Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Novell

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Společnost Novell bola založená v roku 1983. Centrála Novellu se nachádza vo Walthame, v americkom štáte Massachuset. Kľúčové strediská Novellu sú v Prove a Norimbergu. Po celom svete zamestnáva Novell viac než 4 100 ľudí. V roku 2007 dosiahol Novell celkové príjmi vo výške 932 miliónov dolárov.

"Logo Novell"
Obr. 1: Logo spoločnosti Novell
(http://www.novell.com/company/logo/)

O spoločnosti Novell

Spoločnosť Novell, Inc americká softvérová korporácia, ktorá sa špecializuje na vývoj softvéru a poskytovanie služieb v oblasti IT. Koncom roku 2010 sa stala dcérskou spoločnosťou frmy Attachmate. Špecializuje sa na operačné systémy podniku, ako je SUSE Linux Enterprise a Novell NetWare, správu systémov, manažment identít a riešenia pre spoluprácu, ako je Novell GroupWise a Novell Puls.

Novell sa podieľal na vývoji Utah Valley so zameraním na technológiu a vývoj softvéru. Technológie spoločnosti Novell prispeli k vzniku lokálnych sietí, ktoré spôsobili revolúciu v spôsobe používania počítačov po celom svete. Dnes sa spoločnosť primárne zameriava na vývoj open source softvéru.

Generálnym riaditeľom spoločnosti Novell je Ronald W. Hovsepian, predsedom predstavenstva je Richard L. Crandall.

História

1979 - Novell Data Systems Inc. Spoločnosť začala v roku 1979 v Provo, Utah ako Novell Data Systems Inc. Zamerali sa na výrobu hardvéru. Vyrábali systémy založené na CP/M.

1983 - Novell Inc. V januári 1983, bolo meno spoločnosti skrátené na Novell Inc a Raymond Noord sa stal hlavou frmy. Neskôr toho istého roku spoločnosť predstavila svoj najvýznamnejší produkt: multiplatformový sieťový operačný systém Novell NetWare.

1997 - Produkty s podporou TCP/IP. Firma vidí príležitosť s narastajúcou popularitou Internetu a mení natívne používanie IPX protokolu na protokolovú sadu TCP/IP.

1998 - NetWare v5.0 (NCS, NSS). Vydanie NetWare v5.0 s novými funkciami ako Novell Cluster Services (NCS , náhrada za SFT-III) a Novell Storage Services (NSS) (náhrada za tradičné súborové systémy FAT, ktoré používali staršie verzie systému NetWare. NetWare 5.0 má zabudovanú natívnu podporu TCP/IP.

1999 - Novell vytláčaný Microsoftom z trhu. V roku 1999, Novell stratil svo je dominantné postavenie na trhu. Bol neustále vytláčaný Microsoft-om, ktorý získal prístup k podnikovým dátovým centrám a predával priamo vedeniu podnikov. Microsoft sa snažil aby NetWare nepredbehol Windows 2000. GUI Microsoft-u bolo viac populárne a vyzeralo sa modernejšie ako textové rozhranie Novell. S klesajúcimi príjmami sa spoločnosť zamerala na sieťové služby a multiplatformové systémy. Medzi multi-platformové produkty patria napríklad eDirectory a GroupWise.

2000 - Nový produkt DirXML. V októbri 2000 Novell vydal nový produkt DirXML, ktorý bol navrhnutý tak, aby synchronizoval dáta a často používané informácie o užívateľovi, medzi rôznorodými adresármi a databázovými systémami. Neskôr sa z neho stal Novell Identity Manager, ktorý tvorí základ hlavnej produktovej rady.

2001 - Novell expanduje v poskytovaní služieb. V júli 2001, Novell získal poradenskú spoločnosť, Cambridge Technology Partners, na rozšírenie ponuky služieb. Novell zistil, že schopnosť ponúknuť riešenie (kombinácia softvéru a služieb) bol kľúčom na uspokojenie zákazníka.

2003 - Kúpenie frmy Ximia (vývoj open source Linux aplikácií). Táto akvizícia naznačila, že Novell plánuje presunúť svoje produkty na linuxové jadro.

2003 - Odkúpenie SuSE. V novembri 2003 Novell získal frmu SuSE, lídra v distribúciách Linuxov, čo viedlo k významnej zmene v linuxových distribúciách. IBM investovali 50 miliónov dolárov na podporu akvizície SuSE. V rámci openSUSE projektu, Novell aj naďalej prispieva k SUSE Linux.

