Preskočiť navigáciu.
Domov

Inovácie v spoločnosti Accenture

  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.
  • strict warning: Only variables should be passed by reference in /data/5/4/54877fec-712a-4e8c-baaa-291b2a26f5d1/euin.org/sub/podnikanieainovacie/sites/all/modules/inline/inline.module on line 489.

Accenture je nadnárodná poradenská, technologická a outrourcingová spoločnosť, ktorej cieľom je pomôcť svojim klientom stať sa vysoko výkonnými organizáciami. Accenture Technology Labs každý rok už 20 rokov tvorí stratégiu inovácií s prihliadaním na najnovšie technológie a ich využitie v najbližších troch rokoch. V definovaných technologických oblastiach sa potom vo svojich štyroch centrách v USA, Francúzsku a Indii snaží uplatniť technológie v inováciách, na ktorých pracujú laboratóriá Pracovnej sily, Zákazníkov, Podnikania, Infraštruktúry a Systémovej integrácie. Spomedzi mnohých inovácií stojí za povšimnutie napríklad projekt „Near-Field Communications”, ktorý sa zameriava na vysokofrekvenčnú komunikáciu zariadení na krátku vzdialenosť, ktorá dovoľuje výmenu dát medzi zariadeniami ako mobilné telefóny a platobné terminály pri cestovaní alebo nakupovaní.

O spoločnosti Accenture

logo_accenture.jpg
Obr.1: Logo spoločnosti Accenture
(Zdroj: www.accenture.com)

Accenture je skrátený tvar vety „Accent on the future.“ teda: Dôraz na budúcnosť. Accenture je globálnou poradenskou, technologickou a outsourcingovou spoločnosťou s približne 211.000 ľuďmi, ktorí slúžia zákazníkom vo viac než 120 krajinách. Accenture spolupracuje s klientmi, aby im pomohlo stať sa vysoko-výkonnostnými podnikmi a vládami vďaka kombinácii :

  • Jedinečných skúseností
  • Komplexných znalostí naprieč všetkými priemyselnými odvetviami
  • Perfektnej znalosti podnikových procesov
  • Rozsiahlym výskumom o najúspešnejších svetových firmách

Motto spoločnosti „High performance. Delivered“ znamená, že hlavnou misiou Accenture je pomáhať svojim klientom dosiahnuť čo najvyššiu výkonnosť.
O túto hlavnú misiu sa snaží s požívaním 6 „Core values“ – základných hodnôt:

  • Stewardship – Správcovstvo
  • Best people – Najlepší ľudia
  • Client value creation – Vytváranie hodnoty klientom
  • One global network – Jedna medzinárodná sieť
  • Respect for individual – Úcta k jednotlivcovi
  • Integrity – Integrita

corevalues.png
Obr.2: Základné hodnoty spoločnosti Accenture
(Zdroj: www.accenture.com/us-en/company/overview/values)

Firemný výskum a vývoj

Accenture Technology Labs je samostatná technologická organizácia venujúca sa výskumu a vývoju v rámci Accenture.

Pri práci v technologickej prvej línií Accenture Technology Labs hľadá odvážne nové spôsoby, ako dosiahnuť vysoké výkony pre Accenture a jeho klientov. Accenture sa snaží od iných odlišiť tým, že aplikuje nové technológie pri riešeniach problémov a výziev klientov.

Tím Accenture Technology Labs pozostáva zo 190 odborníkov v štyroch laboratóriách v Spojených štátoch, Francúzsku a Indii. Tieto laboratóriá tvoria spojovaciu časť pre globálnu sieť, ktorá sa ďalej vetví na inovačné tímy sústreďujúce sa na jednotlivé priemyselné odvetvia. Technology Labs tím kombinuje hlboké technické a vedecké poznatky s obchodným know-how, čo umožňujúce ich prácu v unikátnej pozícii na rozhraní obchodu a technológie.

