Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Hewlett-Packard

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Hewlett-Packard je americká spoločnosť pôsobiaca v oblasti informačných technológií so sídlom v Palo Alto v Kalifornii. Založená bola v roku 1939 v jednej garáži v Palo Alto Billom Hewlettom a Davom Packardom. Dnes je jednou z najväčších spoločností pôsobiacich v informačných technológiách. Dnes sa špecializuje na výrobu počítačov, serverov, tlačiarní a skenerov a na dodávanie služieb svojim zákazníkom. V roku 2010 mala obrat viac ako 126 miliárd dolárov a hrubé príjmy boli takmer na úrovni 11,5 miliardy dolárov.

HP logo
Obr. 1: Logo HP (zdroj: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/80/HP_D_B_RGB_72_MX%2Bspace.png)

História

Keď Bill Hewlett a Dave Packard ukončili štúdiá na Standfordskej univerzite v roku 1935, začali rozmýšlať čo ďaľej. Spoločnosť vznikla v Packardovej garáži v Palo Alto v roku 1939 za vedenia ich bývalého profesora zo Standforu Fredericka Termana. Vstupné investície do spoločnosti predstavovali 538 amerických dolárov. Pri rozhodovaní, koho meno bude v názve spoločnosti vystupovať ako prvé, si títo dvaja hodili mincou. Síce vyhral Packard, ale aj tak pomenoval novo vzniknutú spoločnosť ako Hewlett-Packard Company. Akciovou spoločnosťou sa HP stala 18. Augusta 1947 a jej akcie sú verejne obchodovateľné od 6. Novembra 1957.

Hewlett s Packardom pracovali spoločne na viacerých projektoch, ale prvý úspešný produkt, ktorý vytvorili bol audio oscilátor HP200A. Ich inovácia spočívala v použití malej žiarovky ako teplotne závislého odporu v kritickej časti obvodu. Táto inovácia im umožnila predávať model HP200A za cenu 54,40 dolárov, čo bola zhruba štvrtinová cena za takéto zariadenie v porovnaní s konkurenciou. Tento model bol natoľko úspešný, že s malými úpravami sa predával až do roku 1972. Medzi prvých zákazníkov, ktorí si HP200A objednali patrili aj štúdiá Walt Disney, ktoré si kúpili hneď osem kusov. Ako zaujímavosť môžeme uviesť, že tieto oscilátory sa použili pri výrobe prvého stereo filmu v dejinách, Fantasia.

Vo svojich začiatkoch však spoločnosť nebola úzko špecializovaná, a podnikala v širokej oblasti trhu, od rôznych elektronických produktov, až po zariadenia pre poľnohospodárstvo. Nakoniec sa rozhodli zamerať na výrobu vysoko kvalitnej meracej techniky. Až do deväťdesiatych rokov 20. storočia sa koncentrovali na výrobu rôznych generátorov signálu, osciloskopov, voltmetrov a podobných zariadení. To, čo spoločnosť HP odlišovalo od ostatných spoločností, bolo posúvanie hraníc ich produktov, či už sa to týkalo rozsahu či presnosti. Mnoho ich prístrojov bolo v dobe svojho vzniku oveľa presnejších a citlivejších ako zariadenia od konkurencie.

V šesťdesiatych rokoch sa Hewlett-Packard považuje za symbolického zakladateľa Sillicon Valley. Je to však trošku zvláštne, pretože spočiatku sa nezaoberali produkciou polovodičových súčiastok. Až divízia založená okolo roku 1960 sa venovala vývojom polovodičových zariadení, ale aj to primárne pre vnútro firemné účely. V tomto období sa tiež firma snažila preraziť na japonskom trhu. Za týmto účelom sa v roku 1960 spojila so Sony a Yokogawa Electric a spoločne vyvinuli niekoľko vysoko kvalitných produktov. Nezaznamenali však príliš veľký úspech a to najmä kvôli svojej cene. HP a Yokogawa ale zostali naďalej partnermi za účelom distribúcie HP produktov v Japonsku. V roku 1966 vstupuje firma so svojou sériou HP2100/HP1000 na trh s počítačmi. Tieto sa vyrábali takmer 20 rokov a boli predchodcami osobných počítačov od HP.

