Prehľad inovačných aktivít v spoločnosti ESET
Tento článok dokumentuje najvýznamnejšie inovatívne aktivity slovenskej antivírusovej spoločnosti ESET a podiel týchto aktivít na úspechu firmy. Firma ESET v posledných rokoch venuje pomerne veľa úsilia na marketing a propagáciu svojich produktov, čo má v nemalej miere podiel na enormnom raste firmy (nárast o 2860 % za 5 rokov). Avšak hlavnou prioritou firmy ESET je výskum a vývoj a dôraz na kvalitu svojich produktov. Vďaka technológii ThreatSense je ESET svetovým lídrom v proaktívnej detekcii škodlivého kódu. Väčšina spomenutých inovácii má teda technologický charakter.
O firme ESET
Spoločnosť ESET sa zaoberá vývojom inovatívnych bezpečnostných riešení, zameraných na proaktívnu detekciu počítačových hrozieb a ochranu proti kyberzločinu.
Kľúčovými produktmi sú ESET Smart Security a ESET NOD32 Antivirus. ESET vyvíja bezpečnostné riešenia aj pre servery, mobilné zariadenia a platformy Mac OS X a Linux. Od roku 2010 je ESET poskytovateľom služieb informačnej bezpečnosti. Prostredníctvom ESET Services ponúka služby manažovanej bezpečnosti a konzultačné služby.
ESET patrí podľa rebríčka Deloitte Technology Fast 500 EMEA medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v regióne Európy, Blízkeho východu a Afriky. Týždenník Trend ocenil v roku 2008, 2009 a 2010 ESET titulom Firma roka. Podľa štúdie Best Employers in Slovakia 2009 sa stal ESET 2. najlepším zamestnávateľom roka v kategórii malých a stredných podnikov predovšetkým vďaka nadpriemernej úrovni motivácie zamestnancov. Nadácia Pontis udelila firme Čestné uznanie Via Bona 2009 za zodpovedné podnikanie v kategórii malých a stredných podnikov.
História firmy
ESET je spoločnosť zameraná na IT bezpečnosť. Hlavné sídlo má v Bratislave a bola založená v roku 1992 zlúčením dvoch súkromných spoločností.
Začiatky ESETu siahajú do roku 1987, keď dvaja mladí programátorskí nadšenci, Peter Paško a Miroslav Trnka, objavili jeden z prvých počítačových vírusov na svete. Nazvali ho “Vienna” a napísali program na jeho detekciu.
Krátko na to sa objavilo množstvo ďalších vírusov a skrsla myšlienka vytvoriť univerzálne softvérové riešenie, ktoré by dokázalo eliminovať tieto dovtedy málo známe počítačové hrozby.
V roku 1992, spoločne s Rudolfom Hrubým, ich spoločným priateľom, založili ESET ako súkromnú spoločnosť s ručením obmedzeným.
Antivírový program, na ktorom spočiatku pracovala malá skupina počítačových nadšencov sa postupom času zmenil na bezpečnostné riešenie považované za jedno z najrýchlejších a najúčinnejších na svete. Vysokou efektívnosťou a stabilitou napĺňa pôvodnú víziu svojich tvorcov – sprístupniť špičkovú technológiu bežným používateľom.
Zodpovednosť, spoľahlivosť a čestnosť, spolu s inovatívnosťou sú hnacou silou úspechu a rastu spoločnosti.
V súčasnosti má ESET pobočky v San Diegu (USA), Prahe (Česká republika), Buenos Aires (Argentína) a Singapure (Singapur) a prináša inovácie v digitálnej bezpečnosti vo viac ako 180 krajinách sveta. V roku 2008 bolo otvorené ďalšie vývojové stredisko v poľskom Krakowe.
ESET a inovácie
"Vďaka neustálemu úsiliu o inováciu na poli počítačovej bezpečnosti vytvoril ESET sieť „technologických inkubátorov“, kde vývojári a analytici spracovávajú informácie o infiltráciách, testujú pokročilé detekčné metódy a optimalizujú produkty v sieťovom prostredí."
Top inovácie firmy ESET
- ThreatSense®
Najinovatívnejším faktorom firmy ESET sú učite jeho technológie.
ESET kladie dôraz na efektivitu a nenáročnosť a nepretržite dolaďuje riešenia pomocou pokročilých technológií vypracovaných vo výskumnom a vývojovom centre. Hlavné jadro vývoja sa odohráva v sídle spoločnosti v Bratislave. Tam vzniká technológia ThreatSense® spolu s rozšírenou heuristikou, ktorá posúva bezpečnostné riešenia ESETu na prvé miesto v proaktívnej detekcii malware.
