Preskočiť navigáciu.
Domov

Prehľad inovačných aktivít v spoločnosti Facebook, Inc.

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Firma Facebook, Inc. vlastní najväčšiu a najobľúbenejšiu sociálnu sieť na svete. Úspech tohto produktu spočíva predovšetkým v samotnej povahe sociálnej siete. Tento druh aplikácie je na internete pomerne nový a v súčasnosti sa teší obrovskému úspechu užívateľov každej vekovej kategórie. Facebook tieto výhody ešte navyše podčiarkol neustálym zavádzaním nových technológií ako napríklad social inbox, like a pod. Inovatívna je aj politika firmy, ktorá nabádza užívateľov napriek všetkým rizikám o sebe zverejňovať čo najviac informácií. Treba podotknúť, že úspešne, nakoľko sa facebook teší stále väčšej obľbe a užívatelia trávia stále viac času prezeraním jeho stránok.
facebook.png
Zdroj:http://www.autoskolam.sk/images/facebook.png

O firme


Firma Facebook, Inc. vyvinula a naďalej spravuje najväčšiu a najobľúbenejšiu sociálnu sieť na svete Facebook.
Tento produkt tvorí jadro funkcií a aplikácií. Základom je domovská stránka a profil užívateľa. Domovská stránka obsahuje NEWS FEED, čo je zdroj údajov od kontaktov daného užívateľa – ich statusy. Profil zobrazuje informácie o užívateľovi, ktoré sa daný užívateľ rozhodol zdieľať, zverejniť. Patria tam napríklad práca, vzdelanie, záujmy, kontaktné informácie.
Užívateľom sú takisto ihneď k dispozícií základné aplikácie ako napríklad albumy fotografií, udalosti a podujatia, videá, skupiny a stránky.
Užívatelia môžu aj medzi sebou komunikovať pomocou chat-u, osobných správ, statusov, odkazmi na „nástenku“ alebo pomocou tlačidla POKE (prekl. šťuchnúť).
Nakoľko je Facebook jednou z najviac zaťažených služieb na internete, bolo potrebné vybudovať robustnú infraštruktúru, ktorá dokáže službu udržať po celý čas online. Facebook, Inc. je najväčší používateľ open source technológí a vlastni najväčší MySQL databázový cluster na svete. Samotné stránky sú v najväčšej miere naprogramované v jazyku PHP, avšak spoločnosť vyvinula spôsob ako pretransformovať programovo zdrojový kód z PHP do C++, čím sa dá získať značné zrýchlenie vykonávania kódu a teda aj zrýchlenie služby. Takisto si spoločnosť vytvorila vlastný framework, ktorý umožňuje jednoducho zviazať infraštrukúru služieb Facebook-u v rôznych jazykových mutáciách. Takisto spoločnosť vytvorila vlastný vyhľadávací engine.
V súčasnosti firma zamestnáva viac ako 2000 zamestnancov, vlastní pobočky v mnohých svetových mestách a jej hodnota sa stále zvyšuje.

Štatistiky

Facebook používa už viac ako 500 miliónov aktívnych užívateľov po celom svete. Z toho 250 miliónov aktívnych užívateľov sa na stránky Facebook-u prihlási v ľubovoľný deň. Priemerný užívateľ má približne 130 kontaktov (priateľov) a dohromady ľudia strávia prezeraním obsahu stránok viac ako 700 miliárd minút mesačne.
Portál obsahuje vyše 900 miliónov aktívnych objektov, s ktorými môžu užívatelia manipulovať. Sú to rôzne, stránky, skupiny, udalosti a pod. Priemerný užívateľ je spojený s osemdesiatimi takýmito objektmi a vytvorí 90 kusov obsahu mesačne. Dohromady sa na stránkach mesačne objaví viac ako 30 miliárd kusov obsahu (odkazy, články z novín, blogové príspevky, poznámky, fotografie a iné).
Platformu Facebook používajú na vývoj autori z z viac ako 190 krajín, pričom denne nainštalujú na stránky 20 miliónov aplikácií. Každý mesiac vyše 250 miliónov užívateľov navštívi externé web stránky, pričom referujúca stránka je práve Facebook. Od spustenia služby SOCIAL PLUGINS (Apríl 2010) denne pribudne približne 10 000 stránok, ktoré obsahujú prvky Facebook-u. Viac ako 2,5 milióna stránok po celom svete určitým spôsobom interagujú s Facebook-om, zahŕňajúc aj približne 80 amerických a 50 svetových stránok zo zoznamov top 100 štaistickej stránky comScore's.
V tomto okamihu Facebook používa viac ako 250 miliónov užívateľov pristupujúcich naň pomocou mobilného zariadenia (telefón, pda, tablet...). Títo užívatelia sú dva krát takí aktívni ako užívatelia, ktorí nevyužívajú mobilné zariadenia na prístup k službe. V súčasnosti existuje vyše 200 mobilných operátorov v 60 krajinách, ktorí pracujú na spopularizovaní mobilných produktov od spoločnosti Facebook, Inc.
Viac štatistík TU
untitled.png