V rokoch sedemdesiatych za zmienku stojí séria počítačov HP2640, ktorá ako jedna z prvých obsahovala grafický displej. Aj vďaka nemu sa HP podarilo predstaviť prvý WYSIWYG prezentačný program BRUNO. Podľa časopisu Wired, HP bola prvou spoločnosťou na svete, ktorá predávala masovo produkovaný osobný počítač, model HP9100A z roku 1968. Sama spoločnosť tento prístroj ale označovala ako „desktop calculator“, pretože podľa Billa Hewletta ak by prístroj označili ako „computer“, počítačoví nadšenci by ho odmietli, lebo nevyzeral ako IBM. Neobsahoval ešte žiadny integrovaný obvod a s CRT monitorom, magnetickým úložiskom dát a tlačiarňou stál približne 5000 dolárov. Ďalšou zaujímavosťou z tohto obdobia bolo, že Steve Wozniak, spoluzakladateľ spoločnosti Apple pracoval v HP v čase keď navrhol počítač Apple I. Podľa zmluvy malo HP prednostné právo na všetko čo Steve vynájde, ale jeho počítač odmietli s tým, že sa nechcú venovať počítačom pre ľudí, ale chcú naďalej produkovať zariadenia pre vedecký sektor a priemysel. V tomto období Hewlett-Packard slávi úspech aj so svojimi vreckovými kalkulačkami. Postupne vyrobili prvú vreckovú vedeckú kalkulačku na svete, prvú programovateľnú kalkulačku, neskôr prvú alfanumerickú programovateľnú kalkulačku a nakoniec prvú vreckovú symbolickú a grafickú kalkulačku na svete.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa HP začína presadzovať na poli tlačiarní a skenerov. Predstavuje svoje prvé laserové aj atramentové tlačiarne, ktoré sa postupne so sériou skenerov vyvinuli až do súčasných moderných multifunkčných zariadení. Zaujímavosťou bolo, že takmer celé vnútro ich prvých laserových tlačiarní pochádzalo od spoločnosti Cannon, ktorý zas používal technológie vyvinuté v Xeroxe. HP vyvinulo mechanizmus pre tlač – prevod dát do tlačových bodov. S osemdesiatymi rokmi sa spájajú ešte dve zaujímavé udalosti. A to, že HP si 3. Marca 1986 zaregistrovalo doménu hp.com, ako len deviatu .com doménu na svete a vyhlásenie garáže v Palo Alto, kde HP vznikla za národnú pamiatku štátu Kalifornia v roku 1987.

Koncom minulého storočia nastal veľký zlom vo fungovaní firmy. HP sa rozhodla zamerať hlavne na koncových zákazníkov v oblasti osobných počítačov a odkloniť sa od meracej techniky, na ktorú sa zameriavala doteraz. Pomôcť jej preraziť v tejto sfére mali aj akvizície, ktoré uskutočnila, napríklad kúpou firiem Apollo Computer alebo Convex Computer. Neskôr v deväťdesiatych rokoch firma otvorila internetový portál na predaj svojich produktov priamo zákazníkom, hpshopping.com. Veľký krok prišiel v roku 1999, kedy všetok biznis, ktorý nesúvisel s osobnými počítačmi, úložnými médiami alebo tlačiarňami bol prevedený z HP do firmy Agilent. Týmto vznikla osem miliardová spoločnosť s 30 000 zamestnancami zaoberajúca sa meracou technikou, polovodičmi, optickými sieťami a podobne.

Nové tisícročie sa v Hewlett-Packard nesie najmä v znamení nových akvizícií, pomocou ktorých si HP upevnilo pozíciu na trhu s osobnými počítačmi. Podarilo sa mu to najmä akvizíciou firmy Compaq v hodnote 25 miliárd dolárov. Týmto obchodom sa firma stala väčšinovým hráčom na trhu s osobnými počítačmi, notebookmi a servermi. Jednou z tých väčších akvizícií bola aj kúpa firmy Electronic Data Systems, ktorou si HP nadobro zabezpečila pevnú účasť na trhu IT consultingu a technickej podpory. Táto časť ponuky firmy dnes činí približne 46% všetkých príjmov spoločnosti. Poslednou väčšou akvizíciou bolo odkúpenie spoločnosti Palm v roku 2010. Táto spoločnosť sa zaoberala výrobou a predajom smartphonov a vreckových počítačov.

