytvorila bohaté portfólio realizovaných produktov a nasadených technológii, a vďaka rozšíreniu podpory pre ďalšie platformy sa vyprofilovala ako univerzálny dodávateľ mobilných riešení pre ľubovolnú platformu podľa požiadaviek zákazníka.
Cieľoví zákazníci
Pre mobilné aplikácie existuje pomerne veľký a málo obsadený trh, ktorý ponúka perspektívu dlhodobého rastu a obchodných príležitostí. Záujemcom o mobilnú aplikáciu môže byť ktokoľvek so záujmom o vstup do mobilného sveta bez ohľadu na to, či ide o poskytovateľa (tvorcu) obsahu, obchodníkov, výrobcov, občianske združenia či verejný sektor.
Inovačná stratégia
Inovácia je základným konceptom na ktorom je postavené fungovanie spoločnosti. Už samotná oblasť vývoja iPhone, či v širšom meradle, mobilných aplikácií predstavuje veľmi modernú a dynamicky sa vyvíjajúcu oblasť vývoja softvéru. V čase vzniku spoločnosti bola na Slovensku dostupná iba prvá verzia iPhone (iPhone 3G) ktorého rozšírenie navyše v tom čase nebolo aj vzhľadom na cenu zariadenia a jeho obmedzenú dostupnosť veľmi veľké.
Pri tvorbe základnej podnikateľskej stratégie sa manažment spoločnosti pokúsil zabezpečiť spoločnosti čo najhladší vstup na trh vývoja softvéru, ktorý je na Slovensku silne obsadený spoločnosťami rôznej veľkosti od malých až po nadnárodné.
Nakoľko nová spoločnosť nemala možnosť významne súperiť so svojou existujúcou potenciálnou konkurenciou, hlavnou stratégiou bola inovácia a flexibilita pri vstupe na trh.
Spoločnosť sa od začiatku rohodla špecializovať sa na vývoj iPhone aplikácií a tomuto cieľu podrobila celý proces od tvorby tímu cez voľbu partnerov až po marketingovú stratégiu.
Inovačná stratégia vstupu na trh
Načasovanie
Samotné načasovanie vstupu na trh je možné považovať za inovatívny prístup. Aj keď v danom čase mal tento trh v USA jedhoznačne rastúcu tendenciu, bolo nejasné, či sa tento trend bude replikovať aj v európskych či slovenských podmienkach.
Na druhej strane to bol vhodný čas kedy mohla spoločnosť bez významnejšieho zázemia vzniknúť a vstúpiť na trh bez toho, aby musela čeliť výraznej konkurencii zo strany etablovaných hráčov na trhu.
Ako ukazuje dnešná skúsenosť spoločnosti, iPhone aplikácie dnes veľmi často spĺňajú marketingovo - predajno - propagačnú činnosť. Veľmi často rozhodovacie právomoci v otázke realizovania projektu iPhone aplikácie spadajú na marketingové oddelenia spoločností. Tieto majú väčšinou vybudované existujúce väzby na marketingové a reklamné agentúry a sprostredkovane či priamo aj na poskytovateľov webových riešení. S rastúcou popularitou mobilných zariadení sa práve tieto stávajú často primárnym konzultantom pre spoločnosti v oblasti prípravy takéhoto projektu.
V takomto prostredí je veľmi komplikované pre malú spoločnosť bez predchádzajúcich referencií významnejšie preniknúť na trh. V týchto súvislostiach sa ukazuje inovatívnosť vo voľbe perspektívnej oblasti mimo záujmu velkých hráčov ako podstatná konkurenčná výhoda.
Je možné domnievať sa, že pri neexistencii alternatív by existujúce spoločnosti s ohľadom na množiace sa požiadavky na mobilné aplikácie od svojich zákazníkov skôr pristúpili k vytvoreniu vlastných vývojových tímov ktoré by pokryli ich internú ponuku. Za súčasnej situácie, aj s ohľadom na rastúcu popularitu outsourcingu v oblasti vývoja softvéru tieto spoločnosti hľadajú ekonomickejšiu alternatívu, ktorou by doplnili šírku svojho portfólia bez potreby výraznejších investícií.
