Yahoo
Spoločnosť Yahoo! začala ako študentské hobby a rozvinula sa na globálnu značku, ktorá zmenila spôsob, akým ľudia komunikujú medzi sebou, naučila ich pristupovať k informáciam a nkupovať veci pomocou internetu. Dvaja zakladatelia Yahoo!, David Filo a Jerry Yang, Ph.D. študenti elektrotechniky na Stanfordskej univerzite. Začínali v areáli prívesu vo februári roku 1994...
Model Podnikania
Spoločnosť Yahoo! začala ako študentské hobby a rozvinula sa na globálnu značku, ktorá zmenila spôsob, akým ľudia komunikujú medzi sebou, naučila ich pristupovať k informáciam a nkupovať veci pomocou internetu. Dvaja zakladatelia Yahoo!, David Filo a Jerry Yang, Ph.D. študenti elektrotechniky na Stanfordskej univerzite. Začínali v areáli prívesu vo februári roku 1994. Zhromažďovali obľúbené linky na webstránke. Trávili viac času na ich zozname obľúbených odkazov, ako na svojich doktorských dizertačných prácach. Zoznam sa stal ťažkopádny a tak prišli s revolučnou myšlienkou – kategórie a podkategórie a Yahoo! Bol na svete...
Spočiatku bol ich web "Jerry and David’s Guide to world wide web", ale nakoniec dostali novú prezývku s pomocou slovníka. Meno Yahoo! je skratka pre "Yet Another Hierarchical Officious Oracle".
Obrazok 1: David Filo a Jerry Yang [http://dennik.inet.sk/clanok/7032-ludia-ktori-navzdy-zmenili-internet/]
Jerry a David čoskoro zistili, že nie sú sami, ktorí chcú mať na jednom mieste nájdete užitočné weby. Stovky ľudí začali vyhľávať ich web. Onedlho Yahoo! oslávil milón návštev, na jeseň 1994, s takmer 100 tisíc unikátnych užívateľov.
Po začatí Yahoo! ošiaľu, zakladatelia vedeli, že majú v rukách obrovský obchodný potenciál. V marci 1995, mali obchodné stretnutia s desiatkami kapitalistov zo Silicon Valley. Nakoniec spolupracovali so Sequoia Capital, ktorého najúspešnejše investície boli Apple Computer, Atari, Oracle a Cisco Systems. Zhodli sa na financovaní Yahoo! v apríli 1995 s počiatočnú investíciu vo výške takmer 2 milióny dolárov.
Zakladatelia najali manažérsky tím. Najali Tima Koogleho, veterána z Motorola a absolventa katedry inžinierstva na Stanford, ako generálneho riaditeľa a Jeffreyho Malletta, zakladateľa Novell WordPerfect, ako prevádzkového riaditeľa. Na jeseň 1995 bolo zaistené druhé kolo financovania od investorov Reuters Ltd a SoftBank. Yahoo! Začal byť veľmi úspešný v apríli 1996 s celkovým počtom 49 zamestnancov.
Obrazok 2: Sidlo spoločnosti v SunnyLane v Californii [http://vat.pravda.sk/sk_vkom.asp?c=A080504_072650_sk_pitb_p01]
Dnes, Yahoo! je popredným portálom na internete, tiež obchodná a mediálna spoločnosť, ktorá ponúka komplexné služieby pre viac než 345 miliónov ľudí po celom svete. Ako prvý on-line navigačný sprievodca na webe, www.yahoo.com je jedným z najvýznamnejších sprievodcov. Spoločnosť tiež poskytuje on-line obchod a služby zamerané na zvýšenie produktivity a ziskov klientov Yahoo!. Tieto služby zahŕňajú od zoznamu, portálových riešenií, až po audio a video streaming, obchod, hosting, webové nástroje a knižnice. Spoločnost má po celom svete 25 pobočiek s hlavným sídlom v Sunnyvale, Kalifornia, Yahoo! má kancelárie v Európe, Ázii, Latinskej Amerike, Austrálii, Kanade a Spojených štátoch.
februára 2008 – pokus o odkúpenie Yahoo Microsoft-om za 44,6 mil. USD. Ponuka odmietnutá – podhodnotenie spoločnosti Yahoo.
