Preskočiť navigáciu.
Domov

Opera Software

strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Opera Software je nórska softvérová spoločnosť, primárne známa svojou rodinou webových prehliadačov. Opera Software sa takisto zaoberá presadzovaním webových štandardov svojou účasťou vo W3C. Hlavné sídlo spločnosti sa nachádza v Osle, ďalšie pobočky má vo Švédsku, Poľsku, Číne, Indii, Japonsku, Južnej Kórei, Taiwane, Česku a v USA. Víziou Opery je sprostredkovať najlepší internetový zážitok na akomkoľvek zariadení.

logo
Obr. 1: Logo spoločnosti Opera Software
(zdroj: http://www.favbrowser.com/new-opera-software-logo/)

História spoločnosti

Opera Software bola založená ako nezávislá spoločnosť 30. Augusta 1995 pánmi Jon Stephenson von Tetzchner a Geir Ivarsøy ako pokračovanie pôvodného výskumného projektu spoločnosti Telenor, najväčšej nórskej telekomunikačnej spoločnosti.

Prvý produkt spoločnosti, Opera 2.1 pre Windows, bol vydaný v roku 1997.

V snahe zväčšiť svoj podiel na trhu pre zariadenia spojené s internetom, bol v roku 1998 začatý projekt Opera na viacerých platformách. A teda Opera 4.0 vydaná v roku 2000 zahŕňala už nové multi-platformové jadro, ktoré uľahčilo tvorbu edícií Opery pre viaceré operačné systémy a platformy.

Dovtedy bola Opera trialwarom a bolo potrebné si ju zakúpiť po uplynutí skúšobnej doby. Potom sa Opera stala adwarom, bola sponzorovaná reklamou, čo znamená, že užívateľom bez licencie sa zobrazovali reklamy. Od roku 2005 začala poskytovať licencie zdarma pre vzdelávacie inštitúcie vrátane Massachusetts Institute of Technology, Harvard Univesrity, a University of Oxford. S verziou 8.5 boli úplne odstránené reklamy, opera sa stala freewarom a primárna finančná podpora prišla prostredníctvom ziskov od spoločnosti Google, ktorá uzavrela s Operou zmluvu a Google sa stal prednastaveným vyhľadávačom.

V auguste 2005 predstavila Operu Mini, webový prehliadač pre mobilné telefóny, ktorý nebol propagovaný koncovým užívateľom, ale operátorom mobilných sietí. V septembri spoločnosť oznámila, že odstráni z prehliadača reklamu a ten bude zadarmo.

Inovačná stratégia

Inovácie sú v dnešnej dobe často skloňovaným pojmom. Význam inovácií narastá s prebiehajúcimi celospoločenskými zmenami ako sú turbulentná doba, recesia, globalizácia, udržateľnosť. Každá firma alebo iný spoločenský subjekt s konkrétnym účelom je konfrontovaný týmito spoločenskými zmenami. Inovácie sú jedným z prostriedkov, ktoré v prostredí zmien pomáhajú subjektom napĺňať svoje poslanie a ciele a zároveň ovplyvňovať a formovať svoje okolie.

Charakteristickým znakom spoločnosti Opera Software je jej zameranie na vývoj s cieľom nepretržitého prvenstva v inováciách, čo sa jej aj celkom dobre darí. Ďalšími prvkami inovačnej stratégie spoločnosti sú dosahovanie čo najvyššej rýchlosti prehliadania, maximálna portabilita a adaptácia na menšie obrazovky a rôzne zariadenia s cieľom využívať Opera softvér na všetkých z nich, čo nielen umožňuje lepšie prepojenie medzi nimi, ale aj jednotný dizajn a veľa ďalších spoločných prvkov.

