Preskočiť navigáciu.
Domov

Prehľad inovačných aktivít v spoločnosti Slovanet

strict warning: Only variables should be passed by reference in /nfsmnt/hosting1_2/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

          Slovanet je jeden z najväčších poskytovateľov internetových, hlasových a televíznych služieb na Slovensku. Prevádzkuje vlastné optické siete v Bratislave, Zlatých Moravciach, Brezne, Poprade a Prešove. Slovanet poskytuje široký rozsah telekomunikačných a súvisiacich služieb, ktoré mu umožňujú aktívne pôsobiť v rôznych segmentoch zákazníkov, od domácností a menších firiem, až po významných korporátnych klientov. Zákazníkom ponúka komplexné riešenia internetovej komunikácie, dátových služieb, telefonovania i zábavy v jednom balení. Desiatky významných klientov využívajú bezpečné a stabilné dátové prepojenie svojich pobočiek prostredníctvom virtuálnych privátnych sietí Slovanetu. V súčasnosti majú širokú klientelu, ktorú získali vďaka mnohým akvizíciam a neustálym inovovaním technologickej prevádzky svojej metalickej a optickej siete.

Vznik spoločnosti

          Pôvodná spoločnosť poskytovala internetové pripojenie v Trenčíne od roku 1996 pod názvom Power System Group s.r.o. Neskôr sa spoločnosť transformovala do PSG a.s. a zmenila meno na Slovanet a.s. Následne súčasná spoločnosť Slovanet vznikla fúziou spoločností Slovanet a ViaVPT počas rokov 2002 až 2003 a od tohto roku je fúzia aj zapísaná v obchodnom registri.
V súčasnosti je členom Asseco Group a okrem bežných služieb poskytuje aj virtuálne privátne siete, bezpečnostné riešenia a webhostingové a serverhousingové služby.
Logo spoločnosti Slovanet
Obr. 1: Logo spoločnosti Slovanet
(http://www.itnews.sk/spravy/telekomunikacie/2011-01-26/c137906-slovanet-...)

Vizitka spoločnosti

 • Obchodné meno: Slovanet, a.s.
 • Sídlo: Záhradnícka 151, 821 08 Bratislava
 • Pobočky, miesta predaja a servisné strediská: Banská Bystrica, Bratislava, Brezno, Košice, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Žilina, Zlaté Moravce
 • IČO: 35 765 143
 • Internetová stránka: www.slovanet.sk
 • Kontakty: sídlo a pobočky
 • Spoločnosť Slovanet je zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, odd. Sa, vložka č. 2103/B

Inovačná stratégia

          Použité inovačné stratégie spoločnosti si rozpíšeme podľa rokov, v ktorých boli nasadené.

Rok 2004

          Po spojení dvoch spoločností Slovanet a ViaVPT, Slovanet investoval viac ako 3mil. € na novú techniku a rekonštrukciu sietí. Následne vďaka skvalitneniu a zrýchleniu poskytovaných služieb internetového pripojenia sa zvýšili výnosy o 36,7% - na 11,9mil. €. Počas tohto roku bol nárast záujmu o vysoko rýchlostný internet. Ako reakciu začal Slovanet poskytovať službu GoDSL a tam, kde nebolo možné zaviesť ADSL, poskytoval službu flexiDSL. Zároveň s týmito službami zaviedla spoločnosť ako prvá nový model spoločného spoplatňovania telefonovania a internetu na jednej faktúre.

          Získali nový typ klienta – obce a miestne komunity – Slovanet zabezpečil pripojenie internetu do obce a obec sa postarala o distribúciu pre domácnosti na vlastné náklady, čím sa znížili distribučné náklady pre obyvateľov oproti konkurencii. Vďaka inováciám počas roka 2004 získal Slovanet 15% podiel na trhu ADSL pripojení – 2. miesto.
Stav zákazníkov ku koncu roka bol:

 • 20 800 klientov dial-up pripojenia (21 900 v min. roku)
 • 4 900 klientov ADSL pripojenia (800 v min. roku)

Rok 2005

          Začiatkom roka získali nového investora Asseco Slovakia a.s. vďaka čomu investície spoločnosti predstavovali tento rok viac ako 1,75mil. €. Zároveň zrýchlili prenosovú rýchlosť ADSL sietí po investovaní takmer 35 000€ - prešli na najnovšiu technológiu IP MLPS. Podpísali zmluvu s dominantným operátorom telefónnej siete vďaka čomu mohli poskytovať verejné telefónne služby v plnom rozsahu. Začali poskytovať verejné telefónne služby s najnižšími cenami, čím získali 2800 zákazníkov v priebehu 5 mesiacov. Slovanet spustil projekt GoFUN – webový portál s hudobnými videoklipmi, filmovými ukážkami a internetovými rádiami, ktorý mal slúžiť ako príprava na chystaný triple play (TV, telefonovanie a internet v jednom balíku). V tomto roku získali ocenenie IT Projekt roka a dostali sa do TOP5 IT firiem roka. Počet zákazníkov si zvýšil odkúpením žilinského providera internetu Alexa.
Stav zákazníkov ku konca roka bol:

 • 16 300 klientov dial-up pripojenia (20 800 v min. roku)
 • 8 700 klientov ADSL pripojenia (4 900 v min. roku)

Rok 2006

          Začiatkom roka bolo 51% akcií Slovanetu odkúpených spoločnosťou Asseco Slovakia. S narastajúcim počtom zákazníkov sa rozhodli reorganizovať služby zákazníkom kde vznikli 4 nové oddelenia:

