Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovačný systém vo firme eBay

 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

eBay Inc. je americká internetová firma, ktorá riadi eBay.com, online aukciu a obchodnú website (webové sídlo), na ktorej ľudia a firmy kupujú a predávajú tovar a služby globálne. Popri americkej website eBay zriadila lokalizované website pre 30 ďalších krajín. eBay Inc. vlastní tiež PayPal, Skype, StubHub a iné firmy.

logo
Obr. 1: Logo spoločnosti eBay<>
http://www.tuexperto.com/tag/ebay/

1. Úvod

  eBay Inc. je americká internetová firma, ktorá riadi eBay.com, online aukciu a obchodnú website (webové sídlo), na ktorej ľudia a firmy kupujú a predávajú tovar a služby globálne. Popri americkej website eBay zriadila lokalizované website pre 30 ďalších krajín. eBay Inc. vlastní tiež PayPal, Skype, StubHub a iné firmy.
  Spoločnosť eBay bola založená v septembri 1995 v Kalifornii, keď počítačový programátor Pierre Omidyar napísal kód, ktorý nazýval "experiment".
  Pierre testoval jeho novú stránku vyvesením rozbitého laserového ukazovátka, ktorý sa chystal vyhodiť. A na jeho prekvapenie, jeden zberateľ ho kúpil za 14,83 dolárov. Predaj rozbitého laserového ukazovátka bol začiatok radikálnej transformácie v obchode.
  eBay je pozoruhodne účinný trh vytvorený spojením jedincov, ktorí by inak toho neboli schopný. Dá sa povedať, že to bola prvá online sociálna sieť. Kým skeptici sa pýtala, či ľudia budú veriť podnikaniu s cudzími ľuďmi online, Pierre pevne veril, že ľudia sú v podstate dobrý a že všetky problémy sa vyriešia.
  Od tej doby, eBay rozrástol a má zastúpenie v 39 trhoch (vrátane partnerstiev a investícií) s viac ako 90 miliónmi užívateľov po celom svete na eBay.com. Obchoduje sa s tovarom v hodnote viac ako 1.900 amerických dolárov každú sekundu. V roku 2002 dala eBay komunita jasne najavo, že dávajú prednosť používaniu PayPal ako spôsobu platby online. Takže eBay získala PayPal, ktorý priniesol novú výkonnosť e-commerce a predefinoval možnosti eBay budúcnosť.
  Spoločnosť má vtedy rozrástla o inovačné podniky, ako sú Shopping.com, StubHub, Bill Me Later a ďalšie, ktoré pomohli spoločnosti stať sa svetovým líderom v oblasti e-commerce. 


Zaujímavosti a fakty o eBay

 • Spoločnosť funguje na 39 krajinách.
 • eBay má dnes takmer 84 mil. aktívnych užívateľov po celom svete.
 • Internetové aukcie zarobili v prvom kvartále roku 2008 rekordných 1,48 mld. amerických dolárov, čo reprezentuje 16 mld. dolárov obrat a opäť potvrdzuje každoročný rast tržieb o 19%. Len americký trh má podiel 45%.
 • Každý deň sa zadá takmer 7 mil. nových ponúk do viac ako 50 000 kategórií.
 • Najväčšie obchody boli za 1. štvrťrok 2008 v sekcii eBay Motors v hodnote 18.0 mld. dolárov, každú minútu sa predá jedno auto.
 • Aj keď je eBay "aukčná sieň", 42% obchodov sa uskutoční za fixnú cenu.
 • Za obed s Warrenem Buffetem zaplatil generálny manažér čínskeho investičného fondu 2,11 mil. dolárov.
 • V Taliansku kúpil neznámi podnikateľ za pol milióna eur celé Call centrum.
 • Najdrahšia vec predaná cez eBay bolo súkromné tryskové lietadlo za 4,9 mil. dolárov.

zisky
Obr. 2: Vývoj ziskov spoločnosti eBay
Výber z výročnej správy

2. História

  Spoločnosť eBay bola založená v septembri roku 1995 v San Jose v Californii americkým programátorom íránského pôvodu menom Pierre Omidyar. Ale vtedy se jeho začínajúcí projekt nevolal ešte eBay, ale AuctionWeb. I keď bol Pierre mladý, tak rozhodne nebol neskúsený. Už v tej dobe mal celkom slušný kapitál niekoľko miliónov dolárov zo svojho vtedy nedávného predaja jedného projektu spoločnosti Microsoft. Doménu eBay zaregistroval presne po 2 letech od založenia společnosti AuctionWeb. Pôvodný cieľ projektu nesledoval predaj vecí, ale spojenie ľudí na internete. Dnes už vieme, že sa podarili oboje.
  Za rok, tedy 1998 naštartoval Pierre Omidyar spoločnosť úspešne. Ako prvé „spolkli“ menšiu firmu Up4Sale.com. Chvíľu po tomto nákupe, presne 21. septembra 1998 vstúpili na burzu. Ihneď sa rozpredalo ich takmer 4 mil. akcií. Kto ich vtedy kúpil, tak rozhodne neprerobil, protože cena akcií rástla tak dynamicky, ako rýchlo sa predávali. To však platilo opäť len rok, protože v roku 1999 praskla internetová bublina a e-společnosti na burze začala rapídne padať. Prežili len silní a medzi nimi aj eBay.

