Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosťi Google, Inc.

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Spoločnosť Google, Inc. je jednou z najznámejších spoločnosti na celom svete. Preslávil ju jej internetový vyhľadávač google.com, ktorý sa stal každodennou súčasťou života všetkých ľudí na zemi. Ak chceme niečo nájsť, ako prvé čo nás napadne je práve Google. Nezáleží na tom čo hľadáme, či už ide o stránky, obrázky, knižky, mapy alebo hocičo iné, vždy siahneme po vyhľadávači Google. Deklarovaným cieľom spoločnosti je roztriediť všetky informácie na svete, urobiť ich všeobecne prístupnými a užitočnými. Pre dosiahnutie tohto cieľa používajú predovšetkým inovácie produktov. Všetky svoje produkty pravidelne vylepšujú bez ohľadu na to, či už ide o menej alebo viac využívané produkty. Každá inovácia im pomáha udržať si prvenstvo a náskok pred konkurenciou, alebo v oblastiach, kde zaostávajú im tieto inovácie pomáhajú dobehnúť konkurenciu. Inovácie sa týkajú predovšetkým pridaním nových funkcií, stability, vylepšením dizajnu a iných, hoci aj zanedbateľných vecí.

Pri rozvíjaní svojich podnikateľských aktivít sa spoločnosť Google rozhodla ignorovať konvenčné postupy. Spoločnosť začínala s dotáciami od financujúcich investorov a spojila dve konkurenčné spoločnosti so špekulatívnym kapitálom, aby financovali jej prvé emisie. V časoch obrovského rozvoja webových lokalít, kedy konkurencia míňala milióny dolárov na marketingové kampane na vybudovanie vlastnej značky, sa spoločnosť Google v tichosti zamerala na vybudovanie účinnejšieho vyhľadávacieho nástroja.
Informácie od jedného spokojného používateľa sa rýchlo šíria medzi ostatnými používateľmi. Na základe tej najlepšej dostupnej technológie vyhľadávania a vysokého objemu prenesených informácií na lokalite Google.com manažéri spoločnosti Google identifikovali dve počiatočné príležitosti na generovanie zisku: vyhľadávacie služby a inzerciu.
 
logo_google
Obr. 1: Logo spoločnosti Google
(zdroj: www.google.sk)

História

História spoločnosti Google siaha až do deväťdesiatych rokov minulého storočia. V roku 1995 sa stretol Larry Page, vtedy ako 22 ročný, s 21 ročným Sergejom Brinom. V roku 1996 spolu vytvorili hľadací prostriedok BackRub. O rok na to ho doviedli do finálnej verzie a premenovali ho na Google, podľa matematického označenia čísla googol, čo predstavuje hodnotu 10^100 (10 na 100) . V roku 1998 spolu založili rovnomennú spoločnosť Google Inc. Už o 2 roky na to mal ich vyhľadávač prvých 10 jazykových mutácii a služba AdWords, zaoberajúca sa reklamou cez internet, mala 350 zákazníkov. V tomto roku tiež vydali Google Toolbar pre prehliadače na zjednodušenie prístupu ku vyhľadávaniu. V roku 2001 sa osamostatnilo vyhľadávanie obrázkov. V roku 2003, čo je 5 rokov od oficiálneho založenia, získala spoločnosť Google cenu Word of the Year 2002, ktorá predstavuje najnavštevovanejšiu webovú stránku za rok 2002. V roku 2004 sa presťahovali do nového sídla, v ktorom sídlia dodnes, známeho ako „Googleplex“ a mali viac ako 800 zamestnancov. Popri tomto sťahovaní spustili aj svoju najúspešnejšiu službu Gmail a o rok na to spustili službu Google Maps. V roku 2006, čiže len po 8 rokoch svojej existencie, sa im podarilo odkúpiť YouTube.com za cenu 1.64 miliardy dolárov. Od roku 2007 vyvíjajú aj svoj vlastný operačný systém pre mobilné zariadenia Android. V roku 2008 predstavili svoj vlastný webový prehliadač, prezentovaný ako najrýchlejší zo všetkých.

Inovačná stratégia

Inovačná stratégia spoločnosti Google je zameraná predovšetkým na produktové inovácie, čím stále zdokonaľuje svoje služby a prináša nové. Tieto inovácie jej pomáhajú udržať si svoje postavenie na trhu. Ďalšou inovačnou stratégiou je spolupráca s inými spoločnosťami, čí už sa jedná o vývoj nových zariadení, alebo softvérových riešení. Novinkou je získavanie nových nápadov od samotných používateľov. Používatelia môžu či už svoje nápady publikovať, alebo hlasovať za nejaké iné prostredníctvom webovej stránky http://www.google.com/productideas/.