20. novembra 2008 - takmer 10 mesiacov od prvej ponuky Microsoftu za 33 dolárov na akciu, hodnota akcií Yahoo klesla na 8,94 USD/akcia, 30. novembra 2008 Microsoft ponúkol za Yahoo 20 miliárd dolárov.
29. júla 2009 – dohoda na 10 rokov. Microsoft bude mať plný prístup k vyhľadávaču Yahoo. Má byť použitý ako základ pre vyhľadávač firmy Microsoft Bing.
Produkty
Yahoo! Hotjobs
Yahoo! HotJobs je služba pre hľadanie práce užívateľov a zahŕňa upload až desať verzií životopisu. O nájdenej alebo vhodnej pozícii je užívateľ informovaný mailom. Obsahuje aj veľké množstvo štatistík o plate a úspešnosti a podobne. Služba "HotBlock" je na blkovanie zobrazovania užívateľov pre nimi vybrané spoločnoti. Yahoo! HotJobs poskytuje zamestnávateľom prístup k vyhľadávaniu vhodných zamestnancov bez obmedzení. Zamestnávatelia majú prístup ku všetkým komunikačným prostriedkom, ktoré uchádzač uviedol.
Yahoo! Buzz
Bol produkt podobný sociálnym sieťam, kombinoval facebook, twitter a digg. V poslednom čase však aj vďaka malej úspešnosti a konkurencieschopnosti začal zanikať, až nakoniec 18. 4. 2011 bol odstavený spoločnosťou Yahoo!.
Yahoo! Finance
Yahoo! Finance je služba, ktorá poskytuje od Yahoo! finančné informácie. Jej vrchol bol vo februári 2010, kde dosiahli až 23 miliónov návštev. Yahoo! Finance ponúka informácie, vrátane akcií, kurzových záznamov na burze a firemných tlačových správ. Ponúka tiež niektoré nástroje pre osobnú správu financií.
Yahoo! Movies
Yahoo! Movies, je domovom pre veľkú zbierku informácií o filmoch, filmovej minulosti programov kín. Yahoo! Movies obsahuje informácie zo zákulisia červených kobercov, fotky a pod. Používatelia si môžu prečítať kritiky a recenzie, písať a čítať recenzie na filmy.
Yahoo! Inquisitor
Inquisitor je plug-in pre Firefox, Safari a Internet Explorer, ktorý zvyšuje komfort vyhľadávania na webe, obsahuje auto-complete a iné vychytávky. Tento nástroj aj personalizuje výsledky hľadania na webe.
Yahoo! Mail
Pokrokový webový mailový klient. Má veľlmi pokročilý user interface. Obsahuje veľké množstvo funkcií, možnosti. Veľmi dobre je zvládnutá ochrana pred spamom, organizovanie mailov a pod.
Yahoo! Messenger
Je komunikačný protokol a program na komunikáciu od spoločnosti Yahoo!.
Obrazok 3: Yahoo messenger [http://messenger.yahoo.com/]
Yahoo! News
Je internetový agregátor správ z mnohých oblastí. Napríklad armáda, politika, vesmír, medicína a mnohé iné.
Yahoo! People Search, Yahoo! shopping, Yahoo! Video, Yahoo! Weather
Ďalšie produkty od spločnosti Yahoo!. Umožňujú vyhľadávanie a spáajanie ľudí, online nakupovanie, zdieľanie multimédii a videa a informácie o počasí a mnohé iné...
Yahoo má 2 petabajtový dátový sklad, ktorý sa používa na analýzu správania užívateľov, spracovanie 24 000 000 000 udalosti za deň. Yahoo očakáva, že porastie v násobkoch 10 petabajtov a viac s najväčšou databázou na svete.
Štruktúra príjmov
Najväčšie príjmy ma spoločnosť Yahoo z reklám. Má veľlmi odbre prepracovanú reklamnú stratégiu. Ponúkajú sofistikovanú reklamu, šitú na mieru, kde si zákazník môže dokonca aj zvoliť limit pre prstanie zobrazovania reklamy v nejakom časovom úseku (vrámci obmedzených financií). To im zaručuje veľký záujem o nákup služieb reklamného sektora.
Takiež majú príjem zo služieb spojených s prenajímaním serverov a webový hosting. Spravujú mnoho webov po celom svete.
