Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovačný systém vo firme Foxconn

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

História spoločnosti sa začína písať v roku 1974, kedy okrem iného produkovala komponenty aj pre Atari 2600. Odvtedy sa spoločnosť pretransformovala z lokálneho výrobcu elektrotechnických komponentov na najväčšieho svetového producenta elektronických komponentov a plošných spojov. Z pohľadu svetových trhov predstavuje Foxconn najväčšieho exportéra v Číne a druhého najväčšieho v Českej republike, na Slovensku nefiguruje medzi piatimi najväčšími exportérmi za rok 2010.

1. O spoločnosti

Foxconn celosvetovo zamestnáva približne 920 tisíc zamestnancov. Najväčší počet zamestnancov, až 450 tisíc je zamestnaných v prevádzkach v Číne. Medzi najväčšie továrne v Číne patrí Longhua Science&Technology park. Továreň je často nazývaná „Foxconn city“ , pretože oblasť obsahuje 15 závodov a kompletnú mestskú infraštruktúru, vrátane ubytovní a vlastnej TV stanice – Foxconn TV.

foxconn-logo.jpg

Obr. 1: Logo spoločnosti Foxconn

Dnes Foxcon Technology Group je najspolahlivejším partnerom v spoločnom návrhu, vývoji a výrobe elektroniky pre lídrov skupiny Computer, Communication and Consumer-electronics ("3C"). Na základe ekologickej filozofie výroby, nekompromisnej oddanosti zákazníkovi a najlepšej cenovej ponuke je Foxconn najdôveryhodnejším partnerom v oblasti zmluvnej výroby.

Spoločnosť vyrába audio, vido a IT zariadenia pre spotrebný trh, ako aj pre profesionálne trhy po celom svete. Foxconn tvorí strategické aliancie s mnohými renomovanými výrobcami elektroniky a kompletizuje pre nich výrobky. Ako príklady je možné uviesť :

  • Asus
  • Amazon.com
  • Cisco
  • Intel
  • HP
  • Nokia
  • Sony
  • Samsung

Spoločnosť napríklad kompletizuje výrobky iPod, iPad, Playstation 3, Xbox 360 a mnoho ďalších.

Za rok 2010 spoločnosť vykázala tržby v objeme 59,3 miliardy USD, čo predstavuje 4,1 percentný pokles oproti roku 2008. Zisk spoločnosti predstavoval za rok 2010 objem 2,2 miliardy USD, čo predstavuje 31,1 percentný nárast oproti roku 2008.Spoločnosť Foxconn za posledné obdobie expanduje aj v strednej Európe, pričom v Poľsku firma prevzala aktivity spoločnosti Dell a v rámci Slovenska závod Sony v Nitre. Okrem toho firma vlastní svoje závody v Českej republike, konkrétne v Pardubiciach a Kutnej Hore.

2. Inovačná stratégia

Motiváciou, ktorá viedla Teryho Gou ku založeniu spoločnosti Foxconn predstavovala myšlienka, že elektronika by sa mala stať neoddeliteľnou súčasťou každodenného života vo všetkých aspektoch. Tery Gou založil spoločnosť Hon Hai Precision Industry Company Ltd, predchodcu Foxcon Technology Group. Spoločnosť bola založená v roku 1974 s kapitálom 7500 USD. Víziou spoločnosti je koncept poskytovania cenovo dostupných produktov na zvýšenie dostupnosti výrobkov pre ľudstvo.

Dnes Foxcon Technology Group je najspolahlivejším partnerom v spoločnom návrhu, vývoji a výrobe elektroniky pre lídrov skupiny Computer, Communication and Consumer-electronics ("3C"). Na základe ekologickej filozofie výroby, nekompromisnej oddanosti zákazníkovi a najlepšej cenovej ponuke je Foxconn najdôveryhodnejším partnerom v oblasti zmluvnej výroby.

Zameraním na nanotechnológie, teplovodivé materiály a bezdrôtové zariadenia a ekologickú výrobu, hlavne na spoluprácu pri vytváraní inštitúcií na výskum nanotechnológií, nových materiálov a využitie optiky. Foxconn prevádzkuje niekoľko výskumných zariadení a testovacích laboratórií. Výskumné zariadenia pracujú napríklad na vývoji nových, perspektívnych polovodičových súčiastiek.

Hlavná výskumná základňa Foxconnu je zameraná na výskum:

  • Nanotechnológií
  • Bezdrôtových technológií
  • CAD/CAE
  • Nano spracovávania
  • SMT
  • CMOS chipy, napr. pre pre sieťové karty

Spoločnosť Foxconn je vlastníkom približne 25 000 patentov, preto sa spoločnosť radí k celosvetovým technologickým lídrom, pričom v počte získaných patentov je možné spoločnosť prirovnať k MIT. Okrem technologického výskumu sa spoločnosť zaoberá aj neustálym zlepšovaním a zefektívňovaním samotného procesu výroby, pretože spoločnosť predstavuje najväčšieho výrobcu elektroniky, ktorý produkuje výrobky pre rôzne renomované značky, pôsobiace na celosvetovom trhu so spotrebnou elektronikou. Dôležitou činnosťou je aj neustále vylepšovanie efektivity výrobného procesu, logistiky a distribučných kanálov. Spoločnosť finančne podporuje po celom svete vzdelávacie inštitúcie, čím spoločnosť vykonáva dlhodobú stratégiu výchovy špičkových odborníkov, vďaka ktorým firma prosperuje.

