Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Oracle

 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
 • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Oracle Corporation je jedna z najväčších spoločností, ktoré vyvíjajú relačné databázy, nástroje pre vývoj a správu databáz či customer relationship management (CRM) systémy. V roku 1979, Oracle vydal ako prvý na svete komerčne dostupnú relačnú databázu. To bola tiež prvá databáza ktorá implementovala jazyk SQL, čo je teraz štandardom. Dnes Oracle ponúka aj operačné systémy, servery, middleware aplikácie, rôzne business aplikácie a podporuje open source komunitu.

oracle_logo.jpg
Obr. 1: Logo spoločnosti Oracle
https://microsite.accenture.com/AOLC_Resources/2011/sponsor/Pages/default.aspx

Oracle Corporation

Spoločnosť založili Lawrence J. Ellison, Robert N. Miner a Edward Oates v roku 1977 pod prvým názvom SDL (Software Development Laboratory). Názov Oracle získala až v roku 1982 podľa projektu, ktorý firma SDL robila na objednávku CIA. V roku 1979 firma uviedla na trh svoj hlavný produkt Oracle database pod názvom Oracle v.2. V novembri 2010 získala spoločnosť Oracle 1,3 miliárd dolárov v súdnom procese proti SAP- bolo to najväčšie softvérové pirátstvo v histórii.
Spoločnosť zamestnáva 105000 ľudí, a má zastúpenie v 145 štátoch. Sídlo spoločnosti sa nachádza v Redwood Shores, Kalifornia. CEO spoločnosti je Larry Ellison, 5. najbohatší človek na svete(39,5 miliárd dolárov), a je aj najlepšie plateným CEO na svete(70,1 milión dolárov).

Inovačná stratégia spoločnosti

Inovačná stratégia spoločnosti sa spočíva najmä vo výskume a vo vývoji, v roku 2010 mali 646 patentov spolu so spoločnosťou SUN Microsystems. Ďalšou časťou inovačnej stratégie je medzifiremná spolupráca so spoločnosťami Hewlett- Packard a Fujitsu.
K dôležitým inováciám patria aj zavádzanie nových produktov, ako sú BI, CRM aplikácie, operačné systémy, vývojárske nástroje, technologické platformy.

Inovácie spoločnosti

Hlavným inovačným produktom spoločnosti je Oracle Database. Oracle je systém riadenia bázy dát (Oracle database management system – DBMS), moderný multiplatformový databázový systém s veľmi pokročilými možnosťami spracovania dát, vysokým výkonom a jednoduchou škálovateľnosťou. Aktuálna verzia je Oracle Database 11g. Je to databáza pre každý typ dát, umožňuje jednoduchý vývoj aplikácií, a efektívnu správu údajov. Oracle Database má 6 edícií:

 • Enterprise edícia (EE) zahŕňa viac možností ako "Standard Edition", hlavne vo výkone a bezpečnosti. Firma Oracle licencuje ich produkt na základe užívateľov alebo procesorov, typické pre servery ktoré bežia na 4 alebo viacerých CPU. EE nemá žiadne pamäťové limity a dokáže využiť zhlukovanie pomocou ORACLE RAC software.
 • Standard Edition (SE) obsahuje funkcionalitu základnej databázy. Spoločnosť Oracle licencuje ich produkt na základe používateľov alebo procesorov, typické pre servere bežiace od jedného do štyroch CPU. Pokiaľ sa prekročí počet 4 CPU na SE je potrebné prejsť na Enterprise edíciu. SE nemá žiadne pamäťové obmedzenia, a dokáže využiť zhlukovanie pomocou ORACLE RAC.
 • Standard Edition One predstavila s Oracle 10g, s niektorými doplnkovými obmedzeniami. Môže sa používať na systémoch s jedným alebo dvoma CPU. Nemá žiadne pamäťové obmedzenia.
 • Express Edition bola uvedená v roku 2005, bola ponúknutá na distribúciu na Windows alebo linuxové platformy. Podpora pre túto verziu prichádza exkluzívne cez on-line fóra, teda nie je ponúkaná zo strany Oracle.
 • Oracle Personal Edition ponúka funkcionalite "high end" Enterprise Edition ale je licencovaná pre jedného užívateľa prevádzkujúceho na osobných pracovných staniciach.
 • Oracle Database Lite určený na mobilné zariadenia. Databáza, čiastočne umiestnená na mobilných zariadeniach, dokáže sa synchronizovať s serverovou inštaláciou

