Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Skype

 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Skype je komunikačný peer-to-peer program umožňujúci prevádzkovať internetovú telefóniu (VoIP). Je prevádzkovaný spoločnostou Skype Limited. Jeho autormi sú Niklas Zennström a Janus Friis, tvorcovia populárneho softvéru Kazaa. Skype umožňuje hlasovú komunikáciu medzi jeho užívateľmi podobne ako cez klasický telefón, ako aj iné služby, napríklad komunikáciu prostredníctvom posielania krátkych správ (chat), video hovory, posielanie súborov a mnoho ďalších. Spoločnosť sa už od svojho vzniku radí medzi významných inovátorov. Počas uplynulých ôsmich rokov svojej existencie predstavila nejednu produktovú inováciu, ktorá zapríčinila zmenu v oblasti VoIP. Z pomedzi týchto inovácií sa v tomto článku zaoberáme bližším popisom aplikácie pre iPhone, VoIP TV, ale i tohtoročnou novinkou, ktorou je sociálna sieť pomenovaná Skype v triedach. Sídlo spoločnosti Skype Limited je v Luxemburgu. Minoritným vlastníkom je eBay. Väčšia časť developerského týmu sídli v hlavnom meste Estónska Tallinn.

skype-logo.jpg
Obr. 1: Logo spoločnosti Skype
(zdroj: www.skype.com)

História Skype

2003 – 2005
Spoločnosť bola založená v roku 2003 Niklasom Zennströmom a Daneom Janus Friisom. V apríli 2003 boli zaregistrované domény pre internetové stránky Skype.com a Skype.net. V auguste toho istého roku bola vydaná prvá beta verzia softwaru Skype. Popularita produktu stúpala pomerne rýchlo čoho dôsledkom bolo zablokovanie SkypOutu v južnej Číne v septembri 2005. 14. Októbra 2005 bola spoločnosť odkúpená firmou eBay. Koncom roku 2005 začala firma poskytovať video hovory.

2006 – 2007
V apríli 2006 dosiahol Skype 100 000 000 registrovaných užívateľov. V októbri toho roku uzrela svetlo sveta aj verzia Skype 2.0 určená pre Mac. Bola to prvá verzia, ktorá umožňovala uskutočniť video hovor používateľom platformy Mac. V decembri 2006 Skype oznamuje novú cenovú štruktúru, ktorá začala platiť od 18. januára 2007. Štruktúra zahŕňala poplatky za volanie mimo siete Skype (tzv. SkypeOut). V zápätí bola vydaná verzia Skype 3.0 pre Windows. V marci 2007 bola vydaná verzia Skype 3.1, ktorá obsahovala nové funkcie ako vyhľadávanie kontaktov (Skype Find) a Skype Prime. Do tretice za krátke obdobie vydal Skype novú verziu 3.2 ktorá umožnila užívateľom vzájomné zasielanie kreditu kúpeného prostredníctvom PayPall (Send Money). Júl 2007 bol mesiac kedy vyšla ďalšia verzia s označením 3.5 určená opäť pre používateľov Windowsu. Táto obsahovala vylepšenia ako zapojenie obsahu videa pri chate, posunutie volania tretej osobe alebo skupine a autoredial. V tomto mesiaci bola taktiež vydaná beta verzia pre Mac OS X, ktorá rozširovala funkcionalitu predchádzajúcej verzie o autoredial, kontaktné skupiny, vytvorenie verejného chatu, úpravu úrovne hlasitosti v okne hovoru, či možnosť využívať kontakty z adresáru Mac. 16. a 17. júla 2007 nastal výpadok služby Skype. K výpadku došlo z dôvodov preťaženia systému, pretože sa pokúšalo súčasne prihlásiť priveľa používateľov. V septembri toho roku prišlo k pobúreniu zákazníkov, čo bolo zapríčinené tým, že 10 000 z nich muselo zmeniť svoje telefónne číslo s predvoľbou 0207. Tieto čísla boli poskytnuté iným poskytovateľom ako Vodafone.

2009 – 2011
6. februára 2009 bol vydaný Skype 4.0 s kompletne prepracovaným užívateľským rozhraním. Počas jesene v roku 2009 predal eBay 70% podiel investorskej skupine zloženej z Silver Lake Partners, CPPIB, Andreessen Horowitz. Skype bol ohodnotený na 2,75 miliardy USD. Celkovo v roku 2009 Skype-to-Skype hovory tvorili 13% podiel z medzinárodných hovorov.

podielskypunamedzinarodnychhovoroch.png
Podiel Skype na trhu medzinárodných hovorov

22. decembra 2010 bol zaznamenaný celosvetový výpadok služby Skype. 21. februára 2011 o 18:00 GMT bolo na Skype súčasne online 29 000 000 užívateľov. V marci tohto roku Facebook začal rokovať so Skypom o možnosti poskytovania video hovorov svojim používateľom.

