Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti IBM

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a v tomto roku oslavuje svoje sté narodeniny. 16. júna 1911 bola založená spoločnosť Computing-Tabulating-Recording Company (C-T-R) so sídlom v Armonku, v štáte New Yorku, ktorá zamestnávala 1300 zamestnancov. Jej prvým predsedom predstavenstva sa stal George Fairchild. V roku 1924 sa spoločnosť C-T-R premenovala na International Business Machines Corporation (IBM) a pod týmto názvom aj dnes poskytuje svoje produkty, riešenia a služby klientom na celom svete. IBM pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva viac ako 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.

logo_ibm.jpg
Obr.1 : Logo spoločnosti IBM
(Zdroj: www.ibm.com)

Vedenie spoločnosti

V súčasnosti je súčasný predseda, výkonný riaditeľ a prezident spoločnosti IBM Samuel J. Palmisano (narodený 30 júla 1951), ktorý bol zvolený za predsedu v októbri 2002, efektívne slúži ako generálny riaditeľ od 1. januára 2003. Predtým, než sa stal CEO, bol prezidentom a prevádzkovým riaditeľom od roku 2000. Predstavenstvo IBM tvorilo do novembra 2010 (kedy rezignovala Cathleen Prunty "Cathie" Black) štrnásť členov, teraz trinásť, ktorí sú zodpovední za celkové riadenie spoločnosti.

Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej novým generálnym riaditeľom je od 1.Januára 2011 Branislav Šebo. Pred príchodom do IBM bol členom výkonného tímu Avnet Technology Solution, v ktorom mal na starosti strategický rast spoločnosti, nové značky či kľúčové akvizície spolu v 7 krajinách. Do spoločnosti priniesol vyše 15 rokov skúseností prevažne z oblasti informačných technológií, obchodu a marketingu. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

Vývojový tím

Spoločnosť má deväť výskumných laboratórií po celom svete - Almaden, Austin, Brazília, Čína, Haifa, India, Tokio, Watson (New York), a Zürich. Watson sa využíva ako riaditeľstvo pre výskumnú divíziu a miesto výročných zasadnutí. Dalej softvérové laboratória v Raleigh-Durham, Ríme a Toronte, budov v Chicagu, Johannesburgu, a Seattle, a zariadenia v Hakozaki a Yamato. Spoločnosť taktiež prevádzkuje IBM vedecké centrum, Hursley House, Kanada Head Office Building, IBM Rochester, a Somers Ofiice komplex.

Podľa webovej stránky IBM, International Business Machines (IBM) v súčasnej dobe zamestnáva viac ako 426 000 ľudí po celom svete. Spoločnosť zamestnáva vedcov, inžinierov, konzultantov, predajcov a profesionálov vo viac ako 200 miestach. IBM zamestnanci vyhrali päť Nobelových cien, štyri Turing ceny (Turing Awards), deväť národných medailí technológie (National Medals of Technology), a päť národných medailí vedy(National Medals of Science).

INOVÁCIE IBM A PATENTY

Spoločnosť IBM je najinovatívnejšou spoločnosťou na svete. Stala sa ňou už po osemnásty krát po sebe. V roku 2010 zaregistrovala spoločnosť IBM rekordný počet patentov s počtom 5 896. IBM je prvou spoločnosťou, ktorá zdolala pomyselnú hranicu 5000 patentov v priebehu jedného roka. Získala v roku 2010 patenty za široké spektrum vynálezov, napríklad za metódu zberu, analýzy a spracovania informácií o pacientovi z rozličných zdrojov s cieľom zabezpečiť efektívnejšiu diagnostiku zdravotného stavu pacienta. Patentovaný bol aj systém predvídania dopravnej situácie na základe výmeny informácií cez bezdrôtové spojenie s krátkym dosahom alebo technika analýzy údajov zo senzorov v počítačových HDD, ktorá umožňuje rýchle zásahy záchranných zložiek v prípade zemetrasení a pri iných prírodných katastrofách.

graf_poctu_patentov_spolocnosti.jpg
Obr.2 : Graf - Počty patentov jednotlivých spoločnosti
(Zdroj: www.ibm.com/sk/sk/)

Na tohtoročnom rekordnom počte patentov IBM sa podieľalo vyše 7000 vedcov zo 46 štátov USA a z 29 krajín na celom svete. Vedci pôsobiaci mimo USA prispeli 22%, čo predstavuje 27% nárast za posledné 3 roky. Spoločnosť IBM uzavrela s juhokórejským Samsungom zmluvu o vzájomnom licencovaní patentov.