2003 - Vydanie Novell eNterprise Linux Services. V lete 2003, Novell vydal "Novell Enterprise Linux Services" (NNLS), kde portoval niektoré zo služieb, dostupné v NetWare na SUSE LINUX Enterprise Server (SLES) verzie 8.

2004 - Vydanie Novell Linux Desktop v9. V novembri 2004 vydal Novell Linuxovú distribúciu pre desktopové PC pod názvom Novell Linux Desktop v9. Tento produkt bol založený na Ximian Desktop a SUSE Linux Professional 9.1. Toto bol prvý pokus Novellu dostať sa na trh desktopových operačných systémov.

2006 - SuSE Linux Enterprise 10 (Server a Desktop). Vydanie ďalšej rady úspešných operačných systémov SuSE Linux.

2006 - Dohoda s Microsoftom. 2. novembra 2006, Novell a Microsoft oznámili spoločnú dohodu. Prisľúbili, že budú viac spolupracovať s cieľom zlepšiť kompatibilitu softvéru a vytvoriť spoločné výskumné zariadenie. Vedenie oboch spoločností dúfalo, že táto spolupráca povedie k lepšej kompatibilite medzi Microsoft Ofce a OpenOfce.org a k lepším virtualizačným technikám.

2007, 2008 - Novell kúpil Senforce Technologies, SiteScape, PlateSpin. V týchto rokoch Novell odkúpil viacero spoločností, ako sú: Senforce Technologies, SiteScape, PlateSpin.

2010 - Novell odkúpila spoločnosť Attachmate. V novembri 2010 odkúpila frmu Novell spoločnosť Attachmate. Novell naďalej pokračuje pod svojim obchodným menom. V tejto súvislosti Novell predáva svoje patenty skupine spoločností pod vedením Microsoft-u.

Vízia spoločnosti

Novell® Making IT Work As One

Novell integruje riešenia pre IT prostredia, hlavným cieľom je umožniť ľuďom a technológiám pracovať ako celok.

Inovačná stratégia

Najväčším bohatstvom frmy sú jej zamestnanci, ale v oblasti inovácií im pomáha aj veľké množstvo odborníkov z oblasti OpenSource softvéru.

Novell si uvedomuje ako rýchlo sa mení trh a požiadavky zákazníkov, preto sa snaží čo najpromptnejšie prispôsobovať sa požiadavkám trhu a svoje inovácie vedie tak, aby priniesli odpoveď na požiadavky trhu.

Ďalšou zásadou pri inováciách Novell-u je vydávať updaty a nové verzie softvérových produktov v pravidelných intervaloch.
Pre dosiahnutie menších nákladov a zvýšenie efektivity presunul Novell časť výskumných a vývojových aktivít mimo jurisdikciu USA

Inovácie

Novell je jediným poskytovateľom operačných systémov s podporou Linuxu na IBM mainframe serveroch. Za posledných 10 rokov mnoho zákazníkov prijalo Linux pre IBM System z mainframe servery. Medzi zákazníkov, ktorí dosiahli úspech so SUSE Linux Enterprise Server pre System z, patria Bank of Russia, BlueCross BlueShield z Minnesoty, Bostonská univerzita, Casas Bahia, Deutsche Rentenversicherung Baden- Württemberg, Dundee City Council, EBS Building Society, EFiS, Gruppo API, Miami-Dade County, Nationwide Insurance a University v Arkansase.

10 rokov inovácie produktov

Na základe zákazníckych požiadaviek IBM v roku 2000 rozšírilo možnosti využívania open source softvéru a umožnilo Linuxu bežať na IBM mainframe počítačoch. Zákazníci pokladajú mainframe za ideálne platformy, pretože sú spoľahlivé, dostupné, praktické a umožňujú bohaté možnosti virtuálizácie. Môžu na nich spustiť viacero Linux serverov, aby efektívnejšie využiť svoje výpočtové prostriedky. Táto kombinácia Linuxu pre System z je dnes skvelou platformou pre podporu Cloud computingu.

Míľniky

1999 – rok predtým, ako IBM ofciálne začína podporovať Linux na mainframeoch, SUSE Linux (získaný Novellom v roku 2004) začal svoju spoluprácu s IBM a Marist College, aby presunul dostupný Linux kód na podnikovo pripravené Linux distribúcie pre mainframe.

