Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti eBay

 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

logo.jpg

História firmy eBay:

Firma eBay vznikla v roku 1995 programátorom Pierrom Omidyarom, ktorý pre svoju priateľku vytvoril portál kde mohla predávať detské cukríkové automaty nazývané PEZ. Firma sa volala Auction Web. Podstata obchodovania vo firme bola jednoduchá. Predávajúci zaslal vyobrazenie nejakej položky na predaj a prijímal aukčné ponuky počas dvoch týždňov. Najvyššia ponuka zvíťazila a kupujúci a predávajúci si vymenili údaje potrebné na zaplatenie a doručenie . V roku 1997 spoločnosť získala 6,7 miliónov dolárov na financovanie z kapitálu firmy rizikového kapitálu Benchmark. V roku 1998 sa prezidentkou a výkonnou riaditeľkou stáva Meg Whitman, ktorá začína s inováciami. Za pár hodín sa firma stala najrýchlejšie sa rozvíjajúcou internetovou spoločnosťou na svete. Meg sa stala milionárkou. Do konca roka 1999 Meg pomohla eBay zvýšiť počet zákazníkov zo 750 000 na 7 000 000.
Spoločnosť zakúpila platobný systém PayPal 14. októbra 2002. Ktorým chcela zjednoduchšiť spôsob platenia a príjmania platieb pre zákazníkov, ako aj zvýšiť ochranu pri predaji a nakupovaní.

1A Cieľoví zákazníci

1.1 Aký typ trhu je charakteristický pre tento podnik?
Aukčný internetový portál ebay je prípustný pre všetkých. Nezáleží na hodnote položky ktorú predávajúci ponúka. Pravidlá portálu z dražby vynímajú iba určité produkty a oblasti, ako je napríklad predaj zbraní a predaj ľudských orgánov. Z tohto dôvodu môžeme povedať, že spoločnosť zaraďujeme do oblasti masového trhu.
1.2 Pre aký typ zákazníka vytvára podnik hodnotu?
Podnik vytvára hodnotu pre široký a rôznorodý okruh ľudí. Ak má bežný človek vo svojej domácnosti veci, ktoré nepotrebuje a chce sa ich zbaviť jednoducho ich pomocou portálu ebay ponúkne na predaj dá sa povedať celému svetu. Ebay otvára možnosti pre začínajúcich podnikateľov, alebo pre ľudi, ktorí si chcú privyrobiť. Môžu napríklad svoje domáce výrobky ponúknuť rovnako v aukčnom portáli. Zákazníkmi firmy ebay sú však aj veľké firmy, ktorých produkty sa dostávajú do povedomia u potenciálnych kupujúcich. Svoje produkty tak ponúkla aj spoločnosť General Motors, stalo sa to po tom ako sa medzi modelmi áut ponúkaných cez portál ebay vyskytlo reálne auto, ojazdené ferrari. Zo začiatku však spoločnosť nebola spokojná, lebo zákazníci ponúkali za ponúkané automobily príliš nízke sumy. Bol to však dobrý spôsob ako automobily spropagovať u potenciálnych kupujúcich. Zákazníci firmy ebay sa stávajú zároveň jej partnermi a dá sa povedať, že aj spolupracovníkmi.

2A Hodnota, ktorú podnik poskytuje

Gmarket - yahoo
2.1. Ktoré hodnoty spoločnosť ponúka?

 • novosť
 • značka
 • zníženie rizika
 • prístupnosť
 • pohodlie

Pre podnik je charakteristická:
novosť (inovatívnosť) – Samotná prezidentka spoločnosti, ktorou bola v roku 1998 Meg Whitman vyhlásila: „My sme vytvorili niečo čo před tým vôbec neexistovalo.“
Značka – aukčného portálu ebay je zárukou bezpečnosti a pohodlnosti pri ponuke a kúpe tovaru
Jedným z vážnych problémov, ktorým sa spoločnosť zaoberala a neustále zaoberá je bezpečnosť pre predávajúcich a kupujúcich. Ochranu serióznych zákazníkov zabezpečuje aj tým, že umožnuje hodnotiť jednotlivých zákazníkov. Je to v celku efektývny a lacný spôsob zisťovania serióznosti zákazníkov. Spoločnosť umožnuje yákayníkom vytvárať rôzne blogy a pracovné skupiny, kde sa diskutuje o problémoch spojených s fungujúcim systémom. Vďaka tomu môže svoje služby neustále zlepšovať. Prístupnosť a pohodlnosť sú tiež hodnoty, ktoré spoločnosť vytvára. Účastníci môžu medzi sebou obchodovať na veľké vzdialenosti. Spoločnosť ebay vlastí systém paypal, vďaka, ktorému umožnuje jednoduché a bezpečné platenie a príjmanie platieb pre zákazníkov.