Inovácie

Opera priniesla na svetu obrovské množstvo inovácií, z ktorých mnohé boli prebrané do ďalších prehliadačov a dnes sú ich štandardnou súčasťou. Najvýznamnejšími z nich sú:
1994 – začalo sa programovanie prehliadača opera pre desktopy
1994 – Sessions/Continued browsing (sedenia)
Opera predstavila „sedenia“. Umožnila užívateľom ukladať, otvárať a vkladať sedenia. Sedenie zahŕňa adresy všetkých stránok, pozíciu všetkých okien a aj ako ďaleko používateľ skroloval na jednotlivých stránkach. Opera vie sedenia ukladať automaticky a ich aj automaticky obnoviť pri znovuotvorení. Tento prvok bol prevzatý Firefoxom ako rozširenie a aj do Internet Exploreru, neskôr sa stal súčasťou jadra Firefoxu.
1996 – Full page zoom (zväčšenie celej stránky)
Proporcionálne zmeny veľkosti celej stránky od 20 do 1000%. Ide o lepšiu alternatívu väčšieho textu, približovanie zväčšuje veľkosť stránky bez narušenia usporiadania iba zväčšením veľkosti textu. V súčastnosti majú tento prvok všetky používanejšie prehliadače.
2000 – Tabs (záložky)
Úplným začiatkom vývoja záložiek bola už prvá verzia opery z roku 1994 s názvom MultiTorg Opera, ktorá predstavila MDI záložky, kde každá zo záložiek mohla byť zväčšená, mohla tvoriť dlaždice, bolo možné ju kaskádovať alebo s ňou hýbať. Záložky v podobe, v akej ich poznáme dnes, boli predstavené v roku 2000 a prebrané takmer všetkými prehliadačmi.
2000 – mazanie súkromných dát
Ide o šikovný nástroj na mazanie súkromných dát určitých tipov, ako napr. história, cookies, cache... Pred predstavením tejto inovácie bolo potrebné mazať všetky súkromné informácie manuálne. Prvok bol duplikovaný minimálne v jadrách Firefoxu a Internet Exploreru.
2001 – integrovaný webový vyhľadávač
Opera predstavila jednoduché vuhľadávanie pomocou Googlu alebo iných vyhľadávačov jednoducho v prostredí prehliadača, čo bolo kopírované väčšinou prehliadačov vrátaie rozšírení ako napr Google Toolbar pre IE.
2001 – Small-Screen Rendering (vykreslenie na malých obrazovkách)
Inovácia v Opere 6 umožnila zobrazenie www stránok aj na malých obrazovkách zariadení určených pre držanie v ruke. V dekstopovej verzii je prístupná od verzie Opera 7.0.
2001 – gestá myšou
Táto inovácia umožňuje ovládať prehliadač pomocou pohybov myšou. V súčastnosti je dostupná ako rozširenie aj vo Firefoxe a IE.
2004 – blokovanie vyskakovacích okien
Táto inovácia je v súčastnosti skutočne nevyhnutným základným prvkom, ktorý bol tiež prebraný Firefoxom aj IE.
2006 – BitTorrent
Zavedením tejto inovácie sa opera stala prvým prehliadačom, ktorý dokázal ovládať peer-to-peer protokol so zabudovanou podporou pre BitTorrent súbory, čo je vlastne logickým prídavkom pre prehliadač, ktorý už podporuje sťahovanie HTTP a FTP. Ide o unikátnu vlastnosť, ktorá nie je súčasťou jadra žiadneho iného rozšíreného prehliadača.
2007 – Speed Dial (rýchlovytáčanie)
Prvýkrát bolo predstavené Operou v roku 2007, kopírované prehliadačom Google Chrome už od jeho začiatku, pridané do Safari 4 a do Firefoxu môže byť pridané ako rozšírenie.
2007 – Opera Link
Opera Link je služba zdarma, ktorá umožňuje zdieľanie dát medzi vašimi počítačmi a zariradeniami. Synchronizuje nasledujúce položky prehliadača: záložky, rýchly prístup, osobná lišta, poznámky, história adries, vyhľadávače. Navyše všetky tieto položky sú dosiahnuteľné cez web interfejs.
2008 – Dragonfly
Je to debugovací nástroj, ktorý umožňuje ladenie HTML DOM, Javascriptu, CSS a ďalších, podobný nástroju Firebug a developerským nástrojom, ktoré možno nájsť v iných prehliadačoch. Používateľ si môže stanoviť oporné body a sleduje ako sa skript vykonáva, vykonáva príkazu v súčasnom prostredí z konzoly a kontroluje zdroje stránky a lokálne uloženie. Takisto implementuje vzdialené ladenie.
2009 – Opera Turbo
Opera Turbo prináša do prehlidača Opera pre stolné počítačea Opera mobil pre mobilné zariadenia komprimovanie webstránok cez tretie servery podobne, ako je tomu v prehliadači Opera Mini. Umožňuje zredukovanie veľkkosti načítavaných stránok na stolnom počítači až o 80%. Oproti Opere Mini s teda jedná o niečo málo menej efektívnu kompresiu. Zásadným rozdielom oproti Opere Mini ale je, že Opera Turbo bude schopná spracovávať aj sofistikované webové technológie ako AJAX a Flash. Znamená to, že používatelia budú môcť využívať plnohodnotný internet až s päťnásobne nižším objemom prenesených dát.

Ochrana duševného vlastníctva

Filozofiou firmy je čo najrýchlejší pokrok, čomu bránia softvérové patenty. Preto Opera proti nim lobuje a podporuje interoperabilitu. Na svoje inovácie patenty nemá, čím umožňuje ostatným prehliadačom, aby ich poľahky prebrali.
Jednotlivé produkty firmy sú však samozrejme chránené copyrightom. Na nekomerčné účely poskytuje licenciu zadarmo, pre operátorov, výrobcov mobilných zariadení, televízií a iných zariadení licencie predáva.

Porovnanie s konkurenciou

Dá sa povedať, že Opera Software si drží prvenstvo v oblasti vývoja a predstavovania inovácií. Svojou politikou podpory interoperability a loby proti softvérovým patentom tieto svoje inovácie akoby ponúka ostatným prehliadačom na implementáciu. Tie síce tiež prinášajú viaceré inovácie,najmä Mozilla Firefox, avšak ani zďaleka také množstvo ako Opera. Toto môže byť jedným z dôvodov, prečo je stále najpodceňovanejším prehliadačom vo svete aj na slovensku. Svojím výkonom, prvkami, doplnkami a inováciami sa desktopová verzia určite umiestňuje na prvých priečkach hodnotení, stále má však problém nájsť si väčšie množstvo priaznivcov.

V oblasti mobilných prehliadačov si však našla priaznivcov, ktorí oceňujú jej kvality a zaujala popredné miesto vo svete aj na Slovensku.