Súčasnosť

V súčasnosti je hlavné sídlo firmy stále v Kalifornii, v meste Palo Alto. V propagačných letákoch spoločnosti sa uvádza, že má viac ako miliardu zákazníkov po celom svete, konkrétnejšie v 170 krajinách. Momentálne táto firma zamestnáva takmer 325 000 zamestnancov. Príjmy v roku 2010 boli na úrovni 126 miliárd amerických dolárov. Súčasný prezident a CEO spoločnosti je Léo Apotheker. Oblasť podnikania sa dá rozdeliť do troch kľúčových oblastí a to:

  • The Personal System Group – predaj osobných počítačov koncovým užívateľom
  • The Imaging and Printing Group – predaj skenerov, tlačiarní, faxov a príbuznej techniky
  • Enterprise Business – IT consulting, predaj know-how a technickej podpory, návrh a správa IT infraštruktúry pre ďaľšie firmy

Niekoľko ďalších zaujímavých informácií o súčasnej situácii v Hewlett-Packard:

  • Viac ako 1 milión predaných tlačiarní za týždeň
  • Približne 48 miliónov PC za rok
  • Každý tretí vyrobený server na svete je HP
  • HP softvér zabezpečuje telefónne hovory pre 300 miliónov ľudí
  • HP skladuje cez 4 miliardy fotografií pre 50 miliónov užívateľov
  • HP zabezpečuje podporu pre 200 najväčších bánk a 130 významných svetových búrz

Inovačná stratégia

O technické inovácie sa v spoločnosti Hewlett-Packard stará najmä oddelenie HP Labs. Je to výskumné stredisko, ktoré má v súčasnosti približne 600 zamestnancov a funguje v siedmych lokáciách po celom svete.

HP Labs logo
Obr. 2: Logo HP Labs (zdroj: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a9/HP_Labs.png)

HP Labs boli založené v roku 1966 zakladateľmi HP Billom Hewlettom a Davidom Packardom. Chceli vytvoriť organizáciu zameranú na budúcnosť.
Súčasným riaditeľom HP Labs je Prithviraj Banerjee. Ako už bolo spomenuté, laboratória momentálne fungujú na siedmich miestach na svete:

  • Bangalúr, India
  • Palo Alto, California, USA
  • Peking, Čína
  • Petrohrad, Rusko
  • Bristol, Anglicko
  • Fusionopolis, Singapur
  • Haifa, Izrael

Výskum vykonávaný v HP Labs zahŕňa široké spektrum technických odborov a dotýka sa všetkých podnikov spoločnosti HP. Svoj výskum zadefinovali do osem oblastí, o ktorých sú v HP presvedčení, že majú zásadný význam pre definovanie budúcnosti informačných technológií:

  • Cloud computing a bezpečnosť – poskytovanie a zabezpečovanie poskytnutého výpočtového výkonu a priestoru
  • Analyzovanie informácií – zmena obrovského množstva rýchlo rastúcich podnikových dát na relevantné informácie
  • Inteligentná infraštruktúra – navrhnúť systém inteligentnejších, bezpečnejších počítačových zariadení, sietí a úložného priestoru založených na škálovateľnej architektúre.
  • Mobilné a pohlcujúce zážitky – zmeniť od základu spôsob akým užívatelia komunikujú s IT zariadeniami
  • Siete a komunikácie – navrhnúť novú generáciu sietí, ktoré budú viacej predvídateľné, kvalitnejšie, energeticky úspornejšie a s menšou náročnosťou na údržbu.
  • Tlačové technológie – pretransformovať neflexibilnú manuálnu tlač a znížiť náklady na tlač pri zvýšení kvality
  • Služby – vytvoriť technológie a procesy, ktoré prinesú nové postupy ako využiť dáta v rôznych formátoch, firemných odvetviach
  • Udržateľnosť – vyvinúť technológie, ktoré prinesú zníženie emisií, znížia finančnú náročnosť na energie a znížia dopad na životné prostredie

HP Labs spolupracuje s viacerými svetovými výskumnými organizáciami alebo univerzitami. V programe Open Innovation Office sleduje a koordinuje výskum v spolupráci s poprednými vedcami, akadémiami a vládami na celom svete. Pod Open Innovation Office patria nasledujúce programy:

  • HP Labs Innovation Research Program – umožňuje univerzitám spolupracovať s vedcami z HP Labs
  • Internship and Fellowship Program – tento program sa stará o stáže a štipendiá
  • Participation to Government Research Program – spolupráca na vládnych výskumných projektoch

Spomedzi množstva inštitúcií z verejného sektora alebo akademických partnerov môžeme spomenúť napríklad nasledovné:

  • CERN
  • CITRIS – Centrum na univerzite v Berkley na ulahčenie presadzovania výsledkov technologického výskumu v reálnom svete
  • Gelato Federation – celosvetová komunita zameraná na Linux na platforme Itanium
  • PlanetLab Consortium – otvorená počítačová platforma pre celosvetový výskum

Vnútrofiremné inovácie

Čo sa týka inovácií v systéme fungovania firmy, nájdeme počas jej existencie dve zásadné inovácie. Jednu produktovú a jednu procesnú.

