Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Azet.sk, a.s.

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Azet.sk, a.s. (ďalej len Azet) je prevádzkovateľ portálu Azet.sk, ktorý je v dnešnej dobe asi najznámejší a najnavštevovanejší internetový portál na Slovensku a významný portál na poli českých internetových portálov. Je zameraný na všetky vekové a záujmové skupiny počnúc mladými užívateľmi, študentmi, priaznivcami športu, čitateľmi bulváru ako aj serióznych správ, až po firmy, ktoré sa snažia pomocou širokého počtu návštevníkov portálu nalákať nových zákazníkov na svoje produkty. Denne navštívi Azet.sk viac ako 550 tisíc používateľov a mesačná návštevnosť presiahla počet 1,79 milióna registrovaných užívateľov. Týmito množstvami prekonáva svojich hlavných konkurentov Zoznam.sk, Sme.sk a Atlas.sk.

Logo Azet.sk, a.s.
Obr. 1: Logo spoločnosti Azet.sk, a.s.
(http://onas.azet.sk/o-firme/ochranne-znamky/)

Zakladateľom Azet-u je Milan Dubec, ktorý je posledné roky pravidelne nominovaný na ceny IT osobnosť roka a Podnikateľ roka. Spoločnosť vznikla 17. marca 1997 spustením prvej služby Zoznamka.sk, ktorá je v súčasnosti jednou z najstarších doteraz prevádzkovaných služieb na slovenskom internete. Krátko na to vznikla ďalšia sekcia Pokec.sk, dnes najväčší a dominantný chat na Slovensku a v Čechách. Postupom času sa z Pokec-u stal najznámejší produkt Azet-u. Ku dnešnému dňu prevádzkuje Azet 23 internetových služieb. Spoločnosť Azet sídli v Žiline a zamestnáva vyše 170 trvalých zamestnancov a 200 brigádnikov, hlavne z radov študentov.


Hlavné aktivity

Od začiatku existencie bolo hlavným cieľom Milana Dubca vytvoriť komunikačný portál, kde by sa pravidelne stretávalo čo najviac skutočných ľudí zo Slovenska ako aj z Českej republiky. Preto bol v roku 1997 vytvorená stránka Zoznamka.sk a v roku 1999 slovenský chat Pokec.sk. V tej dobe ešte sociálne portály ako ich poznáme dnes prakticky neexistovali. Až neskôr sa rozrástli a prepojili s freemailovou službou, portálmi pre zdieľanie fotiek FotoAlbum.sk a zdieľanie videí VideoAlbumy.sk a službou Rýchla pošta, ktorá bola v tej dobe podstatne rýchlejšia ako e-mail. Tým sa vytvoril portál, ktorý hlavne medzi mládežou získal veľkú popularitu.
Ďalšou sférou aktivít sú spravodajské a informačné portály. V dnešnej dobe plnej televíznych reklám hľadá veľa užívateľov zdroj aktuálnych informácií, kde si užívateľ vyberie iba to, čo ho zaujíma. Z tohto dôvodu bola v roku 2005 spustená stránka Aktuality.sk a Sport.sk. Tie dodnes patria k trom najnavštevovanejším spravodajským stránkam na Slovensku. Neskôr sa ponuka rozšírila o stránku zameranú pre ženy Diva.sk, auto-moto nadšencom Automoto.sk a Bazar.sk. V roku 2009 nasledovala spolupráca s prevádzkarom Meteo.sk, čím sa vykryl záujem o informácie o počasí. Ďalej nasledovali stránky Komunikuj.sk (zameraná na telekomunikačné technológie), Badman.sk (stránka pre „tvrdých chlapov“), Živé.sk (širokospektrálny informačný portál) a Mobilmania.sk (magazín o technológiách, IT, internete a mobilnej komunikácii).
Pre firmy je zameraná platená služba Katalóg firiem a www stránok. Tu sa môžu firmy zaregistrovať do registru podnikov a užívateľ si môže nájsť firmy podľa svojej potreby. Taktiež si firmy môžu zaplatiť zverejnenie svojich inzerátov a propagačných materiálov rovno na stránkach portálu a využiť tak veľké množstvo používateľov, ktorý denne chodia na portály Azet. Tu sa uplatňuje obdobný systém tvorby ceny za inzerciu ako ma služba Google AdWords, kde sa zohľadňuje pravdepodobnosť kliknutia na inzerát.