3. Inovácie

  eBay je jedným s hlavných inovátorov v oblasti e-commerce. Samotný vznik spoločnosti sa dá považovať za veľkú inováciu, lebo bola prvá svojho druhu a zároveň v trochu povznesenom zmysle slova aj prvou sociálnou sieťou.
  Asi najznámejšou inováciou je aj PayPal, ktorý síce vznikol nezávisle od spoločnosti eBay, ale bol ňou odkúpený a tým sa stal monopolom na poli platenia cez internet. Tento spôsob platby, nie je jediný možný pri nákupe cez eBay. Existuje aj spôsob Bill Me Later, ktorý tiež ochraňuje nakupujúcich pred nepoctivými predajmi tým, že peniaze nie sú poslané na účet predajcu okamžite, ale až po určitej dobe pre prípad vyskytnutia sa problémov.
  Za inováciu sa dá považovať aj Feedback forum, ktoré pomáha užívateľom hodnotiť každú transakciu.
  Top-rated Seller je funkcia na eBay.com keď najlepší predajcovia sú týmto označený, čiže potencionálny kupujúci si je istý, že ohlasy na transakciu s týmto predajcom sú kladné a tým pádom je aj dôveryhodnejší.
  Top-Buyer je podobná funkcia ako Top-rated Seller, ale z pozície predajcu, ktorý vie, že zákazník je dôveryhodný.
  Počas svojej existencie eBay vykonal organizačné inovácie, ako napríklad odkúpenie spoločnosti Skype a tým vytvoril tretiu sekciu svojho podnikania, čiže telekomunikácie. Odkúpenie nastalo 2005, ale trvalo len do 19. novembra 2009 keď bola sekcia Skype opäť odpredaná
  Medzi marketingové inovácie patria najmä zmeny užívateľského rozhrania, pridávanie nových možností filtrov pre vyhľadávanie produktov
 • 1998
  Vstúpili na trh, vznik toolu na personalizáciu "My eBay"
 • 1999
  Vydanie knihy "eBay for Dummies"(kompletné zhrnutie ako používať eBay)
  Začiatok aukcií motorových vozidiel "eBay Motors"
 • 2000
  Stali sa svetovou jednotkou v e-commerce
  Pridanie funkcie "Buy It Now" čiže nakupovanie za fixnú cenu
 • 2002
  PayPal sa stal svetovým lídrom online platieb
 • 2005
  Založili "Rent.com" najväčšiu webovú stránku zameranú na prenájom nehnuteľností
  Odkúpenie Skype, čiže sa stali lídrom v internetovej komunikácii
 • 2006
  Mobilná verzia PayPal
 • 2007 Založenie "StubHub.com" najväčší online predaj lístkov
  Skype spustil "High Quality Video"
  Začiatok predaja darčekových poukazov
 • 2008
  Aplikácia eBay pre telefóny iPhone
  Obdržali ocenenie National Medal of Technology & Innovation považovaný za najväčšiu Americkú poctu na poli technologického a vedeckého prínosu
  Spustenie "Bill Me Later"
 • 2009
  Spustenie "Top Rated Seller"
  Predaj spoločnosti Skype, ponechali si 30% spoločnosti

4. Ochrana duševného vlastníctva

  eBay zaisťuje túto ochranu hlavne patentami, ktoré sú vedené na spoločnosť

5. Konkurencia

Záver

  Spoločnosť eBay bola priekupnícka vo svojej oblasti a zároveň priniesla mnohé prelomové inovácia. Hlavne zmazala obavu ľudí z nákupu cez internet. Zažila obrovský rozmach, ktorý sa ale roku 2007 ustálil a svoje zisky si udržuje hlavne expanziou na nové trhy(do ďalších krajín). Dá sa uvažovať či táto spoločnosť nedosiahla svoje maximum a po súčasnom stagnovaní nenastane jej úpadok.

Použitá literatúra
http://www.cioinsight.com/c/a/Case-Studies/Inside-eBays-Innovation-Machine/
http://icons.cz/92-historie-a-zajimavosti-fenomenu-ebay.html
http://ebayaukce.cz/historie-ebay
http://www.ebayinc.com
http://www.wikipedia.org/