Ako už bolo popísané vyššie, spoločnosť Hewlett-Packard sa zo začiatku zaoberala výrobou a predajom meracej techniky. Na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia však firma prišla s koncepciou zmeny svojho produktového radu. Začala sa primárne zaoberať predajom PC techniky, serverov, tlačových a záznamových zariadení. Táto inovácia viedla k tomu, že spoločnosť sa stala druhou najväčšou spoločnosťou na svete zaoberajúcou sa informačnými technológiami po kórejskom Samsungu. Svojho najväčšieho konkurenta IBM predbehla v roku 2006.

Podstatná procesná inovácia nastala vo firme na prelome tisícročí, kedy padlo rozhodnutie, že HP nebude na predaj ponúkať len hardvér, ale aj svoje know-how a znalosti. Začali zhromaždovať veľké množstvo IT odborníkov, za účelom poskytnúť svoje služby nadnárodným korporáciám, bankovému sektoru a vládam na celom svete. Za týmto účelom upravili aj svoju akvizičnú politiku, čo vyvrcholilo kúpou firmy Electronic Data Systems v roku 2008 za takmer 14 miliárd dolárov. V súčasnosti oblasť poskytovania služieb vo firme predstavuje vyše 45% všetkých príjmov spoločnosti. Táto inovácia pomohla v roku 2010 dosiahnuť o 26 miliárd dolárov vyššie príjmy ako u IBM.

Ochrana duševného vlastníctva

Spoločnosť Hewlett-Packard je neustále vnímaná ako jedna z najinovatívnejších spoločností na svete. Ich každoročné mnohomiliardové investície do výskumu a vývoja viedli k tisíckam udelených patentov. Ich patenty pokrývajú široké spektrum technológií v sektore osobných počítačov, zobrazovacích a tlačových zariadení, serverov, mobilných zariadení, ale aj služieb v IT, softvéru a v rôznych iných novovznikajúcich technológiách. HP v súčasnosti vlastní viac ako 37 000 patentov, čím sa zaraďuje medzi spoločnosti s najväčším duševným vlastníctvom na svete. Viac ako 5 000 z nich si je možné odkúpiť alebo licencovať pre svoje potreby.

Firma si svoje duševné vlastníctvo bráni aj tým, že výskumným pracovníkom dáva podpisovať takzvané Right of first refusal – predkupné právo pre HP pre všetko čo jej zamestnanci vymyslia počas pôsobenia v HP. Tak aj Steve Wozniak, spoluzakladateľ spoločnosti Apple v čase keď navrhol počítač Apple I a pracoval v HP, musel podľa tejto zmluvy ponúknuť tento produkt HP. Jeho počítač ale spoločnosť odmietla s tým, že sa nechcú venovať počítačom pre ľudí, ale chcú naďalej produkovať zariadenia pre vedecký sektor a priemysel.

Náklady na výskum a vývoj

Z výročnej správy za rok 2010 uverejnenej spoločnosťou na jej webových stránkach sa dajú vyčítať nasledovné náklady na výskum a vývoj za posledné tri roky:

2010 2009 2008
Náklady na výskum a vývoj 2 959 2 819 3 543
Náklady na prevádzku 114 554 104 416 107 891
Čistý zisk 8 761 7 660 8 329

Finančné údaje v tabuľke sú uvádzané v miliónoch dolárov. Z nich vyplýva, že v roku 2010, výskum a vývoj tvoril 2,58% z nákladov na prevádzku firmy. Z čistého zisku z predchádzajúceho roku sa do výskumu a vývoja investovalo 38,62%, čo je pomerne značná suma.