Pracoviska

Na pracovisku spoločnosti Google môžete nájsť napríklad tieto veci:

  • miestne výrazy každého miesta, od nástenných malieb v Buenos Aires až po kabínkovú lanovku pre lyžiarov v Zürichu, prezentujúce región a osobnosť každého pracoviska
  • bicykle či kolobežky na rýchlejšiu prepravu medzi stretnutiami, psi, lávové lampy, masážne kreslá a veľké nafukovacie lopty
  • zamestnanci spoločnosti Google zdieľajú kancelárske oddelenia a spoločné miestnosti (v spoločnosti je iba zopár samostatných kancelárií).
  • všade samé laptopy – na mobilné kódovanie, e-mail na cestách a písanie poznámok
  • stolný futbal, biliardové stoly, volejbalové ihriská, rôzne videohry, klavíry, pingpongové stoly, telocvične s kurzami jogy a tanca
  • voľné záujmové skupiny zamestnancov všetkých zameraní, napríklad meditácia, film, degustácia vína a tanec salsa
  • zdravé desiaty a obedy pre personál v rôznych kaviarňach
  • oddychové priestory vybavené malým občerstvením a nápojmi na posilnenie pre našich zamestnancov

Filozofia

Filozofia spoločnosti Google sa dá zahrnúť do desiatich overených princípov:

  1. zamerajte sa na používateľa – všetko ostatné príde automaticky
  2. najlepšie je robiť iba jednu vec, ale naozaj, naozaj dobre
  3. rýchle je lepšie než pomalé
  4. demokracia na webe funguje
  5. nemusíte sedieť pri svojom stole, aby ste potrebovali odpoveď
  6. peniaze možno zarobiť aj bez páchania zla
  7. vždy existuje viac informácií
  8. potreba informácií prekračuje všetky hranice
  9. môžete byť seriózni aj bez toho, aby ste nosili oblek
  10. skvelé nie je dosť dobré

Konkurenti

Medzi najväčších konkurentov a rivalov patria veľké softvérové spoločnosti ako Microsoft, ktorá konkuruje so svojim vyhľadávačom Bing, webovým prehliadačom Internet Explorer, ktorý je súčasťou každého počítača s nainštalovaným operačným systémom Microsoft Windows a v oblasti mobilných zariadení konkuruje svojim operačným systémom Windows Phone. Tiež konkuruje svojou emailovou službou Hotmail a službe Google Talk konkuruje svojou komunikačnou sieťou MSN. Ďalšou konkurenčnou spoločnosťou je spoločnosť Yahoo!, ktorá bola pred príchodom Google prvou v oblasti poskytovania vyhľadávania na internete so svojou službou Yahoo! Search a tiež konkuruje emailovou službou Yahoo! Mail. Ďalšou veľkou konkurenčnou korporáciou je Apple, ktorý s Google súťaži o prvenstvo v poskytovaní operačného systému pre mobilné zariadenia, ale aj operačným systémom Mac OS X konkuruje operačnému systému Google Chromium. Konkurujú si aj v oblasti webových prehliadačov, kde Apple má svoje Safari a Google vyvíja Chrome. Najnovšie, Apple konkuruje aj v oblasti mobilnej reklamy, nakoľko odkúpili Quattro Wirelles. Ďalšími významnejšími konkurentmi sú Facebook a webové prehliadače Mozilla Firefox a Opera Browser.

Cieľoví zákazníci

Cieľovými zákazníkmi sú v podstate všetci používatelia internetu. Niektorí ani nemusia vedieť, že nejakým spôsobom využívajú nejakú alebo nejaké služby Google. Samozrejme medzi zákazníkov patria aj firmy, či už sa jedná o malé, stredné alebo veľké korporácie. Ďalšou špecifickou skupinou zákazníkov sú majitelia smartphone telefónov so systémom Android a nakoniec aj reklamné a spravodajské agentúry tvoria určitú skupinu zákazníkov.

Ekonomické prínosy z inovácie

Každá inovácia utvrdzuje spoločnosti Google prvenstvo na trhu. Inovácie konkurenčných firiem pomáhajú rásť spoločnosti Google. Tento stav nastal po tom, ako prišiel na trh prehliadač Google Chrome. Konkurenčné firmy začali vylepšovať rýchlosť zobrazovania stránok a zjednodušovať používateľské rozhranie vo svojich produktoch (Firefox 4 a IE 9). Google do svojho produktu Chrome strategicky pridával podporu nových webových štandardov, najmä HTML5. Ten sa mu totiž skvele hodí pri jeho vlastných službách akými sú Gmail, Google Docs a podobne. Túto podporu začala implementovať aj konkurencia. Tieto inovácie konkurencie pomohli Google práve tým, že všetky väčšie konkurenčné prehliadače podporujú moderné funkcie, ktoré využívajú práve Google aplikácie. Ďalším ekonomickým prínosom je napríklad produkt Google AdWords, ktorý má najväčší podiel na ziskoch spoločnosti a tiež, na každú službu poskytuje platené rozšírenia, napríklad Gmail Premier má 25GB diskového priestoru.