Vynikajúce detekčné schopnosti a nízke systémové požiadavky pravidelne prinášajú riešeniam ESET ocenenia od nezávislých testovacích organizácií.
Stručný výber ocenení:
AV-Comparatives
ESET NOD32 Antivirus zvíťazil v kategórii Best Antivirus Product (2006, 2007), a získal ocenenie za najlepšiu detekciu a celkový výkon (2008). ESET je rekordérom v počte ocenení AV-Comparatives
Virus Bulletin
ESET NOD32 Antivirus získal viac ocenení Virus Bulletin VB100 Award než akýkoľvek iný produkt - 65, a v testoch mu nikdy neunikol jediný vírus.
Obr.1 - Logo VB100 (http://www.virusbtn.com/vb100/index) - Produkty - najmä ESET Smart Security a ESET NOD32 Antivirus
Inovatívne technológie (ThreatSense® scanovacie jadro, technológia Advanced Heuristics, atď.) sú zhmotnené v kvalitných produktoch spoločnosti.
Kvality ESET produktov tiež dokumentujú mnohé ocenenia, napr:
PC Authority
Best Technical Award (2010). "ESET nechal konkurenciu ďaleko za sebou. Čitatelia označili ESET Smart Security za najlepší produkt, a navyše ESET NOD32 skončil hneď na druhom mieste."Slovak Gold
V roku 2009 ocenila nadácia Slovak Gold komplexné bezpečnostné riešenie ESET Smart Security 4. - Základný výskum - ESET Malware Research Lab
Uvedené úspešné produkty sa dajú zaradiť do oblasti aplikovaného výskumu, na ktorom sa podieľajú vývojári ESETu. Rovnako dôležitý je základný výskum, ktorý sa zaoberá skúmaním hrozieb v digitálnom svete, sledovaním trendov a návrhom algoritmov na ochranu. Touto činnosťou sa zaoberá tím analytikov infiltrácií v Bratislavskom "VirusLabe" a tiež ich kolegovia v Krakowe, Prahe, a niekoľko ďalších šikovných ľudí z ďalších krajín. Priestory ESET Malware Research Lab sa sústreďujú okolo miestnosti nazývanej "Houston", podľa NASA Mission Control Center.
ESET výsledky svojho výskumu, zistenia a analýzy aktuálneho diania vo svete počítačových hrozieb tiež prezentuje a medializuje ako na svojich stránkach, blogu, v publikáciách v časopisoch, bepečnostných portáloch, ako aj na odborných konferenciách.
Najvýznamnejším časopisom v oblasti AV je Virus Bulletin, do ktorého ESET mnohokrát publikoval odborné články. Odborníci z ESETu sú tiež prezentátormi na významných konferenciách ako AVAR, Virus Bulletin Conference, EICAR, a mnoho iných.
http://www.eset.com/us/documentation/white-papers
Obr.2 - Priestory ESETu: "Houston" http://www.eset.eu/press-company-gallery - Vzťahy k zamestnancom
Podľa štúdie Best Employers in Slovakia 2009 sa stal ESET 2. najlepším zamestnávateľom roka v kategórii malých a stredných podnikov predovšetkým vďaka nadpriemernej úrovni motivácie zamestnancov.
ESET presadzuje filozofiu, že najmä spokojný a motivovaný zamestnanec sa snaží spoločnosti priniesť pridanú hodnotu. Aj preto sa snaží zamestnancom poskytovať rôznorodú ponuku výhod, ktorými chce docieliť aby sa zamestnanci v ESETe cítili ako doma. Okrem štandardných benefitov zameraných na športové a kultúrne aktivity, prispieva aj na dopravu do práce a doplnkové dôchodkové sporenie. ESET taktiež plne hradí stravné lístky vo výške 5 eur na deň. Špeciálnou aktivitou sú pravidelné masáže priamo na pracovisku, ktoré pomáhajú odbúrať stres a osviežia po celodennej práci za počítačom. Všetci zamestnanci majú počas celého dňa k dispozícii občerstvenie formou nealkoholických nápojov . V závislosti od pracovnej pozície získa zamestnanec služobný telefón, notebook, či automobil.
V snahe uľahčiť zmenu pracovného prostredia, ponúka novým zamestnancom pomocnú ruku pri hľadaní si ubytovania, či už kontaktom na spoľahlivé realitné agentúry, alebo dočasným poskytnutím ubytovania vo firemnom byte.
ESET sa snaží brať ohľad aj na súkromný život svojich zamestnancov a ich rodín. Prispieva im pri takých významných udalostiach ako je uzavretie manželstva či narodenie dieťaťa. Takisto sa snaží vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí sa dostali do ťažkých životných situácií.