Inovácie


Firma Fecebook, Inc. sa nepovažuje za veľmi inovatívnu firmu, nakoľko prakticky neprináša na trh nič nové. Jej služba Facebook je postavená na existujúcich technológiách a v podstate sa jedná o štandardnú webovú stránku.
Avšak je tu niekoľko bodov, ktoré by sa mohli dať považovať za inovatívne, aj keď v pravom zmysle slova nie sú novinkou.

Open source, Facebook API

Za inovatívny by sa teoreticky dal považovať aj samotný prístup spoločnosti k verejnosti. Facebook je implementovaný pomocou voľne dostupných, teda open source technológií ako je napríklad MySQL alebo PHP a spoločnosť sa aj snaží podľa toho správať – otvorene. Preto zverejňuje rôzne informácie o svojich technológiách alebo dokonca aj hardvérových riešeniach. Ľudia sa môžu dostať voľne k celým kusom kódu aplikácie a implementovať si prvky Facebook-u na vlastné stránky prostredníctvom Facebook API.
Naproti tomu je tu aj opačná možnosť, teda podieľať sa na obsahu Facebook-u a pridávať do služby vlastné aplikácie. S obľubou túto možnosť využívajú firmy na distribúciu reklamy alebo aj ľudia, ktorí trávia svoj voľný čas vytváraním interaktívnych aplikácií a hier.

Social graph


Spolu so vznikom Facebook-u sa ľuďom dostalo do povedomia slovné spojenie SOCIAL GRAPH. Týmto výrazom definoval Mark Zuckerberg fungovanie svojej sociálnej siete. Oproti pôvodnému konceptu sociálnej siete, ktorá popisuje skôr vzťahy individuálnych osôb v skutočnom svete, social graph sa priamo zameriava na online komunitu. Je to niečo ako globálne mapovanie osôb a ich vzájomných relácií. Koncept je veľmi podobný spomínanému konceptu sociálnej siete avšak s niekoľkými rozdielmi. Napríklad je to vyššie uvedené zameranie na online komunitu alebo fakt, že social graph je diskrétny, digitálny.
Využíva k tomu pojem GRAF, čo je určitý abstraktný koncept využívaný v diskrétnej matematike. Definuje uzly a hrany grafu, pričom v súvislosti so social graph môžeme uzly chápať ako užívateľov a hrany ako ich reláciu, teda spôsob akým sú spojený (príbuzenský vzťah, kamarátsky vzťah, navzájom neznáme osoby a podobne). Grafická reprezentácia grafu je na nasledujúcom obrázku. Krúžky s číslami reprezentujú osoby a úsečky reprezentujú ich vzťahy.

