Inovácie v spoločnosti Sygic
Obr. 1: Logo spoločnosti Sygic
(www.sygic.com)
Pri zrode bratislavskej spoločnosti Sygic stáli traja nadšenci, ktorí ju dodnes vedú. Michal Štencl, Martin Kališ a Peter Pecho pracovali na projekte technologickej firmy už od roku 2002. A hoci oficiálne uzrela spoločnosť Sygic svetlo sveta až o dva roky neskôr, trojčlenný tím jej zamestnancov a spolumajiteľov sa zároveň s vervou pustil do budovania svojho vlastného biznisu.
Pri zrode bratislavskej spoločnosti Sygic stáli traja nadšenci, ktorí ju dodnes vedú. Michal Štencl, Martin Kališ a Peter Pecho pracovali na projekte technologickej firmy už od roku 2002. A hoci oficiálne uzrela spoločnosť Sygic svetlo sveta až o dva roky neskôr, trojčlenný tím jej zamestnancov a spolumajiteľov sa zároveň s vervou pustil do budovania svojho vlastného biznisu.
Dôležitým pre Sygic bol rok 2006, keď sa spoločnosť vrhla na vzniknutý masový trh už s hotovým a prevereným produktom a odštartovala úzku spoluprácu s dodávateľom máp, firmou TeleAtlas. Hoci pri jej zrode stáli len traja ľudia, dnes v nej pracuje 50 zamestnancov. "V prieskume Deloitte Technology Fast50 sme obsadili šieste miesto spomedzi najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi IT spoločnosťami v krajinách strednej a východnej Európy. Náš obrat za minulý rok sa vyšplhal na 5,3 milióna eur a viac ako trojnásobne prevýšil obrat za rok 2007,“ tvrdí PR manažérka spoločnosti Sygic Anna Hurbanič.
Obr. 2: Michal Štencl na ocenení Ernest & Young, najlepší podnikateľ za Slovensko
(www.sygic.com)
Inovačná stratégia firmy
- plnohodnotný navigačný softvér pre priemyselné zariadenia (2004 CeBIT)
- použitie navigácie v mobilnom telefóne (2006)
- vyvrcholenie inovácií v roku 2008, kedy bol dokončený multiplatformový softvér nezávislý od hardvéru
Hlavné inovácie firmy
- Mobile Maps - plnohodnotný navigačný softvér, multiplatformový a nezávislý na hardvéru. O tom ako sa z trojčlennej Bratislavskej firmy v priebehu niekoľkých rokov stal svetoznámy producent navigačného softvéru a jedna z najrýchlejšie rastúcich IT firiem stredoeurópskeho regiónu ste sa mohli dočítať v NAVIBOXe 2. Sygic od roku 2002 vyvíja navigačný softvér pre mobilné zariadenia a vďaka prezieravému rozhodnutiu pri návrhu jadra navigačného softvéru dokáže veľmi pružne reagovať na príchod nových operačných systémov. Práve rýchlosť s akou Slováci dokázal portovať svoj navigačný softvér na rôzne platformy bola rozhodujúcou výhodou v prestížnom súboji o autora prvej navigácie pre iPhone. 18.júna 2009 sa v App Store objavil Sygic Mobile Maps Australia & New Zealand a tím vývojárov okolo Michala Štencla sa tak zapísali do histórie mobilných technológií.
Sygic rovnako ako jeho konkurencia ponúka v App Store viacero verzií navigačného softvéru, ktoré sa líšia len mapovým pokrytím. Pre Európu je k dispozícií jediná verzia s mapami 44 krajín za cenu 69,99 €. Sygic Mobile Maps Europe 09 ako znie celý názov slovenskej navigačnej aplikácie pre iPhone má spolu s mapami a viac ako 20 verziami hlasovej navigácie vrátane špičkovej slovenčiny 1,9 GB ktoré treba stiahnuť z App Store a následne nainštalovať do iPhonu. Po zakúpení licencie získavate možnosť bezplatnej aktualizácia navigačnej aplikácie, nie však máp.
- Aura - navigačný softvér novej generácie s množstvom inovácií ako aj navigácia chodcov, sociálne prepojenie (s tým súvisiace ukazovanie priateľov na mape a navigácia k ním), aktuálne počasie, informácie o krajine, POI (Points of Intrest - kaviarne, reštaurácie, kultúrne miesta, tankovacie stanice, ...), 3D mapy. Hlavné zobrazenie zobrazuje tie najdôležitejšie údaje ako sú:
- Aktuálna rýchlosť
- Vzdialenosť od cieľa
- Zoom +/-
- Adresu na ktorej sa momentálne nachádzate
- Kompas – môžete meniť otočenie mapy
- Autom – vypočíta cestu z vašej aktuálnej polohy do bodu „červeného štvorčeka“ a nastaví režim pre cestu autom.
- Pešo – podobne ako predchádzajúca funkcia, s tým rozdielom, že sa neberú do úvahy dopravné predpisy.