Veľmi významným faktorom ovplyvňujúcim pracovný život je aj kolektív, v ktorom ľudia pracujú. Firma stále narastá, a preto je nevyhnutné organizovať spoločné akcie pre zamestnancov, na ktorých majú príležitosť sa zabaviť a spoznať kolegov, ktorí do firmy pribudli, prípadne sa bližšie spoznať aj s ľuďmi, s ktorými priamo nespolupracujú.
ESET kladie veľký dôraz na príjemné pracovné prostredie a všestranný rast zamestnancov. Zamestnancom poskytuje možnosti ďalšieho rozvoja formou vzdelávania a kariérneho postupu.
ESET taktiež podporuje jazykové vzdelávanie, najmä anglického jazyka, vo forme klasických jazykových kurzov či konverzačných kurzov so zahraničným lektorom. Štandardom v spoločnosti sú školenia a workshopy na zlepšenie soft-skills zručností, skvelou príležitosťou je možnosť reprezentovať firmu na svetových výstavách a veľtrhoch.
Ďalšie benefity sú v nasledovnom zozname:
- Jazykové kurzy
- Široké možnosti vzdelávania
- Účasť na workshopoch, konferenciách a veľtrhoch
- Športové aktivity
- Účasť na kultúrnych podujatiach
- Teambuildingové akcie
- Príspevok pri uzavretí manželstva alebo narodení dieťaťa
- Príspevok do doplnkového dôchodkového sporenia
- Securing our eCity
Verejno-súkromný projekt spoločnosti ESET v kalifornskom San Diegu „Securing Our eCity“ (Zabezpečme naše eMesto) získal v júli 2010 v Bielom dome ocenenie z rúk americkej ministerky pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitano. Stal sa najlepšou komunitnou iniciatívou v rámci celoamerickej výzvy zameranej na kybernetickú bezpečnosť. Na slávnostnom odovzdávaní sa zúčastnil aj americký prezident Barack Obama, ktorý ocenil víťazov „za posilňovanie verejno-súkromných partnerstiev na domácej aj zahraničnej pôde“.
„Víťazov tejto výzvy oceňujeme za ich jedinečné a inovatívne prístupy pri upozorňovaní na niektoré z najväčších nebezpečenstiev, ktorým naša krajina čelí,“ vyhlásila ministerka Napolitano. „Gratulujem (ESET) k tejto zaslúženej cene a chválim ich za prácu, ktorú robia pre San Diego,“ vyhlásil kongresman Brian Bilbray. Prítomný bol aj minister obchodu Gary Locke a koordinátor Bieleho domu pre kybernetickú bezpečnosť Howard Schmidt.
„Securing Our eCity“ získal najvyššie ocenenie spomedzi vyše 80 zaslaných projektov v prvom ročníku celoamerickej súťaže. Jej cieľom bolo získať čo najviac inovatívnych prístupov z verejného a súkromného sektora pri plánovaní ochrany Spojených štátov pred kybernetickými útokmi. Projekt sa teraz stane súčasťou kampane, ktorá bude od októbra upozorňovať na kybernetickú bezpečnosť. “Tešíme sa na túto kampaň a prípravu najkomplexnejšieho plánu vzdelávania v oblasti kyber-bezpečnosti,“ zdôraznil Darin Andersen, prevádzkový riaditeľ (Chief Operations Officer) ESET v USA.
ESET stojí na čele projektu „Securing Our eCity“, ktorej cieľom je vzdelávať a chrániť spotrebiteľov či podniky pred kyber-kriminalitou. Iniciatíva vznikla v kalifornskom San Diegu, kde sa nachádza aj distribučná pobočka ESET.
- Alternatívne platformy
Firma ESET je inovatívna aj v tom, že venuje pozornosť aj iným platformám ako Microsoft Windows. Pozornosť autorov škodlivého kódu je pútaná narastajúcou popularitou platforiem akými sú Mac OS X, alebo mobilné platformy (napr. Android).
Okrem OS Windows poskytuje ESET v súčasnosti bezpečnostné riešenia pre tieto platformy:
- Linux
- Mac OS X (produkt má názov ESET Cybersecurity pre Mac)
Mobilné platformy (ESET Mobile Security):
- Symbian
- Windows Mobile
- Android (najnovší prírastok, aktuálne v Beta verzií)
Obr.3 - ESET Mobile Security for Android Beta (http://www.eset.com/sk/beta/mobile-security-android/) - Online Scanner
ESET Online Scanner je bezplatná služba, ktorá umožňuje rýchlo a bezprácne skontrolovať váš systém a odstrániť všetky druhy počítačových hrozieb. Jeho výhodou je, že sa spúšťa priamo z internetového prehliadača. Rovnako ako ESET Smart Security a ESET NOD32 Antivirus, aj ESET Online Scanner využíva technológiu ThreatSense® a pracuje s najnovšími vírusovými databázami.