Social graph má aj niekoľko nedostatkov. V prvom rade sa jedná o fakt, že nie je globálne využívaný, čiže dokáže mapovať vzťahy len medzi užívateľmi siete Facebook. Tento nedostatok je zrejmý, nakoľko rôzne iné služby na internete podobného zamerania využívajú iné koncepty na vyjadrenie vzťahov ich užívateľov. Tento nedostatok sa pokúsila vyriešiť svojím návrhom firma Google v roku 2008 ale nakoľko jej sociálne služby nie sú až také populárne ako Facebook, koncept sa nestal celosvetovo uznávaným štandardom. Naproti tomu podobné riešenie neskôr v roku 2010 poskytol aj samotný Facebook svojou službou Graph API, ktorá mala väčší úspech.
Čo sa týka prínosu tejto inovácie pre samotnú firmu, je možné, že práve táto cesta jej priniesla dnešnú popularitu. Čiže z pohľadu firmy sa jednalo o dôležitú inováciu a podstatný krok v jej fungovaní.
Ďalší, kto z technológie social graph benefitoval sú prirodzene samotní užívatelia. Tento spôsob elektronickej socializácie im umožnil jednoducho udržiavať kontakty so svojimi známymi, obnovovať komunikáciu s ľuďmi, s ktorými sa už dlhšie nestretávajú alebo nemôžu stretávať napríklad z dôvodov veľkej fyzickej vzdialenosti medzi nimi, poprípade získavať nových známych. Toto síce dovtedy umožňovali aj iné služby ale nie v takejto veľkej miere a navyše neumožňovali užívateľovi svoje elektronické sociálne relácie tak podrobne spravovať. Social graph umožňuje pri troche opatrnosti komunikovať s veľkým množstvom ľudí a zároveň si strážiť aj svoje súkromie.
Avšak popularita a atraktívnosť Facebook-u je postavená na fakte, že užívatelia o sebe zdieľajú čo najväčšie množstvo informácií, preto sú tomu prispôsobené aj základné nastavenia. Táto politika spôsobila firme mnoho nepríjemností ale zároveň aj veľkú popularitu, takže sa jedná o dvojsečnú zbraň.
Viac o social graph TU

Like

Služba LIKE neprináša sama o sebe žiadne inovácie. V podstate sa konceptuálne jedná o akýsi rating, hodnotenie. Táto funkcia je a bola prítomná na mnohých iných stránkach, kde umožňovala užívateľom ohodnotiť príspevok, obrázok, článok či video podľa určitej stupnice, napríklad známka ako v škole, percentuálne hodnotenie, bodovanie do 10 a pod. Naproti tomu LIKE má formu tlačidla a je len unárne, čiže užívateľ má možnosť len vyjadriť sympatie autorovi kliknutím na tlačidlo ale nemôže vyjadriť ich mieru a ani nesympatie.
Tento spôsob sa spočiatku môže zdať až príliš jednoduchý alebo nedostačujúci, avšak jednoduchosť a intuitívnosť používania je pre väčšinu, najmä menej technicky zdatných užívateľov esenciálna. Preto sa táto služba stala medzi užívateľmi obľúbená. Dokonca ju začali kopírovať aj iní tvorcovia stránok, medzi inými aj veľké portály ako napríklad aj YouTube od spoločnosti Google.
Navyše tento koncept umožnil spoločnosti službu vylepšiť a zaradiť ju do Facebook API. Teraz dostala služba nový rozmer, keďže tlačidlo LIKE sa môže nachádzať aj na iných stránkach. Tento nápad je vo svojej podstate geniálny, nakoľko robí z návštevníkov stránok potenciálnych distribútorov reklamy, keďže kliknutím na tlačidlo LIKE na externej stránke zároveň vo svojom profile zverejnia informácie o tejto stránke alebo článku a tento odkaz môže na stránku priviesť ďalších návštevníkov.
Táto inovácia služby má aj svoju negatívnu stránku, ktorá vyplýva priamo z jej zamerania. Užívatelia môžu byť treťou stranou podvedení a môžu nevedomky kliknúť na tlačidlo v domnení, že klikli na prehratie videa alebo na iný odkaz. Takýmto spôsobom sa už niekoľkokrát podarilo zahltiť stránky Facebook-u množstvom reklamných odkazov alebo podvodných aplikácií užívateľmi, ktorí naleteli na podvod.
Manuál ako implementovať like do vlastnej stránky sa nachádza TU

