Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie spoločnosti GTS Slovakia

Spoločnosť GTS Slovakia je na Slovenskom trhu od roku 2006, keď vznikla zlúčením spoločností: Aliatel Slovakia, s.r.o., GTS Slovakia, s.r.o., Nextra, s.r.o., Quadia DCT, a.s. a Telenor Networks, a.s. V súčasnosti patrí medzi najväčších slovenských telekomunikačných operátorov.Podľa dátovej prevádzky v peeringovo centre SIX je druhý najväčší internetový poskytovateľ na domácom trhu. Od začiatku sa spoločnosť pokúšala presadiť predovšetkým novými technológiami a postupmi, ktoré používala vo svojej infraštruktúre. Medzi prvými začala používať bezdrôtové prenosové technológie a ponúkla kompletné balíky služieb. Okrem toho zvolila osobnejší prístup k zákazníkom, vďaka ktorému si u nich buduje dôveru a získava odporučenia pre získavanie ďalších zákazníkov.

Inovačná stratégia firmy

Od začiatku sa firma pokúšala rozširovať svoju vlastnú infraštruktúru. To bol aj jeden z dôvodov prvotnej fúzie. Najrozsiahlejšiu infraštruktúru ma firma vytvorenú v Bratislave. V súčasnosti je to viac než 100km optických vedení. Ďalšie rozšírenie bolo dosiahnuté na začiatku roku 2011, po akvizícií spoločnosti Dial telecom, ktorý bol dovtedy najväčším konkurentom GTS Slovakia. Všetky vedenia sú prepojené priamo s peeringovými centrami SIX a SITEL. To umožňuje zníženie nákladov pre pripojenie a prevádzkovanie siete a tiež znížuje cenu pripojenia v rámci slovenského internetu. Okrem hlavného mesta spoločnosť neustále rozširuje svoju sieť aj vo všetkých krajských a väčšine okresných miest. Medzimestská a medzinárodná dátová sieť je postavená na technológií SDH. Táto je široko využívaná predovšetkým v medzinárodnej dátovej prevádzke, čo umožňuje ľahšie prepojenie s partnermi.

Úspešné inovácie

Licencované rádiové spoje

Okrem priamych optických vedení, začala spoločnosť budovať rozsiahlu sieť bezdrôtových základových staníc. Tieto pracujú v licencovaných rádiových pásmach, ktoré musia byť pridelené telekomunikačným úradom. Týmto je možné zabezpečiť vysokú rýchlosť pripojenie aj v oblastiach, kde by bolo príliš nákladné budovať optické vedenia. Vzhľadom k tomu, že je nutný aj prenájom pásma, tak sú náklady na vybudovanie jednej stanie vysoké. Preto trasy cez túto technológiu často odkupujú aj iný operátori, ktorým sa neoplatí kvôli jednému alebo dvom zákazníkom stavať vlastnú stanicu. Týmto sa podstatne zrýchľuje návratnosť investície.

Zmena technológie

V súčasnej dobe firma reštrukturalizuje sieť. To sa prejavuje hlavne zmenou aktívnych prvkov siete. Doteraz majoritne používané produkty spoločnosti Cisco sú vymieňané za zariadenia od výrobcu Alcatel-Lucent. Tieto majú aj prepracovaný systém kontroly a dohľadu. To umožňuje ponúkať novú službu. Monitoring siete cez web rozhranie, prístupný priamo zákazníkovi. Zobrazuje sa tam zaťaženie jednotlivých prvkov siete ako aj objem dátovej prevádzky.

Využívanie miestnych vedení

Od roku 2009, začala GTS Slovakia ponúkať aj internetovú služby pre domácnosti. Stalo sa to po podpísaní prenájmu miestnych telekomunikačných vedení s dovtedy monopolným Slovak Telecomom. K službám tak pribudli DSL a ADSL linky. Tato ponuka však tvorí len malú časť poskytovaných služieb, keďže domácnosti nie sú hlavnými zákazníkmi. Častejšie je použitie na vytvorenie záložných spojov pre tých, ktorý požadujú rozdielne technológie pripojenia

