Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovačný systém vo firme HTC

HTC Corporation bolo založené v roku 1997 ako High Tech Computer Corporation. Zakladateľmi boli Cher Wang a Peter Chou. Pôvodným zameraním spoločnosti bola výroba notebookov. V roku 1998 vyrobili jedno z prvých dotykových vreckových zariadení, a zamerali sa výhradne na výrobu podobných zariadení. Hlavné sídlo spoločnosti je na Taiwane.
Spoločnosť HTC je známa najmä výrobou zariadení ktoré sa predávali pod značkami najväčších mobilných operátorov na svete. Uzavrela parnerstvá s kľúčovými mobilnými značkami, vrátane piatich najväčších mobilných operátorov v Európe, štyroch najväčších v Spojených štátoch, ako aj s množstvom rastúcich ázijských operátorov. Taktiež priniesli na trh množstvo zariadení v spolupráci s významnými OEM (Original Equipment Manufacturer) parnermi. Od Júna 2006 Spoločnosť HTC ponúka na trhu zariadenia pod svojou značkou.

HTC patrí medzi najrýchlejšie rastúce spoločnosti v oblasti mobilných technológií a v posledných rokoch si vyslúžila pozoruhodné uznanie. Magazín Bussines Week označil HTC ako druhú najproduktívnejšiu technologickú spoločnosť v Ázii za rok 2007 a taktiež tretiu priečku v celosvetovom rebríčku za rok 2006.

Prvenstvá spoločnosti

  • Prvé farebné vreckové PC (1999)
  • Prvý Microsoft Pocket PC (2000)
  • Prvý bezdrôtový Microsoft Pocket PC (2002)
  • Prvý Microsoft Smartphone (2002)
  • Prvý Microsoft Smart Music Phone (2004)
  • Veľký 2.8" TFT dotykový LCD displej
  • Prvý Microsoft 3G telefón (2005)
  • Prvý telefón s Microsoft Windows Mobile 5.0 (2005)
  • Prvé trojpásmové UMTS 3G zariadenie na platforme Microsoft Windows Mobile (2006)
  • Prvý Microsoft Windows 5.0 Smartphone (2006)
  • Prvé trojpásmové UMTS PDA
  • Intuitívne dotykové ovládanie za použitia prstov (Jún 2007)

Inovácie

    HTC patrí v súčastnosti medzi najinovatívnejšie spoločnosti na svete. Svedčí o tom aj fakt, že ich 17. februára 2010 magazín Fast Company označil vo svojom rebríčku ako 31. najinovatívnejšiu spoločnosť. Spoločnosť sa snaží dostať do povedomia ľudí ako invatívna spoločnosť aj prostredníctvom reklamnej kampane kde istú dobu ich logo priamo obsahovalo slovo Innovation, a v súčastnosti je to quietly brilliant. Samozrejme medzi najinovatívnejšie spoločnosti nepatria len preto že sa tak prezentujú ale najmä preto, že neustále prinášajú na trh nové zariadenia, ktoré sa v mori konkurenčných zariadení nestratia.

    Pravdepodobne najinovatívnejším počinom HTC za posledné roky bolo zavedenie výroby a predaja zariadení s podporou mobilného operačného systému android od spoločnosti Google. Bolo to v roku 2008 keď spoločnosť uvedila na trh zariadenie s výrodným označením HTC Dream, ktoré sa predávalo ako T-Mobile G1 a bolo prvým komerčným zariadením s operačným systémom android. Odvtedy spoločnosť uviedla na trh množstvo ďaľších zariadení postavených na tomto systéme a určite má nemalý podiel na popularite ktorú má android v súčastnosti.

    Spoločnosť vyrába zariadenia v rôznych cenových kategóriach. Snažia sa pritom vo všetkých kategóriach priniesť niečo a neuprednostňovať len zariadenie z vyššej cenovej kategórie. Príkladom sú napríklad nedávno ohlásené zariadenia HTC ChaCha a HTC Salsa, ktoré ako jediné mobilné telefóny disponujú špeciálnym Facebook tlačidlom. Navyše celkové používanie týchto telefónov má byť výrazne naviazané na sociálnu sieť.