Oracle Database je licencovaná podľa počtu CPU alebo podľa počtu používateľov(NUP- Named User Plus).

Balík aplikácií Oracle E-Business Suite

 • Podpora spoločností v prostredí súčasnej globálnej ekonomiky
 • Jednotný, globálny prehľad o zákazníkoch, dodávateľoch, partneroch a prevádzke prináša spoločnostiam schopnosť prijímať informovanejšie rozhodnutia.
 • Rozhodnutie na základe úplných informácií zo systémov, ktoré nie sú závislé na regiónoch ani divíziách

Oracle Business Intelligence

 • Systém, ktorý dokáže jednoducho vytvárať podnikové analýzy, prehľady o prevádzke, faktúry, sprievodky, daňové formuláre a zákonné plnenia, atď.
 • Presné, spoľahlivé a včasné informácie pre analyzovanie denných operácií, pre bližšie sledovanie hospodárskych výsledkov, pre maximalizáciu úžitku obmedzených zdrojov apod.
 • Integrácie údajov zo všetkých oddelení pre získanie celkového pohľadu na výkon spoločnosti.

Konkurencia

Medzi hlavných konkurentov spoločnosti v oblasti databázových technológií patria:

 • IBM- DB2
 • Microdoft- Microsot SQL Server
 • Sybase- ASE, ADS
 • PostgreSQL

V súčasnosti má Oracle so svojím databázovým riešením 48,1% podiel na trhu RDBMS.

V oblasti business intelligence:

 • SAS
 • MicroStrategy
 • Actuate

V oblasti E- business:

 • SAP

Systém ochrany duševného vlastníctva

Oracle licencuje svoje produkty podľa nasledovného modelu:

 • podľa počtu CPU, na ktorom produkt beží
 • podľa počtu používateľov produktu(Named User Plus- NUP)

Náklady na výskum a vývoj

Oracle investuje ročne viac ako 10% svojich tržieb do vývoja a výskumu.

Náklady na výskum a vývoj:

naklady_na_vyskum_a_vyvoj.png

Obr. 2: Náklady na výskum a vývoj

V porovnaní s konkurenciou:

porovnavanie_s_konkurenciou.png

Obr. 3: Náklady na výskum a vývoj v porovnaní s konkurenciou
http://www.wikinvest.com/stock/Oracle_(ORCL)/Data/R&D_%25_of_Total_Revenue

Hlavné faktory úspešnosti

Hlavnými faktormi úspešnosti spoločnosti sú vývoj a výskum, spolupráca s inými spoločnosťami, cenovo výhodné produkty a služby. Výraznou súčasťou úspechu je aj samotná značka Oracle, v roku 2010 bola 19. najcennejšia globálna značka podľa Brandz. Dôležitým faktorom úspešnosti sú aj akvizície iných spoločností, čím rozšírili ich produktové portfólio, a nastúpili aj na nové trhy.

Použitá literatúra

http://finance.yahoo.com/q/is?s=ORCL+Income+Statement&annual
http://en.wikipedia.org/wiki/Oracle_Corporation#Competition
http://www.integracia-dat.eu/
http://www.orafaq.com/wiki/Oracle_Licensing
http://www.itnews.sk/spravy/tlacove-spravy/2006-10-31/c94023-balik-aplik...