Oddelenia marketingu vypracúvajú finančné a marketingové plány na požiadanie aj s realizovaním celej reklamnej stratégie. Majú teda isté zdroje príjmov aj z tejto konzultantskej činnosti.
V neposlednom rade Yahoo! Získava financie aj z predaja produktov na online e-shopoch.
Štruktúra výdavkov
Najviac výdavkov ide na prevádzkové náklady a hardvér. Okrem miezd veľa výdavkov ide na počítače, ich prevádzku a taktiež aj energiu. Nemalé čiastky venujú aj na výskum a vývoj. Podporujú mnoho univerzít, laboratórii a výskumných inštitúcii prostredníctvom Yahoo! Labs. IMarketing spoločnosti si vyžaduje tiež prostriedky na správny chod, teda platia reklamy a podobné formy marketingu.
Zisk
Zisky yahoo v posledných rokoch pomaly klesajú, podľa analytikov nedokážu plnohodnotne profitovať z potenciálu reklamy.
V poslednom kvartáli 2010 sa zisk strojnásobil vďaka úsporným opatreniam. Napríklad aj prepušťaniu...
Napríklad porovnanie posledného kvartálu roku 2009 a posledného kvartálu roku 2010 hovorí o zisku 153 miliónov $ oproti schodku 153 miliónov $ z minulého roku.
Vzťah k zákazníkom
Pomoc pri podnikaní malým podnikateľom a obchodníkom ako aj veľkým firmám prostredníctvom cielenej reklamy.
Distribučný kanál
Keďže ide o internetovú spoločnosť, pochopiteľne ten najhlavnejší distribučný kanál je web.
Odberatelia
Odberatelia produktov tejto spoločnosti sú najmä jednotlivci. Ide teda o obrovskú masu užívateľov. Podporujú ich najmä prijatím reklamy. Oveľa menej odberateľov kupuje produkty cenovo náročnejšie, teda reklamy. Odberateľmi reklám sú podnikatelia. Nemalú, no najmenšiu skupinu užívateľov tvoria developer, ktorý využívajú ich framework, knižnice a nástroje.
Vývoj ceny akcií
Obrazok 4: Vyvoj akcii Yahoo [http://finance.yahoo.com/]
Z grafu vidno, že vývoj ceny akcií je od konca roku 2008 pomerne stabilný. Najlepšie obdobie spoločnosť zažívala koncom 90-tych rokov.
Financie
Inovácie
Yahoo! Má veľký počet finančných aj ľudských zdrojov, vynakladá veľké investície do vývoja nových technológii, postupov, webu a knižníc alebo frameworkov. To sa dá považovať za navýznamnejšie inovácie.
Obrazok 6: Produkty Yahoo! [http://www.yahoo.com]
YUI
Yui je JavaScriptová a CSS knižnica Knižnica Yui bola prepracovaná a od základu prepísaná a obsahuje to, čo sme sa naučili za päť rokov rozvoja knižníc. Knižnica obsahuje základné komponenty, kompletnú sadu utilít,Widgety infraštruktúry, rastúcu zbierku UIkomponentov, CSS zdrojov a nástrojov. Všetky komponenty sú Yui pod BSD licenciou a sú k dispozícii. Okrem základnej zložky je tam tiež galéria komponentov yvytvorených vývojármi v komunite Yui, ktoré poskytujú ďalšie funkcie, využitie Yui 3 možno použiť pri vývoji robustných webových aplikácií.
Na nasledujúcom grafe vidno frekventovanosť vyhľadávania najznámejších js frameworkov v závislosti od času prostredníctvom google.
Obrazok 7: Frekvencia vyhľadávania js knižníc [http://www.google.com/trends]
Na tomto grafe vidno, že YUI nedosahuje napríklad kvality jQuery, no sú aj pomalšie frameworky. V doméne javascriptových knižníc by Yahoo mohol na inováciach ešte popracovať.
Obrazok 8: Rýchlosť vykonávania javascriptvých knižníc [http://andykdocs.de/andykdocs/document/Migrating-from-the-Prototype-JavaScript-Framework-to-jQuery]
YSlow
YSlow analýzuje výkon webových stránok a navrhuje spôsoby, ako zlepšiť výkon založený na množine pravidiel pre vysoký výkon webovej stránky. YSlow je Firefox add-on integrovaný s Firebugom. YSlow na základe stupňov webové stránky ohodnotí podľa jednotlivých pravidiel. Ponúka návrhy na zlepšenie stránky a výkonu, zahŕňa súčasti stránky, zobrazí štatistické údaje o stránke, a poskytuje nástroje pre analýzu výkonu, vrátane Smush.it ™a JSLint...