Vďaka tejto inovatívnej stratégií sa spoločnosti eGlu podarilo pretransformovať svojich potenciálnych konkurentov na kľúčových partnerov, a s nulovými nákladmi na konkurenčný súboj dokázala vytvárať synergie už v rannom štádiu svojej činnosti.
Špecializácia
Vedenie spoločnosti sa rozhodlo ísť cestou prísnej špecializácie na mobilné zariadenia, pričom všetky kľúčové procesy zabezpečuje priamo jej interný tím špecialistov - od úvodných konzultácií a prípravy projektu, cez grafické spracovanie užívateľského rozhrania a vývoja aplikácie až po vytvorenie podporných systémov, asistenciu pri marketingu aplikácie a jej ďalšiu údržbu.
Aj keď širšie portfólio ponúkaných služieb by spoločnosti v úvode uľahčilo vytváranie obratu a následne profitu, existovalo veľké riziko, že by nedosiahla v týchto oblastiach dostatočnú kvalitu, skúsenosť a referencie potrebné na udržateľný rast spoločnosti.
Stratégia spoločnosti sa dá označiť za inovatívnu najmä v spôsobe akým investovala do podpory rastu svojho tímu bez naviazania na konkrétne projekty a výnosy. Podľa vyjadrenia vedenia spoločnosti boli prvé projekty realizované často na báze nefinančného plnenia - hlavným kritériom pre výhodnosť projektu boli v tom momente hlavne získané skúsenosti a rovnako referencie. Ako spomína jeden z konateľov, keď spoločnosť dostala požiadavku na spracovanie ponuky na svoj prvý projekt, požiadala zákazníka o predĺženie doby na jej zaslanie. Namiesto bežnej prezentácie však dodala funkčnú (aj keď obsahovo obmedzenú) aplikáciu spolu so zariadením, na ktorom si túto mohol každý zamestnanec klienta vyskúšať.
Výsledok tohto prístupu bol okamžitý - nasledujúci deň sa spoločnosti ozval technický riaditeľ zodpovedný za prípravu projektu, ktorý povedal že projekt chce okamžite realizovať. Bol to výrazný posun od prvého stretnutia kde dával na javo, že už prebehli nejaké rokovania, ale vzhľadom na technickú nevyspelosť ponúkaných riešení (ktoré očakával aj od prezentovaného riešenia eGlu) sa tieto nikdy nerealizovali.
V krátkej dobe získala spoločnosť eGlu svojho prvého strategického partnera s ktorým uzavrela zmluvu o realizácii projektov mobilných aplikácii ešte pred samotným dokončením prvej aplikácie - na základe referencii od spomínaného technologického riaditeľa.
Vytváranie pridanej hodnoty
Vednie spoločnosti sa do prvého momentu snažilo vyhnúť problémom ktorým museli na začiatku milénia čeliť mnohé firmy ktoré boli súčasťou tzv. dotcom bubliny. Jej hlavnú podstatu je možné zhrnúť do budovania firiem ktoré využívali modernú, populárnu a bezpochyby prelomovú technológiu webových stránok bez toho, aby vytvárali reálne hodnoty pre svojich "stakeholderov" (tzn. pre ľudí ktorí majú nejakú formu záujmu v danej spoločnosti - zákazníci, dodávateli, partneri či majitelia - stakeholders). Takéto počínanie zákonite viedlo do slepej uličky a zániku spoločnosti
V eGlu si zobrali príklad z tých, ktorí toto obdobie prežili ako víťazi. Ich spoločnou črtou bolo, že za technológiu vždy stál nejaký produkt alebo služba s pridanou hodnotou. Každý projekt ktorý spoločnosť ralizuje podlieha prísnemu hodnoteniu z hľadiska prínosnosti a hodnoty ktorú vytvára - a to najmä pri vlastných produktoch.