- ESET Services
Popri úspešných antivírusových produktoch poskytuje ESET aj služby v oblasti informačnej bezpečnosti. Tieto služby zahŕňajú napríklad:
- Zabezpečenie perimetra siete
- Vyhľadávanie a správa zraniteľností
- Systém riadenia informačnej bezpečnosti
- Bezpečnostný audit
- Školenie zamestnancov na škodlivý kód
- ThreatSense.Net - Kolektívne znalosti o hrozbách
Vďaka užívateľom, ktorí prostredníctvom systému včasného varovania ESET ThreatSense.Net zasielajú vzorky podozrivých súborov, je skenovacie jadro ThreatSense skutočne flexibilnou a progresívnou platformou. Analytici spoločnosti ESET vďaka ThreatSense.Net získavajú veľmi presný obraz o povahe a objeme aktuálne sa šíriacich infiltrácií. Nasleduje okamžitá analýza škodlivého kódu, vektorov útoku a vzorov jeho správania, čo sa vo výsledku odzrkadlí v aktualizácii skenovacieho jadra a vírusových vzoriek. Všetky vylepšenia sú automaticky odoslané vo forme aktualizačných balíčkov všetkým užívateľom, a to na pozadí, bez potreby reštartovať systém.
- Obchod a marketing
Inovatívna marketingová stratégia firmy ESET sa prejavuje množstvom lákavých akcií, ktorými sa firma snaží získať nových zákazníkov, a samozrejme udržať súčasných.
Aktuálne prebieha napríklad kampaň "Vykúpime vás do bezpečia", ktorá ponúka možnosť vymeniť súčasnú ochranu od konkurenčnej firmy za ESET a zostávajúcu
dobu platnosti konkurenčnej licencie ESET nahradí. Firma tým pádom nemusí čakať na vypršanie zmluvy pred prechodom k ESETu.
Obr.4 - Program ESET Výkupné (http://www.eset.com/sk/firmy/vykupne/?utm_source=smallbanner&utm_medium=...)O úspechu ESETu a inovatívnej stratégií svedčia aj finančné ukazovateľe a ocenenia.
ESET sa stal už po tretíkrát firmou roka podľa týždenníka TREND. „Prvenstvo obhájil výrobca bezpečnostného softvéru. Získať ocenenie po tretíkrát sa pritom ešte žiadnemu inému podniku nepodarilo,“ zdôraznil TREND. Trinásťročná história hodnotenia totiž do včera poznala iba „jednoduchú“ obhajobu titulu.
TREND zostavuje rebríček najúspešnejších nefinančných podnikov Slovenska podľa porovnania dosiahnutých výsledkov ich hospodárenia. Export priniesol minulý rok spoločnosti vyše 90 percent z celkových tržieb 80 miliónov eur, medziročne stúpli o 54 percent.
„O takom tempe môže väčšina etablovaných podnikov v časoch krízy len snívať. Patrí tiež medzi šampiónov v tvorbe pridanej hodnoty, ktorá vlani predstavovala takmer deväťdesiat percent tržieb,“ zdôrazňuje TREND. „Víťazné ťaženie spoločnosti môže v budúcom ročníku hodnotenia Firmy roka pokračovať. Medzinárodná expanzia firmy totiž ešte stále nevyčerpala všetok potenciál,“ uzavrel týždenník.
ESET a konkurencia
Konkurentami na trhu s antivírusovými riešeniami sú firmy ako:
Symantec, McAfee, Kaspersky, TrendMicro, Microsoft, F-Secure
Situácia na trhu je o to ťažšia, že niektorí konkurenti zvolili stratégiu poskytovať niektoré svoje produkty zadarmo - ide najmä o Microsoft Security Essentials, ale aj českí výrobcovia Avast a AVG.
Na to, aby vedel ESET byť konkurencieschopný voči produktom, ktoré sú zadarmo, musí ich technologicky predčiť. ESET preto kladie dôraz na technologický pokrok a vyvíja najefektívnejšiu ochranu voči počítačovým hrozbám s minimom falošných poplachov.