Tento nástroj považujem za veľmi prínosnú inováciu, ktorá robí určite dobré meno spoločnosti.
PlaceFinder
Yahoo! PlaceFinder je geokodovacia webová služba, ktorá pomáha vývojárom lokalizovať umiestnenie a adresu, taktiež geografickésúradnice.
PlaceFinder rozpozná veľké množstvo formátov miest a vracia bohatý geografický strom dát, vrátane zemepisných súradníc, adresy. Jedná sa taktiež o inováciu.
Yahoo! Application Platform
Web je otvorený a Yahoo! je otvorené tiež. Viac ako 330 miliónov unikátnych návštevníkov po celom svete prichádzajú do Yahoo! každý mesiac. Vývojári môžu uvoľniť svoje aplikácie na najpopulárnejšiu domovskú stránku na celej Yahoo! sieti.
Yahoo! aplikačná platforma umožňuje osloviť užívateľov a zlepšiť Yahoo! užívateľský komfort tým, že dajú nové aplikácie priamo na Yahoo! stránky.
Yahoo! Search direct
Pokrokové a veľmi užívateľsky príjemné vyhľadávanie na webe. Ukážku vidno na nasledovnom screenshote.
Obrazok 9: Ukážka Yahoo Search direct [http://search.yahoo.com/]
Konkurencia vo vyhľadávaní
Obrazok 10: Konkurencia vo webovom vyhladavani
Yahoo! Mail
Pokrokový webový mailový klient. Má veľlmi pokročilý user interface. Obsahuje veľké množstvo funkcií, možnosti. Veľmi dobre je zvládnutá ochrana pred spamom, organizovanie mailov a pod.
Yahoo! Labs
Yahoo! Labs je priekopníkom vedy na webe. Spolupracujú s veľkým množstvom univerzít, spoločností so zameraním na výskum a vývoj a podobne.
Yahoo! Research
Je ústredná pokročilá výskumná organizácia Yahoo! Inc, popredná svetová značka v oblasti internetu a jedna z najnavštevovanejších internetových destinácií na celom svete. Za cieľ kladú vynájdenie budúcnosti internetu a jeho smerovanie.
Advertising Sciences
Je organizácia pod Yahoo, ktorá študuje dynamiku ekosystému užívateľov, vydavateľov, inzerentov a reklamné siete. Jeho ústredný problém je nájsť "najlepšie" zodpovedajúce reklamy užívateľovi v danom kontexte (napr. dotazu, zobrazenia stránky), ktoré optimalizujú účastníkov v ekosystéme v rámci určitého obchodného obmedzenia (blokovanie, zameranie, garantované doručenie, atď ) za použitia moderných spôsobov v získavaní informácií, strojové učenie, dolovanie dát, optimalizácia...
Audience Sciences
Vytvárajú vedecký základ pre budovanie optimalizácii obsahu publikačných systémov, označovania podozrivých dát, vykonávanie monitorovania sociálnej siete a analýzu, alebo vytvorenie novej generácie anti-spam technológií, cieľom je maximalizovaťzapojenie užívateľov a hodnotu.
Web Search Sciences
Je zodpovedný za neustále sa zlepšujúce vyhľadávanie zákazníkov Yahoo. Nové algoritmy a dátové modely, indexovanie, dotazy a dodávanie inovácií do Yahoo má vplyv na vyhľadávanie miliónov užívateľov po celom svete.
Academic Relations
Je zopovedné za prepojenie s univerzitami. Pôsobia v Sillicon Valley, New Yorku, Barcelone, Haife, Santiago, Bangalore.
Obrazok 11: Titulná strana Yahoo Labs [http://labs.yahoo.com/]
Patenty
Yahoo! Má veľké množstvo patentov. Podľa http://patft.uspto.gov 741 patentov. Väčšinou sa jedná o algoritmy, antispamové technologie a rôzne frameworky. Na nasledujúcom screenshote je ukážka niektorých patentov.