Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovačný systém vo firme Softec

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Spoločnosť Softec s.r.o. vznikla v roku 1990. Od svojho založenia Softec kontinuálne rastie, okrem Slovenska pôsobí aj v ďalších stredoeurópskych štátoch.
Jej primárnou orientáciou je poskytovanie IT služieb a konzultácií, ako aj tvorba a nasadzovanie riešení komplexných integrovaných informačných systémov.
Inovácie spoločnosti by bolo možné zaradiť do kategórie inovácie procesov, keďže spoločnosť úspešne vyvíja svoje vlastné podporné prostriedky pre efektívnejší vývoj aplikácií.

softecgroupnew.png
Obr. 1: Logo spoločnosti Softec
(www.softec.sk)

Kvalita služieb

Od prvých projektov spoločnosť dbá na vysokú kvalitu svojich služieb.
Zaviedli systém manažérstva kvality a už v roku 2000 získali certifikáciu ISO 9001.
Boli jednou z prvých slovenských IT firiem, ktorá certifikáciu podľa ISO získala.
V rokoch 2003 a 2007 boli úspešne recertifikovaní podľa normy ISO 9001:2000 a v novembri 2009 podľa najnovšej verzie normy ISO 9001:2008.

Rozvojové projekty

Rozvojové projekty poskytujú zamestnancom priestor na realizáciu tvorivých a inovatívnych myšlienok.
Jedná sa o procesnú inováciu, keďže rozvojové projekty sa venujú zatiaľ výlučne iba novým technológiám, ktoré napomáhajú efektívnemu, jednoduchšiemu a rýchlejšiemu vývoju aplikácií a systémov pre zákazníkov. Rozvojové projekty pokrývajú odskúšanie nových:

  • vývojárskych technológií a frameworkov
  • podporných a zabezpečovacích prostriedkov
  • technológií využívaných pri prevádzke
  • podporného programového vybavenia

S novým rozvojovým projektom môže prísť hocijaký zamestnanec Softecu.
Dôležitou súčasťou pri posudzovaní relevantnosti nápadu je vypracovaný projektový návrh a projektová dokumentácia.
Výhodou pri rozvíjaní nových technológií je aj možnosť rozšírenia vedomostí a know-how zamestnancov spoločnosti i spoločnosti samotnej. V praxi to znamená, že zákazníkovi je možné poskytnúť rady, návrhy a riešenia s vyššou odbornosťou a širším technologickým portfóliom.

Vývoj softvéru v dnešnej dobe zahŕňa viacero etáp. Od analýzy cez samotný vývoj až po testovanie, nasadenie a údržbu softvéru u zákazníka. Keďže vyvíjané softvérové diela sú mnohokrát veľmi vnútorne komplikované, rozhodli sa zeefektívňovať svoju prácu vlastnými nástrojmi a programovými knižnicami – frameworkami.
Spoločnosť vyvinula tri vlastné firemné frameworky, ktoré úspešne používa pri vývoji nových riešení:

  • JavaTec
  • WASP
  • Nucleus
  • FAAST

JavaTec

Firemný framework JavaTec je postavený na platforme J2EE jazyka Java na vývoj aplikácií s tenkým klientom.
Hlavným cieľom pri vývoji frameworku bolo odľahčiť vývojára aplikácie od problémov typických pri vývoji agendovej aplikácie a jej prevádzky vo viacvrstvovom prostredí.
Podstatou a inováciou pri vývoji v tomto frameworku je rozdelenie aplikácie na komponenty a ich znovupoužiteľnosť funkčných komponent pri vývoji podobnej aplikácie. Týmto štýlom sa práca a jej efektivita výrazne zvýši a
umožní to vývojárom rýchlejší a kvalitnejší vývoj samotných aplikácií.

