Inovácie v spoločnosti HTC
High Tech Computer corporation bola založená v roku 1997, s pôvodným zámerom vyrábať notebooky. O rok neskôr bol profil rozdielny, a zostal rovnaký až doteraz. Návrh, vývoj a výroba PDA, teda vreckových počítačov. Po sérii prvenstiev v tejto oblasti je v súčasnosti jeden z najsilnejších hráčov na trhu s inteligentnými telefónmi. S kapitálom 281 miliónov USD a 9000 zamestnancami si drží prvú priečku v oblasti inovácií a predaja. Počet predaných zariadení závratne stúpa. Z dvadsiatich miliónov predaných zariadení za minulý rok sa číslo dvíha na 60 miliónov za rok 2011. V ponuke sa ukazujú aj prvé tablety a dokonca telefóny s dvojjadrovými procesormi a 3D displejmi. To všetko svedčí o tom, že korporácia HTC má najlepšie vyhliadky na udržania pozície lídra v segmente inteligentných mobilných telefónov.
Inovačná stratégia
Inovačnú stratégiu je možné rozdeliť na ročné cykly. HTC už od začiatku pôsobenia držalo prvenstvo v inováciách v tomto segmente. V roku 2004 prišlo Apple s prvou verziou iPhone, ktoré bolo veľmi úspešné a ukázalo HTC, kam sa bude uberať trend v tejto oblasti. HTC svojou vývojovou aktivitou vytvorilo úplne nový smer, ktorého sa za niekoľko rokov chytili aj ďalší výrobcovia ako Dell, LG a Samsung. Od tejto doby sa trh vyrovnal, a HTC sa v prvenstvách strieda s menovanými spoločnosťami.
Pravidelne, každý rok vychádzajú na jeseň modely z high-end triedy. V high-end triede sa nachádzajú modely, ktoré disponujú tým najlepším na trhu, a obsahujú koncepty, ktoré sa ukázali ako užitočné a zaujímavé.
Rovnako pravidelne, každý rok na jar vychádzajú produkty z middle triedy. Čas medzi vydaniami týchto produktov je vyplnený vydaniami low-end produktov, čím sa HTC priebežne po celý rok udržiava v povedomí. Na týchto modeloch sú masívne testované koncepty, či už softvérové, alebo hardvérové.
V každej triede sa nachádzajú modely zastupujúce oba operačné systémy na trhu (Android, Windows Phone 7). Každý nový model obsahuje aktualizované prostredie HTC Sense, v rozličných triedach je ale toto prostredie rozličné, nakoľko sú v týchto triedach rozdielne výkonné modely.
O tom, že to HTC s udržaním na čele v oblasti inovácií myslí HTC vážne svedčí aj fakt, že tretina zo zamestnancom HTC sú vývojári, či už softvéroví, alebo hardvéroví. Spoločnosť každoročne investuje 5-7 % svojho zisku do vývoja, čo v roku 2010 tvorilo čiastku 3 milióny USD.
Ako motiváciu pre vývojárov usporadúva HTC súťaže medzi tímami, ktoré môžu týmto spôsobom získať vecné, poprípade finančné ceny, a zvyšuje sa takto ich produktivita. Rovnako sa aj ich práca stáva zaujímavejšou, a nie je jednotvárna.
Pred uvedením nových modelov na trh sa vždy nachádzajú v testovacej fáze. Na linke sa vyrobí niekoľko stovák modelov, čím sa otestuje aj samotná výroba. Následne sú telefóny odoslané testerom, ktorí majú s HTC podpísanú dohodu o mlčanlivosti. Títo testeri sa nachádzajú na celom svete, a testujú modely v praxi. Rovnako testujú v praxi aj koncepty na ktorých HTC pracuje. Tieto môžu byť ďalej širšie testované aj na low-end modeloch verejnosťou.
História inovácií
Ako už bolo spomenuté, HTC bolo dlhé roky na prvej priečke v oblasti inovácií. S tým je spojená séria prvenstiev, ktoré vo svojej oblasti pôsobenia dosiahla.
