Inovácie v spoločnosti Alibaba
Alibaba sa prostredníctvom svojich neustálych inovácii vypracovala z firmy, ktorej hlavnou funkciou bola sprostredkovateľská činnosť medzi predajcami a ich potenciálnymi odberateľmi, na jednu z najvýznamnejších spoločností v oblasti online elektronického obchodovania. Svojimi marketingovými inováciami dokázala získať vysoký podiel na trhu a ten spolu s nadobudnutou dôverou pretaviť do ďalšieho rastu. Vďaka následným organizačným inováciám a s nimi spojenými strategickými partnerstvami dokázala svoje pole pôsobnosti ďalej rozširovať. Nové produktové inovácie tak z Alibaby dokázali spraviť globálneho hráča na poli e-commerce zahŕňajúceho všetky oblasti od dohodnutia obchodu, cez jeho manažovanie až po samotnú platbu za dohodnutý produkt.
Úvod
Alibaba Group bola založená v roku 1999 18 zakladateľmi pod vedením Jacka Ma a časom sa vypracovala na globálneho lídra v oblasti online elektronického obchodovania. Zamestnáva cez 22 000 ľudí a jej hlavným pôsobiskom je čínsky trh, no v súčasnosti sa dostáva do povedomia aj okolitých krajín ako významný poskytovateľ B2B(business to business) B2C(business to consumer) a C2C(consumer to consumer) služieb.
Zahŕňa viacero dcérskych spoločností, ktoré sa orientujú na jednotlivé potreby účastníkov online nákupu a predaja. Medzi jej najdôležitejšie súčasti môžeme radiť:
- globálne vedúcu B2B obchodovaciu platformu (Alibaba.com)
- čínske najväčšie on-line obchodné centrum (Taobao)
- spoločnosť poskytujúcu služby online platieb (Alipay)
- spoločnosť vyvíjajúcu internetové biznis aplikácie pre malých a stredných podnikateľov (Alisoft)
- platformu poskytujúcu „cloud“ výpočtové služby (Alibaba Cloud Computing)
- popredný čínsky internetový portál (China Yahoo!)
S rastúcim celosvetovým vývojom znalostnej ekonomiky stále viac a viac krajín sveta, Čínu nevynímajúc, orientuje svoju pozornosť na potreby či už technologických alebo iných inovácií. Inovácia je akýmsi hnacím motorom aj pre Alibaba Group. Už od svojich začiatkov nekopírovala existujúce modely fungujúce v iných krajinách sveta, ale robila všetko pre to, aby za pomoci svojich novátorských ideí umožnila malým a stredným podnikateľom dosiahnuť úspech.
Spoľahlivosť, platby a logistika sú tromi najväčšími problémami, ktorým je potrebné v segmente online obchodovania čeliť. Alibaba sa preto snaží o spojenie finančného, logistického a autentifikačného odvetvia na vytvorenie nového biznis prostredia s „dôverou, vysokou efektívnosťou a pohodlím.“
Inovačná stratégia firmy
Veľké množstvo čínskych spoločností má problémy s nedostatkom inovácií, hybnej sily, ktorá by prichádzala s originálnymi nápadmi alebo inými inovačnými riešeniami. Nedostatok talentov na tomto poli sa Alibaba snaží riešiť budovaním firemnej kultúry zameranej na inovácie. Podporuje ľudí v kreativite, čomu prispôsobuje aj výberové konania pri hľadaní nových zamestnancov.
V súčasnosti pod Alibaba Group patrí viacero samostatných jednotiek. Jack Ma, jej zakladateľ, ale nie je zástancom synchronizovaného, centrálne riadeného spôsobu vedenia spoločnosti. Naopak, snaží sa o to, aby si jednotlivé dcérske spoločnosti samy stanovovali svoje ciele a k nim potrebné stratégie.
„Podnikateľské jednotky musia mať slobodu robiť to, čo je správne pre ich biznis. Chcem, aby si firemné jednotky navzájom konkurovali a zamerali sa na to, aby sa stali najlepšími vo svojej oblasti.“
Jack Ma, CEO Alibaba Group
Príkladom situácie, kedy do úzadia ustupuje to, že jednotlivé spoločnosti majú spoločnú materskú firmu a nastupuje súťaživosť je napríklad spolupráca s partnermi, ktoré sú priamou konkurenciou inej dcérskej spoločnosti. V prípade takýchto vnútorných konfliktov firemná kultúra preferuje záujmy dcérskych spoločností pred celkom. Jack Ma svojich vedúcich pracovníkov v dcérskych firmách ubezpečuje o tom, že im je daná sloboda robiť také rozhodnutia či inovácie, ktoré sú dôležité pre ich vlastný biznis. Takýto decentralizovaný prístup tak napomáha k rýchlejším reakciám k potrebám zákazníkov a je tak dôležitým faktorom rýchleho rastu spoločnosti.