DRAM (Dynamic Random Access Memory)

V roku 1966, výskumník IBM Robert H. Dennard vynašiel Dynamic Random Access Memory (DRAM) bunky, jedno - tranzistorové pamäťové bunky, ktoré ukladajú jednotlivé bit informácie ako elektrický náboj v elektronickom obvode. Táto technológia umožňuje významné zvýšenie kapacity pamäte, je aplikovana takmer v celom priemysle až do dnes.

IBM PERSONAL COMPUTER

IBM Personal Computer je v informatike označenie pre pôvodnú verziu počítača, ktorý bol neskôr označovaný ako IBM PC kompatibilní. Počítač, ktorý bol predstavený pod modelovým číslom 5150 dňa 12. augusta 1981, bol vytvorený tímom inžinierov a designerov pod vedením Dona Estridga z IBM Entry Systems Division v Boca Raton na Floride. Prvý IBM PC obsahoval procesor Intel 8088, 4,77MHz, pamäť 16kB rozšíriteľnú na 256kB, jednu alebo dve 160k disketové mechaniky a voliteľný farebný monitor.

Termín „osobný počítač“ (rovnako ako „mikropočítač“ a „domáci počítač“) sa používal už pred rokom 1981. Tento názov charakterizovala firma Xerox PARC svojím počítačom Xerox Alto v roku 1972. Kvôli úspechu osobných počítačov IBM označuje od tej doby termín „PC“ mikropočítač.

Pri pôvodnej rade počítačov išlo spoločnosti IBM o to, aby sa dostala do malého trhu s počítačmi, kde na čele boli Commodore PET, Atari 8, Apple II, Tandy Corporation TRS-80 a rôzne CP/M stroje. Prvý IBM stolný mikropočítač bol IBM 5100 predstavený v roku 1975. Išlo o kompletní systém s monitorom, klávesnicou a pamäťou na ukladanie dát. Bol veľmi drahý - 20 000 USD a navyše bol navrhnutý špeciálne pre profesionálne a vedecké použitie , nie pre bežných používateľov. Po prvýkrát bol predstavený PC od IBM v 1981, s typovým označením IBM 5150, ktorý vychádzal zo série typu IBM 5100 s drobnými odlišnosťami.

Keďže IBM nechcela ísť klasickou cestou, ako ostatné spoločnosti, tak zostavilo špeciálny tím, ktorého cieľom bol dostať v obmedzenom čase rýchlo niečo lacné a postačujúce na trh. Tento projekt dostal krycie meno „Project Chess“ a bol pridelený do IBM Entry Systems Division v Boca Raton na Floride. Tím sa skladal z dvanástich ľudí na čele s Donom Estrigeom a šéfdesignerom Lewisom Eggebrechtom. Počítač vyvíjali približne jeden rok a k dosiahnutiu tohto cieľa sa rozhodli, že ho postavia s originálnych dielov od mnoho výrobcov. Predtým si spoločnosť IBM vyvíjala vždy svoje vlastne komponenty. A taktiež sa rozhodli o tzv. „otvorenú architektúru“, aby mohli aj ostatní výrobcovia vyrábať a predávať komponenty, periférie a kompatibilný softvér bez licencii. Cenu najzákladnejšieho IBM PC bez HDD stanovili na 1565 USD.

V IBM PC a jeho tím sa rozhodli pre použitie procesora IBM 801(v skutočnosti RISC CPU) v IBM PC, ktorý bol o rad výkonnejší než neskôr používaný Intel 8088. Operačný systém, ktorý bol vyvíjaný v Thomas J. Watson Research Center v Yorktown Heights v New Yorku, bol veľa rokov vyspelejší než DOS1.0 od spoločnosti Microsoft.
Vďaka tomu, že spoločnosť IBM mala „otvorenú architektúru“, ostatní výrobcovia veľmi rýchlo vyvinuli vlastné verzie BIOSu, ktoré boli identicky funkčné, ako tie od IBM, ale samostatne vyvinuté (kód pôvodného BIOSu nebol skopírovaný), preto neporušovali práva IBM. Firma Columbia Data Products predstavila IBM PC kompatibilní počítač v Júni 1982. V septembri 1982 predstavila firma Compaq prvý prenosný IBM PC kompatibilní počítač (prvé modely boli predávané v marci 1983).