Social inbox


Plánovaná inovácia SOCIAL INBOX má ambície stať sa asi najväčšou inováciou akú firma priniesla. Jedná sa o službu, ktorá je momentálne v testovacej prevádzke.
Na prvý pohľad sa jedná iba o vytvorenie e-mailových kont pre užívateľov Facebook-u s koncovkou @facebook.com. Avšak spoločnosť sa chystá zájsť ešte ďalej. Má veľké plány zlúčiť všetku elektronickú komunikáciu do jedného okna. Jednalo by sa okrem elektronickej pošty o instant messaging, chat a dokonca aj SMS.
Čo sa týka klasickej elektronickej pošty tak je plánované nasadenie iného prístupu ako má napríklad dnešná jednotka v tejto oblasti – GMAIL od spoločnosti Google. E-mailová komunikácia by sa vraj mala v budúcnosti viac podobať dnes veľmi populárnemu CHAT-u. Takisto by mali byť správy lepšie triedené kvôli väčšej prehľadnosti. Toto sa bude diať z väčšej časti automaticky ale s možnosťou vytvorenia vlastných pravidiel.
Firma takto reagovala na podnety od užívateľov, jednalo sa predovšetkým o študentov vysokých škôl. Klasická elektronická pošta sa im zdala mierne neefektívna. Jedným z dôvodov bola vraj rýchlosť, keďže e-maily sú asynchrónny spôsob komunikácie. Ďalšou vecou, čo užívateľom prekáža je, že elektronická pošta si stále udržuje určitú formalitu, čo nie
všetkým vyhovuje. Spomínaná skupina ľudí preferuje preto viac chat alebo IM komunikáciu.
Pri realizácií by mohla spoločnosť naraziť na viaceré úskalia a problémy tohto riešenia:

    • Spomínaná asynchrónnosť e-mailovej komunikácie, pričom IM je naopak synchrónna
    • Obmedzenia SMS správ, či už počtom znakov alebo v neposlednom rade aj ich neporovnateľne väčšia nákladnosť oproti inej elektronickej komunikácií
    • Iné skupiny užívateľov budú naopak pravdepodobne odsudzovať tento prístup a snahu zmeniť e-mailovú komunikáciu na menej formálnu


Každopádne aj napriek problémom, ktoré sa dali očakávať už Facebook spustil testovaciu verziu social inbox pre úzku skupinu užívateľov a plánuje jednotlivé „podslužby“ postupne nasadzovať u všetkých.
Viac podrobností o social inbox TU

Patenty


Zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg vlastní niekoľko desiatok amerických patentov. Nie všetky sa týkajú sociálnych sietí. Za spomenutie stoja napríklad tieto patenty:

    • Social Network Economy Using Gift Credits – je to patent pre službu, ktorá umožňuje užívateľom posielať si rôzne virtuálne darčeky ako kusy obsahu na sociálnej sieti. Môžu mať napríklad formu ikony, či obrázka, ktorá nie je bežne dostupná. Posielanie darčekov užívateľa stojí kredity, ktoré distribuuje administrátor alebo si ich užívateľ kúpi pomocou elektronickej platby.
    • Social Advertisements and Other Informational Messages on a Social Networking Website, and Advertising Model for Same – jedná sa o spôsob akým sa užívateľom zobrazujú reklamy. Existuje algoritmus, ktorý vyhodnocuje dáta, ktoré užívateľ umiestnil na stránky a na základe toho mu ponúka z databázy tie reklamy, ktoré sú relevantné a mohli by ho zaujímať.
    • Filtering Content in a Social Networking Service – je to súhrn pravidiel akými môžu užívatelia filtrovať obsah, ktorý sa im zobrazuje na ich hlavnej stránke. Napríklad si môžu definovať aby sa zobrazili len informácie od ľudí, s ktorými pravidelne komunikuje alebo aby sa mu nezobrazovali informácie od niektorých užívateľov alebo skupín vôbec.
    • Managing Information About Relationships in a Social Network via a Social Timeline - tento patent definuje chronologické zobrazovanie udalostí, ktoré vykonal alebo sa prihodili danému užívateľovi.
    • SYSTEM FOR TARGETING THIRD PARTY CONTENT TO USERS BASED ON SOCIAL NETWORKS – systém na navrhovanie stránok alebo skupín, či iného obsahu tretích strán užívateľovi, vzhľadom na užívanie vyššie spomenutého obsahu inými užívateľmi, s ktorými je v relácií.