Štruktúra nákladov

Najväčším nákladom sú mzdové náklady. Aktuálne má Azet 170 zamestnancov a 200 brigádnikov, ktorý robia hladne dohľad na fórach a chat-och. Ďalšou časťou sú náklady na hardvér, ktoré len v roku 2007 predstavovali vyše 10 mil. Sk. Bližšie informácie sa nám nepodarilo získať z dôvodu neuverejnenia finančných výkazov a výročných správ.


Toky výnosov

Hlavné výnosy pochádzajú z textovej a kontextovej reklamy na stránkach portálu. Tu sa používa služba „AZET klik“, ktorá je obdobou služby AdWords od Google. Ďalšie výnosy pochádzajú z katalógu firiem a propagácie hier. Nemalou mierou sa na výnosoch podieľa aj platená doplnková službu „balík PLUS“. Azet dosiahol v roku 2008 výnosy v hodnote 0.9 mil. Eur, čo predstavovalo nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu o 71% a v roku 2009 výnosy 2,035 mil. Eur, čo predstavovalo nárast o 119%.


Inovačná stratégia spoločnosti


Hlavné inovácie spoločnosti

Medzi najvýznamnejšie inovácie môžeme zaradiť:
• trvalý rozvoj služby Pokec podľa aktuálnych potrieb doby
Azet inkubátor
• spolupráca s Orange na službe Orange World Chat
• spolupráca s Microsoft Slovakia pri vydaní IE 8
• vývoj mobilnej verzie Pokec so Sony Ericsson

Tieto inovácie môžeme zaradiť ako produktové. K organizačným môžeme zaradiť:
• vstup akcionára Ing. Karola Gogoláka, terajší spolumajiteľ
• založenie Call Centra prijatím Jany Krátkej
• prijatie Ivana Debnára, zakladateľa Zoznamu, na pozíciu technického riaditeľa
• predaj 70% podielu spoločnosti Axel Springer Media AG

Pokec.sk

Od spustenia služby Pokec v roku 1999 do podoby, ako tento portál poznáme dnes, ubehlo veľa času a práce. Spočiatku táto služba zastrešovala iba vtedy populárny chat. Krátko na to sa služba rozšírila o možnosť vytvárať si vlastné miestnosti pre rozhovor, čím sa dalo obmedziť množstvo užívateľov, ktorým sú správy určené. Dnešná ponuka miestností je rozdelená do sekcií „Hlavné miestnosti“ (do ktorej patrí aj prvý chat Zoznamka.sk), „Flirt a Sex“, „Regióny a mestá“, „Záľuby a záujmy“ a „Súkromné miestnosti“. Každá z nich obsahuje minimálne 15 podmiestností s užším zameraním Z tejto ponuky si každý nájde tú, ktorá vyhovuje jeho aktuálnym požiadavkám.
V roku 2001 bol e-mail ešte značne nespoľahlivý a pomalý. Bežne sa stávalo, že mail prišiel až za niekoľko hodín, dokonca až po dni. Pre urýchlenie komunikácie medzi užívateľmi aj mimo Pokec-u bola zriadená služba „Rýchla pošta“, ktorá bola obdobou e-mailu, ale bola uzavretá iba pre sieť Azet-u a tým sa stala neporovnateľne rýchlejšou ako vtedajší e-mail. Táto služba je aktívna dodnes.
V tom istom roku bol Pokec prepojený s novou službou FotoAlbumy.sk a v roku 2008 VideoAlbumy.sk, ktoré umožnili pohodlné zdieľanie fotiek a videí priamo cez profil na Azet-e.
Ak by niektorému užívateľovi nestačili služby, ktoré sú ponúkané, tak od roku 2002 funguje platená služba „balík PLUS“. Tá umožňuje rozšíriť si funkcie napríklad o väčší priestor pre fotky a videá, vytvorenie vizitky, archív správ Rýchlej pošty a pod. Cena tohto balíka je približne 2 eurá / mesiac.