WATSON - počítač, ktorý rozumie vtipom

Je superpočítač, ktorý pracuje na báze umelej inteligencie. Je schopný odpovedať na otázky položené v prirodzenom jazyku. Bol vyvinutý v projekte IBM´s DeepQA a vyvinul ho tím pod vedením Davida Ferucciho. Meno dostal podľa prvého prezidenta spoločnosti Thomasa J. Watsona.
Superpočítač Watson sa v polovici februára 2011 postavil 2 najúspešnejším účastníkom súťaže Riskuj! (Jeopardy) v Spojených štátoch - Kenovi Jenningsovi a Bradovi Rutterovi. A uspel. Milión dolárov, ktoré Watson ako víťaz získal, venovala spoločnosť IBM na charitu.
Po tomto prvom veľkom teste prichádza skutočná skúška jeho schopností pri praktickom využití v jednotlivých odvetviach. Watson, ktorý je pomenovaný podľa zakladateľa IBM Thomasa J. Watsona, beží na 10 rackoch s 90 servermi IBM POWER 750 s operačným systémom Linux. Využíva 2880 procesorových jadier architektúry Power7 (každý 3,5GHz) a 15 TB operačnej pamäte. Celkový výkon je na úrovni 80 teraflopov. Dokáže spracovať 500GB dát za sekundu == jeden milión kníh. Náklady na hardvér sú asi 3 mld. USD.
Watson je analytický výpočtový systém, ktorý sa špecializuje na analýzu ľudského jazyka a dokáže odpovedať na rozmanité otázky v reálnom čase. Watson nerobí rozhodnutia a nemá ašpiráciu nahradiť ľudí. Práve naopak. Prináša prelom v komunikácii človeka so strojom a má potenciál pomôcť ľudstvu posunúť sa ešte ďalej.

  • Zdravotníctvo
  • Počítače mali doteraz problém správne pochopiť obsah lekárskych správ, textov, odborných štúdii a vedeckých dokumentov, ktoré sú napísané bežným jazykom. Každý pojem v počítačovom programe má totiž presný význam. Ľudský jazyk je plný symbolov, slovných hračiek, vtipov a skrytých významov. Systém, ktorý okamžite dokáže dodať jednoduchú a presnú odpoveď na základe bežnej „ľudskej“ reči a dokumentov by mohol transformovať celé zdravotníctvo. Využitie DeepQA technológie, na ktorej je vybudovaný Watson, môže zmeniť spôsob akým doktori diagnostikujú a liečia pacientov.
    “V zdravotníctve hovoríme o premene údajov na vedomosti. A to je presne to, čo robí Watson,” povedal Joe Jasinski, programový riaditeľ IBM pre zdravotníctvo a výskum v oblasti prírodných vied.

  • Finančníctvo
  • Finančný sektor vyprodukuje každý deň obrovské objemy dát. Watson má výborné analytické schopnosti, ktoré z tohto množstva dát dokážu vytiahnuť cenné poznatky, a tak identifikovať vzorce a modely potrebné k prijímaniu fundovaných finančných rozhodnutí. “Informácie sú obeživom finančného sektora,” zdôraznil Carl Abrams, výkonný riaditeľ pre finančný sektor vo výskume IBM.

  • Zákaznícke služby
  • Sektor zákazníckych služieb sa hodnotí podľa 2 kritérií – rýchlosti a presnosti. Tieto kritériá platia aj pre Watsona. Jedna z prvých aplikácií, ktorá bude využívať túto technológiu bude práve v odbore zákazníckych služieb.

HERNÉ KONZOLY

Prakticky všetky herné konzoly poslednej generácie mikroprocesorov sú vyvinuté spoločnosťou IBM. Xbox 360 obsahuje PowerPC tri-core procesor, ktorý bol navrhnutý a vyrobený spoločnosťou IBM v čase kratšie ako 24 mesiacov. Sony Playstation 3 je vybavený Cell BE mikroprocesor navrhnutý spoločne spoločnosťami IBM, Toshiba a Sony. Konzola siedmej generácie Nintendo Wii, ponúka čip s kódovým označením IBM Broadway. Staršie Nintendo GameCube využíva procesor Gekko, tiež navrhnutý IBM.