Technologická vízia Accenture - Inovačná stratégia

Aktuálna technologická vízia Accenture, ktorá tvorí vlastne stratégiu inovácií, sa volá Everything Elastic, teda všetko elastické. Technologická vízia sa aktualizuje každý rok už 20 rokov s prihliadaním na najnovšie technológie a ich využitie v najbližších troch rokoch.
Accenture technologická vízia z roku 2010 predpokladá, že za krátky čas, budú schopnosti spoločností pružné a schopné pružne sa prispôsobovať hospodárskym nestálostiam a katapultujú organizácie vpred do úrovní najvyššieho výkonu. IT v organizáciách nebudú obmedzené na hardvér a softvér vo svojich dátových centrách ale tieto budú získavané dynamicky od poskytovateľov.
Ako sa táto vízia „Everything elastic” približuje súčasnosti, vedci Accenture definovali 7 kľúčových technológií a trendov, ktoré určujú ako sa svet vyvíja a akým smerom sa bude snažiť smerovať svoj vývoj aj Accentue.

Tieto technológie a trendy sú:

1. Cloud computing
aplikovateľný na akúkoľvek technologickú vrstvu: výpočtový výkon, úložný priestor, služby.. Takýto systém zjednodušuje zmeny v rozsahu, zvyšuje schopnosť nastavenia ceny systému a jeho flexibilnosť.
2. Nový Web
Zmeny v špecifikácií pre web, nové HTML5 a CSS3 umožnia vytvoriť úplne nové typy internetových aplikácií, ktoré sú podnikateľsky veľmi atraktívne.
3. Zariadenia ako vstupné brány
už neplatí ako v minulosti, že niektoré zariadenia nie sú schopné doručiť alebo zobraziť obsah. Dnes a ešte viac v budúcnosti majú mobily, tablety, notebooky a iné zariadenia neobmedzené multimediálne možnosti.
4. Plynulá spolupráca
vďaka rozširujúcim sa komunikačným možnostiam sa stáva medzinárodná spolupráca jednoduchá, efektívna a bežná. Nové technológie vytvárajú nové nástroje na virtuálne stretnutia. Vznikajúce nástroje na tagovanie, hodnotenie, hlasovanie a vzájomné komentovanie dávajú spoločnostiam spôsoby na zvyšovanie povedomia a zapojenia zamestnancov.
5. Komunikačná ekonomika
konverzácia medzi jednotlivcom a spoločnosťou sa mení z občasnej epizódnej na kontinuálnu a hlavnými informačnými kanálmi sa stávajú sociálne siete.
6. Systémy 4tej generácie
s použitím nových technológií ukladania dát, paralelných architektúr a použitím pokročilých programovacích jazykov a metód. Z tohto vyplývajú podnikateľské výhody pre tých čo majú potrebné skúsenosti a sú schopný sa chopiť príležitosti.
7. Dáta + Rozhodnutia = Diferenciácia
spracovávanie dát, analýza a schopnosť spraviť efektívne zmeny, ktoré vedú k efektívnejšiemu spracovaniu dát a analýze. Takáto schopnosť odlíši organizáciu od ostatných a dodá jej potrebnú výhodu.

everythingelastic.png
Obr.3: Technologická vízia Accenture - Everything Elastic
(Zdroj: http://www.accenture.com/SiteCollectionDocuments/PDF/Accenture_Everythin...)

Oblasti výskumu a vývoja

Riadený technologickou víziou Accenture, ktorá sa každoročne aktualizuje, Accenture Technology Labs sa zameriavajú na výskum a vývoj v piatich kľúčových oblastiach , ktoré sú kritické pre podnikanie a schopnosť dosahovať vysoké výkonnosti. Tieto hlavné výskumné a vývojové laboratóriá sú:


Laboratórium Pracovnej sily:
vyvíja technologické riešenia, ktoré pomáhajú zvýšiť produktivitu dnešných zamestnancov a pripravujú budúce pracovné sily na podporu vysoko-výkonných podnikov.

Laboratórium zamerané na zákazníkov:
vytvára technologické inovácie, ktoré menia spôsob, akým organizácie dosahujú, zapájajú sa a slúžia zákazníkom a občanom.

Laboratórium podnikania:
prehodnocuje ako informačné technológie umožnia organizáciám pracovať efektívnejšie a účinnejšie.

Laboratórium Infraštruktúry:
jeho hlavnou úlohou je vymyslieť "najlepší spôsob" implementácie IT systémov tak aby spĺňali poslanie byť strategickou výhodou pre vysoko-výkonné podnikanie.

Laboratórium Systémovej integrácie:
prehodnocuje a vymýšľa ako by sa mali komplexné softvérové systémy navrhovať, vyvíjať, udržiavať a prevádzkovať.