Obr.5 - Počet nezachytených vírusov In-the-Wild (http://www.eset.com/sk/firmy/preco-eset/porovnanie/)
Obr.6 - Počet ocenení AV-Comparatives (http://www.eset.com/sk/firmy/preco-eset/porovnanie/)
Obr.7 - Podiel detekcie proaktívnou ochranou (http://www.eset.com/sk/firmy/preco-eset/porovnanie/)
Významní ľudia firmy ESET
Z manažmentu spoločnosti ESET odchádzajú k 1. januáru 2011 spolumajitelia Miroslav Trnka, Rudolf Hrubý, Maroš Grund a Anton Zajac. Novým generálnym riaditeľom sa stal Richard Marko, spolumajiteľ firmy a bývalý riaditeľ pre technológie.
Rudolf Hrubý odchádza z pozície finančného riaditeľa, a nahrádza ho Milan Masaryk. Na miesto riaditeľa severoamerickej pobočky ESET v San Diegu nastúpil po Antonovi Zajacovi Andrew Lee. Pavol Luka nahradil Richarda Marka ako technologického riaditeľa. Novým riaditeľom pre výskum sa po Marošovi Grundovi stal Juraj Malcho. Na novovytvorenú pozíciu riaditeľa pre globálny obchod a marketing zasadol Ignacio Sbampato, ktorý dovtedy pôsobil ako riaditeľ latinskoamerickej pobočky spoločnosti ESET v Buenos Aires.
Krátke profily nových členov manažmentu ESET
- Richard Marko
-
od 1.1.2011 generálny riaditeľ
Richard Marko získal inžiniersky titul z informatiky na Technickej univerzite v Košiciach v roku 1996. V spoločnosti ESET začal pracovať ešte počas vysokoškolských štúdií, je spolutvorcom antivírusového systému ESET NOD32 a jeho jadra. Najprv bol hlavným architektom skenovacieho jadra a od roku 2008 bol technologickým riaditeľom. Jeho práce boli publikované doma aj v zahraničí, o heuristických algoritmoch prednášal na odborných konferenciách Virus Bulletin či AVAR.
- Andrew Lee
-
od 1.1.2011 riaditeľ severoamerickej pobočky ESET v San Diegu
Andrew Lee vyštudoval počítačovú bezpečnosť na University of Liverpool a do roku 2008 pracoval ako riaditeľ technologického výskumu v severoamerickej pobočke ESET v San Diegu. Potom na dva roky odišiel k indickému výrobcovi antivírusového softvéru K7. Je jedným zo zakladajúcich členov antivírusových organizácií AVIEN a AVIEWS a reportérom WildList.
- Pavol Luka
-
od 1.1.2011 riaditeľ pre technológie
Pavol Luka vyštudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite. Vo firme ESET pôsobil ešte ako študent, od roku 1999 v nej začal pracovať naplno. Ako programátor sa podieľal na vývoji druhej a tretej generácie produktov. Neskôr sa stal vedúcim jedného z oddelení vývoja. V roku 2008 bol vymenovaný za riaditeľa pre IT.
- Juraj Malcho
-
od 1.1.2011 riaditeľ pre výskum
Juraj Malcho pracoval pre ESET ako šéf vírusového laboratória, do spoločnosti nastúpil už v roku 2004 ako Virus Researcher zodpovedný za detekciu hrozieb a výskum. Vyštudoval STU v Bratislave s inžinierskym titulom z informatiky. Prezentoval na konferenciách týkajúcich sa informačnej bezpečnosti vrátane Virus Bulletin a ISOI.
- Ignacio Sbampato
-
od 1.1.2011 riaditeľ pre globálny obchod a marketing
Ignacio Sbampato pracoval v latinskoamerickej pobočke spoločnosti ESET od roku 2004, najprv na pozícii viceprezidenta, kde bol zodpovedný za prípravu juhoamerickej obchodnej stratégie, stratégie budovania značky a za vytváranie pobočiek a tímov v jednotlivých krajinách. Od roku 2010 bol generálnym riaditeľom celej latinskoamerickej pobočky v Buenos Aires.
- Milan Masaryk
-
od 1.1.2011 finančný riaditeľ
Milan Masaryk získal titul inžiniera ekonómie na Vysokej škole ekonomickej. Pracoval ako vedúci odboru informačnej sústavy v štátnom podniku a po revolučných zmenách v roku 1989 sa začal venovať súkromnému podnikaniu v poskytovaní komplexných služieb ekonomickej agendy a ekonomickom consultingu. So zakladateľmi ESETu spolupracoval ešte pred vznikom spoločnosti. Od roku 2007 pracoval v spoločnosti ESET ako hlavný ekonóm a zástupca finančného riaditeľa.
Zdroje
Stránka spoločnosti ESET: www.eset.sk
Virus Bulletin: VB100 award and logo: http://www.virusbtn.com/vb100/index