Open Client Offering

IBM oznámila, že začne s používaním nového softvéru , tzv "Open Client Offering", ktorý beží na Linuxe, Microsoft Windows a Apple Mac OS X. Spoločnosť uvádza, že jej nový produkt umožňuje firmám ponúknuť zamestnancom možnosť využívať rovnaký softvér na Windows a jeho alternatívach. To znamená, že pomocou "Open Client Offering" môžeme znížiť náklady na správu, keď použijeme Linux alebo Apple v porovnaní s Windows. Firmy nebudú musieť naďalej platiť za licencie operačných systémov od Microsoftu, pretože softvér bude v produktoch už predinštalovaný. Jednou z alternatív je namiesto formátov Microsoft Office Document bude Open Document Format softvér, ktorého vývoj IBM podporuje. To znamnená: spracovanie textu, prezentácie, spolu v spolupráci s Lotus Notes, instant messaging a blog tools, rovnako ako Internet Explorer konkurenta - webový prehliadač Mozilla Firefox. IBM plánuje inštalovať Open Client do 5% svojich stolových počítačov.

UC2 - Unified Communications and Collaboration

Spoločnosť IBM v spolupráci so spoločnosťou CISCO Systems pracujú na projekte založenom na Eclipse a OSGI s názvom UC2. Bude ponúkať rad Eclipse aplikácii a jednotnú platformu pre ľahšie pracovné podmienky. Softvér založený na platforme UC2 poskytne veľkým podnikom riešenia ľahké k použitiu (easy-to-use) komunikácie, ako je Lotus Sametime. V budúcnosti budú môcť Sametime užívatelia využívať také funkcie ako "click-to-call a hlasovú poštu.

zEnterprise 196 - najrýchlejší počítačový čip na svete

september 2010
z196 - Štvorjadrový procesor z196 obsahuje 1,4 miliardy tranzistorov na ploche 512 milimetrov štvorcových. Skonštruovali ho inžinieri IBM v Poughkeepsie (New York) a vyrába sa 45nm technológiou SOI (kremík na izolante) IBM z 300mm waferov v továrni na čipy v East Fishkill (New York). K vývoju procesoru z196 významne prispeli laboratória IBM v Austine (Texas), v Nemecku, Izraeli a Indii. Do výskumu a vývoja investovali 1,5 mld USD.
Centrálny server systému zEnterprise – zEnterprise 196 – obsahuje až 96 najrýchlejších a najvýkonnejších mikroprocesorových jadier na svete, ktoré dokážu spracovať viac než 50 miliárd inštrukcií za sekundu. To je zhruba 17 000-krát viac inštrukcií ako dokázal spracovať Model 91, špička úspešnej rady IBM System/360, v roku 1970. mm2

Výstražný systém na analýzu, vyhodnotenie a predpovedanie prírodných katastrof (US PATENT: 7 693 663)

Vedci zo spoločnosti IBM vyvinuli patentovaný výstražný systém pre prípad prírodných katastrof, ktorý využíva analytické nástroje (US) na zlepšenie efektívnosti a včasnosti záchranných akcií po pohromách. Zároveň disponuje nástrojmi na predpovedanie lokalít a načasovania následných hrozieb, a tým vie pomôcť pri prípadnej evakuácii.

Patentovaná technológia IBM vytvára systém, ktorý presne zanalyzuje seizmické javy a poskytne včasné varovanie pred tsunami, ktoré vznikajú ako následok zemetrasení. Vynález dokáže rýchlo premerať a analyzovať postihnutú zónu po zemetrasení, a tým napomáha stanoviť priority pri záchranných akciách.

Vynález pracuje s dátami zozbieranými vibračnými senzormi (tzv. MEMS akcelometre) a rýchlo analyzuje a vyhodnocuje informácie o seizmických udalostiach. Zozbierané údaje sa prenášajú vysokorýchlostnou sieťou do spracovacieho centra, kde sú analyzované, klasifikované a porovnávané v reálnom čase. Vďaka rýchlej analýze dát sa dá presne určiť, kedy seizmický jav nastal, ako dlho trval, akú mal intenzitu, frekvenciu a smer pohybov, atď. Tieto informácie sa následne posunú zodpovedných osobám, ktoré riadia záchranné akcie, vrátane polície, požiarnikov a iných zásahových zložiek.

Zatiaľ čo fyzikálna povaha i samotné objavenie zemetrasenia sú nám z vedeckého hľadiska jasné, používaná seizmografická technológia je len riedko rozložená po celom svete. Preto sú dostupné informácie limitované na pár geografických lokalít a umožňujú zrealizovať málo analýz pre potreby záchranných akcií. Seizmografické zariadenia zároveň nezaznamenávajú citlivé údaje o tom, kde je potrebná okamžitá pomoc a nedokážu predpovedať hroziace pohromy, ako napríklad tsunami.