Azet inkubátor

Spoločnosť Azet.sk investovala v roku 2008 2 milióny slovenských korún na rozvoj nových projektov. Ďalších 100 miliónov korún poskytla novým projektom v priebehu dvoch rokov prostredníctvom reklamy na svojich stránkach. Nové projekty podporila aj formou svojho know-how, právnej pomoci či technickej podpory.
Azet.sk samozrejme po poskytnutí pomocnej ruky neostal v celej veci nezaujatý. Podľa slov spolumajiteľa Azet.sk, Karola Gogoláka, je projekt Inkubátor jedným zo spôsobov urýchlenia rastu spoločnosti. Po zaradení nejakého projektu do Inkubátoru a jeho úspešnom uchytení na slovenskom trhu, sa Azet.sk stal podielovým vlastníkom tohto projektu spolu s pôvodným zakladateľom.
Do projektu sa mohol prihlásiť prakticky každý, kto má záujem pracovať v internetovom biznise, má dobrý nápad i predstavu o jeho realizácii. Víťazmi Azet Inkubátora sa stalo päť slovenských projektov, z ktorých jeden mal aj medzinárodné ambície. Prvým zo zvolených projektov od Azetu bol portál o komunikácii, dnes známi ako Komunikuj.sk. Vedie ho Ing. Rastislav Oravec, tvorca úspešného Natankuj.sk. Fungujúcim projektom je aj Supermoda.sk, ktorá prináša cenovo dostupné oblečenie renomovaných značiek z USA.

Spolupráca s Orange

Orange ponúka od roku 2009 v rámci novej služby Orange World Chat unikátnu možnosť pripojenia na Pokec.sk prostredníctvom mobilného telefónu a v tejto súvislosti pripravil aj zaujímavú komunikačnú kampaň. Zákazník s predplatenou kartou i paušálom po bezplatnej aktivácii služby Orange World Chat môže za mesačný paušál 5,90 € (177,74 Sk) neobmedzene chatovať na Pokeci (http://wap.pokec.sk), a to bez akýchkoľvek ďalších poplatkov za dáta.
Súčasťou mediálnej kampane bola inzercia v printových médiách, reklama vo FUN rádiu, posterscreeny v prémiových kinách a baroch, abribusy na zastávkach MHD, reklama na podpivníkoch, internetová kampaň, či postery v predajniach spoločnosti Orange.

Spolupráca s Microsoft Slovakia

Microsoft v spolupráci s Azet pripravili v roku 2008 špeciálnu verziu najnovšieho prehľadávača Internet Explorer 8, vďaka ktorej sa užívateľ dostal k svojim obľúbeným stránkam rýchlejšie, na menej „klikov“. Súčasťou tejto verzie bolo nastavenie Azet.sk ako domovskej stránky. Azet.sk je možné mať dostupné na jeden „klik“ z ktorejkoľvek stránky - po kliknutí na ikonku Domov. Všetky ostatné služby Azetu môžeme nájdeš v Obľúbených položkách.
Vyhľadávacie okno v Internet Exploreri 8 umožnilo jednoducho vyhľadávať aj v Slovníku alebo v Katalógu firiem na Azet.sk.
Vďaka farebným záložkám a ich zoskupovaniu bol lepší prehľad o tom, ktoré stránky spolu súvisia a jednoducho bolo možné zavrieť celú skupinu záložiek.

Tieto všetky populárne funkcia a viacero ďalších sú už pridávané do všetkých novších verzií Internet Explorer-a