Rozdelenie podľa priemyselných odvetví

Okrem predchádzajúceho rozdelenia výskumných laboratórií sa delia tímy a projekty aj podľa priemyselných odvetví:

  • Letectvo - bezpečnosť a služby zákazníkom
  • Automobilový priemysel – obojsmerná komunikácia s vozidlom, zlepšenie služieb zákazníkom ..
  • Banky – poskýtovanie lepších služieb, zmena nákladov z fixných na variabilné, webová integrácia ..
  • Komunikačné technológie – použitie Accenture Market Adoption Acceleratora pri zavádzaní nových produktov
  • Spotrebný tovar a služby – vývoj prototypov, získavanie súťažných výhod pre klientov
  • Elektronika – pomáhanie s inováciami, prekonávanie stále sa skracujúceho životného cyklu produktov
  • Energia a nástroje
  • Informačné modely zo živými dátami – hľadanie a analýza dát
  • Snímače a meracia technika v energetike – zvyšovanie efektívnosti a bezpečnosti
  • Finančné služby
  • Nákladná doprava a logistika – znižovanie nákladov zvyšovanie efektívnosti
  • Vláda - Technológia digitálneho pera a digitalizovania dokumentov
  • Snímače a telemetria - bezpečnosť na letiskách a lepšia predpoveď počasia
  • Zdravie a životný štýl - návrh monitorovacích zariadení na zlepšenie ľudských výkonov a lepšej zdravotnej starostlivosti...
  • Priemyselné zariadenia - používanie najnovších technológií
  • Poisťovníctvo - Citový a emocionálny monitorovací servis - zisťuje postoje zákazníkov k negatívnym udalostiam.
    Monitorovanie bezpečnostných prvkov vo výrobných halách
  • Médiá a zábava - virtualizovanie športových podujatí
  • Železnica - zlepšovanie služieb zákazníkom, maximalizovanie využitia majetku, poskytovať viac spoľahlivé služby.
  • Maloobchod - celkový model podnikania, zlepšenie aspoň 4 zo 6 kľúčových trendov, jasná stratégia značky, prevádzková nedokonalosť, silný zákaznícky servis.
  • Armáda - snímače
  • Doprava - znižujovanie celkových nákladov, lepšie využitie majetku, preventívna údržba

Ochrana duševného vlastníctva - Licenčný model, patenty

Accenture chráni svoje inovácie patentmi podľa United States Patent and Trademark Office Accenture vlastní 479 patentov. Okrem patentov Accenture pri nástupe necháva zamestnancov podpísať zmluvu (Non-disclosure agreement), ktorá zamestnancom zakazuje mimo firmy vyzrádzať technické podrobnosti o firemných projektoch a dôverné informácie Accenture alebo jeho klientov.

Konkurencia

Konkurencia v oblasti inovácií je približne rovnaká ako v oblasti hlavných predmetov činnosti. Teda v oblasti technologických riešení sú to v prvom rade:

  • IBM
  • Siemens

konkurencia.png
Obr.4: Konkurencia Accenture - IBM a Siemens
(Zdroj: www.IBM.com a www.siemens.com)

Kooperácia - inovačné Workshopy

Práca Accenture Technology Labs každoročne priťahuje zástupcov z viac ako 250 najväčších svetových korporácií. Vedúci pracovníci navštevujú inovačné workshopy s cieľom diskutovať o technologických trendoch, testovať prototypy, pozrieť si riešenia z prvej ruky a spolupracovať s Accenture na vytváraní nových nápadov pre ich podniky.

Inovačné tímy

Technologický vedúci Accenture Technology Labs je Don Rippert a Michael Redding je globálny riaditeľ.
Najnovšie a zatial aj najmenšie laboratórium je situované v Bangalore v Indií, plánuje sa však v blízkej budúcnosti zvačšovať, pretože sa v ňom bude pracovať na najväčších Accenture projektoch. Bude pracovať priamo v spoluprácií s indickými centrami, ktoré pracujú pre klientov z celého sveta.

Ďalšie vývojové centrum sa nachádza vo Francúzsku v Sophia Antipolis a dve vývojové centrá sa zase nachádzajú v USA a to v Silicon Valley a v Chicagu. Tieto sa poväčšinou zaoberajú integrácií inteligentných zariadení, analytike a biznis inteligencií, interakcií človeka s počítačom a systémovej integrácií.