 • Služby zákazníkom
 • Technická podpora
 • Retailový predaj
 • Nepriamy predaj

          Spustili nové telefónne služby volania cez internet a ako prvý operátor na Slovensku zaviedol prenositeľnosť čísla od konkurenčného operátora. Zvýšili kapacitu národnej siete na úroveň 155 Mbit/s a kapacitu medzinárodného pripojenia na 2 Gbit/s. Začali ponúkať pripojenie na internet so štátnym príspevkom vďaka čomu si zvýšili počet zákazníkov. Zároveň získali nových veľkých klientov ako poisťovňa Union alebo ESA Logistika. Pokračovali v rozširovaní portálu GoFUN a začali pripravovať svoju sieťovú štruktúru na príchod služieb Triple play.
Stav zákazníkov ku konca roka bol:

 • 13 216 klientov dialup pripojenia (16 300 v min. roku)
 • 13 100 klientov ADSL pripojenia (8 700 v min. roku)

Rok 2007

          Vďaka reorganizácii služieb zákazníkov v minulom roku získala spoločnosť Slovanet prvenstvo v zákazníckom servise. Spustili najrýchlejší optický internet na Slovensku s rýchlosťou 64 Mbit/s. Začali ponúkať aj dlho očakávanú službu Triple play a digitálnu TV v Prešove. Pokračovali v rozširovaní portálu GoFUN o videoklipy, hudbu a internetové rádiá. Uviedli na trh telekomunikačné produkty LINK pre firmy – Slovanet zabezpečuje kompletnú starostlivosť o telekomunikačné zariadenia namiesto klienta za mesačný poplatok.

Rok 2008

          Začiatkom roka prešla celá kostrová sieť v Bratislave na technológiu DWDM. Zaviedli v Bratislave a Poprade Triple play a vďaka kúpe CATV aj v Zlatých Moravciach. Slovanet odkúpil spoločnosti Robur, CATV Tekov, Micronet a Amitel . Ako jediný na SR začal ponúkať internet bez rýchlostného a dátového obmedzenia (30 Mbit/s za 15€) – zákazníci mali rýchlosť internetu obmedzenú iba kapacitou siete. Uzatvorili spoluprácu so spoločnosťou O2 a vytvorili spoločnú vianočnú kampaň s názvom Neobmedzene rýchly internet kde ponúkali internetové pripojenie od Slovanetu a nový telefón aj s číslom od operátora O2. Získali ocenenie TREND Top Telecom 2008 za najdynamickejšie rastúcim poskytovateľom veľkoobchodných služieb telekomunikačnom segmente.

Rok 2009

          Zlúčili sa so spoločnosťou BrNET a mali technologická migrácia služieb z dcérskej spoločnosti Robur . Prešli na systém SAP (financie a logistika) a pokračovali v nahrádzaní metalických sietí za optické. Slovanet sa zaviazal, že dorovná klientom finančný rozdiel ak nájdu u konkurencie výhodnejší balík internetového pripojenia. Zároveň predstavil internetové služby bez viazanosti a znížil cenu a pridal takmer 40 TV kanálov do svojej digitálnej televízie vďaka čomu sa zvýšil počet klientov v priebehu roka o takmer 30%. Pokračovali v rozširovaní dostupnosti služieb a zvyšovaní rýchlosti internetového pripojenia. Slovanet mal viac ako 30 000 klientov internetového pripojenia ku koncu roku 2009.

Rok 2010 a 2011

          V marci sa Robur finálne zlúčil so Slovanetom a Slovanet prebral všetkých jeho klientov. Vďaka tomu počet klientov internetového pripojenia prekročilo 40 000. V apríli 2011 Slovanet odkúpil spoločnosť M-Elektronik – poskytovateľa káblovej televízie.
Od začiatku roku 2011 začal poskytovať internetové pripojenie s možnosťou viazanosti až na 3 roky pri najlacnejšej mesačnej tarife, ktorú si vybralo až 32% zákazníkov Slovanetu.

Faktory úspechu

          Slovanet sa zameriaval posledné roky hlavne na akvizície menších spoločností čím si rozširoval dosah služieb a aj celkový počet klientov. Ďalším faktorom úspechu je neustála modernizácia a zrýchľovanie prenosu sietí. Posledným ale nemalým faktorom je ponuka služieb za nižšie ceny oproti konkurencii a skupovanie menších firiem, ktoré by mohli ponúkať za nižšie ceny oproti nim.

Konkurencia

Najväčší konkurenti spoločnosti Slovanet sú poskytovatelia internetového pripojenia a telefónnych služieb. Keďže Slovanet neposkytuje televízne služby v rámci celého Slovenska, jeho konkurenti sú lokálny poskytovatelia televíznych služieb.

 • Internetové pripojenie
 • UPC
 • Orange
 • T-com
 • Televízia
 • Telefonovanie

Výskum a vývoj

          Slovanet spustil vlastný projekt výskumu a vývoja v oblasti telekomunikácií v roku 2010. Aktuálne pracujú na Algoritmoch pre rozpoznávanie nevyžiadanej elektronickej komunikácie a plánujú to dokončiť v roku 2013.
Partneri

 • Certifikovaným partnerom Cisco Systems Inc.
 • Partner s investorom Asseco Slovakia
 • Členom v:
  • Asociácia Poskytovateľov Internetu
  • Asociácia Telekomunikačných Operátorov
  • IT Asociácia Slovenska
  • Asociácia pre prenositeľnosť čísla
  • Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie

Referencie

Ročné správy
Tlačové správy