Preskočiť navigáciu.
Domov

Prehľad inovačných aktivít v spoločnosti AMD

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Spoločnosť AMD je druhým najväčším výrobcom procesorov a integrovaných obvodov na svete. Pôsobí na trhu s x86 kompatibilnými procesormi, grafickými procesormi, čipsetmi, či integrovanými obvodmi pre riadiace jednotky automobilov. Sústreďuje sa najmä na cenovú konkurenciu Intelu, výrobou veľmi podobných technológií a inštrukčných sád procesorov za podstatne nižšie ceny ako Intel. V roku 2006 sa získala firma významný podiel na trhu s grafickými kartami kedy odkúpila spoločnosť ATI. V dnešnej dobe integrujú tieto GPU do svojich CPU, kedy prišli na trh s novou technológiou Fusion chip.

Logo AMD
Obr. 1: Logo spoločnosti AMD
Zdroj

O spoločnosti

Spoločnosť Advanced Micro Devices bola založená 1. mája roku 1969 v Sunnyvale, California. V súčasnosti zamestnáva viac než 11 000 zamestnancov. V roku 2009 sa stáva druhým najväčším výrobcom mikroprocesorov a tretím najväčším výrobcom grafických čipov na svete pre consumer a commercial zákazníkov. V minulosti vyvýjala aj zvukové čipy a iné integrované obvody, dnes sa sústredí najmä na výrobu x86 kompatibilných procesorov, grafických procesorov a čipsetov.

Inovačná stratégia

Inovačná stratégia AMD sa sústreďuje najmä na inovácie technológií, kde sa snaží držať krok s ich najväčším konkurentom Intel. AMD sa takisto snaží rozširovať svoj trh pôsobenia vývojom produktov s podobným zameraním, a to konkrétne na poli s grafickými čipmi kde v roku 2006 spoločnosť odkúpila druhého najväčšieho výrobcu grafických kariet ATI. Ďalej vyrába integrované obvody pre digitálnu televíziu – Xilleon, čipsety základných dosiek AMD Xpress procesory pre rôzne handheld zariadenia, herné konzoly či automobiy. Svojou cenovou stratégiou veľmi rýchlo dobieha konkurenciu.

Inovácie

AMD sa snaží vyvíjať nové technológie pre ich procesory, doposiaľ to však boli len alternatívne riešenia k technológiám s ktorými prišiel na trh Intel. Z najznámejších stojí za zmienku technológia Hyper Transport (obdoba inteláckeho Hyper Threadingu), Crossfire u grafických kariet(obdoba technológie SLI vyvynutej nVidiou).
Vývojová rada procesorov AMD K-6 disponovala technológiou MMX, ktorá bola patentom intelu, kedy si AMD muselo od intelu na túto technológiu kúpiť licenciu.
AMD bolo prvým výrobcom na trhu ktorý v minulosti začal za spolupráci s IBM používať technológiu výroby SOI (Silicon on Insulator) ktorá im umožníla výrobu procesorov 90nm technológiou. V súčasnosti AMD prechádza z 32nm technológie na 22nm.
Najnovšou novinkou AMD je takzvaný Fusion čip, kde ide o integrované výkonné grafické karty (ATI) priamo v CPU. Túto technológiu používa aj Intel s grafickými kartami nVidia pod názvom Sandy Bridge.

Logo AMD
Obr. 2: AMD Fusion APU chip
Zdroj

Konkurencia

Hlavným konkurentom na trhu s CPU je Intel. AMD sa snaží tlačiť Intel s cenami dole, do veľkej miery sa mu to darí výrobou porovnateľných technológií za výrazne nižšie ceny. Podiel AMD na trhu s mobilnými procesormi tvorí 13,7% oproti intelovským 86.4%. Na trhu so serverovými procesormi je to u AMD 6,2% oproti 93.8% ktoré zastupuje Intel. Produkty spoločnosti AMD sa využívajú najme v Entry level produktoch vďaka svojmu pomeru cena/výkon.
Na trhu s GPU je hlavným konkurentom nVidia a integrované grafické čipy od intelu. Intel zastupuje 43,5% trhu s grafickými kartami, nVidia 31,5% a AMD 24%.

Cieľový zákazníci

K cieľovým zákazníkom firmy AMD patria najmä veľké firmy, či korporácie, ktoré používajú ich výrobky - procesory, integrované obvody vo svojich finálnych výrobkoch. Väčšinou sú to výrobcovia počítačových zostáv, elektroniky či automobilov. Okrem korporácií sú ich zákazníkmi v menšej miere aj retail predajcovia, ktorí predávajú AMD procesory v krabicovej verzii priamo koncovéu užívateľovi.

Toky výnosov

Toky výnosov
2008 2009 2010
Tržby $ 5.808 mld. $ 5.403 mld. $ 6.494 mld.
Náklady $ 3.488 mld. $ 3.131 mld. $ 3.533 mld.
Hrubý výnos $ 2.320 mld. $ 2.272 mld. $ 2.961 mld.
Čisté výnosy $ -3 098 mil. $ 304 mil. $ 471 mil.

Hlavné faktory úspechu

Medzi hlavné faktory úspechu spoločnosti AMD patrí predovšetkým cenová stratégia firmy vzhľadom na konkurenciu, výroba technologicky porovnateľných procesorov na báze x86 a x64. Veľkým faktorom úspechu bolo takisto odkúpenie spoločnosti ATI v roku 2006, vďaka čomu AMD získalo značný podiel na trhu s grafickými kartami. Veľkou novinkou sa stal spomínaný Fusion čip.

Použitá literatúra

http://www.dsl.sk/article.php?article=9066
http://www.amd.com/uk/aboutamd/Pages/aboutamd.aspx
http://www.amd.com/uk/products/Pages/Products.aspx
http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Micro_Devices#Production_and_fabri...
http://www.marketwatch.com/investing/stock/AMD/financials