Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovačný systém firmy Cisco

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Cisco Systems je jednou z najväčších nadnárodných spoločností. Svoje silné postavenie na trhu si získala vďaka inovačnej politike ako aj svojej štruktúre. Je jedným z predstaviteľov takzvaného bussiness ekosystému. Riadením sa motta 'do what you do best and leave the rest for others to do' sa stala svojho času najviac cenenou a najviac obdivovanou spoločnosťou na svete.

cisco.jpg

História a súčastnosť

Spoločnosť Cisco Systems bola založená v roku 1984 Len Bosackom a jeho manželkou Sandy Lernerovou, pracujúcich na Stanfordkej Univerzite. Neskôr sa k ním pridal tretí zakladateľ Richard Troiano. Názov spoločnosti "Cisco" bol odvodený od mesta San Francisco, a aj preto v začiatkoch spoločnosť používala svoj názov s malými písmenami "cisco". Prvý produkt Cisca bol viacprotokolový router, ktorý znamenal prelom v doterajších sieťových technológiách.

Zakladatelia pri štarte disponovali len svojím vlastným kapitálom. Postupom času však potrebovali peniaze na rast, a tak v roku 1988 do spoločnosti vstúpil rizikový kapitalista Donald Valentine, ktorý získal kontrolný podiel. Valentine dosadil ako CEO John Morgridgea. Vo februári 1990 bola spoločnosť kótova na americkej burze a v auguste toho istého roku rozpory vo vedení viedli k tomu, že Morgridge vyhodil Lernerovú. Ako podporu svojej manželke vyjadril Bosac tiež svojou rezignáciou.
Dôležitá stratégia spoločnosti Cisco spočíva v akvizíciách rôznorodých firiem, čím získavajú nové technológie a preberajú „talent“ iných do svojej spoločnosti. V rokoch 1995-1996 Cisco dokončilo 11 kľúčových akvizícií. Niekoľko z nich, napríklad kúpa firmy Stratacom, bol svojho času najväčším obchodom na americkom trhu. Počas Internetového boomu v 1999, spoločnosť Cisco kúpila Cerent Corporation za približne 7 miliárd dolárov. Prvotné odkupovanie firiem sa sústredilo hlavne na získanie nových technológií a zákazníkov v oblasti routrov, switchov a ďalších sieťových zariadení. Medzi posledné zase patrí kúpa Pari Networks, Inc. (oblasť Network Managementu), Inlet Technologies (Video).

V Marci 2000 bolo Cisco najdrahšou spoločnosťou na svete, s hodnotou viac ako 500 miliárd USD$. V súčastnosti dosahuje hodnota majetku firmy sa pohybuje okolo 100 miliárd USD$ a cena jednej akcie je okolo 18 dolárov

Hlavný konkurenti

V oblasti sieťových technológií si Cisco Systems svojou inovatívnou politikou vydobilo popredné miesto. Medzi stálych konkurentov spoločnosti patria firmy Alcatel-Lucent, Brocade Communications Systems, Extreme Networks, Force10 Networks, Huawei Technologies, Hewlett Packard a Juniper Networks. Známi je napríklad súdny proces, kde Cisco Systems žalovalo spoločnosť Huawei Technologies za nelegálne okopírovanie zdrojového kódu operačného systému Cisco IOS.

Ochrana duševného vlastníctva

Cisco intenzívne podporuje ochranu duševného vlastníctva. Vlastní viacej ako 2 500 patentov a má ďalších 4000 aktívnych žiadostí. Hodnota spoločnosti spočíva v neustálom rozvoji technickej úrovne svojich produktov. Patentová politika firmy Cisco zaručuje schopnosť firmy neustále sa zlepšovať a udržiavať sa na poprednom mieste v predaji svojich produktov.

Inovatívne riešenia

Cisco IOS (Internetwork Operating System)
Cisco IOS je software, ktorý tvorí operačný systém routrov a novších Cisco switchov. Vznikol v roku 1987. Momentálne najnovšia verzia je 15.0. Tento software tvorí časť úspechu firmy Cisco. V súčastnosti je dostupných nesmierne veľa verzií, ktoré dokážu ponúknuť zákazníkovi takzvane služby na mieru. Cisco IOS podľa požiadaviek klientov môžeme zaradiť do troch balíkov.

  • Data obsahuje napríklad BFD, IP SLAs, IPX, L2TPv3, Mobile IP, MPLS.
  • Security obsahuje napríklad VPN, Firewall, IP SLAs, NAC.
  • Unified Comms obsahuje napríklad CallManager Express, Gatekeeper, H.323, IP SLAs, MGCP, SIP, VoIP

ios.jpg
Obr. 1: principiálna schéma IOS

Tento software je chránený viac ako 500 patentami. Z posledných patentov týkajúcich sa Cicsco IOS je to napríklad patent na podporu viacerých druhov dekódovania znakov v rovnakom File systéme (patent číslo 7844617) alebo patent slúžiaci na zisťovanie topológie podľa prenosu informácie (patent čislo 7864707)

Darwin League
Za týmto projektom stojí človek menom Roy Hanif. V roku 1999 vyvinul EMEA (z anglického Europe, the Middle East and Africa ) Services Ecosystem. .Tento model bol vytvorený na samoregulovanie firiem, v ktorom boli Cisco partneri hodnotení za ich poskytované služby.
Tabuľky s členmi tejto takzvanej e-ligy boli následne dostupné partnerom a zákazníkom. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý, Cisco partner poskytne zákazníkovi danú službu, ten ho ohodnotí na webe, čo sa následne premietne do pozície firmy v danej lige. Ligy sú rozdelené podľa krajín a komplexných poskytovaných služieb. Samozrejmosťou je, že firmy z chvosta tabuľky vypadávajú a nemôžu naďalej poskytovať Cisco služby. Takýmto spôsobom je zaručená maximálna kvalita poskytovaných služieb ako aj veľká spokojnosť zákazníkov.

Náklady na výskum a vývoj

rok 2006 2007 2008 2009 2010
Náklady na výskum a vývoj(v mild USD) 4,07 4,5 5,33 5,21 5,27
Podiel nákladov na VaV a tržieb(v %) 14,3 12,9 13,5 14,4 13,2

cisco2.jpg
Obr. 2: náklady na výskum a vývoj

Hlavné faktory úspešnosti firmy

Firma Cisco Systems patrí medzi popredných lídrov v oblasti sieťových technológií. Svoju pozíciu si získala svojím štýlom podnikania (Bussiness Ecosystém) ako aj neustálim inovatívnym myslením. Na obrázku môžeme vidieť náklady vynaložené na výskum a vývoj. Dokonca aj v čase recesie trhu vynakladá firma približne 13% zo svojích celkových tržieb na výskum. Na základe svojej inovatívnej politike sa firma Cisco Systems umiestnila na 17 mieste v rebríčku najinovatívnejších spoločností na svete (podľa www.fastcompany.com) a na 31 mieste (zdroj www.businessweek.com). Spolupráci s univerzitami (Cisco Research Center)a budovaním inovačných a výskumných centier zaručuje firme Cisco vždy jeden krok pred konkurenciou.

Použíté zdroje

http://en.wikipedia.org/wiki/Cisco
http://www.ehow.com/about_5144497_cisco-systems.html
http://www.expressindia.com/ie/daily/20000326/ibu26043.html
http://www.reuters.com/finance/stocks/companyProfile?rpc=66&symbol=CSCO.O
http://www.leadtowin.ca/index.php?option=com_jfusion&Itemid=187&jfile=do...
http://www.cisco.com/