Jack Ma sa neustále pokúša o hľadanie nových biznis príležitostí či inovačných nápadov. Obzvlášť v rýchlo rastúcom a neustále sa rozvíjajúcom segmente online obchodovania je neustála inovácia veľmi potrebným faktorom úspechu. Nové nápady vyhľadáva jednak pohľadom „zhora nadol“ vďaka svojmu tímu senior manažérov ako aj neformálne „zdola nahor“, ktorým povzbudzuje jednotlivé biznis jednotky k účasti na nových nápadoch spoločnosti.
Produktové inovácie
Taobao
Jednou z najvýznamnejších produktových inovácii Alibaba Group sa stalo vytvorenie Taobao, C2C orientovanej platformy, ktorá dokázala na čínskej pôde súperiť s eBayom, skúseným poskytovateľom online obchodovania a po niekoľkých rokoch ho úplne vytlačiť z trhu.
EBay vstúpil do Číny v roku 2004 a mal v pláne ovládnuť čínsky trh. Jack Ma, zakladateľ a CEO Alibaby sa preto rozhodol vytvoriť konkurenčný C2C aukčný portál Taobao (v preklade „hľadanie pokladu“). Jeho vývoj prebehol v extrémne rýchlom tempe, keď od vstupu eBayu, po uvedenie nového portálu uplynuli len 3 mesiace.
Cieľom tejto inovácie ale nebolo vytvorenie potenciálne ziskového produktu (ktorý sa ním stáva až v súčasnosti), ale najmä snaha zábraniť eBay-u v odlive zákazníkov od Alibaby. Novo vytvorený portál tak bol spustený bez akýchkoľvek poplatkov pre kupujúcich ako aj predávajúcich.
Dôležitou inováciou ktorú prinieslo Taobao tiež bola aj možnosť komunikácie s predajcom ešte pred dokončením samotného obchodu, podľa čínskeho príslovia: „Najprv priateľstvo, potom obchod“. EBay na tieto zmeny nedokázal zareagovať, nakoľko nepoznal potreby čínskych zákazníkov, a tak len implementoval svoje znalosti nadobudnuté zo svojho minulého pôsobenia. Ako sa Jack Ma v jednom zo svojich rozhovorov vyjadril, dôvodom neúspechu tejto americkej firmy bolo tiež to, že každá zmena musela byť konzultovaná s materskou spoločnosťou v USA, vďaka čomu prichádzali zmeny príliš neskoro. Počas štyroch rokov sa Alibabe podarilo zvrátiť pomer na trhu a eBay, s menej ako 8 % podielom, sa na konci roka 2007 rozhodol pre postupný odchod z čínskeho C2C trhu.
Karta Alipay
V roku 2009 Alibaba sformovalo strategickú alianciu s Bank of China, ktorej cieľom sa stalo poskytnutie produktu „Alipay Card“. Spoločne tiež umožnili malým a stredným podnikateľom prístup k výhodným pôžičkám, ako odpoveď na častý problém nedostatku likvidity drobných podnikateľov. Pri žiadosti o pôžičku tak budú môcť podnikatelia využívať vlastné profily z Alibaby, z ktorých si partnerská banka bude schopná vytvoriť obraz o potenciálnom klientovi, jeho dôveryhodnosti a schopnosti splácať poskytnutý úver.
Organizačné inovácie
Yahoo!
K jedným z najväčších organizačných inovácií patrí strategické partnerstvo s Yahoo z roku 2005. Alibaba v ňom získala spoločnosť Yahoo! China na posilnenie jej vplyvu v Číne, okrem toho Yahoo investovalo miliardu dolárov do Alibaba Group a stala sa tak jej strategickým akcionárom spolu so zakladateľom Yahoo Jerry Yangom obsadzujúcim jednu zo štyroch stoličiek patriacich riaditeľom spoločnosti.
Partnerstvo pre Alibabu znamenalo výrazný prúd inovácií čerpajúcich z know how, ktoré Yahoo poskytlo. Medzi najväčšie zmeny patrilo skvalitnenie vyhľadávania ako aj kompletný redizajn a sprehľadnenie portálu Alibaba.com.
Koubei.com
Významnou organizačnou zmenou sa v roku 2009 stalo začlenenie koubei.com, najpopulárnejšieho portálu medzi mladými Číňanmi v oblasti životného štýlu a hodnotenia tovarov a služieb, do C2C platformy Taobao. Táto inovácia je tak napĺňaním „Big Taobao“ stratégie, ktorej cieľom je stať sa jadrom online obchodného ekosystému, ktorý dokáže ovplyvňovať celý ekonomický reťazec spoločností.