Podiel na trhu

vyhľadávačov

Podiel na trhu vyhľadávačov je znázornený v nasledujúcej tabuľke, kde aj napriek 3% poklesu v marci tohto roku ma Google podiel skoro 2/3 a jeho najväčší súčasný konkurent je vyhľadávanie založené na službe Bing od Microsoftu. Zaujímavosťou je, že jeho najväčší konkurent nie je samotný vyhľadávač Bing. Tento má zo všetkých významných konkurentov najmenší podiel na trhu.

Doména Február 2011 Marec 2011 Zmena
www.google.com 66,69 % 64,42 % - 3 %
search.yahoo.com 14,99 % 15,69 % + 5 %
bing.com 13,49 % 14,32 % + 6 %
vyhľadávanie založené na Bing    28,48 % 30,01 % + 5 %

 

prehliadačov

V oblasti prehliadačov drží v súčasnej dobe Google Chrome tretiu pozíciu s 10.70% podielom. Predbehli ho Mozilla Firefox s 22.75% a prvenstvo drží Microsoft Internet Explorer s 56% podielom na trhu.

1. Internet Explorer
56%
2. FireFox
22.75 %
3. Chrome
10.70 %
4. Safari
6.30 %
5. Opera
2.28 %
6. Opera Mini
0.89 %
7. Ostatné
1.06 %

mobilných zariadení

Na trhu s mobilnými zariadeniami sa Google Android za obdobie február až apríl 2011 stal najrozšírenejším operačným systémom v USA s 36% podielom. Jeho najväčší konkurent Apple iOS zostal na druhom mieste s 26% a v tesnom závese sa tretím v poradí s 23% stal BlackBerry OS. Nasleduje operačný systém od Microsoftu Windows Mobile s 9% a Windows Phone 7 so 7.1% podielom na trhu. Na chvoste zostali už len mobilné zariadenia so systémom Palm, Symbian OS a HP WebOS.
podiel_na_trhu_mobilov_februar-april_2011
Obr. 2: Podiel na trhu mobilov v USA za obdobie február až apríl 2011
(zdroj: http://blog.nielsen.com/nielsenwire/consumer/android-leads-u-s-in-smartp...)

Náklady

Tento rok chce Google prijať cez 6000 ľudí, za prvý štvrťrok už prijal rekordných 2000. K 1. januáru podnik zvýšil celoplošne mzdy o desať percent. Náklady na vývoj mobilného operačného systému Android plne pokrývajú zisky z mobilnej reklamy.

Najvýznamnejšie inovácie

Od roku 1998 kedy bola oficiálne spoločnosť založená prišli na trh s veľkým množstvom úspešných inovácií. Medzi tie najvýznamnejšie patria:

  • 2001 – vyčlenenie vyhľadávania obrázkov do samostatného vyhľadávania
  • 2003 – vyhľadávanie kníh – Google Book Search
  • 2004 – spustenie emailovej služby Gmail
  • 2005 – spustenie virtuálnej mapy Google Maps
  • 2006 – odkúpenie YouTube.com
  • 2007 – vyvinutie operačného systému Android pre mobilné zariadenia
  • 2008 – vydanie webového prehliadača Google Chrome
  • 2009 – vývoj operačného systému pre počítače Chromium OS

Partneri

Google má veľké množstvo certifikovaných partnerov, medzi ktorých patria napríklad agentúra ACME a BJH Advertising. Partnerov si delia podľa produktu, s ktorým majú uzavreté partnerstvo, a následne podľa regiónu pôsobenie. Napríklad pre službu Google Analytics majú sieť partnerov v Rakúsku, medzi ktorých patrí E-dialog a New Media Solution GmbH. V Českej republike majú partnerov napríklad H1.cz, Dobrý web a Et Netera.
Partnermi v hardwarovom a softvérovom smere sú také významné korporácie ako IBM, TomTom, Dell, Motorola, T-mobile, Intel, Sony, Samsung a mnoho ďalších. V rámci šírenia reklamy má nespočetne veľa partnerov. Každá firma, ktorá ma na svojej webové stránke reklamu od Google, je ich partnerom. Taktiež nemusí sa jednať len o webové stránky firiem, ale aj súkromných osôb. Ďalším významným partnerom je NASA, ktorá zastrešuje služby Google Moon a Google Maps. V záujem ochrany bezpečnosti má Google partnerov aj FBI, CIA a NSA. Akonáhle niekto vyhladá cez Google návod ako zostrojiť bombu, bude jeho IP adresa zaslaná do FBI a táto osoba bude v rámci zabezpečenia bezpečnosti sledovaná. Partnermi služby Google Book Search sú predovšetkým univerzitné knižnice, ako napríklad knižnice Harvardskej univerzity, Oxfordskej univerzity, Princetonskej univerzity, univerzity vo Wisconsine a mnoho ďalších.