Mobilná verzia Pokecu

Slovenská internetová jednotka Azet.sk a spoločnosť Sony Ericsson vyvinula v r. 2008 mobilnú aplikáciu Pokec, ktorá je k dispozícii aj pre Sony Ericsson Java OS.
Nová mobilná Pokec aplikácia umožňuje plnohodnotné využívanie služieb a funkcií k portálu Pokec prostredníctvom mobilných telefónov, ktoré majú operačný systém Sony Ericsson Java. Aplikáciu podporujú telefóny Sony Ericsson ZYLOTM, Sony Ericsson ELMTM, Sony Ericsson VivazTM a mnoho ďalších. Pokec aplikácia je voľne dostupná pre Sony Ericsson telefóny na Play Now.
„Po úspešnom vstupe do spolupráce so spoločnosťou Sony Ericsson prinášame ďalšie novinky súvisiace s pohodlným využívaním služby Pokec priamo v mobile, ako ďalšiu výhodu pre našich používateľov“, komentoval generálny riaditeľ spoločnosti Azet.sk Milan Dubec.
Nová aplikácia priniesla používateľom komunitného portálu veľa benefitov. Nielenže im uľahčila a zrýchlila prístup na Pokec, ale zároveň umožnila nastaviť si prihlásenie do viacerých účtov a samozrejmosťou bolo tiež zabezpečenie prihlásenia do aplikácie PIN kódom.


Dôležité akvizície

r. 2008:
– Autabazar.sk, SPORT.sk
– kúpa domény Pokec.com

r. 2009:
– Slovnik.sk

r. 2010:
– Hyperinzercia.sk
– Živé.sk
– Mobilmánia.skÚspechy

Spoločnosť Azet:
• r. 2001 - Zoznamka.sk a Pokec.sk sú jednotkou v komunitách
• r. 2005 - Azet na 1. mieste dennej návštevnosti, kedy služby portálu využije 300 tisíc návštevníkov denne
• r. 2007 - Aktuality.sk – od decembra 2006 sa úspešne drží na 3. mieste v návštevnosti a predbehol aj tradične silné značky medzi spravodajskými servermi.
• r. 2007 - 22.10. prekročili hranicu 500 000 dennej návštevnosti
• r. 2008 - Azet lídrom slovenského freemailu.
• r. 2008 - Azet.sk s 1 372 364 reálnymi používateľmi stal najnavštevovanejšou stránkou slovenského internetu.
• r. 2010 - Azet.sk sa stal novou najrýchlejšie rastúcou technologickou jednotkou na Slovensku (vyplýva z výsledkov rebríčka Deloitte Central Europe Technology Fast 50)
• r. 2010 - sa stal víťazom druhého ročníka súťaže Diamanty slovenského biznisu. Prestížne ocenenie získal v konkurencii 270 malých a stredných slovenských firiem s tržbami na úrovni od 2 do 20 miliónov EUR, a to bez ohľadu na predmet podnikania.
Milan Dubec:
• r. 2008 - finalistom súťaže Podnikateľ roka 2008.
• r. 2009 - nominovaný na prestížne ocenenia IT osobnosť roka 2009 a Podnikateľ roka 2009
• r. 2010 - nominovaný na prestížne ocenenie – Podnikateľ roka 2010

Porovnanie tempa rastu stredoeurópskych spoločností
Obr. 2: Porovnanie tempa rastu stredoeurópskych spoločností
(http://hnonline.sk/firmyafinancie/c1-47325280-azet-je-novou-slovenskou-j...)

Návštevnosť slovenských portálov
Obr. 3: Návštevnosť slovenských portálov
(http://ekonomika.sme.sk/c/5687924/ringier-kupil-azet.html)


Záver

Spoločnosť Azet od svojho založenia napĺňala potreby hlavne mladých používateľov, neskôr sa zamerala aj na starších a firmy. V dnešnej dobe je Azet neodmysliteľnou súčasťou modernej mládeže, ktorá pri tvorbe svojich profilom, prezeraní iných profilov a rozhovoroch trávy veľké množstvo času. Spočiatku boli tieto profily skôr anonymné, ale postupom času vidíme posun zverejňovať pravdivé informácie o sebe a využívať Azet a jeho hlavnú službu Pokec ako sociálnu sieť, ktorá doplňuje reálnu medziľudskú komunikáciu. Spoločnosť napriek ekonomickej kríze stále stabilne napreduje, čomu vďačí správnym investíciám do nových služieb a pravidelné inovácie aktuálnych služieb. Svedčí tomu aj ocenenie v súťaži Deloitte Central Europe Technology Fast 50, ktorá hodnotí Azet ako najrýchlejšie rastúcu spoločnosť na Slovensku a 8. najrýchlejšiu v strednej Európe.


Použité zdroje

Domáca stránka azet.sk

Explorer azet

SonyEricsson azet