Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Toshiba

strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Tak ako históriu väčšiny súčasných spoločností aj históriu spoločnosti Toshiba nepíše len jedna osobnosť alebo jedna zakladajúca malá firma. Na histórii tejto spoločnosti sa začali podieľať dve spoločnosti avšak iniciátorom bol Tanaka Seizo-Sho, prvý japonský výrobca telegrafického príslušenstva, ktorý bol už z mladosti známy ako vynálezca rôznych dômyselných hračiek, mechanický babik... Jeho spoločnosť, ktorá vystupovala pod menom Shibaura Engineering Works sa zanedlho najväčšou japonskou spoločnosťou zaoberajúcou sa výrobou ťažkých elektrických zariadení. V roku 1890 sa spoločnosť Hakunetsu-sha & Co. stala najvýznamnejšou spoločnosťou vyrábajúcou elektrické žiarovky. Táto spoločnosť bola v roku 1899 premenovaná na Tokyo Electric Co.
V roku 1939 sa hlavy oboch spoločností zhodli na spojení oboch spoločností a vnizkla spoločnosť s názvom Tokyo Shibaura Electric Co., Ltd. Táto spoločnosť sa stala lídrom na trhu s elektrickými zariadeniami a bola už vtedy známa pod menom Toshiba, ktorý vznikol so začiatočných písmen oboch zakladateľov spoločností. Oficiálne pod týmto názvom začala spoločnosť vystupovať až v roku 1978.

toshiba_logo_147174151.jpg

O spoločnosti

Spoločnosť Toshiba patrí k svetovým lídrom v hi-tech, tiež je popredným výrobcom elektrických a elektronických produktov, komunikačných zariadení, internetových riešení a služieb, elektronických komponentov a materiálov, energetických systémov a zariadení pre domácnosť.

Okrem Japonska a Ameriky sa spoločnosť dostala aj do Európy, kde pôsobí vyše 30 rokov. Európske sídlo má v Londýne, v Európe Toshiba okrem obchodných činností vykonáva aj vedecko-výskumnú činnosť, zamestnáva tu vyše 4000 ľudí z celkového počtu vyše 204 000 zamestnancov. Ústredie spoločnosti sa nachádza priamo v hlavnom meste Japonska v Tokyu. Spoločnosť má spolu vyše 300 dcérskych spoločností, s pomocou ktorých Toshiba prináša svojim zákazníkom produkty využívajúce najnovšie technológie zo všetkých spomínaných odvetví, v ktorých sa spoločnosť pohybuje. Preslávila sa mnohými produktmi ako sú špičkové televízory, prenosné počítače, prehrávače, DVD s podporným elektronickým zariadením...

Aktuálnym CEO spoločnosti je Norio Sasaki, ktorý sa do svojej funkcie dostal po pôsobení na viacerých pre spoločnosť dôležitých postoch.

Inovačná stratégia

Spoločnosť Toshiba, co. si za svoje vyše 30 ročné pôsobenie v takmer všetkých strojárenských a priemyselných odvetviach vybudovala silné postavenie na trhu a teda je zrejmé, že vo svojej stratégii budú klásť veľký dôraz na svoje meno, teda na svoju značku, pod ktorou si jej zákazníci vybavujú záruku najvyššej kvality a s ňou tiež spojenú spoľahlivosť.

Tak ako aj iné popredné spoločnosti, tak aj Toshiba, v rámci inovácií, investuje nemalé prostriedky práve na výskum a vývoj. Spoločnosť sa v tomto smere snaží riadiť heslom "We spend billions to help millions" a toto heslo odôvodňuje najmä tým, že pokiaľ ostatné spoločnosti preinvestujú veľké finančné prostriedky na reklamy tak Toshiba obetuje nemalú časť svojich ziskov do oblastí, kde majú tieto prostriedky väčší význam ako je napríklad výskum a testovanie svojich nových produktov.

Jednou z najväčších výziev spoločnosti sa stala minimalizácia. Spoločnosť Toshiba sa snaží svoje výrobky, najmä z oblasti výpočtovej techniky, zaobaľovať do obalov stále menších rozmerov, pričom tieto zariadenia budú poskytovať minimálne rovnaký výkon ako jeho väčšia náhrada, alebo lepší výkon. Práve kvoli tejto výzve spoločnosť investuje taktiež nemalé finančné prostriedky do miniaturizácie a nachádza dodávateľov súčiastok do svojich zariadení, ktorých veľkosť je oveľa menšia ako súčiastky používané v súčasnom priemysle. Tak ako pokračuje vývoj notebookov kladú sa na tieto zariadenia čoraz väčšie požiadavky na kompaktnosť a práve Toshiba v tomto smere nebude zaostávať.