Objav vedcov Roberta Friedlandera a Jamesa Kraemera z IBM bol v USA patentovaný pod číslom 7 693 663: „Systém a metódy na odhalenie zemetrasení a tsunami, ich hierarchickú analýzu, klasifikáciu hrozieb a rozhranie pre výstražné systémy”.

Next Five in Five

Spoločnosť IBM predstavila dňa v decembri 2010 zoznam 5 inovácií, ktoré majú potenciál zmeniť náš pracovný aj súkromný život v najbližších piatich rokoch. Zoznam inovácií “Next Five in Five” vychádza zo spoločenských a trhových trendov ovplyvňujúcich náš život. Zároveň odráža vývoj nových technológií v laboratóriách IBM na celom svete.

  1. 3D komunikácia s priateľmi
  2. V priebehu nasledujúcich 5 rokov budeme môcť komunikovať s priateľmi formou 3D hologramov v reálnom čase. Presne ako to poznáme z filmov. Televízie a filmy už teraz zaznamenávajú posun k 3D technológiám a 3D kamery sa stále zdokonaľujú a zmenšujú. Je len otázkou času, kedy sa zmestia do mobilných telefónov a umožnia prácu s fotkami, prezeranie internetu a komunikáciu s priateľmi úplne novým spôsobom.
    Vedci dnes pracujú na zlepšení video komunikácie smerom k holografickej technológii, ktorá využíva svetelné lúče odrazené od objektov, ktorých obraz následne zrekonštruuje. Táto technológia je veľmi podobná fungovaniu ľudského oka.

    A v 3D neuvidíte len priateľov. Vedci z divízie IBM Reasearch sa snažia odhaliť nové spôsoby 3D vizualizácie údajov. Pracujú na technológii, ktorá umožní zbehnúť simuláciu šírenia ochorení na interaktívnych 3D modeloch sveta alebo „vstúpiť“ do projektovania všetkého od budov po softvérové programy v reálnom čase a s minimálnymi skresleniami.

  3. Baterky na vzduch
  4. V nasledujúcich 5 rokoch vedci pokročia v technológii tranzistorov a bateriek, ktoré budú mať 10-krát dlhšiu životnosť ako dnes. A v niektorých malých zariadeniach sa stratia úplne. Vedci pracujú na batériách, ktoré nahradia dnešné ťažké lítiovo-iónové baterky a na reakciu s kovom využijú vzduch. Eliminujú tak kľúčový prvok, ktorý bránil dlhšej životnosti bateriek.

    Úpravou základného stavebného kameňa elektroniky – tranzistora – sa IBM usiluje o zníženie energie na 1 tranzistor na menej ako 0,5 volta. Pri tak nízkej energetickej náročnosti budeme môcť odstrániť baterky v niektorých zariadeniach. Výsledkom budú bezbaterkové elektronické prístroje, ktoré dokážu zbierať energiu (tzv. energy scavenging). Niektoré náramkové hodinky už dnes fungujú na tejto technológii a dobíjajú sa pohybom ruky. Rovnaký koncept sa môže využiť aj pri mobiloch.

  5. Záchrana planéty aj bez doktorátu
  6. O 5 rokov budú senzory v našich telefónoch, autách, či peňaženke zberať údaje, ktoré vedcom poskytnú obraz o našom prostredí. Vďaka týmto údajom dokážeme pomôcť boju s globálnym otepľovaním, záchrane ohrozených druhov alebo mapovať agresívne zvieratá a rastliny, ktoré ohrozujú ekosystémy na celom svete. Vznikne komunita „občianskych vedcov“, ktorí využijú existujúce senzory na zber veľkého objemu dát potrebných vo výskume.
    Jednoduché pozorovania, ako napríklad kedy v meste nastane prvý odmäk, či kedy sa objaví prvý komár – všetky tieto informácie sú hodnotnými vstupmi, ktoré dnes vedci nemajú k dispozícii vo veľkých množstvách. Dokonca aj laptop môžu slúžiť ako senzor na odhalenie seizmickej aktivity. Ak sa správne nastaví a prepojí na sieť počítačov, môže laptop poslúžiť na zmapovanie následkov zemetrasenia, čím sa urýchli zásah záchranárov a potenciálne sa môžu zachrániť ľudské životy.