pocetuzivatelovonline.png
Vývoj počtu užívateľov online v tom istom čase

Inovácie

Skype je v oblasti svojho pôsobenia označovaný ako revolučný inovátor s novinkami, aké pred ním na trhu nikto nepredstavil. Zaslúžil o pomerne výrazný rozvoj v oblasti voip komunikácie.
Z pomedzi množstva produktových inovácií som vybral nasledujúce:

 • VOIP TV
 • Televízory zo sérií Samsung LED C7000 a C8000 a televízory od spoločnosti Panasonic poskytujú majiteľovi možnosť komunikovať prostredníctvom Skype priamo z pohodlia ich obývačky.
  Tieto zariadenia sú vybavené web kamerami a mikrofónmi, vďaka ktorým umožňujú uskutočňovať video hovory. Novinkou v tejto sérií televízorov je možnosť zobraziť video na celej obrazovke. Táto nová generácia umožňuje nadviazať spojenie s mobilnými zariadeniami ako sú napríklad Apple iPhone či iPad. Ďaľšou novinkou je videokonferencia. Spoločnosť Sony začala pracovať na televízoroch s podobnými funkciami a zároveň začala rokovať so Skype o tejto službe, ktorú by chcela zákazníkom ponúknuť do konca roku 2011.

 • Skype pre iPhone
 • iPhone aplikícia Skype 3.0.1 je najnovšou verziou, ktorá umožňuje používateľom uskutočniť video hovor z iPhone na televízory, ktoré podporujú túto technológiu. V súčasnosti sú na túto technológiu pripravené len televízory spoločností Panasonic a Samsung. Skype teda pokračuje v rozširovaní funkcionality v svojich produktoch pre mobilné zariadenia. Po uvedení skupinových video hovorov sa Skype rozhodol predstaviť ďalšiu novinku ktorá umožňuje video konferencie s užívateľmi Skype TV. Táto verzia taktiež ako prvá poskytuje možnosť uskutočnovať video hovory nielen cez WiFi ale aj prostredníctvom 3G siete. Táto nová verzia aplikácie je bezplatne dostupná každému majiteľovi iPhone prostredníctvom Apple Store v niekoľkých jazykových mutáciách.

 • Skype v triedach
 • Predstavuje bezplatnú globálnu komunitu (sociálnu sieť), ktorá umožňuje učiteľom z celého sveta aby navzájom spolupracovali na triednych projektoch s pomocou Skype. Táto služba im umožňuje vzájomne zdieľať skúsenosti a inšpiráciu potrebnú pre ich povolanie. Ako tvrdí spoločnosť Skype, služba bola vytvorená práve z dôvodu rastúceho záujmu učiteľov o takýto druh výučby a vzájomnej komunikácie.
  Učitelia z celého sveta používajú Skype na spestrenie výučby, čo pomáha zvýšiť záujem o preberanú látku. Pomocou tejto služby môžu žiaci jednoducho spoznávať nové kultúry a jazyky bez nutnosti opustiť triedu. Žiaci si môžu zdokonaľovať jazykové znalosti pomocou komunikácie so žiakmi, ktorých rodným jazykom sa snažia naučiť.
  Donedávna bol Skype v triedach len beta verziou, pomocou ktorej naberali tvorcovia skúsenosti s prevádzkou takejto siete, aby vytvorili produkt šitý na mieru používateľom.
  Ako uviedol Skype, tento projekt by sa nepodarilo vytvoriť bez prínosu tejto skupiny učiteľov: Anthony Armstrong, Daniela Calligeri, Brian Crosby, George Mayo, Mark Parry, Tracy Peterson, Lisa Reid, Joanne Shang, Dan Sutch, Bud Talbot, Justin Talmadge a Silvia Tolisano.

Počas svojej existencie Skype vykonal organizačné inovácie, ktorými pozmenil spolu s vlastníkmi aj organizačnú štruktúru a model podnikania na základe, ktorého riadil svoje obchodné a marketingové aktivity. Tieto zmeny mali za následok odklonenie z pôvodnej cesty, ktorou kráčal Skype a vďaka ktorej dosahoval nemalé úspechy. V súčasnosti sa spoločnosť uberá skôr cestou telekomunikačného operátora so zameraním na zisk ako na rolu inovátora v oblasti internetovej komunikácie, čo jej prináša nemalú kritiku na internete. Aj napriek tomuto faktu sa Skype stále teší z veľkej obľúbenosti u svojich používateľov.

Počas svojho pôsobenia neraz spolupracoval s externou firmou. Dôkazom tohto sú už spomínané VOIP televízory od spoločností Panasonic a Samsung. Taktiež spolupracuje s firmami Sony, Logitech, MySpace a v súčasnosti prebiehajú rokovania o spolupráci so spoločnosťou Facebook.