1B Inovačná stratégia firmy

(napr. hodnotový manažment znalostí, firemný výskum a vývoj, medzifiremná spolupráca, podpora podnikavosti a invenčnosti zamestnancov firmy a i.) a jej uskutočňovanie

Načúvanie zákazníkom je jednou zo základných stratégií firmy eBay. V konečnom dôsledku sa dá povedať, že si zákazníci prispôsobujú eBay podľa seba. Spoločnosť tiež organizuje takzvané „Voice of customers groups“ -predávajúci a kupujúci diskutujú o problémech do hĺbky.

eBay je schopný vydať novú verziu svojho webu každé dva týždne, dodať 100.000 riadkov kódu.

2B Hlavné úspešné inovácie firmy

- výstižná stručná charakteristika druhu inovácie (produktová, procesová, organizačná, marketingová) a jej vecnej podstaty
- podmienky vzniku inovácie (pracovníci/tímy , technické predpoklady, firemné podnety a klíma pre inovácie, náklady na inováciu, externá spolupráca)
- trh pred uvedením inovácie a po ňom

V prvom rade samotný vznik portálu eBay je najúspešnejšou inováciou, keďže nič podobné dovtedy neexistovalo.

Paypal – Revolučný platobný spôsob, ktorý zabezpečuje prijímanie a odosielanie platieb pre účastníkov aukčného portálu. Je s ním spojené aj určité poistenie. Bolo to ďalšou úspešnou inováciou.

Infopia je doplnkovou službou k paypal centralizuje a automatizuje eBay predajcu prostredníctvom jediného all-in-one riešenia:
Správa výpisov a opisov
Správa spracovania objednávok, vrátane pokladne, platenia, registrácie.
Správa dopravy s integráciou pre UPS, FedEx, USPS a Endicia.
Zlepšiť podrobné hodnotenie predajcu a kupujúceho
Kupujúci môže konfigurovať eBay výpis presne podľa svojich potrieb
Integrácia s ďalším rozhodujúcim obchodným softvérom

Výhody:

 • Centralizuje svoje multi-kanálové podnikania na jednom mieste
 • Prilákať zákazníkov, s možnosťou konfigurovateľných výpisov
 • Maximalizovať svoj zisk
 • Automatizácia online, obchodný manažment

3B Hlavní súčasní konkurenti firmy a ich reakcie na inováciu

G-market – ktorý vlastní spoločnosť yahoo a je významným aukčným portálom vo východných oblastiach.
Aukro – je konkurenčný portál fungujúci na Slovensku a v Českej republike.

4B Systém ochrany duševného vlastníctva vo firme

- Firma je chránená patentovo. Vlastní niekoľko patentov, ktoré u zaisané na patentovom úrade ako vlastné patenty firmy ebazy.

Príklad patentovej listiny:

patent.jpg

5B Vývoj nákladov na firemný výskum a vývoj (VaV)

Hodnoty su udávané štvrťročne v miliónoch USD

4 3 2 1
[246.18] [226.80] [225.32] [210.14]

pat.jpg

6B Záver: hlavné faktory úspešnosti firemných inovácií

 • Jednoduchosť používania
 • Atraktívny vzhľad
 • Zvýšenie bezpečnosti
 • Atraktívne služby

Zdroje informácií:

http://www.cioinsight.com/c/a/Case-Studies/Inside-eBays-Innovation-Machine/
http://certifiedprovider.ebay.com/index.html
http://labs.ebay.com/eventsandnews.html
http://www.google.com/finance?q=NASDAQ:EBAY
http://www.ezisk.sk/1421/Ked-ludia-pouzivaju-vasu-firemnu-znacku-ako-slo...
http://paypal.nolimit.cz/jak-nakupovat-na-ebay
http://www.itnews.sk/spravy/2006-02-02/c99815-ebay-mozno-bude-musiet-zme...
http://en.wikipedia.org/wiki/Ebay#cite_note-investorsebay-0

PrílohaVeľkosť
pat.jpg23.52 KB
logo.jpg5.09 KB
patent.jpg59.7 KB