Inovačný systém vo firme Skype
Skype je celosvetovo najrýchlejšie sa rozvíjajúca služba pre internetovú komunikáciu, vďaka ktorej môžu ľudia kdekoľvek na svete uskutočňovať časovo neobmedzené hovory a video komunikácie zadarmo medzi užívateľmi Skypu. Jej hlavným cieľom je prelomiť bariéry v komunikácii. Program Skype je dostupný v 27 jazykoch a používa sa takmer vo všetkých krajinách po celom svete. Tržby programu Skype plynú najmä z prvotriednej ponuky služieb, ako je prijímanie aj odosielanie hovorov z a na pevné a mobilné telefóny, hlasová schránka, presmerovanie hovorov a personalizácia vrátane zvonenia a avatarov.
Skype takisto spolupracuje so stále rastúcou sieťou dodávateľov hardvéru a softvéru. Spoločnosť bola založená v roku 2003 so sídlom v Luxembursku. Skype bol vo vlastníctve investorskej skupiny Silver Lake, ktorú zahŕňa eBay Inc, Joltid a Skype Limited. Momentálne (10. Máj 2011)ale bola odkúpená spoločnosťou Microsoft za 8,5 mld. dolárov, kde sa stala samostatnou divíziou.
(http://rebgaming.com/wp-content/uploads/2011/05/noticias112.Skype_..jpg)
1.2. História Skype
V roku 1997 sa 1x streli Niklas Zenstrom(švéd) a Janus Friss(dán). V roku 2003 založili spoločnosť Skype. Spoločnosť Skype nebol jediný spoločný projekt, zakladatelia pracovali na projektoch ako Kazaa, Rdio, Joost Atomico. V pôvodne sa firma mala nazývať sky peer-to-peer teda skyper, ale táto doména bola obsadená, preto v roku 2003 bola zaregistrovaná doména Skype.com. 14. Októbra 2005 bola Skype predaný spoločnosti eBay za 2,1 mld. $. Avšak súčasťou zmluvy nebola kľúčová technológia P2P na ktorej Skype fungoval. Tú vlastnila spoločnosť Joltid(spravovali ju zakladatelia Zennsrom a Friss). V sept. 2007 bol CEO Zennstrom vyhodený z tejto funkcie a bola mu vyplatená 1/3 odstupného. Hneď potom bola spoločnosť eBay žalovaná za používanie P2P technológie. Tá sa snažila o preprogramovanie jadra no neúspešne. Na jeseň 2009 bol Skype odkúpený investorskou skupinou Silver Lake za 1,8 mld. $. 11. Marca 2011 predaný spoločnosti Microsoft za 8,5 mld. $. 29.Augusta 2003 bola uverejnená prvá betaverzia. O 2 mesiace nato už mal skype 100 000 užívateľov. O rok nato(20. Októbra 2004) prvý milión užívateľov. Popularita začala byť taká vysoká, že volanie zo skypu mimo site skype bol v septembri 2005 v Číne zablokovaný. Apríl 2006 mal Skype už 100 000 000 užívateľov. 2009 tvorilo telefonovanie cez Skype 13% podiel z medzinárodných hovorov. 21. februára 2011 bolo na Skype online 29 000 000 užívateľov.
(http://skypenumerology.blogspot.com/)
2.Inovácie
2.1 Inovačná stratégia
Skype je v oblasti svojho pôsobenia označovaný ako revolučný inovátor a diktuje v danej oblasti vždy najnovšie trendy. Inovačná stratégia spoločnosti Skype je založená najmä na produktových inováciách. A to konkrétne na investovaní značného kapitálu do výskumu a vývoja nielen existujúcich produktov na trhu, ale aj do nových produktov, technológií a služieb. Keďže technológia je založená na princípe P2P Skype má minimálne náklady na hardwarový chod. Spoločnosť taktiež nezaostáva v marketingových inováciách, a to hlavne v rozširovaní siete partnerov ako v poslednej dobe napríklad facebook, poprípade od roku 2007 časté zmeny interfacu.
Ako povedal CEO John Donahoe na konferencii: Skype je softvérová spoločnosť. Ona sa nesnaží konkurovať telekomunikačným spoločnostiam. Skype mení spôsob komunikácie. Posúva ho z hardwarovo prepojených sietí na softwarovo založené siete a flexibilné zariadenia. Analogicky prirovnal tento fakt, že nechce konkurovať telekomunikačným sietiam:
“Nebola to železnica, ktorá vynašla cestovanie lietadlom.“
Komunikácia podľa firmy Skype nie je len o hlase, jedná sa o multi-modálnu komunikáciu: videohovor, desktop sharing, videokonferencia…
(http://www.bradreese.com/images/john-donahoe.jpg)
Tri body podľa Johna Donahoeho:
- Zameranie v minulosti:
- Súčasné zameranie:
- Zameranie v budúcnosti(2012 a ďalej):
Zameranie spoločnosti Skype bolo primárne orientované na vývoj aplikácie pre počítače na hlasové služby pomocou internetu. Aj keď už v roku 2005 spustili 1x funkciu videohovoru. Jednalo sa hlavne o zvýšenú kvalitu prenosu hlasu.