- Body záujmu – body záujmu v okolí kurzora
- Uložiť pozíciu – pozícia sa uloží pre rýchly neskorší prístup
- Zdieľať polohu – polohu kurzora môžete odoslať hocikomu z vášho telefónneho zoznamu
- Pridať BZ… – pridá bod záujmu na miesto kurzora
Obr. 3: Produkt Mobile maps
(www.sygic.com)
Obr. 4: Príklad Mobile maps
(www.mobil.sk/obrazky/37/37447.jpg)
Pri prezeraní mapy sa zobrazuje v strede obrazovky červený štvorček, ktorý slúži na prístup k rýchlemu menu, kde máte na výber nasledujúce možnosti:
Táto funkcia je naozaj prínosom, keďže jednoducho a intuitívne sa pohybujete po mape a máte ihneď k dispozícii množstvo možností bez zdĺhavého zásahu do hlavného menu. Stlačením tlačidla späť sa vrátite na vašu aktuálnu polohu.
Obr. 5: Produkt Aura
(www.sygic.com)
Obr. 6: Príklad Aury
(www.omobiloch.sk/wp-content/uploads/2011/01/Sygic-Aura-od-T-Mobileu.jpg)
Súčasní konkurenti firmy
- Intrinsyc (Destinator) - pomáha zákazníkom poskytovať zaujímavé produkty, ktoré používajú bezkonkurenčné skúsenosti s poprednými platformami OS vrátane Android, Apple, Blackberry, Linux, Symbian, QNX, Windows ® CE a Windows Mobile. Intrinsyc je verejne obchodovateľné (TSX: ICS) so sídlom v kanadskom Vancouveri, s operáciami v Číne, Taiwane a Spojených štátov.
Obr. 7: Logo firmy Intrisyc
(http://ww1.prweb.com/prfiles/2010/04/13/1236454/gI_intrinsyc.bmp.jpg) - ALK Technologies (CoPilot, CoPilot Live) - ALK Technologies je súkromná spoločnosť so sídlom v Princetone, New Jersey, ktorá má 28 rokov vedúcu pozíciu v dopravnej technike. Od svojho založenia v roku 1979, firma ALK uznala význam informačných technológií a ich priamy dopad na konkurenčnú výhodu a kvalitu života. ALK pomáha spoločnostiam, vodičom a rodinám, úspešne držať krok so súčasným stavom dopravy a technológiami cestovania.
Obr. 8: Logo firmy ALK Technologies
(http://www.noeticinc.com/store/graphics/00000001/alk_blue.jpg) - Nav N Go (iGO, iGo My Way) - v kategórii Vychádzajúce hviezdy Technology Fast 50 v roku 2008 dominovala maďarská spoločnosť Nav N Go, vyvíjajúca navigačný softvér, ktorá za obdobie posledných troch rokov zaznamenala nárast 7 838 %. „Je to skutočne výnimočný výkon a spoločnosť Nav N Go sa tak stala budúcim vodcom mainstreamového programu Fast 50,” povedal Dariusz Nachyla.
Obr. 9: Logo firmy Nav N Go
(http://www.gpsbusinessnews.com/photo/art/default/2435543-3415412.jpg?v=1...) - Navigon – je jedným z popredných svetových inovátorov vysoko-kvalitných navigačných zariadení zastupujúcich špičkové technológie atraktívnych výrobných rád. Okrem toho spoločnosť ponúka GPS softvérové riešenia pre známe elektronické značky ako aj automobilové softvérové komponenty pre špičkové navigačné systémy. Spoločnosť NAVIGON bola založená v roku 1991 a zamestnáva viac ako 400 zamestnancov a je zastúpená vlastnými pobočkami v Ázii, Európe a Severnej Amerike.
Obr. 10: Logo firmy Navigon
(http://gpselite.com/wp-content/uploads/2009/01/navigon2.gif) - TomTom – firma sídli v Amsterdame, Holandsku. Produkty Tomtom sú poskytované prostredníctvom siete významných maloobchodov vo viac ako 30 krajinách a online obchodoch. Spoločnosť Tomtom bola založená v roku 1991 v Amsterdame. Spoločnosť Tomtom je kótovaná na burze Euronex, Amsterdam Stock Exchange v Holandsku. V roku 2008 sa stala vlastníkom významného poskytovateľa mapových podkladov – spoločnosti TeleAtlas.
Obr. 11: Logo firmy TomTom
(http://1.bp.blogspot.com/_to2diopWKTU/Swfq2vsBttI/AAAAAAAAB10/eheKHaE2T8...)
Systém ochrany duševného vlastníctva
- predaj chránených licencií
- Európska patentová ochrana, ochrana autorských práv
- medzinárodné zmluvné podmienky
Záver - Úspešnosť firmy
- úspešná vízia firmy poháňa dopredu vývoj a výskum navigačných softvérov ako v minulosti tak aj dnes
- rýchle zavedenie produktov na trh pomohlo firme Sygic získať dostatočný odstup od konkurentov
- firma je nezávislá na investoroch, ktorý by ju hnali k prehnaným ziskom
- zakladatelia firmy sú naďalej vo vedení a rozhodujú kam má vývoj smerovať
- Sygic má značný podiel trhu v oblasti navigácií vďaka multiplatformovým produktom a pokrytím máp z firiem TeleAtlas a NAVTEQ
Použité zdroje