• Prvý palmPC s farebným displejom (1999)
• Prvý Microsoft PocketPC (2000)
• Prvý Microsoft PocketPC s telefónom (2002)
• Prvý Microsoft Smartphone(2002)
• Prvý Microsoft SmartMusicPhone(2004)
• 2.8" TFT dotyková LCD obrazovka
• Prvý Microsoft telefón s 3G (2005)
• Prvý Microsoft Windows Mobile 5.0 telefón (2005)
• Prvý tri-bandUMTS 3G s Microsoft Windows Mobile (2006)
• Prvý Microsoft Windows 5.0 Smartphone(2006)
• Prvé Tri-bandUMTS PDA
• Prvá dotyková obrazovka s gestami (Jún 2007)
Na začiatku roku 2006 HTC uviedlo na trh prevratné výkonné zariadenie HTC Advantage. S 5 palcovým displejom a výsuvnou QWERTY klávesnicou sa stalo mobilným výpočtovým centrom pre podnikateľov. Tento model bol nasledovaný v roku 2007 modelom HTC Shift. Vybavený systémom Windows Vista, 7 palcovým displejom a 40 GB pevným diskom sa stal prvým netbookom, ktoré na trh uviedli ďalšie značky až v roku 2010. Týmto trojročným debaklom HTC ukázalo, že má jasný výhľad do budúcnosti, a nebojí sa experimentovať s novými konceptami.
V Júni 2007 HTC uviedlo na trh HTC Touch, ako výsledok dvojročného vývoja okolo gést na dotykovej obrazovke. Tým umožnilo rýchle a jednoduché ovládanie telefónu, a stalo sa priamou konkurenciou iPhone. Tento model mal v sebe prostredie TouFLO, ktoré bolo predchodcom súčasného HTC Sense.
HTC Touch zdroj: engadget.com
Ďalším prevratným modelom bol HTC HD2. Stal sa prvým telefónom vybaveným 1 GHz procesorom v dobe, keď telefóny vyššej rady mali procesory s taktom 600 MHz. Rovnako sa stal prvým, a jediným telefónom s kapacitným displejom a Windows Mobile. Bol to posledný model, v ktorom sa tento operačný systém nachádzal. Nástupcovia, ktorí vyšli o rok a pol neskôr mali systém Windows Phone 7. Problémy Microsoftu s uvedením WP7 na trh spôsobili nástup Androidu, a tento telefón znamenal koniec dominancie Windows v HTC. Výsledok neoficiálnej práce zanietencov bol, že na tomto modeli bez najmenších problémov dokáže bežať Android, WP7, Win 95, Win 98, a linuxy ako Ubuntu, Fedora a pod. Tento model sa stal kultovým modelom v oblasti úprav telefónov s operačným systémom. Nebolo by to možné bez dobrého vzťahu HTC k zákazníkom, nakoľko všetok tento vývoj bol realizovaný mimo HTC, z čistého nadšenia.
HTC HD2 zdroj: mojandroid.sk
HTC Hero, vydaný približne v rovnakej dobe ako HTC HD2 je považovaný za jeden z najúspešnejších modelov od HTC. Získal nespočetné množstvo ocenení, ako napríklad Najlepší telefón roka 2010, najlepšie zariadenie 2010 a pod. Sem bolo možné prvýkrát vidieť HTC Sense na Androide. Bez úspechu tohto modelu by bol nástup Androidu oveľa pomalší, a možno by sa k dominancii, akú má teraz nikdy nedostal.
HTC Hero zdroj: magicmobile.sk
Na druhej strane, HTC Sensation bol len nedávno uvedený, a na trh sa má dostať na jeseň tohto roku. Je jedným z prvýh telefónom s dvojjadrovým procesorom. Video dokáže nahrávať vo FullHD, má 8 MPx fotoaparát a k štandardným snímačom z dielne HTC pribudol aj gyroskop. Po zapnutí obrazovky je vidno najnovšiu verziu HTC Sense 3.0.
HTC Sensation zdroj: webmagazin.sk
Konkurencia
Najväčším konkurentom HTC je Apple. Apple je so svojím iPhone zamerané na rovnakú skupinu ako je v súčasnosti HTC. HTC Apple z tohto trhu vytláča a stáva sa dominantným, na čo Apple odpovedá žalobami za patenty. Odborníci sa zhodujú, že v súčasnosti Apple nemá čo viac ponúknuť, a týmto spôsobom bojuje proti konkurencii, kde je najväčšou hrozbou HTC. HTC ale odpovedá rovnako žalobami, tieto právne úkony sa začali nazývať patentová vojna Apple vs. HTC.
Spoločnosti ako Dell, LG a Samsung poskytujú rovnaké produkty, v súčasnosti sú s inováciami na vyrovnaných pozíciách.
Systém ochrany duševného vlastníctva
HTC si dáva všetky inovácie patentovať. Na tieto patenty je spoločnosť kôli vojne s Apple dosť citlivá, a nedajú sa nájsť žiadne presnejšie údaje.
Zdroje
patenty na www.modaco.com
patenty na www.androidguys.com
www.htc.com