Produkciu spoločnosti Foxconn je možné rozdeliť do dvoch častí:

  • Výroba výrobkov vo vlastnej réžií – predávané pod značkou Foxconn
  • Výroba výrobkov tretích strán- najčastejšie sa jedná a výrobu výrobkov renomovaných výrobcov elektroniky (Sony, Cisco, HP, Apple

Výroba výrobkov spoločnosti Foxconn

  • Základné dosky- základné dosky pre platformy Intel a AMD
  • Grafické karty- grafické karty s chipmi od spoločnosti Nvidia
  • Skrinky- rôzne formáty skriniek
  • Chladiče- chladiče pre procesory platforiem Intel a AMD
  • Periférie- čítačky pamäťových kariet
  • Káble-rôzne typy kabeláže HDMI,VGA...

Spoločnosť sa vo veľkej miere získava prístup k technológiám a know-how tretích strán, pre ktoré kompletizuje výrobky. Spoločnosť vo svojich inováciách reflektuje inovácie tretích strán. Typickým prípadom sú inovácie týkajúce sa základných dosiek, v ktorých spoločnosť využíva v určitej miere aj vlastné know-how, napríklad pri tvorbe plošného spoju dosky, polovodičových komponentov alebo procesu výroby. Čo však spoločnosť nedokáže ovplyvniť, predstavuje zavádzanie nových chipov, socketov, slotov pre pamäť atď. Preto je vývoj nových generácií určený výrobcami procesorov, chipov atď.

2.1 Výber patentov spoločnosti Foxconn

Spoločnosť Foxconn vlastní približne 25000 rôznych patentov z rôznych oblastí. Počtom patentov je spoločnosť porovnateľná napríklad s MIT.

  • Optical variable attenuator assembly- patent číslo G02B006/26; G02B006/38, patent popisuje technológiu vylepšujúcu prenos signálov cez optický kábel
  • METHOD OF MANUFACTURING PROTECTIVE LENS FOR DISPLAY- patent číslo G02B003/00, popisuje metódu výroby ochranných šošoviek pre obrazovky.
  • HEAT PIPE AND MANUFACTURING METHOD THEREOF- patent číslo 16510426, popisujúci konštrukciu špeciálnych štruktúr chladiacich trubičiek
  • Refrigeration system- patent číslo 6526768, montážna zostava pre montáž výparníka chladiaceho systému do elektronických komponentov
  • METHOD OF MANUFACTURING MULTILAYER PRINTED CIRCUIT BOARD- patent číslo 2009/0159559, metóda výroby viacvrstvových plošných spojov
  • THERMAL INTERFACE MATERIAL AND SEMICONDUCTOR DEVICE INCORPORA – patent číslo2007/0148425, teplotné rozhranie pre polovodčové súčiastky
  • LED lamp with improved heat dissipating structure- patent číslo 12/396,476, LED žiarovka so zníženou emisiou tepla
  • PERFORMANCE TESTING APPARATUS FOR HEAT PIPES- patent číslo 2007/0286258, výkonový test pre HEAT PIPES
  • Gas-liquid separation apparatus- patent číslo 2008/0098897, oddelenie plynu od kvapaliny

2.2 Foxconn City

Prvý výrobný závod spoločnosti Foxconn v Číne bol otvorený v Shenzene v roku 1988. V súčasnosti je v Longhua Science & Technology Park zamestnaných 300 až 450 tisíc zamestnancov, v uzavretom areáli, nazývanom „Foxconn City“ alebo „iPod City“. Na relatívne malej ploche, niekoľko štvorcových km sa nachádza 15 výrobných závodov, robotníckych ubytovní, požiarna stanica, nemocnica a kompletné sociálne vybavenie. Spoločnosť sa takýmto krokom snaží dosiahnuť čo najvyššieho zisku pri výrobe. Robotníci však často pracujú v neľudských podmienkach, následkom čoho boli v závodoch pomerne rozšírené aj prípady samovrážd. Určitým spôsobom, je možné považovať vytvorenie „pracovného mestečka“ za určitú formu inovácie, ktorá zlepšuje ekonomickú efektivitu výroby, ale zas projekt je veľmi otázny z morálneho hľadiska.

