Inovačný systém spoločnosti PosAm s.r.o.
Spoločnosť PosAm s.r.o. je v súčasnosti jedným z najväčších hráčov na IT trhu v Slovenskej republike (v roku 2009 3. miesto podľa prieskumu spoločnosti IDC). Poskytuje svojim zákazníkom široké spektrum produktov a služieb z tejto oblasti - návrh, realizácia a prevádzka vlastných služieb, aplikácií a informačných systémov. Vzhľadom na fakt, že oblasť IT je momentálne asi najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie technických vied, ruka v ruke s rastom spoločnosti idú aj rôzne inovácie. V oblasti IT sa vraví, že to čo je dnes nové, zajtra je už zastaralé, preto tieto inovácie patria hlavne do kategórie procesných, riadiacich a manažérskych. Spoločnosti sa jednoducho neoplatí vyvíjať nové riešenia, keď je efektívnejšie vychovávať si zamestnancov a učiť ich pracovať s nakúpenými licenciami tzv. balíkov modulov, a pomocou nich vyvíjať požadované aplikácie.
1. Úvod - História spoločnosti
Spoločnosť bola založená 22.8.1990 ako spoločnosť s ručením obmedzeným. Z niekoľkých nadšencov výpočtovej techniky sa spoločnosť postupne rozvinula do firemnej štruktúry s takmer 300 zamestnancami a komplexným integrovaným manažérskym systémom. V roku 2009 vstúpil do spoločnosti strategický investor – Slovak Telekom. ST odkúpil 51% podiel v spoločnosti, čím sa PosAm-u otvorili nové možnosti podnikania. Spoločnosť sa takto dostala na jednej strane k interným zákazkám ST, na druhej strane aj ku klientom ST. Spočiatku vládli obavy, že PosAm nebude „stíhať“ všetky termíny, lenže obavy sa nepotvrdili vďaka viacerým faktorom, o ktorých bude toto zadanie pojednávať. Momentálne si PosAm upevňuje pozíciu na slovenskom trhu, hlavne vďaka stále vyššej kvalite svojich produktov a služieb. S týmto faktom ide ruka v ruke hľadanie spôsobov ako zvyšovať efektivitu práce a lepšie využívať zdroje spoločnosti. Momentálne si PosAm upevňuje pozíciu na slovenskom trhu, hlavne vďaka stále vyššej kvalite svojich produktov a služieb. S týmto faktom ide ruka v ruke získavanie rôznych ocenení kvality a takisto získavanie si nových obchodných partnerov.
2. Inovácie
Inovačná stratégia spoločnosti PosAm spočíva vo viacerých kľúčových odvetviach. Najdôležitejšou oblasťou je oblasť riadenia, či už ide o efektívne vypracovávanie projektov (analýza a návrh) s ohľadom na dostupné zdroje alebo o samotnú realizáciu projektov (programovanie). Ďalej sem môžeme zahrnúť aj každoročný program Java Academy, ktorým v spolupráci so strategickým partnerom Sun získava PosAm nových zamestnancov. Nakoniec treba spomenúť aj oblasť výskumu a vývoja. Čo sa týka PosAm-u, nebol v tejto oblasti veľmi aktívny, až v roku 2010 vydal prvé väčšie riešenie, ktoré bolo „ich“. V nasledujúcich častiach si jednotlivé inovácie popíšeme bližšie.
3. Java Academy
Projekt PosAm Java Academy sa rozbehol v roku 2006 v spolupráci so strategickým partnerom Sun. Ide o päťmesačný intenzívny kurz programovania v jazyku Java určený pre študentov stredných a vysokých škôl a absolventov. Oficiálne ide o štúdium so štipendiom a s možnosťou pracovného pomeru po absolvovaní (polovičný, plný úväzok). Počas štúdia študenti absolvujú prednášky, cvičenia, niekoľko menších a jeden záverečný projekt a preskúšania odprednášanej látky. Celý kurz trvá päť mesiacov a je ukončený certifikátom Java Certified Programmer. Od roku 2007 je tento kurz akreditovaný Ministerstvom školstva Slovenskej Republiky. Každoročne sa do kurzu hlási veľký počet záujemcov, veľký počet absolventov ostáva pracovať v spoločnosti, väčšinou na skrátený úväzok. Týmto spôsobom PosAm investuje do vzdelania a „vychováva“ si tak svojich budúcich zamestnancov. Takto si udržuje náskok pred konkurentmi, lebo nemusí hľadať odborníkov v danej oblasti, ale si ich jednoducho vychová a vytrénuje presne tak ako potrebuje.