Pri aplikáciach na zákazku je prirodzenie toto hodnotenie najmä na strane zákazníka, ktorý musí zhodnotiť prínos a hodnotu takejto aplikácie. Aj tu sa však dá aplikovať princíp vyhľadávania pridanej hodnoty. Každý projekt vyžaduje investície do prípravy, ktorá často začína na bazálnom stupni presviedčania zodpovedných osôb potenciálneho zákazníka o prínosnosti realizácie mobilnej aplikácie. Existujú odvetvia a spoločnosti pre ktoré môžu byť správne realizované mobilné aplikácie výrazným prínosom, ale rovnako existujú také, pre ktoré je len veľmi ťažko nájsť rozumné uplatnenie.
Prínos inovatívneho hodnotenia potenciálu každého projektu cez vytvorenú pridanú hodnotu je v znižovaní nákladov na neperspektívne projekty a zároveň lepšom zameraní sa na produktívne odvetvia.
Partnerstvá a synergie
Ak mala spoločnosť získať kvalitné referencie, potrebovala vytvoriť projekt, ktorý ba mal čo najširšie pole záujmu. Z tohto dôvodu sa v úvode rozhodla zamerať na spoluprácu s médiami a poskytovateľmi obsahu. Z viacerých projektov ktoré sú v dnešnej dobe rozpracované vznikli minimálne dva zaujímavé - Trend Reader a Rádio Expres. Trend ako pravdepodobne najpredávanejší ekonomický týždenník a Rádio Expres ako napočúvanejšie rádio na Slovensku boli vynikajúci partneri s veľkou bázou vlastných záujemcov ktorí logicky potiahli záujem aj o samotnú aplikáciu.
Aj keď takýto postup znie logicky ak sa hodnotí spätne, je na mieste hodnotiť toto ako inovatívnu stratégiu spoločnosti, ktorá podľa slov konateľa vyvinula koordinovanú aktivitu smerom k spolupráci s mnohými médiami, a to ako tlačenými, tak s rádiami a televíziami.
Do tejto kategórie treba tiež zaradiť spoluprácu s inými firmami z oblasti vývoja softvéru či výroby webových systémov. Aj keď títo predstavujú potenciálnu konkurenciu, vytvorením strategických partnerstiev s týmito spoločnosťami dosiahla firma eGlu optimálnu formu ochrany svojho biznisu na báze win-win scenáru. Tak ako jej partneri získajú možnosť rozšíriť svoje portfólio a poskytnúť svojim klientom najnovšie technológie, rovnako firma eGlu získala možnosť participovať na ďalších projektoch ako subdodávateľ a ďalej rozširovať svoje referencie.
Inovácie v produktoch
Vyššie menované inovatívne postupy boli použité v aplikovateľnom rozsahu pri všetkých realizovaných produktoch. Okrem tých ktoré boli spomenuté v predchádzajúcom texte určite stoja za zmienku dva projekty. Prvým je aplikácia Taxi Guru a druhým Oficiálny sprievodca k MS v Hokeji 2011. Aj keď ide o veľmi rozdielne projekty, každý prináše špecifické inovácie a na reálnom príklade uvádza ako sa inovácie vo firme eGlu pretransformovali do finálnych produktov.
Taxi Guru
Aplikácia Taxi Guru má v rámci eGlu vymká štandardnému vzorcu, ide totižto o aplikáciu ktorú spoločnosť realizuje individuálne a nie ako zákoazkové riešenie na mieru. Samotná myšlienka aplikácie obsahuje inovatívne spojenie možností hardvéru a softvéru ktoré prináša doteraz nerealizovateľné riešenie pre užívateľa.
Základnou funkciou aplikácie je poskytnúť užívateľovi zoznam taxislužieb a ponúknuť okamžité volanie. Samozrejme je logické mať zoznam taxislužieb priamo v telefóne. Výhodou aplikácie je už to, že poskytuje aktualizovanú databázu, to znamená zaniknuté taxislužby neuvádza a naopak uvádza novo vzniknuté.