Ukončenie podpory všetkých operačných systémov: Windows, MAC októbri 2006, Linux 13.marca 2008
Dokončenie hlavného príjmového segmentu – SkypeOut(platená služba volania do iných sietí ako skype-to-skype). Zameraný na vyspelé internetové trhy Európu a Áziu.
Mnoho spôsobov komunikácie – hlas, video, chat, nástroje pre spoluprácu
Zameranie na množstvo platforiem. Počítače mobily, televízory, web.
Diverzifikovanie prijímového segmentu – Predplatné, licencie, reklama
Mnoho regiónov.
“ANY”- Akýkoľvek režim na akejkoľvek platforme, kdekoľvek, viac segmentov trhu.
Po odkúpení spoločnosťou Microsoft sú už prvé špekulácie o aplikácii Skype pre hernú konzolu od tejto spoločnosti - XBOX 360.
História verzií:
Október 2006 Skype verzia 2.0 pre Mac s podporou videohovoru
December 2006 nová cenová štruktúra
13. December 2006 Skype v.3.0
14. Marec 2007 Skype v.3.1 s funkciami Skype Find a Skype Prime – umožňuje kúpenie kreditu inej osobe. Napríklad ak ste odborník a poskytujete telefonické poradenstvo, je možné si účtovať aj takouto formou.
16. Marec 2007 Skype v.3.2 PayPall send money a video Snap Shot
17. August 2007 Skype v.3.5 video pri chatovaní, Call Transfer – presmerovanie hovoru inému účastníkovi
15. November 2007 Skype v.3.6 podpora MySpace, lepšia stabilita videohovorov
29. Apríl 2008 Skype v.3.8 Extra manažér(nahrávanie hovorov, menenie fotografií)
3.Február 2009 Skype v.4.0 zmena interfacu
22. Júl 2009 Skype v.4.1
25.Február 2010 Skype v.4.2 podpora 720p videa, zvýšená kvalita pri horších pripojeniach
14. Október 2010 Skype v.5.0 Videokonferencia, zmena interfacu
6. Január 2011 Skype v.5.1
15. Marec 2011 Skype v.5.2
7. Apríl 2011 Skype v.5.3 zvýšená kvalita prijatého videa z mobilných zariadení
19. Apríl 2011 Skype v.5.3.0.111 Skype umožňuje prezeranie Facebooku
2.2 Produktové inovácie
- Skype-to-Skype,
Skype – mimo siete skype,
online číslo: platená služba umožňujúca presmerovanie skype čísla na mobilný telefón,
konferenčné hovory,
asociovanie cudzieho skype čísla k Skype číslu,
videokonferencia,
zdieľanie plochy,
posielanie sms,
posielanie súborov,
Facebook newsy,
skype manažér,
skype connect… - VOIP TV
Skype v súčastnosti nie je komunikátorom len počítačovej platformy, ale presúva sa do viacerých segmentov. Spoločnosť Skype začala spoluprácu s výrobcami televízorov značky Samsung a Panasonic(Sony do konca roka 2011). V spolupráci vytvorili produkt pomocou ktorého je možné telefonovania ako aj videohovorov priamo cez televízor, bez použitia počítača. Jedná sa o zariadenie FREETALK. Toto zariadenie obsahuje videokameru a mikrofón. Pripojí sa k podporovaným televízorom Panasonic(4 modely) Samsung(2 modely) Okrem samotného telefonovania, je umožnená funkcia videohovorov na celej obrazovke a aj videokonferencia. Zatiaľ sú podporované len zariadenia s verziou 5 a vyššie.
(http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-tv/) - Skype pre mobilné zariadenia
Skype je podporovaný viacerými mobilnými operačnými systémami. Ako napríklad iPhone, Android, Windows mobile a Symbian. V momentálnej dobe má najväčšiu podporu iPhone. iPhone aplikácia Skype 3.0.1 umožňuje používateľom uskutočniť dokonca videohovor cez 3G sieť. Ostatné operačné systémy majú túto možnosť len cez wifi pripojenie. Okrem videohovoru je tu možnosť hlasového hovoru, chatu, či posielania súborov.
(http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-mobile/) - Skype v triedach
Predstavuje bezplatnú globálnu komunitu (sociálnu sieť), ktorá umožňuje učiteľom z celého sveta aby navzájom spolupracovali na triednych projektoch s pomocou Skype. Ako príkladom takejto školy je napríklad Skype English school. Hlavným heslom je:„Talk more, Pay less, Learn English Faster!“ Študent má možnosť výberu učiteľa, ako aj čas vyučovania. Oproti normálnej škole nie je viazaný na konkrétne miesto(http://skype-englishschool.com/).