4. ITIL® a prevádzkové ICT služby
Od roku 2007 sa v spoločnosti PosAm začal klásť väčší dôraz na kvalitu prevádzkových služieb, čo súviselo hlavne so zvyšovaním počtu poskytovaných softvérových riešení. Spolu s tým stúpala potreba kvalitnej podpory k vytvoreným riešeniam. Voľba preto padla na efektívne využívanie a aplikovanie metodiky ITIL®. ITIL® je skratka pre "Information Technology Infrastructure Library", čo v preklade znamená "knižnica infraštruktúry informačných technológií". ITIL® skutočne vznikol ako sada knižných publikácií popisujúcich spôsob riadenia IT služieb a ICT infraštruktúry.
V súčasnej dobe je však ITIL® už úplne samostatným odborom činností a podnikania, ktorý zahŕňa:
• Samotnú knižnicu, ktorá vo verzii V2 obsahuje 11 titulov a vo verzii V3 obsahuje 5 nosných titulov
• Súvisiace publikácie najmä vo verzii ITIL® V3
• Oblasť vzdelávania a certifikácie odbornej spôsobilosti
• Oblasť poskytovania konzultačných služieb
• Oblasť vývoja a implementácie softwarových nástrojov pre podporu procesov ITSM
• Medzinárodnú platformu profesionálov a odbornej verejnosti
Súčasná verzia ITIL ® knižnice, označovaná ako verzia 2 bola navrhnutá koncom 90-tych rokov a zaznamenala celosvetový úspech. Od nástupu verzie 2 sa začali práce na verzii 3, ktoré sa zamerali najmä na doplnenie súčasnej verzie o:
• podporu outsourcing aktivít,
• bližšie prepojenie biznisu a IT,
a najmä:
• sledovanie modelu životného cyklu služby od jej dizajnu až po stiahnutie z užívania ITIL ® verzia 3 sa na rozdiel od verzie 2 zaoberá celým životným cyklom IT služby, ktorá je popísaná v piatich základných tituloch:
• Service Strategy
• Service Design
• Service Transition
• Service Operation (obsahovo de facto tituly Service Support a Service Delivery z V2
• Continual Service Improvement
Veľký dôraz sa kladie na systém neustáleho zdokonaľovania služby, založeného na PDCA cykle.
Základným prvkom modelu ITIL® V3 je stratégia, pomocou ktorej definujeme vhodné služby pre biznis (titul Service Strategy), okolo ktorej sa odvíja životný cyklus služieb – ich dizajn, nasadenie a prevádzkovanie (tituly Service Design, Service Transition a Service Operation). Zdokonaľovanie celého cyklu služieb je popísané v titule Continual Service Improvement, ktorý pokrýva životný cyklus služby. ITIL® verzia 3 okrem uvedených hlavných titulov odporúča aj dodatkové tituly, ktoré sa zaoberajú problematikou IT Governance, projektovým riadením, ISO 20000, SOX a ďalšími vplyvmi na cyklus služieb.
Ruka v ruke s touto metodikou bolo nutné vytvoriť systém, ktorý by zvládal zabezpečiť podporu a starostlivosť o všetkých zákazníkov. Preto sa rozšírila a upravili sekcia prevádzkových služieb. Na to bol vytvorený informačný systém rodiny Care. Služby starostlivosti o informačný systém rodiny Care dopĺňajú prevádzkové služby šité na mieru zákazníka podľa jeho individuálnych požiadaviek a potrieb. Podporu poskytovaným službám zabezpečuje profesionálny 24×7 ICT Service Desk, ktorý ako jednotné miesto pre nahlasovanie užívateľských požiadaviek garantuje ich koordinované a rýchle vyriešenie.