    V júni 2010 spoločnosť spustila predaj telefónu HTC Evo 4G, čo bolo prvé zariadenie s podporou mobilných sietí štvrtej generácie.

    Dôkazom toho, že sa HTC snaží byť inovatívnou spoločnosťou sú výsoké investície do výskumu a vývoja. A sú to nie len finančné investície. Výskumu a vývoju sa v HTC venuje asi švrtina zamestnancov z celkového počtu 5569. Navyše spoločnosť plánuje v tomto roku otvoriť nové riaditeľstvo pre výskum a vývoj v meste Taipei v Thajsku. Táto nová budova riaditeľstva má poňať 2200 zamestnancov ktorý sa budú venovať výskumu a vývoju. Okrem má spoločnosť množstvo menších pobočiek, ktoré sa špecializujú na software alebo hardware.

    Najzujímavejšou pobočkou pre výskum a vývoj je "Magic Labs". Pracuje v nej zhruba 60 zamestnancov ktorý sú označovaný za kúzelníkov, a sú jedinou skupinou v HTC ktorých produkty nemajú žiadne termíny na ukončenie. Ich úlohou je prichádzať s novými nápadmi, nech sú akokoľvek bláznivé. Následne sa snažia možnosť využitia týchto konceptuálnych myšlienok dokázať alebo vyvrátiť. Zo všetkých myšlienok ktoré títo kuzelníci stvoria sa do komerčných produktov dostane len veľmi malé percento. Neúspechy tejto skupiny prichádzajú rýchlo a lacno, čo pre HTC znamená strmšiu krivku učenia a vyššiu schopnosť osvojenia si nových technológií. Tento prístup je presným opakom prístupu s nulovými chybami (urobiť všetko správne na prvý krát), ktorý je často zdĺhavý obsahuje kompromisy ktoré brzdia inovačný proces. Je všeobecne uznávaný fakt že inovácie súvisia so sledovaním potrieb zákazníkov, a využívaním vnútropodikových znalostí. To znamená, že inovácie sú o presadzovaní nových myslienok ktoré sa na trhu ešte neobjavili, čo je základom inovácií ťahaných dopytom. Navyše kombinovanie potrieb zákazníkov s vnútropodnikovými znalosťami je vhodný spôsob ako spoločnosť ubrániť pred "Claytonovou inovátorskou dilemou".

Konkurencia

    Medzi konkurenciu HTC patrí prakticky každý výrobca smartphonov. V čase keď spoločnosť začínala bol trh smartphonov malý a zariadenia boli drahé. Dominantnou platformou bol Windows Mobile, ktorý HTC používalo vo svojich zariadeniach. Neskôr sa na tomto trhu objavil fínsky mobilný gigant Nokia so svojou platformou Symbian a v priebehu niekoľkých rokov ho prakticky ovládla. Časy sa ale zmenily a HTC bolo asociáciou GSMA vyhlásené za "výrobcu mobilných zariadení roku 2011", a v apríli 2011 prekonalo na trhu spoločnosť NOKIA a stalo sa tak tretím najväčším výrobcom smartphonov hneď za Apple a Samsung. To znamená, že v súčastnosti predstavujú pre HTC najväčšiu konkurenciu práve tieto dve spoločnosti.

    A bola to práve spoločnosť Apple ktorá v marci 2010 preniesla konkurenčný boj s HTC priamo do súdnej siene. Obvinili totižto HTC s neoprávneného využívania 20 patentov vo vlastníctve Apple. Obvinenia sa týkali užívateľského rozhrania, predovšetkým na zariadenia s operačným systémom Android. Preto sa vynárali dohady, že táto žaloba je v skutočnosti nepriamym útokom Apple na internetového giganta Google, ktorý je tvorcom tohto operačného systému. HTC ako reakciu na túto žalobu podalo na Apple protižalobu ohľadom 5 patentov, a požadovalo zákaz predaja produktov Apple dovezených do USA z továrni v Ázii.

Zdroje

HTC
Wiki HTC
About HTC
HTC looking to create their own operating system
HTC breaks ground for new taipei rd headquarters
Fast Company - HTC profile
HTC buys patent portfolio
HTC's innovation recipe magic labs
Finančná správa HTC 2009
Finančná správa HTC Q1 2011