WAFT

Filozofiou pri vývoji frameworku WAFT bolo – „nevynaliezať koleso“. To znamená, funkčne prepojiť existujúce riešenia tak, aby práca s konečným produktom bola čo najefektívnejšie. WAFT je ďalším z J2EE frameworkov, ktoré spoločnosť Softec vyvinula pre rýchlejší a efektívnejší vývoj Java aplikácií.
Podstatou frameworku je spojenie viacerých open-source riešení a ich prepojenie v takej miere, aby vedeli čo najefektívnejšie spolu komunikovať. Každý zapojený nástroj je špecializovaný na svoju vlastnú oblasť. Čiže je modulárny.
V oblasti prezentácií dát sa používa open-source nástroj Tapestry. V oblasti komunikácie s databázovým systémom sa používa nástroj Hibernate. V oblasti prepojenia aplikačnej logiky s ostatnými oblasťami sa používajú techniky implementované v nástroji Spring.
Použitie open-source nástrojov a ich prepojenie umožňuje v konečnom dôsledku vývojárom viac času sa venovať a väčší dôraz klásť na samotné spracovanie zadania od zákazníka.

Nucleus

Framework Nuclues je ďalší spomedzi inovatívnych nástrojov spoločnosti Softec. Je to firemný nástroj vyvinutý pre potrebu rýchlejšieho a efektívnejšieho vývoja na platforme ASP.NET.
Framework Nucleus je množina spolupracujúcich objektov, ktoré umožňujú znovupoužitie návrhu pre špecifickú oblasť.
Reprezentuje architektúru aplikácie tým, že ju rozdelí na vrstvy. Takéto rozdelenie umožňuje aby aplikácie boli lepšie udržiavateľné a rozšíriteľné.
Jednou z motivácií pri vývoji tohto nástroja bola snaha spoločnosti o zvyšovanie kvality poskytnutých služieb zákazníkom.
Využitie Nucleusu pre vývoj aplikácií pre platformu ASP.NET umožní, pri samotnom vývoji, efektívne vynaloženie prostriedkov tým, že jednak znižuje vývojové náklady a tiež, že umožní vývojárom skladať aplikácie z komponentov či už nových alebo už vyvinutých a tým šetriť náklady a čas pri rovnako zachovanej kvalite.

FAAST

Faast je objektovo orientovaný framework vytvorený v prostredí MS Visual C++, ktorý je určený na vývoj aplikácií na architektúre klient-server s tučným klientom.
Jeho črtou je priamočiary prechod z etapy návrhu do etapy implementácie – Generovanie zdrojových kódov z diagramov UML jazyka.

Ako je možné vidieť, spoločnosť Softec kladie vysoký dôraz na vývoj nástrojov, ktoré jej pomôžu zeefektívňovať a skvalitňovať služby poskytované zákazníkom. Široká ponuka nástrojov postavených na rôznych platformách(J2EE, .NET, prostredie MS Visual C++) umožňujú ponúknuť dostatočne širokú škálu riešení pre zákazníkov a poskytujú mu možnosť vybrať si z nich to najoptimálnejšie.

Organizačné inovácie

Každoročne k 1. marcu spoločnosť prispôsobuje svoju organizáciu dosiahnutému rastu a očakávanému smerovaniu.
V súčasnosti (od 1.3.2011) platí pre skupinu Softec Group nasledujúca organizačná štruktúra:

org-struktura.jpg
Obr. 2: Organizačná štruktúra spoločnosti Softec
(http://www.softec.sk/o_firme/riadenie/)

Vysvetlivky:
VR – výkonný riaditeľ
RD EP – riaditeľ divízie ekonomiky a prevádzky
RD SV - riaditeľ divízie systémov pre verejnu. správu
RD PS - riaditeľ divízie poisťovacích systémov
RD TB - riaditeľ divízie telekom. a bankových systémov
RD SC - riaditeľ divízie Softec CZ
RzRV - riaditeľ pre rozvoj vzdelávania

Interná konferecia

Priebežné vzdelávanie svojich zamestnancov patrí medzi základné piliere filozofie spoločnosti v oblasti starostlivosti o zamestnancov. Rozširovanie odborného povedomia zamestnancov môže pozitívne vplývať na
schopnosť prísť s nejakou inovatívnou novinkou, ktorá môže pomôcť v konkurenčnom boji.