Rodina prevádzkových ICT služieb Care zahŕňa:
• starostlivosť o koncové zariadenia DesktopCare (desktop, notebook, tlačiarne a periférne zariadenia)
• starostlivosť o aplikácie ApplicationCare
• starostlivosť o infraštruktúru DatacenterCare/ContinuityCare
• komplexná starostlivosť o celú ICT infraštruktúru TotalCare
Prevádzkové ICT služby pozostávajú z paušálnych a voliteľných výkonov s garantovaným SLA. Služby sú logicky zaradené do niekoľkých skupín v katalógu služieb v súlade s obchodnými zvyklosťami a taktiež s uplatnením terminológie a certifikovaných najlepších praktík podľa ITIL®. Procesne založená metodika ITIL® je zárukou dosiahnutia vysokej a transparentnej úrovne poskytovaných služieb. PosAm je od roku 2007 prvou spoločnosťou s certifikátom systému manažérstva ICT služieb podľa ISO 20000 (ITIL®) na Slovensku s pravidelne obnovovanou certifikáciou.
V závislosti od vlastníctva zdrojov poskytuje PosAm ICT služby formou outsourcingu alebo outtaskingu. V prípade outsourcingu poskytuje služby po prebraní pracovníkov či majetku zákazníka. Outtasking je forma poskytovania služieb bez prevzatia zdrojov. Spolu s rozšírením geografického pokrytia Slovenska sieťou servisných stredísk je PosAm schopný poskytovať služieb s reakčnou dobou do jednej hodiny a servisným zásahom v mieste inštalácie do štyroch hodín. Aj vďaka týmto riešeniam plní PosAm SLA na 99,8%, čo je najviac z celého slovenského trhu a zabezpečuje si tak pozíciu spoločnosti dbajúcej v prvom rade na spokojnosť zákazníka s poskytovanými službami.
5. Model Driven Developement a Rational Unified Process
V roku 2008 sa začal prechod na tzv. Model Driven Developement, ktorý mal za úlohu zjednodušiť prácu programátorov tým, že mali mať dostupnú „databázu“ modulov, ktoré sa využívali pri tvorbe informačných systémov. Vytvorená bola preto knižnica PosAm WICO 2:
Objektová komponentová knižnica PosAm WICO 2 predstavuje ideálne riešenie pre efektívnu tvorbu používateľských rozhraní JEE aplikácii. Knižnica je napísaná v jazyku Java a na prácu s ňou je vyžadovaná iba znalosť tohto jazyka. Knižnica je navrhnutá ako bohatá sada rozšíriteľných komponentov, ktoré zaručujú rýchlosť, efektívnosť a veľmi nízku chybovosť vývoja bez potreby znalostí HTML, CSS, či technológií Java Servlets, JSP alebo Struts.
Prakticky od vzniku prvých J2EE aplikácii programovanie ich používateľských rozhraní pre tenkého klienta sprevádzajú tieto typické problémy:
• heterogénnosť technológií vyžaduje potrebu kombinovať markupovacie (HTML), skriptovacie (JavaScript, JSP) a programovacie (Java, Java Servlets, Struts) technológie
• nejednotnosť konceptu tvorby používateľského rozhrania má za následok nejednotnosť obrazoviek čo je tiež dôsledok mixu použitých technológií
• bez používania komponentového prístupu sa opakuje nielen kód ale tiež všetky vzniknuté chyby čo spôsobuje vysoké náklady na údržbu
• vysoká chybovosť je spôsobená potrebou vývojára pracovať s rôznymi technológiami súčasne
Východiskom z týchto problémov je zabalenie tohto technologického mixu do jednotného objektového programovacieho prostredia - knižnice, ktorá je navrhnutá v duchu OOP (Objektovo Orientované Programovanie) a koncepcie OOAD (Objektovo Orientovaná Analýza a Dizajn), ktorá je z pohľadu technológií homogénna (len Java) a ktorej časti budú navrhnuté ako komponenty. Toto umožní minimalizovať opakujúci sa kód a výrazne tým zníži jeho chybovosť a náklady na jeho údržbu.