    Spoločnosť IBM nedávno patentovala technológiu, ktorá umožňuje zrealizovať presnú analýzu situácie po prírodných katastrofách, napr. po zemetrasení, a dokáže včas varovať pred cunami, ktoré vznikajú po zemetrasení. Tento objav zároveň umožňuje zmerať a zanalyzovať oblasť zasiahnutú zemetrasením. Vďaka tomu je možné lepšie určiť prioritu záchranných aktivít.

    IBM prináša aj aplikácie pre mobilné telefóny, ktoré umožňujú občanom prispieť cennými informáciami k zlepšeniu kvality pitnej vody alebo nahlásiť nadmerný hluk. Ako príklad môže poslúžiť aplikácia Creek Watch (riečna hliadka), prostredníctvom ktorej môže ktokoľvek odfotiť potok alebo rieku, odpovedať na 3 jednoduché otázky a tieto údaje sú automaticky k dispozícii lokálnej správe vôd.

  7. Personalizované dopravné systémy
  8. V priebehu nasledujúcich 5 rokov budú vyspelé technológie schopné spracovať personalizované odporúčania najvhodnejšej a najkratšej trasy. Dopravné systémy sa budú intuitívne učiť vzorce správania cestujúcich a zabezpečia dynamickejšie a bezpečnejšie cestovanie. A cestujúci budú mať k dispozícii viac informácií ako dnes.
    Vedci v IBM pracujú na nových modeloch, ktoré dokážu predvídať výsledky rôznych dopravných trás. Cestujúcim poskytnú viac informácií ako dnešné tradičné hlásenia situácie z ciest, ktoré iba skonštatujú, že už stojíte v zápche, alebo webové aplikácie so všeobecnými odhadmi trvania cesty.

    Matematické modely a predikatívne analytické technológie z dielne IBM umožnia vedcom analyzovať a kombinovať niekoľko možných scenárov vhodných dopravných trás. Zakomponujú rôzne faktory, vrátane nehôd, miesta odchodu, súčasné i plánované konštrukčné práce na cestách, vyťaženosť počas jednotlivých dní, očakávaný príchod do práce, lokálne podujatia s dopadom na dopravu, alternatívne možnosti cestovania po železnici alebo trajekte, dostupnosť parkovacích miest alebo počasie.

    Kombináciou predikatívnej analytiky a aktuálnych informácií o hustote dopravy zozbieraných zo senzorov a iných dostupných zdrojov, systém navrhne najoptimálnejšiu trasu – pričom bude brať do úvahy aj aktuálne meškania vlakov, či odhad dostupnosti voľného parkovacieho miesta na železničnej stanici.

  9. Počítače dobijú energiu mestám
  10. Inovácie vo svete počítačov a dátových centier umožňujú využiť vytvorené teplo a energiu na vyhrievanie alebo chladenie budov. V súčasnosti spotrebujú moderné dátové centrá až 50 percent energie na klimatizáciu. Väčšina vyprodukovaného tepla pritom doslova vyletí von oknom, pretože ho jednoducho vypustíme do atmosféry. Nové technológie umožnia efektívne zrecyklovať tepelnú energiu na ohrev vody v kancelárskych priestoroch a domoch.
    Vo Švajčiarsku spúšťajú pilotný projekt, od ktorého sa očakáva úspora 30 ton CO2 emisií ročne. To predstavuje zníženie tzv. karbónovej stopy CO2 o 85%. Využije sa nová sieť mikroskopických kapilár v tepelnom odvode, ktorá je pripevnená k povrchu každého čipu. Keďže voda preteká tak blízko čipu, teplo sa dá oveľa efektívnejšie odviesť. Voda zohriatá na 60 °C vytvorí teplo, ktoré sa dá využiť na iné účely.

Použitá literatúra

[1] Správa služieb-Inovácia - najlepšia cesta k podnikovému úspechu
[2] Branislav Šebo preberá kormidlo slovenského IBM
[3] Správa-IBM opäť otriasla rebríčkom patentov
[4] Watson - počítač, ktorý rozumie vtipom
[5] IBM Personal Computer
[6] Inventors of the Modern Computer
[7] IBM
[8] Linux Technology Center
[9] 5 inovácií, ktoré v nasledujúcich 5 rokoch zmenia náš život
[10] IBM si so Samsungom bude vymieňať patenty
[11] Watson (computer)