Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti NOKIA

Nokia je poprednou svetovou spoločnosťou pôsobiacou v oblasti mobilných komunikácií a hnacou silou rastu a udržateľného rozvoja celého odvetvia mobility. Nokia usiluje o zlepšenie života ľudí a zvýšenie ich produktivity tým, že ponúka ľahko ovládateľné a bezpečné produkty ako mobilné telefóny a riešenia pre podniky a poskytovateľov obrazového obsahu, hier, médií a mobilných sietí. Nokia je spoločnosťou so širokým spektrom vlastníkov a jej akcie sú kótované na burzách v New Yorku (NOK), Helsinkách, Stockholme, Londýne, Frankfurte a Paríži.
Medzi hlavné priority spoločnosti patria:

 • spokojnosť zákazníka
 • rešpekt pre životné prostredie
 • úspech
 • neustále inovácie

Historický prehľad dôležitých udalostí:

 • 1979 - vznik rádio telefónnej spoločnosti Oy Mobira. Spoločnosť vznikla spojením popredného fínskeho výrobcu televízorov Salora a spoločnosti Nokia
 • 1981 - začiatok éry mobilných sietí – vznik NMT (Nordic Mobile Telephone), prvá medzinárodná mobilná sieť
 • 1982 - bola vytvorená prvá digitálna telefónna ústredňa Nokia DX200
 • 1984 - predstavený Mobira Talkman – prenosný telefón
 • 1987 - predstavený Mobira Cityman – prvý prístroj pre sieť NMT
 • 1991 - spoločnosť Nokia vytvorila nový mobilný štandard, sieť GSM
 • 1992 - Nokia predstavuje prvý mobilný telefón pre sieť GSM, model 1011, základ budúcich mobilných telefónov
 • 1997 - Nokia sa stáva vedúcim svetovým výrobcom mobilných telefónov
 • 1999 - predstavený model 7110, prvý mobilný telefón, ktorý používa protokol WAP – okamžitý prístup k obsahu internetových stránok z mobilného telefónu
 • 2000 - predstavený komunikátor 9210, prvý mobilný telefón s fareným displejom, navrhnutý pre firemných zákazníkov, kompatibilný s väčšinou súborov kancelárskeho softwaru
 • 2002 - predstavený prvý telefón so zabudovaným digitálnym fotoaparátom, model 7650. Zároveň je to prvý telefón na platforme Series60. Spoločnosť taktiež predstavila model 6650, prvý telefón pre sieť 3G.
 • 2003 - predstavený model N-Gage, telefón určený na hranie hier
 • 2005 - Nokia predstavuje novú generáciu multiediálnych zariadení Nokia Nseries
 • 2006 - Nokia a Siemens ohlasujú plány na zavedenie Nokia Siemens Networks
 • 2007 - spustenie prevádzky Nokia Siemens Networks. Nokia spúšťa službu Ovi, novú značku pre internetové služby

Vývoj a Výskum

Spoločnosť Nokia naďalej investuje do výskumu a vývoja nových technológií nemalé prostriedky, čo sa stalo jedným z kľúčových faktorov úspechu tejto spoločnosti. Ku koncu roku 2009 bolo v divízii Výskumu a Vývoja zamestnaných 17196 vedecko-technických pracovníkov. Celkové náklady na vývoj a výskum spoločnosti predstavujú 5,909 miliardy eur, čo znamená približne 14,4% čistých tržieb spoločnosti Nokia.

Krátkodobé hľadisko
Zamerané na zvládnutie kľúčových technológií a ich vývoj. To umožňuje spoločnosti vytvárať konkurencie schopné produkty rýchlo a efektívne
Dlhodobé hľadisko
Úlohou výskumu je vytvoriť niečo nové a presadiť spoločnosť na trhu. Pomáha udržať spoločnosť v pohybe.