PosAm WICO 2 udržuje jednotnosť používateľského rozhrania
Pri použití knižnice v projekte je možné nadefinovať vlastné typy obrazoviek (ako komponenty) s layout-om, ktorý vývojár nemôže obísť. PosAm WICO 2 obsahuje tzv. „layout manažérov“ - komponenty zabezpečujúce správne a jednotné zarovnávanie grafických prvkov na obrazovke. Obrazovky tak nepôsobia roztraseným, niekedy až rušivým dojmom.
Maximálna znovupoužiteľnosť a minimalizácia opakujúceho sa kódu
Knižnica sa skladá z množstva rozšíriteľných komponent, ktoré sú navrhnuté na vhodnej úrovni granularity, aby ich bolo možné veľmi efektívne spájať do väčších komponent, prípadne z nich priamo vyskladať obrazovky. Pri návrhu komponent boli použité štandardné návrhové vzory, takže ich API je pre Java programátorov z pohľadu používania veľmi intuitívne. Objektový prístup zaručuje minimalizáciu opakujúceho sa kódu, čím sa znižujú náklady na údržbu.
Nízka chybovosť
Knižnica minimalizuje potrebu písania vlastného kódu na prezentačnej vrstve. Vo všeobecnosti je jasné, že menej kódu znamená menej chýb. Keď už je ho potrebné písať, je výhodné sa oprieť o typovo silný aparát jazyka Java a kompilátor, ktorý je schopný odchytávať napr. typografické preklepy už pri kompilácii u vývojára. Doteraz sa takáto chyba objavila často za behu aplikácie, niekedy dokonca v ostrej prevádzke. Podobným problémom je možné sa vyhnúť používaním PosAm WICO 2 objektovej komponentovej knižnice.
Automatické riešenie viditeľnosti a editovateľnosti
Komponenty knižnice sú schopné zobrazovať sa v editovateľnom móde alebo v móde obmedzenom iba na čítanie. V nastavovaní viditeľnosti, resp. editovateľnosti je možné ísť granularitne do akejkoľvek úrovne (celé stránky, časti komponent). Pravidlá pre zobrazovanie grafických komponent je možné preberať z biznis logiky (best practice), alebo je možné ich aj prekrývať, resp. dopĺňať na prezentačnej vrstve.
Podpora AJAX-u
Technológia asynchrónneho Javascriptu (AJAX) doslova rozhýbala internetové stránky, ktoré sa vďaka nej menia na profesionálne aplikačné front-endy. Vďaka knižnici PosAm WICO 2 je AJAX pripravený na použitie – priamo z jazyka Java.
Rýchlosť vývoja
Najsilnejšou výhodou knižnice je rýchlosť vývoja, ktorú knižnica umožňuje na prezentačnej vrstve. Kým vývoj jednej komplikovanej obrazovky doteraz trval 5 človekodní, s použitím knižnice PosAm WICO 2 programátor vytvorí rovnakú obrazovku za 0,5 človekodňa, čo je 10% z pôvodného času. Ak sa priemerný projekt skladá z 30 obrazoviek, vytvorenie jeho prezentačnej vrstvy sa z pôvodných 150 človekodní zmení na 14-15. Jednoduchá matematika teda hovorí, že pri bežnom nasadení dvoch programátorov môže byť prezentačná vrstva priemerného JEEEE projektu hotová do týždňa.
Mock generátor a evolučné prototypovanie
Jednou z unikátnych vlastností knižnice je možnosť generovania testovacích (mock) objektov, takže vytvorené obrazovky je možné hneď vidieť s vygenerovanými dátami a priamo na nich si otestovať naprogramovanú dynamiku komponent. V kombinácii s rýchlosťou vývoja, sa stáva z knižnice unikátny nástroj na tvorbu evolučných prototypov (do jedného týždňa môžu byť hotové všetky obrazovky, ktoré sa správajú ako živé, akoby pracovali s reálnymi dátami). Tieto prototypy je možné v týždňových intervaloch overovať u zadávateľa projektu a relatívne lacno tak odstraňovať nedostatky napr. z nesprávne pochopenej analýzy. Hodnota PosAm WICO 2 sa tak prejaví aj finančne ako projekt skončený načas a v požadovanej kvalite.