(http://education.skype.com/)
2.3 Procesné inovácie
Technológia
Kľúčová technológia na ktorej je Skype založený(Peer-to-Peer). Je opakom architektúry klient-server. Tu jednotliví klienti spolu komunikujú priamo. Všetky uzly siete sú rovnocenné. Výhoda takejto technológie pre Skype je aj v tom, že Skype má zanedbateľné kapitálové výdavky a náklady na údržbu siete. Samotný užívatelia, investujú do kapitálových položiek, ako sú počítače, smerovače a Skype hardware, a na riadenie siete prostredníctvom svojich internetových pripojení).
2.4 Organizačné inovácie
K najväčším organizačným zmenám príde tento rok ako to oznámil generálny riaditeľ Tony Blates(http://sillyfox.wordpress.com/2011/01/17/skype-plans-to-increase-the-num...).
V súčasnej dobe zamestnáva Skype 850 zamestnancov. Väčšina inžinierov v Estónsku so sídlom v Luxembursku a marketingové oddelenie je v Londýne. V tomto roku plánuje Skype zamestnať až 400 zamestnancov z ktorých bude 80% zo Silivon Valley.
2.5 Marketingové inovácie
Zmeny užívateľského rozhrania sa začali výrazne a často obmieňať hlavne po predaní investorskej skupine eBay-om v 2008.
V 2006 bola oznámená zmena cenovej ponuky, ktorá začala byť platná od januára 2007.
V momentálnej dobe Skype uvažuje o zavedení reklamy(ďalší zisk).
3. Ochrana duševného vlastníctva
Spoločnosť prísne utajuje informácie o prenosovom protokole, ktorý Skype používa rovnako ako i informácie o software ktorý vyvíjajú. Všetky známe informácie boli získané prostredníctvom reverzného inžinierstva(http://www.blackhat.com/presentations/bh-europe-06/bh-eu-06-biondi/bh-eu...). Dodnes sa špekuluje o možnej existencii back dooru. Ochrana duševného vlastníctva je teda realizovaná tým, že všetci zamestnanci spoločnosti sú viazaní mlčanlivosťou a na výsledok ich pracovnej činnosti má nárok Skype.
4. Spor
Hlavný spor bol medzi zakladateľmi Skypu a spoločnosťou eBay.14. Októbra 2005 bola Skype predaný spoločnosti eBay za 2,1 mld. $. Avšak súčasťou zmluvy nebola kľúčová technológia P2P na ktorej Skype fungoval. Tú vlastnila spoločnosť Joltid(spravovali ju zakladatelia Zennsrom a Friss). V sept. 2007 bol CEO Zennstrom vyhodený z tejto funkcie a bola mu vyplatená 1/3 odstupného. Hneď potom bola spoločnosť eBay žalovaná za používanie P2P technológie. Tá sa snažila o preprogramovanie jadra no neúspešne. Na jeseň 2009 bol Skype odkúpený investorskou skupinou Silver Lake za 1,8 mld. $(členmi boli samotný zakladatelia Zennstrom a Friss).
5. Konkurenti
V oblasti VoIP komunikácie je pomerne veľká konkurencia, avšak Skypu sa i napriek tomuto faktu darí udržať pozíciu lídra na trhu, pretože je vždy inovátorský a má za sebou najpočetnejšiu masu užívateľov.
gTalk: Populárna služba, ktorú poskytuje Google
Voxox + TeleCentris: ponúka zdarma “skypeOUT”
iCall: Closed source bezplatná VoIP aplikácia založená na otvorenej norme SIP a poskytujúca zadarmo hovory z PC.
NetZero Voice: zdarma odkazová schránka, lepšia kvalita zvukového prenosu
Tango: iPhone a android aplikácii
6. Záver
Kontrolný orgán TeleGraphy internet uvádza, že medzinárodné Skype hovory tvorili v roku 2008 9% celkových hovorov. V roku 2009 to už bolo 12% a v roku 2010 16%. Taktiež množstvo videohovorov sa zvýšilo na 40% z celkového množstva hovorov, čo je pravdepodobne spôsobené zvyšujúcou sa kvalitou tejto služby. Okrem toho na grafe
(http://1.bp.blogspot.com/-fn9aU4IiaKY/Tdi7POgqgEI/AAAAAAAAEDo/y5s7vNIIof...)
je možné vidieť neustále zvyšujúci sa počet stiahnutí programu Skype ako aj užívateľov. Skype sa preto radí medzi najvýznamnejšie firmy v tejto oblasti.
7. Zdroje
http://www.about.skype.com
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=647859
http://skypenumerology.blogspot.com/
http://www.skype.com/intl/en-us/support/user-guides/p2pexplained/
http://www.techspot.com/news/41897-skype-began-really-dominating-international-calls-in-2010.html
http://sillyfox.wordpress.com/2011/01/17/skype-plans-to-increase-the-number-of-employees-and-50/