2000 – SUSE Linux Enterprise Server pre S/390 sa stal jedinou podnikovou komerčnou a plne podporovanou Linux distribúciou pre IBM mainframe. Ten istý rok sa najväčšia telekomunikačná spoločnosť vo Švédsku Telia stala prvým veľkým komerčným zákazníkom, ktorý využíva SUSE Linux Enterprise Server pre S/390.

2001 – SUSE Linux a IBM formalizovali ich technologické partnerstvo a spoluprácu.

2002 – IBM uvoľnil 64-bitovú verziu pre S/390 mainframe. SUSE Linux bol prvým, ktorý vytvoril Linux distribúciu dostupnú ako 64-bitovú verziu pre túto architektúru.

2009 – Novell spustil SUSE Linux Enterprise Server 11 pre System z, ktorý prináša cenovo efektívny nástroj pre tzv. mission-cirital procesy s podporou zdokonalených možností nového System z.

dnes – IBM a Novell pokračujú v spoločnej práci, aby priniesli nové pracovné možnosti pre mainframe, ako sú aplikácie založené na .NET bežiace na Mono runtime prostredí na System z od Novellu.

Duševné vlastníctvo

Novell je zakladajúcim členom skupiny Open Invention Network. Open Invention Network je skupina spoločností, ktorá získava patenty, s cieľom chrániť free a open source softvér proti hrozbe porušenia patentov. Odkúpené patenty voľne šíri pre všetky spoločnosti alebo jednotlivcov, ktorý súhlasia, že nebudú uplatňovat svoje patentové práva proti systému Linux. OIN vlastní viac ako 200 patentov.

Podľa United States Patent and Trademark Ofce vlastní Novell 481 patentov (Utento údaj bol získaný vyhľadaním vo verejne dostupnej databáze USPTO Patent Full-Text and Image Database).

"Rozdelenie patentov Novellu podľa územia"
Obr. 2: Rozdelenie patentov Novellu podľa územia

Približne 43% z duševného vlastníctva frmy sa skladá z Amerických patentov, ďalších 30% sú žiadosti o patenty v USA, asi 22% je patentov vydaných v zahraničí a ďalších 5% je zahraničných patentových prihlášok.

Predaj patentov Novellu

Novell v súčasnosti fguruje ako dcérska spoločnosť plne vlastnená spoločnosťou The Attachmate Group, ktorá je materskou spoločnosťou Attachmate Corporation.

Spoločnosť Novell oznámila, že pred dokončením akvizície s Attachmate Corporation vykonala predaj niektorých vydaných patentov a žiadostí o patent spoločnosti CPTN Holdings LLC, a to za cenu 450 miliónov dolárov. CPTN Holdings LLC je združenie friem pod vedením Microsoftu.

U.S. Justice Department a Germany Federal Cartel Ofce rozhodli o zmene pôvodnej dohody. Pôvodná dohoda totiž ohrozovala schopnosť Open Source softvéru, ako je Linux, aj naďalej inovovať a konkurovať v oblasti vývoja a distribúcie serverov, stolových počítačov a mobilných operačných systémov, middleware a výrobkov virtuálizácie
Americké patenty Žiadosti o patenty v Amerike Zahraničné patenty Žiadosti o patenty v zahraničí

Záver

Novell bol priekopníkom v inováciách hlavne na začiatku svojej podnikateľskej dráhy. Postupom času si vybudoval veľkú sieť zákazníkov po celom svete, ktorý sú mu verný aj kvôli perfektnej podpore, čo možno tiež považovať za inováciu. V poslednom 10- ročí sa zameral na vývoj operačných systémov pre IBM mainframe servery, identity management a nástroje na tímovú spoluprácu, čo je určite tiež inovatívnym krokom.

Náklady na výskum a vývoj spoločnosti sa mi nepodarilo získať zo žiadnych zdrojov. Celkovo to vyzerá tak že túto oblasť si spoločnosť chráni a nepublikuje žiadne podrobnosti.

Použité zdroje

http://servis.inet.sk/clanok/8634-spolocnost-novell-zapaja-organizacny-a...
http://en.wikipedia.org/wiki/Novell
http://www.novell.cz/cs/o-spolecnosti/#spolecnost
http://www.novell.com/company/
http://www.reselleronline.cz/novell-slovensko-jaroslava-husarovicova
http://cs.wikipedia.org/wiki/Serverovna
http://www.novell.com/training/courseware/
http://www.moreinterop.com/
NOVELL, INC. annual report 2010
http://www.zive.sk/tlacove-spravy/novell-dokoncil-spojenie-s-attachmate-...