Podpora Lotus Notes
Celá knižnica je od roku 2010 posilnená aj aktuálnou verziou pomocného softvéru IBM Lotus Notes, ktorá bola celá prerobená do jazyka Java a značne sa tak zjednodušila práca v nej a tým aj efektivita práce na projektoch.
IBM Rational Unified Process
Rational Unified Process (RUP) je framework pre iteratívny vývoj softvéru vyvíjaný a upravovaný spoločnosťou Rational Software Corporation, divíziou IBM od roku 2003. RUP nie je jeden konkrétny normatívny proces, ale adaptabilný procesný framework s veľkým množstvom modulov. Z neho si návrhári a vývojári môžu vyberať komponenty, ktoré sa im do daného projektu hodia. Zvyšuje sa tak možnosť customizácie riešení zákazníkom, čo PosAm-u poskytuje ďalšiu výhodu oproti konkurencii.
6. Project Management Institute
Od roku 2007 sa v spoločnosti PosAm začalo pracovať na zlepšení manažérskych a organizačných zručností vedúcich pracovníkov. Od tejto doby preto pravidelne absolvujú školenia podľa metodiky Project Management Institute. Cieľom školenia je poskytnúť účastníkom základné vedomosti a znalosti potrebné pre úspešné riadenie projektov v súlade s metodikou Project Management Institute (PMI) PMBOK Guide, ktorá je jedným z vedúcich globálnych štandardov projektového manažmentu. Účastníci sa oboznámia so základnou terminológiou projektového riadenia, nadobudnú prehľad o organizačnom usporiadaní projektov, hlavných procesoch projektového manažmentu podľa PMBOK a aktivitách, ktoré je v týchto procesoch potrebné vykonať.
Absolventi týchto školení získavajú rôzne certifikáty z oblasti riadenia projektov. Výsledkom týchto školení je zlepšenie organizačného usporiadania projektov a lepšie riadenie procesov, čo má za dôsledok vyššiu efektivitu práce, zníženie prevádzkových nákladov a väčšiu spokojnosť zákazníka pri práci s hotovým riešením.
7. Planview
Od roku 2008 sa začal v spoločnosti PosAm využívať špičkový nástroj na riadenie projektového portfólia a re-engineering business procesov projektového riadenia – Planview.
Riadenie projektov a projektových portfólií sa stáva jedným z kľúčových predpokladov úspešnosti organizácie. Niektoré organizácie predávajú projekty a teda tieto sú pre ne hlavným zdrojov príjmov. Iné organizácie vystupujú v projektoch v roli investora a projekty pre ne môžu byť kľúčovým prostriedkom ako úspešne zavádzať nové produkty, implementovať stratégiu, či účinne realizovať zmeny. Spoločnosť PosAm predstavuje riešenie pre účinné a efektívne riadenie projektov a projektových portfólií od spoločnosti Planview: Planview Enterprise® Project Portfolio Management. Planview Enterprise® Project Portfolio Management podporuje globálne metodiky vo svete projektového riadenia akými sú PMI, IPMA, PRINCE2 a pod.
Hlavnými prínosmi riešenia sú:
- Riadenie, prioritizácia a posúdenie všetkých požiadaviek na projekty
- Planview pokrýva celý životný cyklus projektu, od prvotnej požiadavky na projekt, cez proces posúdenia požiadavky, následnej prioritizácie a výberu tých, ktoré predstavujú pre organizáciu najvyšší prínos či už s finančného, alebo strategického hľadiska
- Účinné plánovanie a riadenie projektov
- Jasne definovaný rozsah prác, jasne definované úlohy, termíny a zodpovednosti sú najlepším predpokladom, že výstupy projektu budú dodané včas, v požadovanej cene a kvalite
- Riadenie zdrojov naprieč organizáciou
- Podpora pre riadenie zdrojov nielen v projektoch (v súčinnosti s ostatnými produktmi spoločnosti Planview) pomáha maximalizovať využitie zdrojov
- Včasná identifikácia problémov, rizík a konfliktov zdrojov portfólia projektov
- Vedenie organizácie málokedy očakáva, že práve ich projekty budú bezproblémové. Určite však očakáva, že projektoví manažéri majú pod kontrolou úlohy, čas, náklady a riziká vo svojich projektoch a o problémoch ktoré sú nad ich sily včas informujú vedenie spoločnosti
- Možnosť previazania na stratégiu, riadenie služieb a asset manažment
- Planview Project Portfolio Management v súčinnosti s Planview Enterprise Portfolio Management zabezpečuje aby zdroje spoločnosti boli nasmerované v súlade so strategickými cieľmi organizácie
8. PosAm Servio
PosAm Servio je prvým väčším riešením vydaným spoločnosťou v rámci výskumu a vývoja. PosAm Servio je komplexným riešením pre podporu a automatizáciu používateľských požiadaviek a manažment služieb v širšom kontexte, ako len IT. Integruje obchodné, technické a zákaznícke potreby do jedného harmonického celku. Podpora biznisu je pritom základnou myšlienkou „Best practicies“ v zmysle ITIL®, na ktorých je PosAm Servio založené. Jeho hlavnou výhodou je efektívny manažment IT služieb.