chinese-factory-workers-foxconn-factory.jpg

Obr.2: Práca vo Foxconn city

3. Konkurencia

3.1 Výroba počítačových komponentov

  • Asustek Computer- tajvanský producent počítačových komponentov a notebookov. Spoločnosť je známa pod obchodným menom Asus. Spoločnosť sa zaoberá výrobou notebookov, grafických kariet, serverov, mobilných telefónov atď. Spoločnosť zamestnáva približne 113 tisíc zamestnancov a tržby spoločnosti za rok 2009 predstavovali 18,5 mld USD.
  • MSI- spoločnosť, ktorá sa zaoberá hlavne výrobou grafických kariet a základných dosiek. Spoločnosť predstavuje dominantného hráča na trhu s grafickými kartami a základnými doskami. Spoločnosť zamestnáva 18000 zamestnancov a za rok 2005 zaznamenala obrat 2,51 mld USD.
  • Gigabyte- výrobca počítačov a počítačových komponentov. Spoločnosť vyrába napríklad špecializované počítače Alienware. Na trhu so základnými doskami predstavuje spoločnosť najväčšieho výrobcu. Spoločnosť zamestnáva 7000 zamestnancov, tržby spoločnosti za rok 2010 predstavovali 2,5 mld USD.

Z hľadiska výroby počítačových komponentov nepredstavuje Foxconn silného hráča na trhu, pretože uvedená činnosť nepredstavuje primárnu činnosť spoločnosti. Spoločnosť patrí medzi popredných výrobcov základných dosiek pre platformy Intel aj AMD, ale nepredstavuje dominantného hráča na trhu.

3.2 Kompletizácia výrobkov pre tretie strany a výroba komponentov

  • Quanta Computer- tajvanský výrobca elektroniky, ktorý sa zaoberá hlavne kompletizáciou notebookov pre firmy Apple, Compaq, Dell a mnohé iné. Firma predstavuje najväčšiu spoločnosť pre montáž notebookov. Spoločnosť zamestnáva približne 30 000 zamestnancov po celom svete. Tržby za rok 2010 dosiahli objem 37,8 mld USD.
  • Compal Electronics- tajvanský výrobca elektroniky. Firma sa zaoberá hlavne kompletizáciou notebookov a monitorov pre tretie strany. Medz klientov firmy patria spoločnosti Acer, Dell, Toshiba. Firma predstavuje druhého najväčšieho výrobcu notebookov na svet, pričom za rok 2010 vyprodukovala 48 miliónov notebookov. Tržby spoločnost predstavovali za rok 2010 12,83 mld USD.
  • Asustek Computer- tajvanský producent počítačových komponentov a notebookov. Spoločnosť je známa pod obchodným menom Asus. Spoločnosť sa zaoberá výrobou notebookov, grafických kariet, serverov, mobilných telefónov atď. Spoločnosť zamestnáva približne 113 tisíc zamestnancov a tržby spoločnosti za rok 2009 predstavovali 18,5 mld USD.

Z hľadiska kompletizácie výrobkov pre tretie strany a výroby komponentov nepredstavuje konkurencia výraznejšiu hrozbu, pretože Foxconn predstavuje dominantného hráča na trhu, ktorému môžu uvedené firmy len veľmi ťažko konkurovať, ale v určitých segmentoch prekonávajú Foxconn.

4. Náklady na vývoj a výskum

Náklady na vývoj a výskum predstavovali v prvom polroku 2010 sumu 1,1 mld USD a v rovnakom období predchádzajúceho roku to predstavovalo sumu 868 mil. USD. Náklady na výskum a vývoj predstavujú finančné prostriedky určené pre vývojové strediská, technologické laboratória a spoluprácu so vzdelávacími inštitúciami, ako napr. univerzity atď. Vývoj a výskum predstavuje pre spoločnosť prioritu z hľadiska dlhodobej stratégie technologického inovátora na trhu.

foxconn_prijmy.jpg
Obr.3: Vývoj tržieb spoločnosti

5. Vývoj trhu pred spustením inovácií

Spustenie inovácií je inicializované vonkajšími faktormi, ktoré spoločnosť neovplyvňuje.
Uvedené faktory predstavuje napríklad uvedenie nového procesoru na trh, grafického chipu alebo chipu pre základné dosky. Bez pružnej reakcie spoločnosti na uvedené faktory by spoločnosť neuspela v konkurenčnom súboji, pretože v IT sektore je veľmi krátka doba medzi generačnými výmenami jednotlivých komponentov. Preto musí spoločnosť neustále ponúkať aktuálnu generáciu výrobkov. Čo sa týka inovácií vo výrobnom procese, tak tie majú prespoločnosť nesmierny význam, pretože výroba pre externých partnerov predstavuje podstatný objem tržieb. Inovácie v oblasti výroby sú zamerané na zefektívnenie výroby, ktorej vyššia
efektivita predstavuje ekonomický prínos. Inovácie sú zamerané predovšetkým na logistiku a infraštruktúru výrobných závodov.

Zdroje

http://www.foxconn.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn
http://www.google.com/patents
Výročná správa spoločnosti

Obrázky

Obr.1: http://www.geek.com/articles/news/foxconn-records-218m-full-year-net-los...
Obr.2: http://www.china-mike.com/facts-about-china/manufacturing-chinese-workfo...
Obr.3: Zdroj - výročná správa spoločnosti