Technologické inovácie

Za 40 rokov fungovania oddelenia HP Labs sa v ňom podarilo vyvinúť niekoľko naozaj zaujímavých technológií. Na záver si môžeme spomenúť niekoľko z nich:

  • 1966 – Prvý HP počítač – HP2116A
  • 1966 – HP predstavuje prvú LED diódu
  • 1967 – Atómové hodiny
  • 1968 – Prvá programovateľná kalkulačka HP9100A, v podstate prvý osobný počítač, dokázal uchovávať dáta na magnetické úložiská
  • 1971 – Laserové technológie – interferometre s presnosťou v milióntinách centimetrov
  • 1972 – Prvá vrecková vedecká kalkulačka HP35
  • 1975 – Vytvorenie medzinárodne štandardizovanej zbernice HP-IB (Interface Bus)
  • 1980 – Vytvorený prvý 64 kanálový ultrazvuk na monitorovanie srdca na základe technológií vyvinutých v HP Labs
  • 1980 – Prvá komerčne využiteľná laserová tlačiareň na svete
  • 1984 – Prvá HP atramentová tlačiareň
  • 1986 – HP komercionalizuje RISC architektúru
  • 1989 – HP Labs predstavuje Digital Data Storage (DDS) zálohovací formát
  • 1991 – Zredukovanie nákladov na farebnú tlač - sRGB, half-toning algoritmy...
  • 1994 – 64bit architektúra, spolupráca s Intelom na vývoji Itanium procesorov
  • 1997 – HP vstupuje do obchodu s digitálnymi fotoaparátmi – foto technológie (automatické odstraňovanie červených očí, vyváženie farieb, …)
  • 2001 – Utility computing – datacentrá s lepšie využiteľnými zdrojmi
  • 2002 – Vyvinutá technológia na prvý DVD prepisovateľný systém (DVD+RW)
  • 2002 – Digitálna tlač, technológia zvaná Liquid Electrophotography (LEP) kombinovaná s veľmi malými čiastočkami atramentu
  • 2002 – Pamäť s najvyššou hustotou zápisu, 64bitová pamäť na ploche štvorcového mikrónu
  • 2003 – Spolupráca s vládou USA proti falšovateľom peňazí, na základe dlhoročnej skúsenosti s tlačovými technológiami
  • 2003 – Smart cooling – technológie znižujúce spotrebu energie v datacentrách
  • 2004 – Algoritmy na kompresiu obrazu vyvinuté v HP Labs použité pri misii NASA na Marse
  • 2005 – Crossbar Latch – technológia ktorá by mohla nahradiť tranzistory v polovodičoch
  • 2006 – Vývoj technológie na zachovanie rovnakej farebnosti na rôznych zariadeniach

Záver

Za 70 rokov sa zo spoločnosti zo vstupnými investíciami 538 amerických dolárov stala jedna z najbohatších firiem na svete s ročným príjmami viac ako 125 miliárd dolárov. Tento fakt nemôžeme pripisovať len priaznivému podnikateľskému prostrediu a slabej konkurencii, pretože firmy ako IBM už boli v čase vzniku HP na trhu viac ako štvrťstoročie. Takisto technologických spoločností sa v Kalifornii v okolí Palo-Alto a Silicon Valley narodilo mnoho.

To že HP sa podarilo predbehnúť mnoho konkurentov musíme pripisovať aj vhodnému zmýšľaniu a reagovaniu vedenia na situáciu na trhu a správnemu predvídaniu budúcnosti. Procesné, produktové alebo technologické inovácie pomohli spoločnosti dobehnúť a predbehnúť svojich konkurentov. Najlepšie je to snáď vidieť na posledných dvoch dekádach, kedy firma vhodne pozmenila svoju ponuku produktov v rokoch deväťdesiatych, alebo zameraním sa na poskytovanie cunsultingu a služieb v novom tisícročí. S vynikajúcim základom v oblasti technického výskumu a vývoja vo forme HP Labs, nám nezostáva nič iné ako pripustiť, že ak si firma udrží svoj doterajší štandard v oblasti inovácií, bude pre konkurenciu veľmi obtiažne s ňou súperiť.

Zdroje

http://www8.hp.com/sk/sk/hp-information/about-hp/index.html
http://www.hpl.hp.com/about/
http://en.wikipedia.org/wiki/Hewlett-Packard
http://en.wikipedia.org/wiki/HP_Labs
http://www.hp.com/hpinfo/abouthp/iplicensing/patents.html
http://h30261.www3.hp.com/phoenix.zhtml?c=71087&p=irol-reportsAnnual
http://www.hpl.hp.com/news/2006/jan-mar/40innovations.html

Zdroje obrázkov

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/80/HP_D_B_RGB_72_MX%2Bspace.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a9/HP_Labs.png