Významné historické inovácie

Spoločnosť Toshiba má nie nadarmo vo svojom logu slovné spojenie "Leading innovation". V mnohých smeroch svojej výroby priniesli na trh zariadenia a komponenty, ktoré sa stali prevratnými zariadeniami. Nasledujúci zoznam prináša významné produkty za posledných pár rokov:

  • 1985: prvý masovo predávaný notebook T1100, ktorý zaznamenal veľký úspech v Európe a Amerike
  • 1986: prvý notebook T3100, ktorý obsahoval integrovaný 3,5 palcový HDD, tento notebook získal ocenenie "King of Laptops"
  • 1989: prvý notebook Dynabook rozmerov A4
  • 1992: prvý notebook využívajúci farebný displej
  • 1994: prvý notebook s integrovaným HDD a FDD mechanikou
  • 1996: Toshiba prichádza na trh s najmenším a najľahším notebookom na svete označovanom ako Libretto

Hlavné inovácie

  • HD LCD
  • 2.5 palcový 600GB HDD
  • NAND flash pamäť vyrobená 19nm technológiou
  • LED žiarovky

V apríli 2011 sa spoločnosti Toshiba v spolupráci so spoločnosťou SanDisk podarilo vyrobiť NAND flash pamäť 19nm technológiou čím sa dostala opäť pred svoju konkurenciu a to spoločnosti Intel a Micron, ktorým sa tiež v tomto roku podarilo vyrobiť pamäť 20nm technológiou.

Náklady na inovácie

Vývoj nákladov na výskum a vývoj za niekoľko posledných rokov:

  • 2005: digitálne zariadenie(108,3),elektronické zariadenia(174,5),sociálna infraštruktúra(70,9), domáce spotrebiče(18,7)
  • 2006: digitálne zariadenie(118,5),elektronické zariadenia(174,2),sociálna infraštruktúra(82,2), domáce spotrebiče(19,1)
  • 2007: digitálne zariadenie(118,3),elektronické zariadenia(166,2),sociálna infraštruktúra(88,3), domáce spotrebiče(20,5)
  • 2008: digitálne zariadenie(100,2),elektronické zariadenia(168,8),sociálna infraštruktúra(88,7), domáce spotrebiče(18,6)
  • 2009: digitálne zariadenie(80,8),elektronické zariadenia(144,1),sociálna infraštruktúra(84,8), domáce spotrebiče(13,5)

Systém duševného vlastníctva

Spoločnosť Toshiba má tak isto ako ostatné významné spoločnosti v odvetviach, v ktorých pôsobia množstvo produktov a zariadení, prípadne postupov využívaných vo výrobe týchto produktov, chránených patentami. V súčasnosti Toshiba disponuje vyše 27 000 patentami.

Ďalším spôsobom ochrany duševného vlastníctva spoločnosti je vnútrofiremná politika. V rámci tejto politiky spoločnosť pravidelne poskytuje svojim zamestnancom, najmä tým, ktorí majú na starosti práve ochranu duševného vlastníctva ale aj obyčajným zamestnancom a vedúcim oddelení školenia ohľadom používania produktov,ktoré sú chránené autorským zákonom.

Okrem spomenutých metód ochrany duševného vlastníctva spoločnosť Toshiba pravidelne vykonáva podrobný prieskum trhu za účelom získania informácií o tom, či sa na svetových trhoch nevyskytujú produkty, ktoré nepochádzajú z tovární tejto spoločnosti ale napriek tomu sa predávajú pod touto značkou. Týmto sa Toshiba snaží ochrániť si svoje postavenie, ktoré si za toľko rokov svojho pôsobenia na domácom ale i svetovom trhu vybudovala.

Najväčší konkurenti

Pri spoločnosti, ktorá má taký obrovský záber, keď svojimi produktami pokrýva takmer celý elektrotechnický a elektronický priemysel sa dajú za konkurenciu považovať takmer všetky spoločnosti, ktoré sa v týchto odvetviach pohybujú.

  • Výrobcovia výpočtovej techniky: Lenovo, HP, ...
  • Výrobcovia mobilných zariadení: HTC, Apple, ...
  • Všetci výrobcovia elektroniky :)

Zdroje

http://uk.computers.toshiba-europe.com/innovation/generic/0000001993
http://www.toshibadirect.com/td/b2c/ebtext.to?page=360_main
http://www.toshiba.co.jp/csr/en/fair_practices/pat.htm
http://designedbytechnology.com/history/story.html