Starostlivosť o zákazníkov

Konkurencia v oblasti dátových služieb je na slovenskom trhu vysoká. Pravé preto sú dôležité inovácie v ponuke, službách a prístupe k zákazníkom. Pre vyššie pohodlie a osobnejší prístu, je im priradený konkrétny obchodný zástupca. Tak sa v prípade zásadnejších zmien alebo problémov, môže zákazník obrátiť na jednu konkrétnu osobu, a nie je odkázaný na neosobný prístup zákazníckeho centra. Samozrejmosťou je aj zapožičanie náhradných sieťových zariadení, v prípade, že sa zákazníkovi pokazia jeho vlastné. Pre zabezpečenie nepretržitej dostupnosti, je možne poskytnúť aj záložné pripojenie, realizované inou technológiou. Pre minimalizáciu dĺžky výpadku, je poskytovaný aj proaktívny monitoring. Ak pracovníci dohľadového centra zaznamenajú výpadok, kontaktujú zodpovednú osobu, aby ju na to upozornili. Tak je poskytnutá informácia o chybe, aj ked nie je priamo na sieti spoločnosti. Tieto služby sú poskytované nepretržite 24 hodín denne, 365 dni v roku. Aj toto pomáha v plnení garantovanej dostupnosti, ktorá je zmluvne dohodnutá ako SLA (Service Level Agreement) . Všetky tieto služby boli pripravené pre čo najväčšie pohodlie, a tvoria vlastne pridanú hodnotu základných služieb. Tým sa aj GTS Slovakia odlišuje od konkurencie, a približuje svojim zákazníkom.

Prepojenie s GTS Centra Europe

Okrem činnosti na Slovensku, je GTS Slovakia súčasťou väčšej organizačnej štruktúry s názvom GTS Central Europe. Tato zjednocuje poskytovateľov pod spoločným vedením. Vďaka tomu je možné nasadzovať aj rozsiahlejšie medzinárodné inovačné technológie. Jedným z takých je zjednocovanie eternetových sieti medzi krajinami. To je značná výhoda, pre zákazníkov, ktorý majú pobočky vo viacerých krajinách. V každej pobočke môžu používať jeden model a nemusia investovať ďalšie prostriedky do nového návrhu a prepracovávať fungujúce riešenia.

Konkurencia

Medzi hlavných konkurentov patria spoločnosti, ktoré sa primárne orientujú na rovnaký typ zákazníkov ako GTS Slovakia. To znamená na väčšie spoločnosti a slovenské pobočky zahraničných firiem.
Dial Telecom: Do nedávna najväčší konkurent. Po akvizícii na začiatku roku 2011 sa rozšírila zákaznícka základňa ako aj dátové vedenia, patriace firme.
Vizada Networks: Tvorí konkurenciu predovšetkým pri poskytovaní služieb pre štátnu správu.
T-Com: Najväčší konkurent pre ponuku pevných telefónnych liniek.
Slovanet: Konkurent v poskytovaní služieb predovšetkým v Bratislave
Antik: Konkurent v poskytovaní služieb predovšetkým v Košiciach a na východe Slovenska.

Náklady na inovácie

Spoločnosť neudáva priamo položku, ktorú investuje do inovácií a rozvoja siete. Vzhľadom k tomu, že každoročne sú oznámené nové produkty a zvyšujú sa výnosy. Dá sa predpokladať, že na rozvoj siete a nákup nových technológií, resp. inováciu existujúcich riešení, sú vynakladané značné prostriedky.

Záver

Hlavným úspechom spoločnosti bolo, že pri vstupe na slovenský trh bola relatívne nízka konkurencia alternatívnych poskytovateľov. Zaujala tak strategické miesto z ktorého sa naďalej rozvíjala. Medzi prvými na Slovensku začala požívať niektoré druhy technológii (napr. licencované pásma). Tým získala náskok oproti konkurencií, ktorý sa len ťažko dobieha. Pridaním viacerých dodatočných služieb pre zákazníkov, navyše vytvorili povedomie a dobré meno spoločnosti. To pomohlo pri získavaní ďalších zákazníkov a následnom raste.

Zdroje<-strong>
http://www.gts.sk
http://www.gtsce.com
http://www.six.sk/mrtg.php