Spolupráca s univerzitami

Spolupráca so slovenskými univerzitami podporuje inovatívny výskum nielen v oblasti komerčnej ale aj oblasti teoretických vedomostí z informatických vied. Forma, akou spoločnosť spolupracuje, môže byť nasledovná:

  • Pozývanie nadaných študentov a doktorandov na konferencie SOFTECON
  • Vedenie a oponentúra bakalárskych a diplomových prác
  • Spolupráca s fakultami (napr. FMFI UK) pri organizovaní rôznych konferencií
  • Spolupráca s FIIT STU Bratislava, UI SAV Bratislava a UPJŠ Košice pri riešení úlohy
    „Nástroje pre získavanie, organizovanie a udržovanie znalostí v prostredí heterogénnych informačných zdrojov“ v rámci
    štátneho programu výskumu a vývoja „Budovanie informačnej spoločnosti“
  • Prednášanie predstaviteľov spoločnosti na rôznych kurzoch v rámci štúdijných odborov.
    Napríklad Ľubor Šešera prednášal predmet Architektúry softvérových systémov II. na FIIT STU v Bratislave.
  • Štipendium na najlepší študentský výskumný projekt

Odborná spoločenská angažovanosť

Zamestnanci spoločnosti sa významne angažujú v vedeckej obci. Okrem iného sú členmi i:

  • členmi vedeckých rád slovenských vysokých škôl a ich štátnicových komisií
  • členmi rôznych odborných komisií a programových výborov slovenských a českých odborných podujatí
  • členmi riadiacich orgánov rôznych odborných spoločností a zväzov.

Ocenenia

  • 1. cena v kategórii Zlepšovanie procesov za projekt EPIS (Epidemiologický informačný systém verejného zdravotníctva) bola Softecu udelená na medzinárodnej konferencii ITAPA 2007. Systém efektívne zhromažďuje, triedi a sprístupňuje státisíce záznamov o výskyte infekčných ochorení na Slovensku a umožňuje ich analýzu a portálovú prezentáciu. Podporuje prácu Úradu verejného zdravotníctva.
  • IT projekt roka 2006 bol združením slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a
    telekomunikácií vybraný informačný systém ISOP vytvorený Softecom. ISOP je nasadený na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny,
    kde podporuje procesy vyplácania sociálnych dávok a významne zefektívňuje prácu vyše 2000 referentov na území Slovenska.
  • 1. cena v kategórii Zlepšovanie procesov za projekt IS MCS. V roku 2010 sa na medzinárodnej konferencii ITAPA stal najlepším projektom v tejto kategórii Informačný systém Modelu cestnej siete, ktorého prihlasovateľom bola
    Slovenská správa ciest a dodávateľmi SOFTEC, s.r.o. a ArcGEO Information Systems, spol. s r.o.
  • 2. najlepší zamestnávateľ v segmente ICT na Slovensku 2009/2010. Prieskum motivovanosti zamestnancov, v rámci ktorého sa zostavuje rebríček najlepších zamestnávateľov v Slovenskej republike, každoročne organizuje poradenská firma v oblasti riadenia
    ľudských zdrojov, spoločnosť Hewitt Associates.

Záver

Spoločnosť Softec patrí medzi najväčších dodávateľov softvérových riešení na Slovensku. Svoje postavenie dosiahla aj vďaka inováciám, ktoré je možné zaradiť do kategórie Inovácie procesov. Vývoj podporných prostriedkov pri procese tvorby softvérového diela umožňuje spoločnosti efektívne využívať svoje zdroje, či už technické, časové alebo ľudské.
Taktiež sa výrazne podieľajú i na budovaní vedomostnej ekonomiky či už podporou vysokého školstva alebo svojou aktívnou úlohou
vo vedeckých ustanovizniach.

Zdroje