Yahoo Japan Corporation
V súčasnosti je aktuálnou organizačnou inováciou kooperácia spoločnosti Taobao s Yahoo Japan Corporation, ktorých cieľom je oba trhy navzájom prepojiť v snahe vytvoriť celosvetovo najväčšie online nákupné stredisko. Do prevádzky sa tieto súčasti systému dostali v lete 2010, a umožnili tak prepojiť inventár 8 miliónov japonských a 50 miliónov čínskych produktov, dokopy zahŕňajúc 260 miliónov používateľov týchto služieb.
„Ak si podáme ruky, budeme schopný poraziť eBay a staneme sa tak najväčším online nakúpnym trhoviskom“
Masayoshi Son, prezident Yahoo Japan
Dôvodom inovácie bola viac ako dvojročná snaha Alibaby expandovať mimo čínskych hraníc, ale taktiež zrejme aj dohoda o spoločnom podnikaní z januára 2010 medzi čínskym najväčším vyhľadávačom Baidu a popredným japonským online predajcom Rakuten Inc s cieľom vytvorenia online obchodného centra zameraného na čínske obyvateľstvo.
Marketingové inovácie
Inovácia cien produktov
Na konci roka 2008 sa spoločnosť Alibaba.com rozhodla spustiť nový prémiový produkt „Starter Pack“, s cenou na úrovni 40 percent ich hlavného produktu „Gold Supplier Membership“. Tento nový balík bol zrejme odpoveďou na úpadok Čínskeho exportu zapríčineného svetovou ekonomickou krízou. Je tiež ale možné, že za zmenou stála stagnácia podielu „zlatých“ členov oproti tým, pre ktorých je 7000 dolárov na to, aby boli po prebehnutí auditu označení za dôveryhodných partnerov, príliš vysoká čiastka. Pomer novo platiacich členov k novo registrovaným členom od roku 2005 dokonca klesal.
Touto produktovou inováciou tak do úzadia ustupujú vysoké platby menšieho počtu klientov, a naopak rastie význam služieb pridanej hodnoty, ktoré si pre svoje nižšie ceny a možnosť prispôsobenia na mieru môže dovoliť väčšie množstvo inzerujúcich obchodníkov. K týmto službám patrí preferovanie pri vyhľadávaní, nákup kľúčových slov ako aj viacero iných služieb určitým spôsobom pomáhajúcich predajcom k osloveniu zákazníka.
Softvér zadarmo
Významná marketingová inovácia sa udiala v marci roku 2009, kedy sa spoločnosť Alisoft ako reakciu na výsledky štúdií Čínskej Akadémie sociálnych vied, ktoré ukázali, že len menej ako 5 percent malých a stredných podnikateľov používa vo svojom biznise plánovací a obchod manažujúci softvér. Dôvodom tak malého zastúpenia bolo najmä to, že väčšina dostupného softvéru sa orientovala na veľké podniky, preto boli takéto riešenia pre menších podnikateľov finančne dosť nevýhodné.
Alisoft sa preto rozhodol svoj softvér „Shopkeeper“ poskytnúť po dobu minimálne troch rokov zadarmo všetkým malým a stredným podnikateľom. Taktiež sa Alisoft zaviazal poskytovať upgrady zdarma ako aj zákaznícku podporu pre všetkých svojich používateľov.
Tento krok tak umožnil čínskym podnikateľom lepšie manažovať svoj biznis v oblasti finančných výkazov, toku peňazí ako aj prehľadu produktov a svojich zákazníkov. Alisoft tak potvrdil hlavnú myšlienku materskej firmy Alibaba Group, ktorej hlavným cieľom nie je okamžitý zisk ale získanie kritického objemu svojich zákazníkov, ktorých načúvaním bude možné svoje produkty a služby ďalej inovovať.
Inovácie procesov
Logistická inovácia
V súčasnosti je aktuálnou téma významnej zmeny v systéme dodávok produktov objednaných cez portály patriace pod Alibaba Group. Dôvodom inovácie je neustále sa stupňujúce množstvo objednávok, ktoré logistické spoločnosti nie sú schopné dostatočne rýchlo expedovať, výsledkom čoho sú neustále sa predlžujúce lehoty dodávok.
Alibaba Group tak spolu so svojimi finančnými partnermi plánuje investovať takmer 5 miliárd dolárov do vytvorenia celoštátnej siete skladov na urýchlenie dodávky produktov. V pláne je postaviť skladiská dokopy zaberajúcich 3 milióny metrov štvorcových (rozloha 356 futbalových ihrísk), umiestnených v blízkosti miest Peking, Šanghaj a Guangzhou. Touto investíciou tiež sledujú dosiahnuť dlhodobý 10 ročný cieľ byť schopný dodať online objednávku v rámci Číny do 8 hodín.