Skype vykonával i marketingové inovácie, medzi ktoré sa radia napríklad i zmeny vzhľadu užívateľského rozhrania, ktoré prinášal spolu s vývojom nových verzií svojho softwaru. V decembri 2006 Skype oznámil novú cenovú štruktúru, ktorá začala platiť od 18. januára 2007. Táto zmena im pomohla udržať si rast na trhu komunikácie čo je vidieť i v nasledujúcej tabuľke.

statistikyskype.png
Vývoj používania Skype

Ochrana duševného vlastníctva

Spoločnosť prísne utajuje informácie o prenosovom protokole, ktorý Skype používa rovnako ako i informácie o software ktorý vyvíjajú. Všetky známe informácie boli získané prostredníctvom reverzného inžinierstva. Dodnes sa špekuluje o možnej existencii zadných vrát (back door), ktoré by mohli byť použité na nelegálne získanie informácií od používateľa. Ochrana duševného vlastníctva je teda realizovaná tým, že všetci zamestnanci spoločnosti sú viazaní mlčanlivosťou a na výsledok ich pracovnej činnosti má nárok Skype. Taktiež používatelia aplikácie Skype pri inštalácií musia súhlasiť s licenčnými podmienkami, ktoré im neposkytujú možnosť ďalej rozširovať tento software a ani nahliadať do jeho zdrojových kódov.

Skype vs. eBay
Skype má podozrenie, že spoločnosť eBay používa nelegálne zdrojový kód vyvinutý ich zamestnancami. Na základe tohto podozrenia podali žalobu na súd, v ktorej požadujú 75 miliónov dolárov za každý deň, počas ktorého eBay používal, či používa tento zdrojový kód.

Konkurencia

V oblasti komunikácie prostredníctvom internetu je pomerne veľká konkurencia, avšak Skypu sa i napriek tomuto faktu darí udržať pozíciu lídra na trhu. Medzi jeho najväčších konkurentov sa radia:

Ekiga: Slobodná open source aplikácia, ktorá podporuje oba protokoly, H.323 aj SIP, audio a video. Ekiga bola predtým známa ako GnomeMeeting. Zatiaľ funguje na rozličných Linuxových systémoch. Zatiaľ nebola vydaná žiadna verzia pre Microsoft Windows.

Switchboard: open source VoIP applet, ktorý funguje z webovského prehliadača. Funguje na Windows, Mac, Linux, a akejkoľvek platforme s Javou. Nie je nutná žiadna inštalácia.

Google Talk: Populárna služba, ktorú poskytuje Google

iCall: Closed source bezplatná VoIP aplikácia založená na otvorenej norme SIP a poskytujúca zadarmo hovory z PC v USA a Kanade.

Secure Shuttle Transport (SST): Bezplatný šifrovací softvér s bezpečným posielaním správ vrátane VoIP a videa. Funguje na PC bežiacich na Windows 98 alebo vyšším.

Raketu: VoIP služba, ktorá kombinuje komunikáciu, informácie a zábavu. Jej integrovaný multi-messenger umožňuje komunikáciu s kontaktmi z AOL Instant Messenger, ICQ, MSN Messenger, Google Talk, Yahoo Messenger a Skype.

Vbuzzer: VoIP softphone a služba ako aj aktívny presadzovateľ otvorenej normy SIP

VoipBuster: VoIP aplikácia ponukajúca 300 minút/týždeň hovory zadarmo na pevné linky v mnohých krajinách, vrátane EU, USA, Austrálie, atď.

[ClosedTalk]®: Bezpečný VoIP softvér oslobodený od CE-Infosys pre Obchodné/Osobné použitie. Funguje na PC bežiacich na Windows 2000/XP. [ClosedTalk]® odhaľuje útoky 'človeka v strede' tým, že zobrazuje krátku bezpečnostnú správu na oboch obrazovkách volajúcich pre porovnanie.

Záver

I napriek veľkej konkurencii v oblasti voip komunikácie sa spoločnosti Skype darí naďalej rásť po finančnej stránke, rovnako ako i v počte používateľov tejto služby. Skype sa radí medzi najvýznamnejších inovátorov v tejto oblasti, či už z hľadiska historického alebo vízií do budúcnosti. Momentálne Skype rokuje so spoločnosťou Facebook o možnosti zavedenia video hovorov na tejto sociálnej sieti, čo by isto prispelo k ďalšiemu rastu popularity a teda i zisku.

Použitá literatúra

http://www.trendhunter.com/slideshow/skype-innovations
http://www.theregister.co.uk/2008/03/12/skype_on_ebay/
http://blogs.skype.com/play/2011/02/skype-at-mcgrawhill-innovation.html
http://education.skype.com/
http://www.skype.com
http://blogs.skype.com/en/2005/11/origin_of_the_nameword_skype.html
http://www.mediafax.cz/zahranici/3145744-Miliony-uzivatelu-offline-Skype...
http://www.ft.com/cms/s/2/875630d4-cef9-11da-925d-0000779e2340.html#axzz...
http://ebayinkblog.com/wp-content/uploads/2009/01/skype-fast-facts-q4-08...
http://www.slideshare.net/earningreport/presentation-on-q1-2009-earning-...
http://investor.ebay.com/ReleaseDetail.cfm?ReleaseID=176402
http://files.shareholder.com/downloads/ebay/290714019x0x188143/0f787a2a-...