Nokia udržiava silné globálne kontakty na sledovanie a ovplyvňovanie technologického vývoja. Aktívne sa zapája do normalizácie a štandardizácie, do výskumu a vývoja v spolupráci s univerzitami, vysokými školami, výskumnými ústavmi a ďalšími spoločnosťami.
Nokia Research Center bola založená v roku 1986 od spoločnosti Nokia Electronics R&D. Dnes zamestnáva asi 500 vedecko technických pracovníkov zo 44 krajín sveta.
Nokia pomaly stráca svoje dominantné postavenie na trhu mobilných telefónov. Dôvodom toho môžu byť chýbajúce inovácie. Všetci popredný výrobcovia sa predháňajú v tom, kto predstaví lepšie vybavený smartphone. Nokia má svoju N8 a tou to končí. I tu mala však problem s kvalitou displeja. Na pulty predajní sa však blížia konkurenčné novinky, ktoré Nokiu N8 ľahko skryjú do vrecka. Väčší displej, dvojjadrový procesor a full HD video hovoria v prospech Samsungu či napríklad LG. Zabudnúť nemôžeme ani na mobily s 3D displejmi či napríklad mobily s 3D kamerami. Taktiež nemôžeme zabudnúť ani na zväčšujúci sa počet tabletov. Aj tu Nokia akosi zaspala dobu.

Vývoj operačného systému

Spoločnosť Nokia začala vyvíjať vlastný operačný systém pre svoje smartfóny. Dôvodom vývoja je reakcia na operačné systémy Android od Googlu a iOS od spoločnosti Apple. Nokia na začiatku roka oznámila, že končí s používaním operačných systémov Symbian. Nie však úplne, ale hlavným systémom sa má neskôr stať Windows Phone od Microsoftu. Teraz plánujú spoluprácu s Microsoftom na vývoji vlastného operačného systému MeeGo. Dôvodom je potreba vymeniť už zastaraný operačný systém Symbian, Nokia však nechce prejsť na používanie operačného systému Android.
Cieľom dlhodobého partnerstva je vytvoriť globálny ekosystém a nové možnosti, ktoré v súčasnosti na trhu chýbajú. Ekosystém bude reprezentovať novú alternatívu výberu pre operátorov, vývojárov a zákazníkov.
Zatiaľ čo Microsoft do partnerstva vstupuje poskytnutím mobilnej platformy novej generácie Windows Phone, Nokia prinesie svoje populárne mobilné zariadenia a touto jedinečnou kombináciou ponúknu priestor pre ďalšie inovácie.
Partnerstvo prinesie (okrem iného) nasledovné:

 • Nokia prijme Windows Phone ako svoju primárnu platformu pre oblasť smartphonov.
 • Nokia podporí budúci rozvoj platformy Windows Phone svojimi skúsenosťami v oblasti hardvérového dizajnu, jazykovej podpory ako aj zabezpečenie širokej distribúcie produktov z pohľadu cenového alebo geografického.
 • Nokia and Microsoft budú spolupracovať na produktovej vývojovej línii ako aj na obchodno-maketingových iniciatívach na vytvorenie dynamického Windows Phone ekosystému.
 • Nástroje a marketplace (vrátane XBOX Live) vyvinuté spoločnosťou Microsoft budú využívané na vytváranie aplikácií a hier pre celý globálny ekosystém, vrátane Nokia Windows Phone.
 • Vyhľadávanie zabezpečí služba Bing, reklamné služby vo vyhľadávaní na zariadeniach a službách Nokia poskytne Microsoft adCenter.
 • Nokia Maps sa stanú súčasťou mapových služieb Microsoft. Maps budú integrované so službou Bing a AdCenter tak ponúkne jedinečný zážitok v lokálnom vyhľadávaní a reklamných službách.

Nokia Siemens Networks

Nokia Siemens Networks je globálnym poskytovateľom vybavení, služieb a riešení pre komunikačné siete. Spoločnosť poskytuje komplexné portfólio mobilných, pevných ale aj konvergovaných sieťových technológií, ako aj profesionálne služby zahŕňajúce poradenstvo a systémovú integráciu, deployment, údržbu a riadené služby, pričom sa sústreďuje na inovácie a udržateľnosť. Nokia Siemens Networks je jedna z najväčších firiem na svete poskytujúcich hardvér, softvér a profesionálne služby. Svoje pobočky prevádzkuje v 150 krajinách sveta, sídli vo fínskom Espoo.

Zdroje informácií:
http://www.nokia.sk/o-spolocnosti-nokia/historia/
http://www.nokia.com/about-nokia/research/
http://alian.posterous.com/graf-tak-kto-koho-zaluje-apple-microsoft-orac/