Sedem mesiacov pred týmto oznámením sa dcérska spoločnosť Taobao rozhodla spustiť svoj „super logistický program“. Pod týmto systémom si firma predstavuje vytvorenie asociácie spojením domácich a zahraničných skladov, expresných dodávateľov a softvérových vývojárov, ktorej cieľom bude vytvorenie komplexného systému pokrývajúceho spracovanie tovaru, jeho balenie, odosielanie a následné dodávky pod jednou dátovo orientovanou strechou.
Alibaba ale neplánuje zasahovať do manažovania logistických operácii, namiesto toho chce vystupovať ako integrátor informačných služieb spojených s logistikou. Systémoví operátori tak budú mať možnosť kontroly nad aktuálnym stavom a pohybom tovarov v reálnom čase.
Systém ochrany duševného vlastníctva
Alipay, dcérska spoločnosť Alibaba Group, je od roka 2011 držiteľom licencie na poskytovanie online platobných služieb.
Na jej získanie bolo potrebné splnenie viacerých podmienok Čínskej centrálnej banky ako: oznamovanie sadzieb, ktoré si spoločnosti účtujú centrálnej banke, vlastnenie 100 miliónov Juanov, ziskovosť v dvoch po sebe idúcich rokoch, žiaden záznam o poskytovaní služieb zločineckým skupinám v posledných troch rokoch.
Na stránkach zameraných na patenty je spoločnosť Alibaba Group niekoľkonásobným žiadateľom vo veľkej miere so žiadosťami zameranými najmä na IT oblasť bezpečnosti používateľov, vyhľadávania a vhodného usporiadania výsledkov a využitia mobilných telefónov v kombinácii so službami na webe.
K už schváleným žiadostiam o patentovanie sa zaraďuje žiadosť podaná 11. Marca 2010 a schválená rok na to. Tento patent bol udelený na dizajn používateľského rozhrania vyhľadávacej obrazovky, ktorý možno vidieť na nasledujúcom odkaze.
Financovanie inovácii
výročná správa Alibaba.com za rok 2010
Alibaba, výrazne finančne podporuje inovačné aktivity.
Náklady na výskum a vývoj boli v roku 2010 na úrovni 580 miliónov Juanov, zatiaľ čo tržby v rovnakom období dosiahli hodnotu 5 miliárd Juanov.
Zaujímavým faktom je, že v posledných rokoch bolo každoročne do inovácií investovaných o 90 percent viac peňažných prostriedkov ako v predchádzajúcom roku, zatiaľ čo objem tržieb dosahoval rast "len" 70 percent.
Záver
Alibaba Group sa umiestňuje na čelných pozíciách v rámci rebríčkov najinovatívnejších spoločností. Podstatnú úlohu v týchto úspechoch zohráva postava Jacka Ma, ktorý svojimi inovatívnymi nápadmi ako aj zásadovosťou v hodnotovej oblasti výrazne odlišuje od bežných čínskych podnikateľov. Vo výberových konaniach sa nezabúda na tvorivých ľudí, ktorých schopnosti sa ďalej zveľaďujú školeniami v rámci spoločnosti. Alibaba takýmto spôsobom vyhľadáva a podporuje tvorivosť svojich zamestnancov, ktorí sa jej tak následne odmeňujú ďalšími nápadmi.
Významnú úlohu v úspešnosti inovácii tiež zohráva Ma-ovo poznanie čínskej kultúry a potrieb stredných a malých podnikateľov, vďaka ktorej dokáže presne reagovať, a tak zaplniť potenciálnu medzeru na trhu. V rámci jednotlivých produktových inovácii sa spoločnosť nezameriava na dosiahnutie ziskovosti, ale na dosiahnutie kritického množstva používateľov. Vďaka tomu získava základňu, ktorej načúvaním dokáže lepšie pochopiť potreby komunity a tie následne poskytnúť ako služby pridanej hodnoty.
Dôležitú rolu tiež zohráva samostatné rozhodovanie o inováciách v rámci jednotlivých dcérskych spoločností, vďaka čomu tento tvorivý proces nie je brzdený komplexnými analýzami dopadu na samotnú Alibaba Group.
Spoločnosť sa tak svojimi neustálymi inováciami dokázala vypracovať z B2B online obchodovania na spoločnosť, ktorá kompletne zastrešuje problematiku online obchodovania a môžeme o nej tvrdiť že je kompletným poskytovateľom B2B2C riešení.