Viac patentov TU

Konkurencia


Nakoľko Facebook je pomerne nová služba, doposiaľ nebol priestor na vytvorenie efektívnej konkurencie. V súčasnosti môžeme postavenie Facebook, Inc. považovať takmer za monopolné. Medzi firmy, ktoré sa snažia svojimi službami spoločnosti konkurovať patria najmä:

    • Google
    • MySpace
    • Twitter


Google zatiaľ nepredstavuje vážnu konkurenciu. V súčasnej dobe jediná služba, ktorá je podobného zamerania ako Facebook je služba Google Buzz. Avšak táto služba sa nestala medzi užívateľmi obľúbenou a nepredstavuje pre Facebook žiadne riziko.
V budúcnosti sa môžu spoločnosti Facebook, Inc. a Google stať vážnymi konkurentmi. Stane sa tak keď firma Facebook, Inc. vstúpi na pole elektronickej pošty.
Väčším konkurentom je spoločnosť MySpace, ktorá spravuje podobnú sieť ako Facebook. V minulosti pred spustením Facebook-u sa jednalo o lídra v tejto oblasti avšak Facebook túto službu v počte užívateľov niekoľkokrát prekonal – s počtom 110 miliónov užívateľov tvorí približne pätinu z počtu užívateľov Facebook-u.
Ďalším veľkým hráčom na poli sociálnych sietí je Twitter. Táto služba je mierne odlišného zamerania. Jedná sa o mikroblogovú službu, ktorú využívajú radšej verejne pôsobiaci užívatelia, nakoľko v povedomí ľudí sa javí ako „serióznejšia“. Twitter momentálne združuje približne 200 miliónov aktívnych užívateľov.
Za špecifickú konkurenciu možno považovať službu Linkedln. Je podobného zamerania ako Facebook ale združuje predovšetkým osoby ako sú podnikatelia, manažéri a iné osoby v produktívnom veku s vyšším vzdelaním. Služba nachádza uplatnenie hlavne v profesijnej oblasti, užívatelia si tu vymieňajú svoje pracovné poznatky a skúsenosti. Táto skupina užívateľov nie je pre Facebook taká atraktívna, pretože dokážu lepšie filtrovať reklamný obsah a nevyvíjajú na internete takú veľkú aktivitu ako iní užívatelia.

Partneri


Za partnerov možno považovať aj spoločnosti so skupiny Fortune 500, ktoré do firmy investovali svoje prostriedky.
Medzi hlavných partnerov sa považujú firmy:

    • Microsoft
    • PayPal
    • Zynga

Spoločnosť Microsoft no firmy investovala veľké prostriedky (240 miliónov amerických dolárov), čím sa stala 1,6 percentným vlastníkom firmy. Takisto bola výhradným partnerom firmy, čo sa týka poskytovaním priestoru pre bannerové reklamy. Firmy, ktoré chceli inzerovať na Facebook-u museli byť členmi reklamného programu spoločnosti Microsoft. Z hľadiska inovácií je Microsoft najvýznamnejší partner Facebook-u.
PayPal je ďalším logickým partnerom, nakoľko sa jedná o veľmi populárny systém pre online platby. Táto funkcionalita je pre Facebook esenciálna v súvislosti s prijímaním platieb od inzerentov za využívanie reklamného priestoru. Ako platobný systém má PayPal vplyv na všetky aspekty, teda prirodzene aj na onovácie.
Firma Zynga je pre Facebook dôležitá lebo vytvorila a spravuje množstvo aplikácií bežiacich priamo na platforme Facebook. Medzi najznámejšie patria rôzne Flash-ové hry, predovšetkým medzi užívateľmi veľmi obľúbená hra Zynga Texas Holdem Poker. Je možné, že práve táto firma spopularizovala platformu Facebook.
Ďalších partnerov predstavujú ostatné spoločnosti a vývojári produkujúce aplikácie na platforme Facebook ako aj spoločnosti a vývojári, vytvárajúce aplikácie tretích strán, bežiace na rôznych platformách (mobilné aplikácie, klienti...).