PosAm Servio predstavuje komplexné aplikačné riešenie pre podporu a automatizáciu kľúčových procesov pri poskytovaní IT služieb podľa odporúčaní metodiky ITIL® a normy ISO 20000. Pre bežného používateľa predstavuje Servio miesto, jednotný kontaktný bod, pre nahlasovanie, monitorovanie a riešenie jeho požiadaviek a problémov. Pre manažéra predstavuje silný nástroj na správu služieb v rámci celého ich životného cyklu, ako aj prostriedok na kontrolu a riadenie všetkých aktív v rámci IT aj nonIT infraštruktúry, podporený rozsiahlymi možnosťami tvorby manažérskych reportov. Konzola pre IT pracovníkov a riešiteľov poskytuje všetku potrebnú funkcionalitu od správy incidentov, problémov, zmien, cez manažment vedomostí, až po administrátorské nástroje, ktorými sú konfiguračný manažment a správa infraštruktúry, či riadenie služieb SLA.
Jednoduché používateľské rozhranie (web) ako aj rozhranie voči koncovým používateľom (self service portal) umožňuje efektívne riadenie celého životného cyklu IT služieb. Vytvára sa tak jednotný pohľad na riadenie, podporu a správu IT infraštruktúry a systémov. Táto konsolidácia intuitívne vedie používateľov systému naprieč jednotlivými procesmi a zabezpečuje efektívnu implementáciu a osvojenie si procesného riadenia v organizácii.
Podporované ITSM/ ITIL® procesy
PosAm Servio zjednocuje ITIL® procesy nad univerzálnym katalógom služieb a jednotnou konfiguračnou databázou (CMDB):
• Incident management
• Problem management
• Change management
• Request fulfillment
• Service level management
• Service catalogue management
• Configuration management
• Knowledge management
Prínosy implementácie PosAm Servio
PosAm Servio predstavuje v poskytovaní IT služieb novú, vyššiu kvalitu, ktorá so sebou prináša rad výhod:
• Zavedenie centralizovaného prístupu k správe a manažmentu požiadaviek
• Proaktívne riadenie požiadaviek, priame prepojenie možných dopadov porúch na obchodné procesy spoločnosti
• Sprehľadnenie a automatizácia interných IT aj nonIT procesov
• Zvýšenie kvality a dostupnosti poskytovaných IT, technických a prevádzkových služieb
• Zjednodušenie komunikácie medzi IT oddelením a ostatnými zložkami firmy (vedenie, zamestnanci)
• Zvýšenie spokojnosti zamestnancov vďaka vyhodnocovaniu úrovne poskytovaných služieb
• Zosúladenie služieb v IT oblasti s aktuálnymi a budúcimi biznis požiadavkami organizácie a jej zákazníkov (interných aj externých)
• Zvýšenie nákladovej efektivity, spoľahlivosti a výkonnosti IT a technickej podpory
• Celková dlhodobá redukcia nákladov na poskytovanie, prevádzku a podporu IT služieb
• Zníženie personálnych nákladov efektívnejším využívaním existujúcich personálnych kapacít
Stránka spoločnosti PosAm s.r.o.
Príloha | Veľkosť |
---|---|
posam_logo.jpg | 209.52 KB |
servio_katalog_sluzieb.png | 81.96 KB |