Okrem ľudí pracujúcich priamo vo vývojových a inovačných centrách sa na inováciách menšou časťou podieľajú aj ostatný zamestnanci Accenture. Na ich motivovanie existuje viacero projektov, ktoré odmeňujú inovatývnych zamestnancov. A tieto projekty sú:

Prvý z nich sa je každoročná súťaž rôznych inovácií, ktorá je každý rok zameraná na inú oblasť. Napr. V roku 2009 to bola oblasť médií a komunikácií a v roku 2010 to bol finančný sektor. Súťažia medzi sebou jednotlivé projekty Accenture a napr. v roku 2010 bola hlavná výhra v hodnote až 30000 GPB.
Druhá sútaž je lokálna sútaž bratislavského centra kde sú mesačne odmeňovaní jednotlivci s najinovatívnejšími nápadmi sumou 200EUR.

Inovácie firmy

Spomedzi mnohých inovácií vypichneme jednu za každú kľúčovú oblasť vývoja.

  1. V laboratóriách pracovnej sily bol vyvinutý nástroj „Accenture Distributed Experts Network“, ktorý sprístupňuje vzdialenú spoluprácu tímov v kombinácií s video konferenciami s HD kvalitou a zdieľaným virtuálnym pracovným priestorom.
  2. V laboratóriách zameraných na zákazníkov vznikol projekt „Near-Field Communications”, ktorý sa zameriava na vysokofrekvenčnú komunikáciu zariadení na krátku vzdialenosť, ktorá dovoľuje výmenu dát medzi zariadeniami ako mobilné telefóny a platobné terminály pri cestovaní alebo nakupovaní. Tento projekt funguje v spolupráci s klientovým vývojovým centrom.
  3. V laboratóriu podnikania vynikol nástroj „Predictive Supply Chains“, vďaka ktorému je možné predpovedať, optimalizovať merať a adaptívne riadiť dodávky materiálov vo veľkých mierkach s vysokou efektivitou.
  4. V laboratóriu Infraštruktúry vznikol projekt „Accenture Cloud Computing Accelerator“, ktorý rýchlo a jednoducho ohodnocuje modely použitia cloud computingu.
  5. V laboratóriu systémovej integrácie vyvinuli nástroj „Accenture Code Quality Tool“, ktorý zvyšuje kvalitu a znižuje požiadavky na testovanie aplikácií s použitím automatického vzhodnocovania zdrojových kódov. Výsledný kód je nielen správny ale aj zhodný s Accenture a priemyselnými praktikami, čo zaručuje jeho lacnejšiu a jednoduchšiu údržbu v budúcnosti.

Finančné ukazovatele

 
Tabuľka 1: Porovnanie výšky nákladov na výskum a vývoj s čistým ziskom a celkovými nákladmi v posledných rokoch (údaje sú v miliónoch US $)

Účel nákladov 2010 2009 2008
Výskum a vývoj 383,7 434,9 390,2
Čistý zisk 2060,0 1940,0 2200,0
Spolu náklady na prevádzku    20179,2    20527,1    22302,2   

Z tabuľky vidno, že náklady na výskum a vývoj tvoria len nepatrnú časť z celkových nákladov spoločnosti, za posledné 3 roky to bolo priemerne 1,92%. Avšak pri porovnaní čistého zisku a nákladov na výskum a vývoj vidno, že spoločnosť dala ročne na výskum a vývoj priemerne takmer 19,6% z čistého zisku, čo je približne 403 miliónov dolárov.

Vyhodnotenie

Na slovensku hodnotím kladne inovatívnu iniciatívu Accenture, usporiadavanie IT kurzov Try.IT, pri ktorých ľudia zadarmo dostávajú možnosť sa zaškoliť v IT obore a programovaní. Vprípade úspešného zvládnutia dostávajú účastníci kurzu pracovnú ponuku od Accenture. Pre Accenture je takýto spôsob tiež veľmi výhodný lebo neriskujú, že v prípade ak sa ľudia na zaškolovanie v IT nehodia, nemusia daného uchádzača prijať a platiť. A celkové náklady na zaškolenie väčšieho množstva uchádzačov sú nízke v porovnaní ak by sa im musel platiť normálny plat.

Podľa mňa Accenture dostatočne investuje do vývoja a podáva aj dobré výsledky, mohlo by sa však viac oriantovať na univerzity a poskytnúť vybavenie školám, ktorým by to určite pomohlo v časoch neistého financovania vlastného výskumu.

Vypracoval Juraj Petrovič