Pri návrhu aplikácie však išli tvorcovia ešte ďalej. Jej ústredná funkcionalita je výpočet ceny za dopravu. Uživateľ si zvolí začiatočné a cieľové miesto (pričom môže použiť GPS lokalizáciu, predvolené adresy či históriu adries). Aplikácia následne vráti zoznam taxislužieb zoradený podľa ceny za dopravu na zvolenej trase. Užívateľ môže volať jednu taxislužbu po druhej až kým sa mu nepodarí dovolať sa.
Zoznam inovácií v tejto aplikácii obsahuje viacero rovín ktoré boli spomenuté v predchádzajúcom texte:
- Vytvorenie reálneho produktu - aplikácia má manuálne spracovanú a preverenú databázu taxislužieb, ich cien a podmienok na základe ktorých určuje cenu
- Vytvorenie pridanej hodnoty - aplikácia umožňuje novú funkcionalitu ktorú nie je možné replikovať napr. webovým zoznamom (neumožňuje presné určenie polohy či vykreslenie cesty na mape)
- Perspektíva škálovateľnosti a udržateľného rastu
Oficiálny sprievodca MS v Hokeji 2011
Podľa vyjadrenie manažmentu je táto aplikácia z kategórie splnených snov. Myšlienka vytvorenia sprievodcu pre MS v Hokeji sa zrodila ešte pri vzniku firmy keď podobné aplikácie zďaleka neboli bežné. Po niekoľkých neúspešných pokusoch spolupráce s Organizačným výborom či partnermi šampionátu sa podarilo otvoriť spoluprácu so spoločnosťou Škoda-Auto, generálnym partnerom majstrovstiev sveta. Vytvorila sa tak trojstranná spolupráca eGlu - Škoda - IIHF.
Opäť sa ukázalo, že má zmysel investícia do potenciálneho projektu, kde veľa zavážil aj fakt, že projekt bol v eGlu už predpripravený a mohol sa začať okamžite realizovať.
V porovnaní s inými podobnými aplikáciami je táto inovatívna v priamom napojení na informačný systém Hydra, ktorý zabezpečuje komplexný výsledkový servis pre podujatia IIHF a Olympijske hry. Vďaka tomuto prepojeniu zabezpečuje okamžité a presné výsledky bez potreby akejkoľvek ľudskej interakcie.
Dôležitvé v celom projekte bolo zabezpečiť optimalizáciu dátových prenosov s ohľadom na užívateľov ktorí budú aplikáciu používať v zahraničí a rovnako s cieľom udržania zaťaženia serverovej časti aplikácie na prijateľnej miere. Krátkosť času totižto neumožňovala komplexnejšie škálovanie serverovej kapacity.
Aj v tomto ohľadne využila spoločnosť eGlu inovatívne riešenie - Amazon EC2. Ide o cloudové riešenie, ktoré umožňuje flexibilné škálovanie kapacity podľa reálneho zaťaženie. Týmto sa podarilo vyriešiť dva problémy naraz - po prvé nebolo možné odhadnúť reálnu záťaž serverov a po druhé bolo treba pripraviť riešenie ktoré znesie maximálne zaťaženie ktoré je najmä počas prebiehajúcich zápasov. Nasadením cloudového riešenia sa podarilo náklady znížiť na desatinu v porovnaní so štandardným riešním.
Záver
Mladé spoločnosti ako eGlu často nemajú inú možnosť ako úspešne vstúpiť na trh len cestou inovácií. V prípade začínajúcej alebo malej firmy má inovácia iný charakter ako vo väčších spoločnostiach, kde sú inovácie zamerané najmä na rozvoj existujúcich produktov, nasadenie nových technológií či organizačných zlepšení.
Sú to však často malé spoločnosti, ktoré svojími inováciami prinášajú výrazný obrat. Dnes celosvetovo známe firmy začínali ako malý projekt s určitým cieľom - Google ako systém pre vyhľadávanie v školskej databáze kníh, Twitter ako malá idea firmy ktorá pôvodne chcela robiť podcasty, ale musela čeliť vstupu firmy Apple a preto zmenila orientáciu na alternatívny plán. Aj preto som sa si vybral pre môj projekt firmu eGlu.